Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Restauracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Co to jest WordPress?

co to jest wordpress

WordPress to platforma do tworzenia stron internetowych o praktycznie nieograniczonych możliwościach rozwoju. Sprawdza się zarówno w przypadku, gdy chcemy założyć hobbistycznego bloga, stronę firmową, jak i profesjonalny e-sklep dopasowany do każdego rodzaju branży.

Obsługę tego systemu może opanować praktycznie każdy. Chcesz odmienić wygląd dotychczasowej strony, poprawić jej funkcjonalność? Dowiedz się, czym jest WordPress.

WordPress to oprogramowanie przeznaczone do tworzenia stron internetowych dla wszystkich, zarówno profesjonalnych agencji jak i laików. Platforma od swojego początku kładzie nacisk na dostępność, wydajność, bezpieczeństwo i łatwość użytkowania.

Podstawową CMS WordPress jest prosta i przewidywalność, dzięki czemu można łatwo zacząć projekt w sensownym budżecie oraz rozwijać go w przyszłości. WordPress oferuje również zaawansowane funkcje zapewniające wzrost i sukces.


Z tego artykułu dowiesz się m.in.

 • Z czego wynika popularność WordPressa.
 • Co odróżnia WordPress.com od WordPress.org.
 • Jakie są główne zalety tej platformy i za co jest tak ceniona przez użytkowników.
 • Jakiego rodzaju strony i o jakich funkcjach można stworzyć poprzez WordPressa.
 • Jakie są możliwości pozycjonowania pod kątem wyszukiwarki strony WordPress.
 • Jak zamienić WordPressa w sprawnie funkcjonujący sklep internetowy.
 • Jak zainstalować WP i korzystać z przydatnych wtyczek, aktualizacji i rozszerzeń.

Główną zaletą tworzenia strony internetowej na WordPressie jest jego prostota i intuicyjność. Nawet nowi użytkownicy Internetu, szybko opanują podstawy obsługi strony internetowej na WordPressie, dlatego też wszystkie nasze strony internetowe opieramy na tej platformie. Dzięki zastosowaniu WordPressa jesteś w stanie samodzielnie edytować i dodawać nowe treści na Twoją stronę internetową.

Co to jest WordPress? Poradnik krok po kroku:

Szacowany czas czytania: 32 minuty


 1. Kiedy i dla kogo WordPress?
 2. WordPress co musisz wiedzieć?
 3. WordPress.org czy WordPress.com?
 4. Dlaczego warto wybrać WordPress?
 5. WordPress + WooCommerce
 6. Jaka strona internetowa na WordPressie?
 7. WordPress jak zacząć?
 8. Ile kosztuje strona WordPress?
 9. Pozycjonowanie WordPress i SEO
 10. CMS WordPress najczęstsze pytania [FAQ]
 11. Podsumowanie

Kiedy i dla kogo WordPress?

Strona internetowa ułatwia komunikację z klientami i partnerami biznesowymi. Jeśli chcesz prowadzić ją w sposób profesjonalny, koniecznie poznaj bliżej platformę WordPress. WordPress jest genialny, szybki, a jego główną zaletą jest prostota i intuicyjność. Nawet nowi użytkownicy, którzy dopiero zaczynają obsługiwać stronę internetową, szybko opanują podstawy jego obsługi. WordPress to potężne narzędzie, ale można je opanować bez wiedzy technicznej. Pokażemy Ci, jak korzystać z WordPress, dopasowując go do własnych potrzeb.


WordPress co musisz wiedzieć?

Co to jest WordPress? WordPress jest najpopularniejszą platformą do zarządzania treścią. Kiedyś wybierany najczęściej przez osoby prowadzące blogi, stał się platformą dominującą na rynku do prowadzenia strony firmowej lub sklepu internetowego. WordPress daje ogromne możliwości dzięki bardzo dużej liczbie wtyczek i motywów, dzięki którym zmienisz wygląd i funkcjonalność strony internetowej.

Używając WordPressa, nie musisz mieć doświadczenia w kodowaniu, żeby samodzielnie stworzyć własną stronę z tym systemem zarządzania treścią. Do rozpoczęcia pracy z WordPressem wystarczy wykupić domenę i hosting, na którym zaintalujesz pliki pobrane z oficjalnej stronę WordPress.org. Po prawidłowym zainstalowaniu wystarczy zalogować się do panelu i zacząć pracę nad Twoją stroną używając motywów i wtyczek.

Niezwykła prostota i elastyczność WordPressa spowodowała, że jako system CMS stał się absolutnym liderem na świecie. O wielkości WordPressa świadczą najlepiej liczby.

Misja WordPress

WordPress opiera się na demokratyzacji publikacji informacji w internecie oraz wolności związanej z otwartym oprogramowaniem typu open-source. WordPress jako oprogramowanie typu open source, od początku swojego istnienia jest bezpłatne i jest licencjonowany na licencji GPLv2.

Ideę WordPressa wspiera duża społeczność ludzi współpracujących i wnoszących wkład w ten projekt. Społeczność WordPressa jest przyjazna i integracyjna, a pasja twórców platformy napędza sukces WordPressa, który z kolei pomaga osiągnąć cele użytkowników.

Osoby z ograniczonym doświadczeniem w kodowaniu mogą używać WordPressa jako rozwiązanie „out of the box”, a developerzy jako baza do tworzenia nawet zaawansowanych technologicznie projektów.


WordPress w liczbach

 • 42% Internetu jest zasilane przez WordPress i stale rośnie
 • Na świecie jest około 1.3 miliarda stron www z czego 455,000,000 to WordPress
 • Strony na WordPress stanowią 14,7% ze 100 najważniejszych stron www na świecie
 • Platforma WordPress ma 61,8% udziału w rynku CMS
 • Strony WordPress uzyskuje 20 miliardów wyświetleń miesięcznie
 • Użytkownicy WordPressa każdego miesiąca publikują 70 milionów nowych postów
 • 30% wszystkich sklepów internetowych działa na WordPressie (WooCommerce)
 • Na stronie WordPress.org znajdziesz ponad 4000 darmowych motywów
 • Ze strony WordPress.org można pobrać ponad 54 000 darmowych wtyczek
 • Największym komercyjnym sklepem motywów jest Themeforest, który ma ponad 47 000 motywów na sprzedaż

Historia WordPress

WordPress powstał w 2003 roku z inicjatywy Matt Mullenweg i Mike Little. Platform powstała z potrzeby eleganckiego, dobrze zaprojektowanego osobistego systemu do publikacji blogów w rozwijającym się internecie.

Projekt open source WordPress ewoluował z biegiem czasu w bardzo szybkim tępie stajał się głowną platformą CMS do tworzenia stron internetowych na świecie. Obecnie oprogramowania WordPress jako międzynarodowe przedsięwzięcie zarządzane jest przez The WordPress Foundation.

WordPress 6.0

Kolejna wersja WordPress 6.0 jest przełomowym wydaniem z aż 500 nowymi udogodnieniami oraz z ok. 400 poprawkami. Wprowadzona zostanie nowa generacja motywów, bloki tematyczne oraz bardzo szeroką rozbudowę i ulepszenie Gutenberga. Nowa wersja WordPress jest już dostępna dla wszystkich od pobrania. Mamy nadzieję, że spodoba wam się ta zapowiedź wersji 6.0.

WordPress 6.0

WordPress.org czy WordPress.com?

Początkujący użytkownicy mają często problem ze zrozumieniem różnicy między dwoma formami WordPressa oraz ich odmienną filozofią działania.

WordPress jest dostępny w dwóch opcjach:

WordPress.org – platforma CMS rozwijana na zasadach Open Source, czyli darmowe oprogramowanie, które trzeba pobrać i zainstalować na własnym serwerze – więcej › wordpress.org/about

WordPress.com – gotowa do użycia platforma blogowa, gdzie od utworzenia własnej strony potrzebna jest rejestracja i opłacanie abonamentu – więcej › wordpress.com/pricing

Wybór „odpowiedniego” WordPressa, zależy głównie od Twoich potrzeb. Jeżeli potrzebujemy prostego bloga, bez zaawansowanych modyfikacji, to WordPress.com może okazać się odpowiedni. Jeżeli jednak zamierzasz stworzyć bardziej zaawansowaną stronę, lub planujesz rozwinąć ja w przyszłości powinieneś skorzystać z WordPress.org. W całym tekście opisujemy to rozwiązanie, ponieważ doceniamy skalowalne rozwiązania open-source. Tylko dzięki takiej wersji WordPressa, możesz stworzyć stronę o dowolnej funkcjonalności, wyglądzie oraz korzystać z nie limitowanej ilości wtyczek i motywów.Dlaczego warto wybrać CMS WordPress?

Strona internetowa na WordPressie to przede wszystkim innowacyjność i prostota. WordPress jest nowoczesną platformą do tworzenia stron internetowych koncentrującą się na estetyce, zgodności z internetowymi standardami i użyteczności. To idealne rozwiązanie dla strony dla firm, blogi, sklepy internetowe – intuicyjnego i przyjaznego dla właściciela strony systemu CMS (system zarządzania treścią).

CMS (z języka angielskiego Content Managment System – system zarządzania treścią) to program służący do tworzenia i zarządzania treścią strony internetowej. Panel CMS pozwala stworzyć i edytować stronę www, bez potrzeby dużej wiedzy technicznej. Najpopularniejszym systemem do tworzenia i zarządzania stroną jest oczywiście WordPress. Ma on rozległą, aktywną społeczność na całym świecie, która tworzy wiele przydatnych wtyczek, pozwalających rozszerzyć funkcjonalność Twojej strony.

cms co to jest system zarządzania treścią

CMS co to jest?

Poznaj systemy zarządzania treścią, ich rodzaje oraz najważniejsze oraz najważniejsze platformy open-source: WordPress, Joomla, Drupal. Czytaj poradnik o CMS …


WordPress to platforma do tworzenia stron internetowych, którą cechuje ciągły rozwój technologicznych możliwości. Dzięki zaangażowaniu społeczności skupionej wokół WP powstają nowe dodatki, wtyczki, motywy. Stosunkowo krótki czas realizacji projektów opartych na tej platformie sprawia, że stanowi ona idealne rozwiązanie dla osób poszukujących multifunkcjonalnych, wielozadaniowych narzędzi do budowy strony internetowej i bezproblemowego zarządzania stroną, którą będzie można modyfikować w przyszłości.

Główną zaletą WordPressa jest jego powszechność. WordPress powstał jako system dla blogerów i do dziś jest najchętniej wykorzystywaną przez internautów platformą do publikacji prywatnych zapisków. Niezwykła prostota i elastyczność CMS-a WordPressa sprawiła, że stał się liderem na świecie wśród tego typu systemów. Ponad 30% najważniejszych witryn w światowych rankingach jest stworzona w WordPressie.

Motywy odpowiadające za wygląd strony internetowej na WordPressie znane są ze swojej dbałości o estetykę witryny, sposobie prezentacji treści i nieskomplikowanym sposobie dalszego zarządzania stroną. Nasze realizacje, stosują zawsze niestandardowe szablony i rozwiązania.

Najważniejsze zalety platformy CMS WordPress.

 1. Prostota użycia WordPress

  WordPress jest najbardziej intuicyjnym w obsłudze systemów zarządzania treścią, jaki kiedykolwiek powstały na świecie. Panel administracyjny jest przejrzysty i dobrze zaplanowany. Zarówno zarządzanie ustawieniami, jak i aktualizacje są zrozumiałe nawet dla osoby początkującej. Zarządzanie treścią nie wymaga umiejętności kodowania. WordPress posiada bardzo wygodny i intuicyjny w użyciu edytor do umieszczanie nowych treści, grafiki, filmów, wyboru kategorii itd.
  Oczywiście WordPress jest dostępny w wersji polskiej, jak i angielskiej. Ponadto w Internecie dostępna jest w obu językach bogata baza wiedzy tworzona przez społeczność WordPressa: dedykowane fora, blogi, darmowe kursy, lekcje na YouTube itd.

 2. Funkcjonalność WordPressa

  Silnik WordPressa jest rozwijany przez programistów wolontariuszy z całego świata, a oprócz tego, kolejne tysiące profesjonalnych firm, webdeveloperów i freelancerów codziennie tworzą nowe motywy (szablony, skórki) oraz wtyczki, których są już tysiące.
  WordPress posiada dużo niezbędnych wbudowanych funkcji i można go w bardzo prosty sposób dostosować do własnych potrzeb. WordPress znany jest ze swoich wtyczek i motywów, które pozwalają w prosty sposób zmienić bloga w stronę firmową, e-sklep, a nawet rozbudowany portal.
  Integracje | Rozszerzenia WordPress

 3. Sklep internetowy WordPress

  WordPress w połączeniu z WooCommerce to również wspaniała platforma dla sklepu internetowego. WooCommerce jest obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem dla sklepów internetowych i posiada największy udział w rynku e-Commerce na świecie (25%). Jest to platforma łatwa do wdrożenia, ma praktycznie nieograniczone możliwości dalszej rozbudowy oraz oferuje liczne rozszerzenia, takie jak płatności, wysyłki itp. Przenieś z nami Twój sklep do WooCommerce.
  Sklep WordPress krok po kroku

 4. Przyjazny pozycjonowaniu SEO

  Można śmiało powiedzieć, że WordPress lubi wyszukiwarkę Google z wzajemnością. WordPress lubi SEO, a otwarty kod źródłowy pozwala developerom z całego świata tworzyć wtyczki, które ułatwiają działania pozycjonerom, ale nie tylko im, bowiem specjaliści tworzą swoje działania w kierunku takich osób, które potrzebują bardziej zautomatyzowanych funkcji SEO. Takich, które przyśpieszą pracę związaną z pozycjonowaniem, a nawet wyręczą w większej części z ich wykonywania. Jednym słowem tworzenie strony w WordPress ułatwia prowadzenie działań SEO.
  WordPress jest tworzony zgodnie ze standardami SEO i jest przyjazny dla urządzeń mobilnych. Wybierając tą platformę, masz gwarancję, że Twoja strona internetowa na WordPressie spełnia standardy niezbędne do pozycjonowania i indeksuje nowe wpisy.
  Wbudowane funkcje można rozbudować o wtyczki jak Yoast SEO, które zmienią WordPressa w profesjonalną platformę do pozycjonowania organicznego i poprawią widoczność Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwarki Google.
  Pozycjonowanie strona WordPress

 5. Brak opłat

  WordPress jest całkowicie darmowy. Możesz go pobierać, instalować, a nawet modyfikować. Co najważniejsze Panel administracyjny WordPressa przypomina o darmowych aktualizacjach systemu oraz aktualizacjach wszystkich wtyczek.
  Strona WordPress wady i zalety

 6. Bezpieczeństwo WordPress

  W internecie krąży wiele mitów na temat, że WordPress jest niebezpieczny. Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy WordPress to bezpieczne rozwiązanie dla Ciebie? WordPress ma dla niektórych złą reputację za podatność na luki i twierdzą oni, że jest to z natury niebezpieczna platforma. Potencjalne kłopoty mogą wynikać to jednak z faktu, że użytkownicy WordPressa nie przestrzegają sprawdzonych praktyk bezpieczeństwa – Kodeks bezpieczeństwa WordPress.
  Pamiętajmy jednak, że WordPress obsługuje ponad 40% wszystkich stron internetowych, a przy setkach tysięcy kombinacji motywów i wtyczek może nie dziwić fakt, że luki istnieją, które jednak są szybko usuwane. Szczególnym narażeniem na niebezpieczeństwo jest korzystanie z przestarzałego oprogramowania WordPress, niewiadomego pochodzenia wtyczek, nieumiejętna administrowania systemem, złe zarządzania danymi uwierzytelniającymi, braku niezbędnej wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieci. Istnieje jednak międzynarodowa społeczność wokół platformy WordPress, która reaguje na zagrożenia i dba o bezpieczeństwo platformy.
  Bezpieczeństwo WordPress – poradnik

 7. Aplikacja mobilna WordPress

  Decydując się na WordPressa jako CMS, masz pełną kontrolę mobilną nad Twoją stroną internetową. Zarządzanie wyglądem i funkcjami strony jest niezwykle proste również na urządzeniach mobilnych – tabletach i smartfonach.
  WordPressa można używać zawsze i wszędzie na smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji mobilnej WordPress. Aplikacja ułatwia tworzyć, edytować i publikować treści na stronie lub blogu, odpowiadać na komentarze, czy w sprawdzać statystyki. Aplikacja mobilna WordPress dostępna jest zarówno na telefony z systemem Android i telefony iPhone.

Aplikacja mobilna WordPress

WordPress + WooCommerce

WordPress dzięki wtyczce WooCommerce jest najpopularniejszym rozwiązaniem e-Commerce na świecie. Ze swoją elastycznością i dostępem do setek darmowych i płatnych rozszerzeń, WooCommerce zasila teraz 30% wszystkich sklepów internetowych — więcej niż jakiekolwiek inne platformy. To również ważny gracz na polskim rynku.

Główną zaletą tworzenia sklepu internetowego na WordPressie + WooCommerce jest jego prostota i intuicyjność. Nawet nowi użytkownicy Internetu, szybko opanują podstawy obsługi sklepu internetowego, dlatego też wszystkie nasze strony internetowe opieramy na tej platformie. Dzięki zastosowaniu WordPressa jesteś w stanie samodzielnie edytować, dodawać nowe produkty i treści w Twoim sklepie internetowym.

WooCommmerce to wtyczka (plugin) e-commerce zbudowana w celu bezproblemowej integracji z WordPress. Jej głównym zadaniem jest przekształcenie strony opartej o WordPress w sklep internetowy. Wtyczka dostępna jest w polskiej wersji językowej, a sam mechanizm jej działania i obsługa jest stosunkowo prosta. W panelu WordPress możesz wprowadzać produkty, definiować ich parametry jak opisy, zdjęcia, cenę, stan magazynowy, a osoby przeglądające Twój sklep zyskają funkcjonalność koszyka i będą mogły zamówić w szybki i wygodny sposób oferowane produkty.

Co to jest WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce pozwala na stworzenie pełnoprawnego sklepu internetowego w oparciu o WordPressa. Z jej wykorzystaniem tworzone są nie tylko proste sklepy, stanowiące dodatek do istniejącej już strony WordPress, ale również duże, samodzielnie sklepy internetowe, które dają pełną kontrolę zarówno właścicielom sklepów, jak i dogodność zakupów dla użytkownika.

Co to jest WooCommerce?
Co to jest WooCommerce i dlaczego WooCommerce jest stworzony dla Twojego sklepu internetowego? WooCommerce to narzędzie, które używasz, jeśli chcesz prowadzić e-sklep.
Przeczytasz o: Co to jest WooCommerce, dlaczego warto wybrać sklep WordPressa. Jak założyć sklep WooCommerce i ile to kosztuje.
Sklep WooCommerce wady i zalety
Sklep WooCommerce wady i zalety
WooCommerce jest wtyczką sklepową stworzoną specjalnie w celu bezproblemowej integracji z WordPress, która jest najpopularniejszą platformą e-commerce na świecie.
Przeczytasz o: WooCommerce wady i zalety, WooCommerce po polsku.

Jaka strona internetowa na CMS WordPress?

Możesz stworzyć niemal każdy rodzaj strony internetowej na WordPressie. Ta jedna platforma ma na prawdę wiele możliwości. WordPressa możesz wykorzystać do tworzenia stron internetowych typu blog, strona firmowa, sklep itd.

Jakiego typu strony internetowe można stworzyć dzięki platformie WordPress:

 1. Blog WordPress
 2. Strony firmowe
 3. Portfolio
 4. E-commerce
 5. Kursy e-learning
 6. System zamówień online dla restauracji
 7. Systemy rezerwacji
 8. Portale społecznościowe i fora
 9. Portale ogłoszeniowe
 10. Serwisy premium
szablony wordpress motywy

Blog internetowy

WordPress został zaprojektowany do obsługi blogów i jest to obecnie najlepsze narzędzie dla blogerów na świecie. Na WordPressie można stworzyć w zasadzie każdy rodzaj bloga: lifestylowy, podróżniczy, kulinarny, fotoblog – więcej ›

Bloga możesz założyć na platformie WordPress.com, która nie wymaga hostingu. Używając domyślną domenę z rozszerzeniem www.twojblog.wordpress.com usługa jest bezpłatna, jeżeli chcesz mieć swoją własną domenę bloga na WordPress.com, musisz opłacić miesięczny abonament w wysokości od 14 zł.

jak założyć bloga krok po kroku

Jak założyć bloga?

Blog to narzędzie, które może spełniać wiele ról w internecie. Czytaj nasz poradnik jak założyć i prowadzić bloga na platformie WordPress.org …


Strony firmowe i produktowe

Strona firmowa – WordPress jest najczęściej wybieraną platformą do tworzenia stron internetowych dla firm. Za pomocą WordPressa można stworzyć stronę internetową wizytówkę dla małej firmy, jak i dużą stronę firmową dla korporacji. Strona internetowa oparta o WordPress umożliwia łatwą edycję, ale przede wszystkim rozwój strony firmowej wraz z rozwojem firmy – więcej ›

Dlaczego warto wybrać WordPressa dla strony internetowej firmy? Zobacz nasze przykłady realizacji stron WordPress, jak i przykłady realizacji stron WordPress z całego świata.

Jak stworzyć profesjonalną stronę firmy?

Strona katalog produktów – strona firmy lub marki prezentująca produkty z wszystkimi niezbędnymi informacjami zachęcającymi odwiedzających do kontaktu z przedstawicielami firmy – więcej ›

Strona eventu – strona ułatwiająca promocję i organizację wydarzeń, konferencji. Strona z opisem eventu oraz możliwością rejestracji na wydarzenie.


Portfolio

Portfolio – strona portfolio oparta o WordPressa pozwala zarządzać wszystkimi projektami w jednym miejscu. Daje także wiele różnych możliwości wyświetlania prac na stronie.

Galerie zdjęć – strona z galerią WordPress to idealne rozwiązanie dla fotografów i artystów do zaprezentowania zdjęć i prac w internecie.


E-Commerce

Sklep internetowy – dzięki WooCommerce strona oparta o WordPress może być przekształcona w profesjonalny sklep internetowy – więcej ›

Sklep B2B – sklep WordPress B2B pozwala na stworzenie całego systemu oferty biznesowej dla klientów typu B2B – więcej ›

Sklep dropshipping – sklep dropshipping nie ma fizycznych produktów, co oznacza brak kosztów magazynowych. Zamiast tego, gdy klient kupuje produkt, właściciel sklepu składa zamówienie u oryginalnego dostawcy – więcej ›


Kursy e-learning

Dzięki WordPressowi można nauczać przez internet. WordPress może być narzędziem do tworzenia i sprzedaży kursów online, e-booków, filmów. Na takiej stronie e-lerningowej można tworzyć kursy edukacyjne z elementami quizu, wideo czy dźwięków. WordPress umożliwia logowanie klientom, administrowanie członkami oraz analizowanie danych – więcej ›


System zamówień online dla restauracji

Z WordPress możesz zmienić stronę restauracji w biznes online. WordPress pozwala stworzyć system zamówień jedzenia online dla restauracji, fastfoodów, pizzerii, kawiarni. System zamawiania dla restauracji WordPress umożliwia klientom zamawianie jedzenia i dokonanie płatność bezpośrednio na stronie, z wieloma opcjami dostawy oraz możliwość komponowania menu, czy rezerwacji miejsc online – więcej ›


Systemy rezerwacji

System rezerwacji online – WordPress może być również system do obsługi zapytań o rezerwację miejsc i usług. Sprawdzi się w przypadku każdej profesji, która wymaga systemu rezerwacji online: hotelu, pensjonatu, restauracji, czy fryzjera. Stronę internetową WordPress można zmienić w system składania rezerwacji i sprzedaży z płatnościami online.

Sprzedaż biletów – strony internetowe na WordPress może służyć jako platforma do rezerwacji i sprzedaży biletów. Za zakupy klient będzie mógł zapłacić przez bramkę płatności, kartą kredytową lub platformą PayPal.


Portale społecznościowe i fora

Serwis społecznościowy – narzędzie BuddyPress umożliwia przekształcenie strony WordPress w mały serwisu społecznościowy.

Fora dyskusyjne – WordPress oferuje możliwość stworzenia strony internetowej z funkcjonalnością forum dyskusyjnego z możliwością moderowania wpisów oraz użytkowników.


Portale ogłoszeniowe

Ogłoszenia internetowe – strona oparta o WordPress może posłużyć do rozwoju portalu ogłoszeniowego. Taka strona będzie miała szybką i łatwą możliwość dodawania ogłoszeń reklamowych.

Portal ofert pracy – WordPress można użyć do stworzenia serwisu internetowego z ofertami pracy, którym użytkownicy będą mieli możliwość dodania i zarządzania ofertami pracy.


Serwisy premium

Serwisy członkowskie – WordPress pozwala również na tworzenie serwisów członkowskich. Polegają one na tym, że dzięki składce członkowskiej, uczestnicy mogą posiadać specjalne przywileje na stronie internetowej z dostępem premium.

Strona dedykowana – strona dla wymagających oparta na dedykowanym motywie WordPress. Unikalna, rozbudowana strona WordPress ze szczególnymi rozwiązaniami i funkcjonalnościami – więcej ›

ile kosztuje strona wordpress
Ile kosztuje strona WordPress?
Potrzebujesz strony internetowej i zastanawiasz się, ile kosztuje strona na WordPressie.
Przeczytasz o: Blog WordPress, Strona Wizytówka, Strona dla Firmy, Sklep WooCommerce, Strona dedykowana, One Page, Landing page, Administracja strony WordPress, Pozycjonowanie SEO.
jaki hosting pod wordpress
Jaki hosting WordPress?
Istnieją setki tysięcy hostingów internetowych na świecie, z których ogromna większość spełnia wymagania WordPressa, ale wybór tego właściwego może być trudny.
Przeczytasz o: Hosting WordPress: Serwer wirtualny, VPS, parametry techniczne, limity, bezpieczeństwo, ranking hostingi WordPress.

WordPress jak zacząć?

Instalacja WordPress

Używając WordPressa, nie musisz mieć doświadczenia w kodowaniu, żeby samodzielnie stworzyć własnego bloga z tym systemem zarządzania treścią. Do rozpoczęcia pracy z WordPressem wystarczy wykupić domenę i hosting, na którym zainstalujesz pliki pobrane z oficjalnej strony WordPress.org.

strona internetowa domena hosting wordpress

5-minutowa instalacja jest znakiem rozpoznawczym WordPressa. Czas instalacji WordPressa zależy oczywiście od umiejętności użytkownika. Jeżeli będziesz to robił pierwszy raz, możesz śmiało założyć, że zajmie to ok godziny. Osoba doświadczona, która instalowała WordPressa już wielokrotnie – potrzebuje na to 5 minut.

Instalacja WordPress krok po kroku | Zleć instalację i konfigurację

Jak edytować stronę WordPress

Po prawidłowym zainstalowaniu wystarczy zalogować się do panelu i zacząć pracę nad stronę używając motywów i wtyczek.

Logowanie do WordPressa

Chcesz się zalogować do WordPressa? Musisz wpisać w okno przeglądarki adres: www.nazwabloga.pl/wp-login.php, aby wyświetlić ekran logowania. Następnie możesz zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika (e-maila) i hasła ustawionego podczas rejestracji. Jeżeli w roztargnieniu podczas instalacji zapomniałeś lub zgubiłeś hasło, możesz je zresetować, klikając link Nie pamiętam hasła.

panel administracyjny wordpress

Panel użytkownika (Kokpit)

Po pomyślnym zalogowaniu warto zapoznać się z panelem użytkownika WordPress. W tym momencie zaczyna się prawdziwa przygoda z blogiem WordPress. Panel użytkownika WordPress jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Po lewej stronie znajdziesz rozbudowane Menu z wszystkimi funkcjami. Po prawej będą się pojawiać okna wybieranych funkcji. Na przykład klikając w sekcję Wpisy na ekranie pojawi się lista opublikowanych wpisów. Analogicznie jest z innym elementami menu.

Kokpit nawigacyjny

Dwa główne elementy nawigacyjne WordPressa to Pasek narzędzi i Panel administracyjny (Menu). Pasek narzędzi i panel administracyjny mogą mieć dodatkowe opcje w zależności od tego jaki masz zainstalowany motyw lub wtyczki. Poniżej opisujemy opcje dostępne z poziomu podstawowej instalacji WordPressa.

Pasek narzędzi

Pasek narzędzi znajduje się w nagłówku strony i odpowiada głównie za nawigację w blogu. Jest on szczególnie przydatny, jeżeli jesteś zalogowany na stronie bloga, ale nie jesteś w panelu użytkownika, a w podglądzie bloga. Pasek narzędzi będzie się różnił w zależności od miejsca, w którym się znajdujesz – panelu użytkownika, czy podglądzie bloga.

Motywy WordPress

WordPress zawdzięcza swoją popularność łatwej obsłudze i możliwościom modyfikacji. Łatwość budowania stron WordPress, modyfikacji, zmiany wyglądu oparta jest o Motywy WordPress. To właśnie dzięki funkcjom motywu można zmieniać wygląd i funkcje bloga.

Co to jest motyw WordPress?
Motyw (Themes) to zbiór plików, które razem tworzą wygląd, układ i funkcjonalności bloga opartego na WordPressie. Motyw odpowiada za całkowity wygląd strony od wyglądu menu, kolorystyki, typografi, layoutu strony i licznych funkcjonalności. Każdy motyw może być inny, oferując wiele możliwości zmiany wyglądu strony internetowej WordPress. Potocznie motywy często zwane są również szablonami lub skórkami.

Motywy są przygotowywane przez profesjonalnych programistów i grafików. Możemy je podzielone na dwie kategorie: bezpłatną i premium. Wiele darmowych motywów znajduje się w katalogu motywy WordPresa tzw. repozytorium, a motywy premium można kupić w sklepach internetowych, od indywidualnych firm i programistów WordPress. Więcej na temat motywów i co oznacza, że strona jest zbudowana na motywie WordPress, czytaj we wpisie Motywy WordPress.

WordPress zainstalowany jest z trzema domyślnymi motywami blogowymi: Twenty Seventeen, Twenty Sixteen i Twenty Fourteen. Są to trzy oficjalne motywy zaprojektowane przez WordPress.org. Wyróżnia je niezwykła prostota, szybkość, profesjonalny i prosty kod. Na takie czystym motywy można założyć praktycznie każdy rodzaj blogu. Wielu najlepszych blogów używa jednego z tych motywów lub stanowią one bazę do tworzenia własnego motywu.

Motyw wpływa na wygląd Twojego bloga, dlatego nie musisz ograniczać się do tych trzech motywów. Jeżeli nie odpowiada Tobie żaden z już zainstalowanych motywów, możesz z łatwością wybierać spośród tysięcy bezpłatnych motywów lub motywów premium. Aby zmienić motyw, wybierz w menu po lewej stronie Wygląd>Motywy, a następnie kliknij Dodaj nowy motyw.

Z poziomu kokpitu możesz przeglądać dostępne motywy w repozytorium WordPress lub wysłać na serwer kupiony wcześniej motyw premium. Gdy znajdziesz odpowiedni motyw, kliknij przycisk Zainstaluj. Jeżeli w zakładce Motywy masz zainstalowanych więcej skórek, możesz dowolnie zmieniać i aktywować nowy motyw na blogu. Najedź kursorem na miniaturę motywu i kliknij Aktywuj. Następnie przejdź do zakładki Wygląd>Dostosuj, w której skonfigurujesz bloga. W panelu personalizacji Dostosuj możesz zmienić wygląd bloga zgodnie z możliwościami danego motywu.

Jeżeli jednak nie masz specyficznych wymagań co do bardzo konkretnego projektu bloga, sugeruję, aby na początek użyć jednego z podstawowych motywów. Możesz zmienić motyw bloga w dowolnym momencie, po prostu aktywując nowy motyw. Zmiana motywu jest najprostszym sposobem dostosowania bloga, ale istnieją innych możliwości dostosowania bloga przy użyciu wtyczek lub własnego kodu.

Wpisy (posty)

Edycja i dodawanie treści na stronie WordPress odbywa się przez dodawanie treści we Wpisach (postach), które tworzą treść bloga lub aktualności na na stronie WordPress. Jak stworzyć wpis na blogu i jak go opublikować?

Przejdź do menu po lewej stronie i kliknij Wpisy. Zobaczysz, że jest tam już wpis Witaj świecie. Jest to domyślny post na każdym nowym blogu WordPress. Nie jest on potrzebny, dlatego możesz go usunąć, klikając w Kosz tuż pod postem, jeżeli jesteś w liście wpisów lub Przenieś do kosza, jeżeli jesteś w trybie edycji wpisu. Aby dodać własny wpis i rozpocząć pisanie nowego wpisu, kliknij guzik Dodaj nowy.

Utworzyłeś pierwszy wpis i jesteś teraz w trybie edytora postów. Każdy wpis na WordPressie składa się z następujących pól: Tytuł, Kategorie, Tagi, Obrazek wyróżniający, które musisz uzupełnić. Treść wpisu, linki, zdjęcia dodajesz z poziomu Edytora wizualnego/tekstowego lub używając Edytora Gutenberg. Na końcu klikasz Opublikuj, lub Zaktualizuj, jeżeli zostały wprowadzone nowe zmiany we wpisie.

Edytor klasyczny

Tak więc po kolei: Wpisz tytuł nowego postu, a następnie zacznij pisać wpis poniżej. W prawej kolumnie wybierz Kategorię wpisu, Tagi i Obrazek wyróżniający, który będzie głównym zdjęciem posta. Jeśli chcesz dodać zdjęcie wewnątrz wpisu, kliknij guzik Dodaj medium i postępuj zgodnie z instrukcjami, a na koniec kliknij Wstaw do wpisu, aby dodać zdjęcie. Każdy post ma tzw. zajawkę, jest to krótki wprowadzenie do wpisu widoczny razem ze zdjęciem na głównej stronie bloga, możesz ją dodać w boksie Zajawka pod edytorem wpisu. Po zakończeniu edycji wpisu kliknij niebieski guzik Opublikuj, aby go opublikować. Jeżeli nie chcesz, żeby wpis był widoczny dla wszystkich możesz w boksie Opublikuj zmienić jego Dostępność na Prywatne. Aby zobaczyć nowy wpis kliknij Zobacz wpis w górnym pasku zadań, jeżeli chcesz wprowadzić korekty w poście i wrócić do edycji kliknij Edytuj wpis w tym samym miejscu. Pamiętaj, każda kolejna zmiana po edycji wpisu musisz zakończyć, klikając w guzik Zaktualizuj.

Edytor Gutenberg

Gutenberg to nowy edytor treści WordPressa. Proces edycji Gutenberga umożliwia w prosty sposób tworzenie wpisów wypełnionych mediami. Podstawą edytora Gutenberg są elastyczne bloki umożliwiające tworzenie treści znajomości pisania kodu.

blog wordpress gutenberg

Bloki są świetnym, nowym narzędziem WordPress umożliwiającym tworzenie ciekawych treści. Dzięki blokom można wstawiać, aranżować i dostosowywać zawartość tekstową, multimedialną praktycznie bez posiadania wiedzy technicznej. Zamiast pisać własny kod HTML i stylować treści w CSS, wystarczy dodać blok i skupić się na samej zawartości wpisu.


Ile kosztuje strona WordPress?

WordPress jak już pisaliśmy jest darmową platformą CMS, jednak jeżeli chcesz zrealizować projekt strony lub sklepu internetowego musisz się liczyć z pewnymi kosztami za realizację usługi strworzenia takiej strony. W agencji interaktywnej ceny za stworzenie strony WordPress wahają się od 1500 zł do 5000 zł netto za prostą stronę internetową. Ostateczna cena strony opartej o WordPress zależy od tego jaki rodzaj strony potrzebujesz. Poniżej podajemy kika wycen dla różnych typów stron tzw. widełki cenowe.

Blog WordPress

Najlepsze rozwiązanie dla blogerów z najlepszym na świecie narzędziem do blogowania WordPress. Strona blog z projektem graficznym →

Blog internetowy WordPress to koszt od 500 zł – 2500 zł netto


Strona wizytówka WordPress

Najlepsze dla użytku osobistego lub małej firmy. Prosta strona WordPress z projektem graficznym, kilkoma podstronami, blogiem, dostępem do edycji treści, dodawania zdjęć 

Strona internetowa wizytówka to koszt od 1000 zł – 1500 zł netto


Strona dla Firm WordPress

Najlepsze rozwiązanie dla firmy. Rozbudowana strona WordPress z projektem graficznym, szeregiem rozwiązań ułatwiających pozycjonowanie oraz bezpieczeństwo strony 

Strona internetowa dla firmy to koszt od 1500 zł – 6500 zł netto


Strona e-Learning WordPress

Strona internetowa e-learningowa z możliwością e-nauki, tworzenia i sprzedaży kursów online, e-booków, filmów →

Strona internetowa e-learning to koszt od 2000 zł – 8000 zł netto


Strona restauracji WordPress

Strona dla restauracji z systemem zamówień jedzenia online, menu restauracji, systemem rezerwacji miejsc, możliwością płatności i zamówienia online z dostawą 

Strona dla restauracji to koszt od 1500 zł – 3500 zł netto


Strona WordPress Premium

Najlepsze dla przedsiębiorców. Unikalna strona WordPress z zaawansowanymi funkcjonalnościami, indywidualnym projektem graficznym, zoptymalizowana pod proces pozycjonowania, marketingu i bezpieczeństwa 

Strona internetowa premium to koszt od 6000 zł – 10.000 zł netto

› Cennik strony WordPress
› Kalkulator strony WordPress


Strona dedykowana WordPress

Najlepsze dla wymagających. Unikalna, rozbudowana strona WordPress ze szczególnymi rozwiązaniami i funkcjonalnościami 

Strona internetowa tzw. dedykowana to koszt od 6000 zł netto lub indywidualna wycena


Sklep WordPress WooCommerce

Strona WordPress może być również pełnowartościowym sklep internetowy. Na wycenę wykonania sklepu będzie mieć wpływ projekt graficzny oraz jakie ma posiadać funkcjonalności i integracje 

Sklep internetowy WordPress to koszt od 2000 zł – 7500 zł netto

› Cennik sklepy WordPress.
› Kalkulator sklepy WordPress.

Pamiętaj, koszt stworzenia i rozwoju strony WordPress może opierać się na dwóch rodzajach wyceny projektu i współpracy z agencją WordPress. Dwa najbardziej popularne rozwiązania to Fixed price i Time & Material.

Fixed price (stała cena) – cena realizacji ustalana jest na początku współpracy, po analizie funkcjonalnej i dokładnym wyznaczeniu zakresu prac i przyjęciu określonych założeń projektowych 

Time & Material – w modelu tym rozliczenie następuje na podstawie zakontraktowanego czasu i ustalonej stawki dziennej lub godzinowej 


Hosting i domena – ile kosztuje?

Roczny koszt utrzymania strony składa się utrzymanie serwera (hosting) oraz abonament za domenę. Cena za utrzymanie niewielkiej strony WordPress powinna wynosić ok. 100 – 250 zł netto rocznie.


Pozycjonowanie WordPress i SEO

Jak już wspomnieliśmy WordPress jest przyjazny pozycjonowaniu organicznemu SEO. Decydując się na WordPress możesz wykonać większość czynności pozycjonowania samodzielnie. Mając podstawową wiedzę na temat dobrych praktyk SEO można samodzielnie doprowadzić do tego, że Twoja strona będzie przyjazna dla wyszukiwarek. Wprowadzenie zmian pod kątem SEO zalecanych przez Google, tworzenie i pisanie nowych treści wymaga żmudnej, długookresowej pracy. Jeśli nie możesz poświęcić na to czasu osiągnięcie oczekiwanych wyników może być niemożliwe. Pamiętaj, że rezultaty działań SEO będą widoczne dopiero po dłuższym czasie.

Pozycjonowanie WordPress poradnik

Jeśli planujesz uruchomienie nowej strony WordPress lub wprowadzić zmiany w już istniejącej, to dobry moment zainteresowanie się SEO.


Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z optymalizacją i pozycjonowaniem, możesz potrzebować dodatkowej pomocy eksperta od SEO. Dobry pozycjoner może także pomóc ulepszyć istniejącą stronę, zoptymalizować, a nawet doradzić Tobie odpowiednie kroki jak pozycjonować stronę samemu. Razem z ekspertem SEO możesz tak od podstaw przygotować stronę WordPress, by była przyjazna dla wyszukiwarek. Pamiętaj, zatrudnienie nieodpowiedniej osoby do pozycjonowania organicznego strony WordPress jest po prostu stratą czasu i środków. Zatem jak wybrać eksperta SEO i na co zwrócić szczególną uwagę przed i podczas współpracy z agencją SEO czytaj w naszym tekście – SEO co to jest?


WordPress najczęstsze pytania [FAQ]

Co to jest WordPress?

WordPress to bezpłatny systemem CMS wydawany na licencji GNU, co oznacza, że możesz go pobierać, edytować, personalizować, używać, a nawet sprzedawać. To przyczyniło się do ogromnego sukcesu WordPressa. Na platformie CMS WordPress możesz stworzyć każdy rodzaj strony lub sklepu internetowego. WordPress jest przede wszystkim znany ze swojej prostoty, intuicyjności oraz wtyczek, dzięki którym możesz go zmieniać, rozszerzać i dodawać nowe funkcje do strony internetowej lub e-sklepu.

Czy WordPress jest darmowy?

WordPress jest bezpłatnym systemem CMS. Możesz go w każdej chwili pobrać, zainstalować, edytować. To przyczyniło się do ogromnego sukcesu WordPress. Oprogramowanie CMS WordPress jest wydawane na licencji GNU (General Public Licence), co oznacza, że możesz go pobierać, edytować, personalizować, używać, a nawet sprzedawać. Ten model oprogramowania znany jest jako open-source.

Jednak aby strona WordPress działał i była widoczna w internecie, potrzebujesz dodatkowych usług, które zapewnią Ci utrzymanie strony. Są nimi m.in. domena, hosting oraz certyfikat SSL.

Czy WordPress jest bezpieczny?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy WordPress jest bezpieczny? W przeważającej części tak. WordPress ma dla niektórych złą reputację za podatność na luki w zabezpieczeniach i twierdzą oni, że jest to z natury niebezpieczna platforma. Najczęściej wynika to jednak z faktu, że użytkownicy WordPressa nie przestrzegają sprawdzonych w praktyk bezpieczeństwa – Kodeks bezpieczeństwa WordPress

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo WordPressa, istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby tak zabezpieczyć stronę, aby hakerzy i luki w zabezpieczeniach nie wpłynęły na Twoją stronę, sklep lub bloga. Szczególnym nararzeniem na niebzpieczeństwo jest korzystanie z przestarzałego oprogramowania WordPress, niewiadomego pochodzenia wtyczek, nieumiejętna administrowania systemem, złe zarządzania danymi uwierzytelniającymi, braku niezbędnej wiedzy na temat sieci i bezpieczeństwa wśród użytkowników WordPressa.


Podsumowanie

WordPress jest liderem wśród systemów zarządzania treścią. Jego ogromna popularność wynika z łatwości obsługi, wysokiego poziomu personalizacji oraz skuteczności opcji SEO. Obecnie ponad 40% wszystkich stron internetowych jest zbudowanych w oparciu o WordPress.

Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, jak potężnym narzędziem może być strona internetowa na WordPressie. WordPress jest wyjątkowym systemem zarządzania treścią wartym Twojego zainteresowania. Tworzenie takich stron jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż na innych platformach.

Platforma posiada również wiele innych rozwiązań, które sprawiły, że jest najchętniej wybieraną platformą do tworzenia stron internetowych. Poznaj WordPressa – czytaj więcej na WordPress Polska!

Wykorzystaj WordPressa do stworzenia Twojej nowej strony internetowej. Jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji nowoczesnej, atrakcyjnej wizualnie strony internetowej, którą po wykonaniu będziesz mógł sam zarządzać – zapytaj nas o WordPress.

Przywitaj WordPressa już dziś!


Czytaj również:

Platforma WordPress

Potrzebujesz wsparcia przy założeniu strony, sklepu WordPress lub instalacji i konfiguracji WordPressa. Czytaj więcej o naszych usługach...

4.9/5 - (122 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger