Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | e-Learning | System dla Restauracji | napisz: studio@thenewlook.pl

E-Commerce co to jest?

E-Commerce co to jest

E-Commerce to nie tylko sklepy internetowe, ale cała elektroniczna gospodarka. E-Commerce dotyczy wszelkiego rodzaju transakcji biznesowych, które są dokonywane przy użyciu internetu. Najbardziej powszechną formą e-Commerce są sklepy internetowe, jednak e-Commerce to również inne formy biznesu.

E-Commerce to od kilku lat dynamicznie rozwijający się obszar, budzący zainteresowanie szerokiej grupy osób i firm. Rynek e-Commerce rozwija się bardzo szybko i utrzymuje dwucyfrowe tempo wzrostu. Rozwój e-Commerce napędza rozwój internetu, powstawanie nowych, nieznanych wcześniej usług e-Commerce, ale również nowe zjawiska jak pandemia czy lockdown.

Z drugiej strony rosną również oczekiwania kupujących w sieci, którzy chcą realizować zakupy taniej, wygodniej i szybciej. Z tych powodów pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania handlu w internecie, rozwiązania łączące handel stacjonarny z internetowym, upraszczające znalezienie właściwego produktu, pozwalające na szybsze dostarczenie zamówienia, usługi, produktów i usług wirtualnych.

Dynamicznie zmieniający się świat e-Commerce, nowe narzędzia i nowe możliwości wymagają ciągłego śledzenia trendów na tym rynku. Przygotowaliśmy dla was krótki przewodnik po zagadnieniach e-Commerce. Nasz przewodnik po e-Commerce pozwoli Ci uporządkować wiedzę z zakresu e-handlu, utrwalić podstawowe pojęcia oraz przybliży przykłady popularnych trendów w e-Commerce.

Co to jest e-Commerce


Co to jest e-Commerce krok po kroku

Przejdź do sekcji:

 1. E-Commerce podstawowe pojęcia
 2. Rodzaje e-Commerce
 3. Rodzaje platform e-Commerce
 4. Dla kogo jest e-Commerce
 5. Charakterystyka rynku e-Commerce
 6. Rynek e-Commerce w Polsce
 7. Korzyści z e-Commerce
 8. Sukces w e-Commerce
 9. Jaki sklep internetowy wybrać
 10. Jaki sklep internetowy założyć – przegląd rozwiązań
 11. Podsumowanie

E-Commerce podstawowe pojęcia

E-Commerce (electronic commerce), czyli handel elektroniczny lub e-handel definiujemy jako szereg działań wykonywanych w celu dokonania transakcji za pomocą elektronicznych środków jak strona internetowa, aplikacja. Są to transakcje online, czyli zakupy towarów i usług, których płatności i dostawa odbywa się poza fizyczną placówką sklepu.

Najbardziej powszechną formą e-Commerce są oczywiście sklepy internetowe, jednak e-Commerce to również takie formy biznesu jak internetowe aukcje, wymiana walut, bankowość elektroniczną, internetowe zakłady bukmacherskie, e-sklepy, ale też portale aukcyjne i inne form handlu elektronicznego.

Sklep internetowy (e-sklep) to rodzaj strony internetowej, dzięki której można prowadzić sprzedaż i dokonywać zakupów online. E-Sklep umożliwia wirtualne przeglądanie oferty, asortymentu i dokonania płatności za zakup. Sklepy internetowe korzystają z oprogramowania zwanego platformą e-Commerce (systemem e-Commerce).

Platforma e-Commerce (system e-Commerce) to oprogramowanie, które pozwala na uruchomienie sklepu internetowego po zainstalowaniu i skonfigurowaniu na serwerze. Alternatywą są abonamentowe platform SaaS, które udostępniane są jako usługa gotowego sklepu internetowego w chmurze, na serwerach dostawcy oprogramowania.


Rodzaje e-Commerce

E-Commerce to bardzo szerokie zjawisko, które dzielimy pod względem podmiotów zawierających transakcje. Możemy wyodrębnić trzy główne typy formy e-handlu. Definiujemy je następująco jako B2B, B2C i C2C.

B2C, business-to-consumer – to transakcje pomiędzy firmą sprzedającą produkty lub usługi a indywidualnym konsumentami. W tym wypadku stroną jest klient końcowy. Sprzedaż odbywa się zazwyczaj bezobsługowo, poprzez stronę internetową sklepu.

B2B, business-to-business – obejmuje transakcje biznesowe zawierane pomiędzy dwoma firmami. W tym modelu ważne jest tworzenie relacji z kontrahentami. Sprzedaż odbywa się zazwyczaj przez specjalny system B2B oraz za pośrednictwem handlowców.

C2C, consumer-to-consumer – handel pomiędzy prywatnymi osobami, w którym jeden z nich jest sprzedawcą, a drugi konsumentem. Przykładem są serwisy aukcji internetowych jak Allegro i ogłoszeniowe jak Gumtree i OLX.


Rodzaje platform e-Commerce

Platformy e-Commerce można podzielić na dwa podstawowe rodzaje platform: zamknięte i otwarte.

Zamknięte platformy – tworzone dla prostych rozwiązań e-Commerce. Zazwyczaj są łatwe do skonfigurowania i uruchomienia, ale mają ograniczone możliwości funkcjonalności i rozwoju w przyszłości.

Platformy otwarte – tworzone dla zróżnicowanych rozwiązań e-Commerce. Zazwyczaj są trudniejsze do uruchomienia i konfiguracji, a są znacznie bardziej elastyczne z możliwością dostosowania do różnorodnych funkcji jak sklep, rezerwacje, subskrypcje itd.

W ramach platform zamkniętych i otwartych wyróżniamy trzy podstawowe platformy open-source, abonamentowe i dedykowane.

Platformy Open-source – oprogramowanie otwarte, które można dowolnie modyfikować lub uzupełniać dedykowane funkcjonalności, integracje, wtyczki. Z założenia jest to darmowe forma platformy e-Commerce, którą można rozwijać o dodatkowe płatne opcje premium. Przykładowe platformy open-source to: WooCommerce, PrestaShop i Magento.

Z doświadczenia wiemy, że ​​otwarte platformy open-source są najlepszym rozwiązaniem do większości biznesów e-Commerce. Wybierając platformę open-source jesteś właścicielem sklepu i wszystkich treści, które umieścisz w sklepie. Ponadto masz możliwość przeniesienia Twojego sklepu na inną platformę, jeżeli będzie to niezbędny krok dla rozwoju Twojego biznesu.

Platformy open-source co do zasady są bezpłatne, czyli możesz budować samodzielnie sklep przy użyciu własnych środków i możliwości. Możesz również zatrudnić programistę lub agencję e-Commerce do stworzenia niestandardowych rozwiązań, lub po prostu do zbudowania sklepu od podstaw. Wszystkie platformy open-source oferują mnóstwo funkcji, integracji, narzędzi zarówno w wersji darmowej i premium. Wśród platform open-source warto wyróżnić WooCommerce, który oferuje niższe koszty uruchamiania sklepu, a samo środowisko WordPress umożliwia łatwe kontrolowanie kosztów w przyszłości.

Platformy abonamentowe – oprogramowanie zamknięte, a dokładnie usługa oprogramowania dla sklepu internetowego w chmurze, SaaS (Software as a Service), w ramach której otrzymujesz infrastrukturę oraz serwery do utrzymania sklepu internetowego.

Platformy abonamentowe zawierają kilka opcji przetwarzania płatności i wysyłki, ale nie możesz dodawać żadnych niestandardowych rozwiązań. Nie jest to problem dla małych sklepów, ale z czasem rozwiązania takie blokują rozwój wielu nowych pomysłów lub wdrożenia nowych trendów e-Commerce. Na takich platformach oczywiście nie można stworzyć rozwiązań e-Commerce wybiegających poza standardowy e-sklep.

Platformy dedykowane – pisane na specjalne zamówienie platformy e-Commerce. Bazujące na takich rozwiązaniach sklepy są tworzone od zera od strony wyglądu i funkcji sklepu, jak też panele zarządzania.

Platformy e-Commerce – przewodnik


Dla kogo jest e-Commerce

Niskie bariery wejścia na rynek e-commerce powodują znaczną atrakcyjność i wzrost zainteresowania przedsiębiorców tym kanałem sprzedaży. Należy pamiętać, że już do początku prowadzenia e-biznesu można sukcesywnie konkurować z wielkimi graczami. Co roku powstaje tysiące nowych e-sklepów, jednakże większość z nowo powstałych sklepów nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 2 lata. Pomimo tego zjawiska, jeśli taka tendencja wzrostowa nadal się utrzyma. Tak dynamiczny wzrost nie zależy jedynie od światowych trendów i dyktatu technologii. Największym motorem napędowym tej branży jest bowiem efektywność tego rodzaju sprzedaży. Nawet duża konkurencja, a także niskie marże e-sklepów pozwalają osiągnąć większości przedsiębiorcom dodatnie wyniki finansowe.

W sklepach internetowych najlepiej sprzedają się odzież, dodatki i akcesoria, książki, płyty, filmy, multimedia i elektronika. Bardzo szybko rośnie sprzedaż produktów związanymi ze zdrowym stylem życia, a także akcesoriami dla zwierząt, meble i wyposażenia wnętrze. Wejście w sprzedaż internetową takich branżach oznacza szansę na duże pieniądze, ale i jeszcze większą konkurencję. Dlatego coraz więcej sprzedawców szuka dla siebie niszy. Zaletą każdego niszowego biznesu e-Commerce jest to, że zazwyczaj nie potrzebują one dużego kapitału na start, a przy tym potrafią wygenerować większy zysk niż produkty sprzedawanie dla masowego odbiorcy.


Charakterystyka rynku e-Commerce

Rynek e-Commerce i związany z nim model handlu rozwija się i zmienia w kilku etapach. Początkowo użytkownicy korzystają z internetu głównie do pracy lub dla rozrywki. Użytkownicy internetu nie mają doświadczenia z płatnościami i dominuje wśród nich brak zaufania do przeprowadzania transakcji online.

W kolejnym etapie użytkownicy, a w zasadzie pierwsi konsumenci nabierają zaufania do internetowych usług bankowych, płatności. Pierwsze zakupy i transakcje dokonywane są w dużych zaufanych sklepach, co obarczone jest niskim ryzykiem. Na tym etapie konsumenci rezerwują również hotele, bilety lotnicze online itp.

Następnie użytkownicy wykorzystują internet do szukania potrzebnych informacji, a także do zakupu tanich, osobistych produktów, takich jak na przykład książki. Kluczowym motywatorem do wyboru zakupów przez internet jest przede wszystkim cena. Ten etap rozwoju e-Commerce jest kształtowany za pomocą towarów łatwo porównywalnych, a najważniejszym czynnikiem gwarantującym dokonanie transakcji jest niska cena danego produktu.

W kolejnym etapie klienci robią zakupy internetowe głównie z powodu ich wygody. Rynek e-Commerce dysponuje bowiem odpowiednimi narzędziami sprawiającymi, że dokonywanie zakupów przez internet staje się przyjemne, proste i bezpieczne. Kupujemy nie tylko przedmioty, ale i rozrywkę, jedzenie. Powstają płatności subskrypcyjne w sklepie, dokonujące płatności automatycznie oraz liczne aplikacje pozwalające płacić za zamówione jedzenie, taksówkę, czy wypożyczenie roweru.

Obecnie rynek e-Commerce na świecie znajduje się równolegle w kilku fazach rozwoju. Kraje rozwinięte znajdują się na najwyższym poziomie rozwoju, a inne kraje lub grupy społeczne mogą być cały czas wykluczone cyfrowo. Na dynamiczny rozwój rynku e-Commerce na świecie będzie mieć na pewno zmiana technologiczna idąca razem z wdrażaniem technologi G5 oraz sytuacja związana z pandemią Covid-19 wpływająca na przeniesienie wielu działalności od sieci.


Rynek e-Commerce w Polsce

Polski rynek e-Commerce jest bardzo rozdrobniony i dominują głównie małe sklepy prowadzone przez małych i średnich przedsiębiorców, którzy działają jako firmy jednoosobowe. Większość prowadzonych biznesów e-Commerce skupia swoją działalność na handlu w tradycyjnych sklepach internetowych. Mniejsza ilość podmiotów prowadzi handl-usługami online.

Wraz ze wzrostem znaczenia większych podmiotów na rynku e-Commerce, a także siłą ich oddziaływania nastąpiła stopniowa konsolidacja tego rynku, a przewaga dużych graczy znacznie się umocniła. Jednakże taka sytuacja nie oznacza, że mniejsze podmioty nie mają szans na przetrwanie lub wejścia na rynek. Swoje miejsce na rynku e-Commerce w Polsce nadal znajdą małe sklepy internetowe mające w swojej ofercie niszowe produkty. Wyróżniają się one konkurencyjnym podejściem do klienta czy też atrakcyjną, bardziej elastyczną ofertę cenową.

Na polskim rynku e-Commerce prowadzona jest ciągła wojna cenowa, gdzie sklepy prześcigają się w redukowaniu swojej marży w celu osiągnięcia najniższej ceny zdobycia klientów. Stopniowo tendencja wśród klientów do przywiązywania największej wagi do ceny, zmienia na rzecz wygody zakupów online. Do najpopularniejszych branż sklepów internetowych zalicza się branżę odzieżową, kosmetyki, elektronika i multimedia oraz branżę zajmującą się domem i ogrodem.

Ciągle obserwujemy zmianę dotyczącą zachowań, jak i zwyczajów konsumentów, która powoduje, że zakupy online wybierane są coraz chętniej przez klientów, ze względu na wygodę czy szerszy asortyment. Konsumenci nie stawiają niskiej ceny towarów na pierwszym miejscu, a coraz mniejszą wagę przykładają do szybkości zakupów i doręczenia produktu oraz jakości obsługi klienta. Duże sklepy internetowe, prowadzące sprzedaż wielokanałową zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online, przyczynią się do wzrostu zaufania konsumentów do bezpieczeństwa zakupów online oraz szybkości i wygody dostarczenia lub odbioru zamówionego produktu w sklepie.

Obecnie ogromne znaczenie zyskały transakcje kupna przeprowadzane za pomocą smartfonów. Urządzenia mobilne na przestrzeni lat stały się nieodzowną częścią życia każdego z nas. Co ciekawe transakcje przeprowadzane na tabletach mają dużo mniejszy udział niż na smartfonach, co potwierdza fakt, że to nie wielkość ekranu ma największe znaczenie, ale wygoda oraz dostępność.


Korzyści z e-Commerce

Sklep internetowy zarabia 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku. Dlatego nie bez powodu rynek e-Commerce staje się tak popularny. Handel internetowy niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla sprzedawców, jak i klientów. Dla sprzedawców najważniejszą zaletą jest przede wszystkim redukcja kosztów. W odróżnieniu do tradycyjnego handlu nie jest konieczne prowadzenie punktów sprzedaży, zatrudniania dużej liczby pracowników, a w niektórych przypadkach utrzymywania dużych magazynów. W sklepie internetowym można na bieżąco aktualizować ofertę, ceny, szybciej reagować na zmiany i trendy oraz niemal natychmiastowo odpowiadać na potrzeby klientów.

E-commerce daje mnóstwo korzyści i możliwości, poznaj najważniejsze z nich:

Dostęp do nieograniczonego rynku. W przeciwieństwie do stacjonarnego sklepu nie jesteś ograniczony do konkretnego obszaru związanego z lokalizacją firmy. Oczywiście są też pewne trudności i ograniczenia, ponieważ musisz wypracować zaufanie klientów oraz zmierzyć się z wieloma problemami logistycznymi przy próbie stworzenia sklepu międzynarodowego.

Łatwiejsze wejście na rynek. Niższe koszty i mniejsze ograniczenia wejścia na rynek, że łatwiej rozpocząć biznes online niż stacjonarnie.

Niższe koszty. Sklep internetowy opiera się na niższych kosztach funkcjonowania. Nie musisz ponosić kosztów biur, sklepów, stałej liczby pracowników. Dzięki mniejszym kosztom działania, sprawnej logistyce masz przewagę nad konkurencją i przyciągać klientów niższymi cenami i promocjami.

Dostępność 24H/7. Dostęp do sklepu internetowego nie jest ograniczony godzinami pracy lub różnicą czasu, a klienci mogą wygodnie kupować lub korzystać z innych usług bez ograniczeń o każdej porze.

Nieograniczona ilość produktów do zaoferowania. Sklep internetowy może mieć nieograniczone zasoby, nawet jeżeli danego produktu nie ma w magazynie. Klient może kupić produkt, a Ty masz czas realizację zamówienia i uzupełnienie braków.

Działania marketingowe. Internet i e-Commerce daje możliwość efektywniej promocji, łatwości dostosowania marketingu do aktualnych potrzeb, oczekiwań i trendów panujących na rynku.


Sukces w e-Commerce

Do osiągnięcia przewago na rynku e-Commerce konieczne jest też zrozumienie samej specyfiki handlu elektronicznego. Klienci w sieci zachowują się zupełnie inaczej, niż korzystając z tradycyjnej formy zakupów. Te różnice wymuszają właściwe podejście do sposobu prezentacji oferty, zadbania o pozytywne doświadczenia zakupowe użytkowników, budowanie pozytywnego wizerunku powiązane z zastosowaniem odpowiedniej strategii marketingowej.

Obecnie możliwość zaoferowania niskiej ceny nie jest jedyny motorem napędowym rynku e-Commerce i sama cena nie zagwarantuje sukcesu sklepu internetowego. Wzrasta natomiast znaczenie obsługi klienta, dlatego szczególną uwagę należy przykładać do terminu i metody dostawy, szybkości reakcji na zapytanie klienta, możliwości zwrotu towaru bez ponoszenia dodatkowych opłat. Zmiany również dyktują nowe technologie i innowacyjność. Nowe rozwiązania dotyczące prezentacji produktów, lepsza dostępność, czy też lepsze dopasowanie marketingu internetowego przyczynią się do ciągłego wzrostu popularności sprzedaży internetowej.

Przyszłość rynku na e-Commerce zapowiada także zacieranie się granic pomiędzy handlem online a handlem offline. Zjawisko takie nazywamy sprzedażą wielokanałową (cross-chanelling) jest coraz bardziej rozpowszechnione, co wpływa na wszystkie formy sprzedaży i zmianę podejścia do prowadzenia biznesu. Tym samym zaciera się podział na klientów stacjonarnych i internetowych, którzy są traktowani jako jeden rodzajów klientów. Zmiany wymuszają wzrost znaczenia jakości oferowanych usług i budowanie pozytywnych relacji z klientami. Sklepy internetowe stają się nie tylko miejscem dokonywania zakupu, ale są swojego rodzaju miejscem inspiracji, budowania relacji i komunikacji z klientem.

Mając sklep internetowy, opracowaną strategię działania i znając trendy w e-Commerce można zacząć pozyskiwać klientów i inwestować w różne formy promocji. Należy również od samego początku monitorować wyniki i śledzić zachowania klientów. Możesz to robić za pomocą ogólnodostępnych narzędzi jak Google Analytics. Analiza danych dostarczy bezcennych informacji na temat mocnych i słabych punktów Twojego sklepu. Ta wiedza pozwali kształtować strategię, rozwijać sklep internetowy i inwestować w najbardziej efektywne rozwiązania.


Jaki sklep internetowy wybrać?

Sklepy internetowe jako handel elektroniczny w internecie mogą obejmować różnego rodzaju usługi handlu prowadzone on-line. Towary i usługi są zamawiane przez sklep internetowy, ale płatność i dostawa zamówionego towaru lub usługi może być dokonana w internecie, lub poza siecią. Transakcje mogą być dokonywane pomiędzy osobami indywidualnymi, przedsiębiorstwami, instytucjami lub organizacjami.

Sklepy internetowe ze względu na przedmiot handlu mogą sprzedawać: dobra fizyczne, produkty cyfrowe oraz usługi.

Sklepy internetowe można podzielić również ze względu na formę handlu:

 • bezpośredni – cała transakcja od momentu złożenia zamówienia, realizacji płatności i dostawy towaru odbywa się wyłącznie przez sklep internetowy on-line.
 • pośredni – poszukiwanie towarów, usług, kontrahentów oraz sama płatności odbywa się przez sklep internetowy, natomiast dostawa zamówionego towaru lub usługi odbywa się w tradycyjny, bezpośredni sposób.
 • hybrydowy – połączenie dwóch form.

Sklep internetowy jako rozwiązanie e-commerce tworzy wiele możliwości, zarówno w aspekcie pozyskania nowych Klientów, jak i wzmocnienia obecnych relacji biznesowych. Handel internetowy umożliwiają Twojej firmie sprzedaż ukierunkowaną na klientów detalicznych lub biznesowych. Pytanie, jaki sklep internetowy założyć wymaga odpowiedzi do kogo ma być skierowany sklep – do konsumentów, czy klientów biznesowych. Dlatego, aby wybrać opcję optymalną dla Twojego biznesu powinieneś przeanalizować także, jaki wybrać rodzaj sklepu wybrać.

Sklepy B2B i B2C

Sklepy internetowe można również podzielić na dwa modele B2B i B2C. Oba systemy różni rodzaj świadczonych usług, skala prowadzonego biznesu, oraz cel przeznaczenia usług sklepu. Systemy różnią się również z punktu widzenia prowadzenia sklepu: procesu zakupowego, rodzaj płatności, infrastruktury oraz sposobu prowadzenia działalności w ramach e-commerce, które omówimy w dalszej części.

 • B2C – sklepy dla klientów detalicznych: e-sklepy, katalogi produktów, e-Learning
 • B2B – sklepy dla klientów biznesowych: katalogi produktów, platformy zamówieniowe

Zacznijmy więc od omówienia platform B2B i B2C. Poniżej opisujemy porównanie specyfiki rozwiązań B2B i B2C dla sklepów internetowych. Poznaj, jakie są najważniejsze elementy każdego systemu oraz jaki rodzaj sklepu internetowego możesz założyć bazując na tych rozwiązaniach.

Sklepy B2B, czyli współpraca z między firmami

B2B, czyli business to business, oznacza transakcje pomiędzy dwoma lub większą ilością firm. Główną rolę odgrywają platformy B2B, które usprawniają transakcje zachodzące pomiędzy firmami a ich dostawcami bądź producentami lub dystrybutorami. Operatorem sklepu B2B są zazwyczaj producenci, hurtownicy lub dystrybutorzy. Współpraca między firmami w ramach systemu B2B ma przeważnie charakter cykliczny.

B2B zwykle wymaga bardziej złożonych rozwiązań niż sklep internetowy. System B2B musi być zdolny do przyjmowania zleceń w różnych formach takich jak: e-mail, dokumenty lub zamówienia elektroniczne. Taki system musi połączyć przyjęte już zamówienie z innymi bazami administracyjnymi firmy, odpowiedzialnymi za fakturowanie, stany magazynowe, przechowywanie danych klientów.

Proces zakupowy. W przypadku dokonania zakupu przez przedsiębiorcę proces zakupowy jest bardziej złożony niż w przypadku osób indywidualnych. Dokonanie zakupu stanowi decyzję grup decyzyjnych, wybierając produkt i rozmawiając ze sprzedawcą, nie musi posiadać zezwolenia na dokonanie zakupu lub może nie być odpowiedzialny za podjęcie ostatecznej decyzji.
Rodzaje płatności. Cena produktu może się różnić w zależności od klienta. Duże zamówień lub udaje im się wynegocjować specjalne warunki, korzystają z innego cennika, często ustalanego indywidualnie.
Mechanizmy płatności. Transakcje w modelu B2B mogą być bardziej złożonym procesem. Klienci mogą wybrać towary, złożyć zamówienie, wybrać rodzaj dostawy. Jednakże nie muszą płacić oni w momencie składania zamówienia, ale otrzymują fakturę, którą opłacają w uzgodnionym terminie płatności.

Sklepy B2C, czyli sprzedaż dla klienta końcowego

Business to customer to model, w którym sprzedaż jest procesem odnoszącym się bezpośrednio do klientów – użytkowników sklepu internetowego. Klientami sklepów B2C są przeważnie osoby fizyczne lub firmy. Transakcje w ramach sklepów B2C nie jest cykliczna, ponieważ klient może zaopatrzyć się w produkty w różnych sklepie bez konieczności zobowiązania się do kolejnych zakupów.

Klienci szukają informacji na temat produktów w sklepie, wybierają je i płacą za nie przed dostawą za pomocą bramki płatności, karty wykorzystując inne formy płatności. Wystarczy jedynie zadbać o to, aby sklep internetowy wyświetlała produkty i ceny, obsługiwał przyjęcie płatności oraz zrealizował wysyłkę do klienta.

Proces zakupowy. Proces opiera się na dokonania zakupu przez klienta końcowego, który po stwierdzeniu przydatności produktu decyduje się na jego zakup i dokonuje transakcji. Transakcje nie są cykliczne, ponieważ klient może kupić produkty w różnych sklepach, bez konieczności zobowiązania się do kolejnych zakupów.
Rodzaje płatności. W modelu B2C konsument, który kupuje produkt, płaci dokładnie taką samą cenę jak inni nabywcy.
Mechanizmy płatności. Klient wybiera produkt i płaci na stronie zamówienia w sklepie przy użyciu wybranej formy płatności jak: bramka płatności, karta kredytowa, lub płatność przy odbiorze.

Platforma B2B i B2C – dokładny opis


Jaki sklep internetowy założyć – przegląd rozwiązań

Szeroko rozumiane sklepy internetowe stały się popularną formą sprzedaży z uwagi na wygodę i obniżenie kosztów sprzedaży. Sklepy internetowe dają możliwość szybkiego dotarcia do klientów praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Ponadto dają możliwość szybkiego porównania cen u wielu dostawców.

Serwis internetowy daje możliwość kupowania i sprzedawania produktów, usług lub produktów wirtualnych przez internet. Klienci szukają informacji na temat produktów w sklepie, wybierają je i płacą za nie przed dostawą za pomocą formy płatności. Sposób działania sklepu jest niezwykle prosty – sklep internetowy wyświetlała produkty, usługi, ceny, obsługuje przyjęcie płatności oraz realizuje wysyłkę do klienta.

Ze względu na sposób działania, funkcje możemy wyróżnić wiele form handlu elektronicznego:

 1. Sklep internetowy
 2. Sklep dropshippingowy
 3. Sklep typu Marketplace
 4. Strona firmowa ze sklepem
 5. Systemy rezerwacji
 6. System zamówień dla restauracji
 7. Kursy e-learning
 8. Serwisy ogłoszeniowe i aukcje
 9. Sklepy dedykowane
 10. Sklepy omnichannel
 11. Sklep B2B

Sklep internetowy

Klasyczny sklep internetowy jest to strona www, na której klienci zapoznają się z ofertą i składają zamówienia zakupu przez internet. Elementem każdego sklepu internetowego są strony z ofertą, czyli tak zwana podstrony produktowe (karta produktu) zawierająca opis towaru lub usługi, którą można zamówić za pomocą danego sklepu. W sklepach z szerokim asortymentem stosuje dodatkowo kategorie produktów, które grupują produkty według ich rodzajów. W większości e-sklepów funkcjonuje tzw. koszyk. Jego działanie jest identyczne z tradycyjnym koszykiem na zakupy. Dodanie produktu do koszyka odbywa się za pomocą guzika w danym produkcie czy usłudze. Niezbędnym elementem sklepu również formularz na stronie zamówienia, w którym kupujący podaje swoje dane niezbędne do przeprowadzenia transakcji, czyli dane osobowe, adres dostawy. W zamówieniu kupujący musi podać również swój adres e-mail, na który przychodzi potwierdzenie dokonania zakupu i wszystkie maile transakcyjne.

Sklep internetowy oprócz części dostępnych dla kupujących posiada również panel administracyjny przeznaczony dla obsługujących e-sklepu. Panel administracyjny umożliwia dodawanie, edytowanie i usuwanie produktów. Ponadto panel pozwala na zarządzanie bazą klientów, zamówieniami, drzewem kategorii, subskrypcją, wiadomościami na stronie. Zaawansowany panel może posiadać również rozbudowane statystyki sprzedaży, pozwalać na eksport i import produktów do plików XML, CSV. Panele administracyjne sklepu może być połączony z integracjami zewnętrznymi jak płatności, wysyłki, systemy księgowe lub magazynowe.

Sklepy internetowe | Cennik


Sklep dropshippingowy

Nowym, alternatywnym pomysłem na sklep internetowy jest tzw. dropshipping. W przeciwieństwie do tradycyjnej działalności e-commerce dropshipping pozwala założyć sklep internetowy bez zarządzania zapasami magazynowymi i zajmowania się wysyłką. Sklep dropshipping nie ma fizycznych produktów, co oznacza brak kosztów magazynowych. Zamiast tego, gdy klient kupuje produkt, właściciel sklepu składa zamówienie u oryginalnego dostawcy.

Ze względu na niskie koszty operacyjne i łatwą konfigurację, dropshipping stał się światowym trendem w e-commerce. Model biznesowy dropshipping ma oczywiście zalet i wad, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem tworzenia sklepu opartego na tym rozwiązaniu. Założenie sklepu dropshippinggowego wymaga znacznie niższych inwestycji niż prowadzenie typowego sklepu internetowego. Dwie główne korzyści z dropshippingu to brak odgórnej potrzeby zamrażania pieniędzy w towarze oraz regularny przepływ środków pieniężnych. Nie musisz kupować produktów od dostawcy ani zarządzać i utrzymywać stany magazynowe.

Istnieje wiele platform e-commerce, które pozwalają łatwo założyć sklep dropshipping – WordPress, PrestaShop oraz platformy abonamentowe. Część problenmów z dropshippingiem rozwiązuje dobra integracja z dostawcami oraz prawidłowe wdrożenie systemu dropshippingowego w Twoim sklepie.

Co to jest sklep dropshipping?


Sklep typu Marketplace

Sklep Marketplace to innowacyjne podejście do e-sprzedaży, przypominające internetowe targowisko. Marketplace jest miejscem, a dokładnie sklepem, w którym swoją ofertę przedstawia wielu sprzedawców. Jest to platforma sklepowa gromadząca w jednym miejscu dużą ilość produktów, pochodzących od zróżnicowanych dostawców. Marketplace działa w prosty i intuicyjny sposób, zapewniając wygodę zakupów każdemu z klientów. Dzięki zgromadzeniu dużej ilości produktów pozwala stworzyć szeroką ofertę cenową, ale i zróżnicowaną dostępności towarów oraz czas dostawy. Zakupy w sklepie Marketplace przebiegają niezwykle sprawnie i szybko, co stanowi znaczne udogodnienie dla kupujących.

Sprzedawcy współpracujący z marketplacem używają gotowej infrastruktury sklepu, korzysta z promocji i mogą liczyć na szerokie grono klientów, do których dociera oferta. Każdy sprzedawca ma swój panel w ramach sklepu, w którym zarządza swoimi produktami.

Sklep typu Marketpalce zależności od segmentu oraz skali, z jaką działa możem być sklepem branżowym o wąskiej ofercie, bądź dużą platformą z szerokim, zróżnicowanym asortymentem.

Sklep Markatplace


Strona firmowa ze sklepem

Strona firmowa może być rodzajem sklepu z możliwością sprzedaży produktów lub usługi firmy. Najczęściej wybieraną platformą do tworzenia stron internetowych ze sklepem jest WordPress. Za pomocą WordPressa można stworzyć stronę internetową wizytówkę dla małej firmy, jak i dużą stronę firmową dla korporacji. Strona internetowa oparta o WordPress umożliwia łatwą edycję, ale przede wszystkim rozwój strony firmowej wraz z rozwojem firmy.

Strona katalog produktów. Strona firmy lub marki prezentująca produkty z wszystkimi niezbędnymi informacjami zachęcającymi odwiedzających do kontaktu z przedstawicielami firmy – więcej ›

Dlaczego warto wybrać WordPressa dla strony internetowej firmy ze sklepem? Zobacz nasze przykłady realizacji stron WordPress, jak i przykłady realizacji stron WordPress z całego świata.

Strona ze sklepem internetowym


Systemy rezerwacji

System rezerwacji online. Strona internetowa może być również system do obsługi zapytań o rezerwację miejsc i usług. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku każdej profesji, która wymaga systemu rezerwacji online: hotelu, pensjonatu, restauracji, czy fryzjera. Strona internetowa można zmienić w system składania rezerwacji i sprzedaży z płatnościami online i jest defakto sklepem internetowym.

Strona eventu. Strona ułatwiająca promocję i organizację wydarzeń, konferencji. Strona z opisem eventu umożliwia rejestracji na wydarzenie oraz sprzedaży biletów.

Sprzedaż biletów. Strony internetowe może służyć jako platforma do rezerwacji i sprzedaży biletów. Za zakupy klient będzie mógł zapłacić przez bramkę płatności, kartą kredytową lub platformą PayPal.

Strona z systemem rezerwacji


System zamówień dla restauracji

Z WordPress możesz zmienić stronę restauracji w biznes online. WordPress pozwala stworzyć system zamówień jedzenia online dla restauracji, fastfoodów, pizzerii, kawiarni. System zamawiania dla restauracji WordPress umożliwia klientom zamawianie jedzenia i dokonanie płatność bezpośrednio na stronie, z wieloma opcjami dostawy oraz możliwość komponowania menu, czy rezerwacji miejsc online.

System zamówień online dla restauracji


Kursy e-learning

Dzięki stronie internetowej można nauczać przez internet. WordPress może być narzędziem do tworzenia i sprzedaży kursów online, e-booków, filmów. Na takiej stronie e-lerningowej można tworzyć kursy edukacyjne z elementami quizu, wideo czy dźwięków. WordPress umożliwia logowanie klientom, administrowanie członkami oraz analizowanie danych.

Strona e-learning WordPress


Portale ogłoszeniowe i aukcje

Serwisy ogłoszeniowe, portale aukcyjne, platformy przetargowe to również rodzaj sklepu internetowego. Serwisy ogłoszeniowe, pozwalający na zamieszczanie ogłoszeń i ich przeglądanie on-line. Ogłoszeniodawcy zwykle zamieszczają przedmioty w odpowiednich kategoriach, co ułatwia kupującym znalezienie danego produktu. Szczególnym rodzajem serwisów ogłoszeniowych są platformy aukcyjne. Platformy aukcyjne przeprowadzają aukcja internetowa. Punktem wyjścia jest zwykle cena wywoławcza ustalona przez wystawiającego, od której zaczyna się licytacja. Zakupu dokonuje osoba, która w ramach licytacji zaproponowała najwyższą cenę przed końcem aukcji internetowej.


Sklepy dedykowane

Sklep dedykowany jest to rozwiązanie dla specyficznych sklepów, których produkty lub specyfika biznesu wymaga zaawansowanych konfiguracji. Wdrożenie sklep dedykowanego jest bardzo czasochłonne i zarazem kosztowne. Sklepy dedykowane są idealne dostosowanie do potrzeb i charakteru biznesu, duże możliwości optymalizacji obsługi zamówień.

Sklep dedykowany WordPress + WooCommerce


Sklep omnichannel

Omnichannel to podejście do prowadzenia sprzedaży, która zakłada dotarcie i obsługę klienta z poziomu kanałów online i offline. Strategia omnichannel oznacza prowadzenie działań, których celem jest zapewnienie spójności doświadczeń bez względu na wybrane przez klienta miejsce zakupu.

Omnichannel przyjmuje, że dzięki połączeniu możliwości, jakie daje połączenie sklepu tradycyjnego ze sklepem internetowy, klient będzie kupował chętniej i częściej niż u konkurencji, która oferuje tylko jeden kanał sprzedaży, lub u której kanały sprzedaży działają niezależnie. Sklepy na każdym etapie powinny ze sobą współpracować w celu zapewnienia wygody zakupów, dać synergię technologiczną oraz biznesową pomiędzy wieloma kanałami sprzedaży.

Rozwiązania omnichannel umożliwia bezproblemowe współdziałanie sprzedaży online i offline poprzez usługę click&collect, czy możliwość sprawdzenia w sklepie internetowym dostępności produktowej w sklepie tradycyjnym.

Usługa click&collect
Omnichannel umożliwia klientom marki zakupienie produktu sklepie internetowym i odebranie go w wybranym przez siebie sklepie stacjonarnym marki.

Jest sposób realizacji zamówienia niezwykle wygodny dla klientów z wielu względów. Mogą oni odebrać produkty, zakupione w sklepie internetowym, w dowolnym czasie. Taka dostawa przesyłki do sklepu stacjonarnego jest darmowa, a podczas odbioru klient może sprawdzić zakupione produkty. Często taki sposób dostawy jest szybszy niż inną formą wysyłki. Rozwiązanie jest również sposobem na zwiększenie sprzedaży, ponieważ klienci odbierając w sklepie produkty, często dokonują dodatkowych zakupów.

Zarządzanie stanami magazynowymi
Sklep typu omnichannel powinien posiadać wspólnej zarządzanie produktami, stanami magazynowymi dla kanałów online i offline. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupujący może przed udaniem się do sklepu sprawdzić, czy dany produkt jest dostępny. W przypadku, gdyby towar jest czasowo niedostępny, może ustawić powiadomienie, że produkt, którego szuka, jest już na stanie.


Sklep B2B

Sklepy B2B zwykle wymaga bardziej złożonych rozwiązań niż sklepy internetowe. Platforma B2B jest rozwiązaniem usprawniającym procesy biznesowe.

Sklep B2B, nie jest zwykłym sklepem, ale tworzy system informatyczny, który ułatwia wymianę informacji między firmami oraz usprawnia sprzedaż przez zautomatyzowanie procesu składania i realizowania zamówień. Zarządzanie systemem dostaw można znacznie ułatwić przez automatyzację przepływu informacji oraz integrację danych o sprzedaży i terminach dostaw.

System B2B musi być zdolny do przyjmowania zleceń w różnych formach takich jak: e-mail, dokumenty lub zamówienia elektroniczne. Taki system musi połączyć przyjęte już zamówienie z innymi bazami administracyjnymi firmy, odpowiedzialnymi za fakturowanie, stany magazynowe, przechowywanie danych klientów. Platforma B2B można oferować dla różnych odbiorców dostosowane grupy produktów. System wybiera odpowiednie produkty, które wyświetlane są klientom biznesowym, po zalogowaniu się do konta.

Platformy B2B mogą być rozwijane o dodatkowe integracje. Dzięki temu system B2B możne osiągnąć dodatkowe korzyści wykorzystując dane znajdujących w zewnętrznej aplikacji, systemie lub bazie danych. Platformę B2B można zintegrować z systemami dostawców, partnerów logistycznych, dzięki czemu istnieje możliwość efektywnego zarządzania stanami magazynowymi, zakupami i dystrybucją. Sklep B2B pozwala na stworzenie całego systemu oferty biznesowej dla klientów typu B2B.

Sklep internetowy z obsługą B2B


Podsumowanie

Rynek e-Commerce rozwija się bardzo szybko i co druga złotówka wydana przez Polaków trafia do sklepów internetowych. Założenie sklepu internetowego w zmieniającym się świecie może okazać się nawet jedyną możliwością prowadzenia sprzedaży. Taka dynamika rozwoju rynku e-commerce to wielka szansa dla Twojego sklepu internetowego.

Od czego zatem zacząć, jeżeli chcesz założyć sklep internetowy. Przede wszystkim powinieneś przemyśleć, jakiego sklepu potrzebujesz, co chcesz sprzedawać produkty, czy usługi i jak duży ruch będzie generował sklep. Będzie to miało wpływ, jakie funkcje będą najważniejsze, jaki budżet musisz na to przedsięwzięcie przeznaczyć. Zatem, czego oczekujesz od Twojego sklepu i jaki sklep internetowy chcesz założyć?

Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger