Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Co to jest sklep dropshipping?

dropshipping przewodnik krok po kroku

Dropshipping stał się popularnym pomysłem na biznes online, ponieważ jest łatwy w konfiguracji i wymaga bardzo niewielkich inwestycji. Dzięki swojej innowacyjności, prostocie i niskim kosztom sklepy dropshippingowe stały się światowym trendem w e-Commerce.

Tradycyjny sklep internetowy wymaga zarządzania zapasami produktów i obsługi logistyki wysyłkowej. Nowym, alternatywnym pomysłem na e-biznes jest tzw. dropshipping. W przeciwieństwie do tradycyjnej działalności e-commerce, dropshipping pozwala założyć sklep internetowy bez zarządzania zapasami magazynowymi i zajmowania się wysyłką.


Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

 • Co odróżnia model biznesowy Dropshipping od sklepu internetowego?
 • Jakie są właściwości sklepu typu Dropshipping?
 • Co jest potrzebne do założenia gotowego sklepu z towarem typu Dropshipping?
 • Skąd pozyskać produkty do tego e-sklepu?
 • Co wlicza się w koszty prowadzenia sklepu dropshippingowego?

co to jest dropshipping wady i zalety

W tym tekście dla początkujących przeprowadzimy Cię przez szczegółowy przewodnik na temat sklepu dropshippingowego. Podzielimy się również wskazówkami, jak znaleźć najlepsze produkty do dropshippingu i jak rozwijać działalność dropshippingową. Cały artykuł podzieliliśmy na sekcje, po których możesz się poruszać, korzystając z nawigacji poniżej.

Sklep dropshipping krok po kroku

Estimated reading time: 15 minut

 1. Co to jest Dropshipping?
 2. Dla kogo jest dropshipping?
 3. Zalety dropshippingu
 4. Wady dropshippingu
 5. Dropshipping jak zacząć?
 6. Sklep dropshipping na WordPress
 7. Znalezienie produktów i dostawców
 8. Gotowy sklep internetowy z towarem
 9. Dropshipping vs Marketplace
 10. Droppshipping najczęstsze pytania [FAQ]
 11. Podsumowanie

Co to jest Dropshipping?

Główna różnica między sklepem dropshippingowym a tradycyjnym sklepem internetowym polega na tym, że dropshipping nie wymaga magazynowania produktów ani posiadania zapasów w magazynie. Nie musisz także zajmować się logistyką wysyłkową ani przeładunkiem towarów.

Sklep dropshipping nie ma fizycznych produktów, co oznacza brak kosztów magazynowych. Zamiast tego, gdy klient kupuje produkt, właściciel sklepu składa zamówienie u oryginalnego dostawcy, który wysyła towar bezpośrednio do klienta.

Jak działa model dropshippingu?
Dropshipping to model logistyczny sprzedaży przez internet polegający na przeniesieniu procesu wysyłki towaru na dostawcę – producenta lub hurtownię. Rola sklepu internetowego w tym modelu logistycznym sprowadza się do zbierania zamówień i przesyłania ich do dostawcy, który realizuje wysyłkę zakupionego towaru do klienta.Cały proces jest oczywiście obsługiwany automatycznie z poziomu sklepu dropshippingowego. Gdy produkt jest sprzedawany za pośrednictwem sklepu internetowego, sklep po prostu przekazuje zamówienie do hurtownika lub producenta, który je zrealizuje.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnego modelu handlu detalicznego, tak samo w systemie dropshipping sprzedawca osiąga zysk z różnicy pomiędzy ceną hurtową a detaliczną.


Dla kogo jest sklep dropshipping?

Dropshipping to dobre rozwiązaniem dla małych sklepów lub osób początkujących w biznesie internetowym, które zwykle sprzedają produkty w mniejszych ilościach i nie chcą zamrażać środków w duże ilości towarów w magazynie lub chcą zlecić na zewnątrz proces realizacji zamówień. Hurtownia lub producent, jako dostawca produktów do sklepu dropsippingowego, sam dokonuje wysyłki towaru bezpośrednio do klienta. Dropshipping jest również bardzo często praktykowany w przypadku towarów o dużych rozmiarach jak np. meble.

Jako właściciel sklepu dropshippingowego ustawiasz swoją marżę i sprzedajesz produkty z hurtowni. Istnieje możliwość ustawienia własnych cen dla produktów w sklepie, a marżę na produkty możesz zmieniać w dowolnym momencie. Ceny możesz zmieniać o dowolny procent lub daną kwotę w zł.

Dropshipping wady i zalety

Ze względu na niskie koszty operacyjne i łatwą konfigurację, dropshipping stał się światowym trendem w e-commerce. Model biznesowy dropshipping ma oczywiście zalet i wad, o których należy pamiętać przed rozpoczęciem tworzenia sklepu opartego na tym rozwiązaniu.

Pamiętaj, jako sklep typu dropshipping jesteś pośrednikiem i będziesz zarabiać mniej, ponieważ zamiast masowego kupowania produktów, będziesz sprzedawać często jedynie pojedyncze produkty z danej hurtowni lub rozwijał markę danego producenta.


Zalety założenia sklepu dropshipping

Założenie sklepu dropshippingowego wymaga znacznie niższych inwestycji niż prowadzenie typowego sklepu internetowego. Dwie główne korzyści z dropshippingu to brak odgórnej potrzeby zamrażania pieniędzy w towarze oraz regularny przepływ środków pieniężnych. Nie musisz kupować produktów od dostawcy ani zarządzać i utrzymywać stany magazynowe.

Zalety sklepu dropshipingowego:

 • możesz sprzedawać różne produkty, różnych dostawców i producentów
 • nie musisz kupować produktów ani zarządzać stanami magazynowymi
 • nie musisz sam wysyłać produktu
 • szybkość dostawy od dużego dostawcy do klienta
 • płatność za towar dostawcy dopiero po dokonaniu zapłaty przez klienta
 • możliwość skupienia się na innych aspektach biznesu

Wady prowadzenia sklepu dropshipping

Główną wadą dropshippingu brak kontroli całego procesu zakupowego i kontaktu klientem z Twojego sklepu. Jako właściciel sklep nie masz pewności, że każde zamówienie będzie na pewno zrealizowane w gwarantowanym przez sklep czasie oraz czy produkt jest rzeczywiście dostępny. Innym przykładem wady dropshippingu jest ograniczona możliwość brandingu, oznakowania paczek oraz ograniczony kontakt z klientem.

Wady sklepu dropshipingowego:

 • nie kontrolujesz jakości i dostępności produktów
 • nie masz kontroli nad jakością wysyłki produktów
 • brak pewności, że każde zamówienie będzie na pewno zrealizowane w gwarantowanym przez sklep czasie
 • utrudnione zapewnienie najlepszej obsługi klientom
 • trudne zarządzanie oczekiwaniami klientów
 • problem z synchronizacją produktów, które są już wyprzedane

Część problów z dropshippingiem rozwiązuje dobra integracja z dostawcami oraz prawidłowe wdrożenie systemu dropshippingowego w Twoim sklepie.


Jak zacząć sklep dropshipping?

Przyjrzyjmy się, jak prawidłowo rozpocząć działalność dropshipping. Założenie sklepu dropshipping nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Istnieje wiele platform e-commerce, które pozwalają łatwo założyć sklep dropshipping – WordPress, PrestaShop oraz platformy abonamentowe.

Zalecamy korzystanie z platformy WordPress + WooCommerce ze względu na niskie koszty konfiguracji, możliwość korzystania z wielu bramek płatności oraz elastyczność w dostosowywaniu sklepu internetowego. WordPress z wtyczką WooCommerce to obecnie oprogramowanie nr 1 używane do budowy sklepów internetowych.

WooCommerce to również najpopularniejszy wybór do stworzenia sklepów dropshippingowych, głównie dlatego, że działa na WordPress, popularnym kreatorze stron internetowych. Korzystanie z WooCommerce daje dostęp do tysięcy rozszerzeń WordPressa, integracji innych firm oraz profesjonalnych motywów sklepów.


Sklep dropshipping na WordPress

Czego potrzebujesz, aby rozpocząć Dropshipping z WordPress + WooCommerce? WooCommerce jest dostępny jako darmowa wtyczka do WordPress. Aby założyć sklep dropshipping, potrzebujesz przede wszystkim domeny i hostingu. Aby uzyskać szczegółowe informacje, zobacz nasz przewodnik na temat – Sklep WordPress krok po kroku lub załóż sklep WordPress z nami.

Aby rozpocząć korzystanie z WordPress i WooCommerce, potrzebujesz następujących elementów:

 • Nazwa domeny – adres internetowy Twojego sklepu
 • Konto hostingowe – miejsce przechowywania plików sklepu
 • Certyfikat SSL – potrzebny do szyfrowania płatności online
 • Instalacja WordPress – platforma CMS do edycji sklepu
 • Konfiguracja WooCommerce – wtyczka e-commerce obsługująca sklep
 • Wdrożenie dropshipping – synchronizacja sklepu z Twoim dostawcą

WordPress umożliwia automatyczną aktualizację produktów. Gdy nowe produkty pojawią się w hurtowni lub u producenta, dodadzą się one automatycznie przy najbliższej synchronizacji lub możesz je dodać jednym przyciskiem.

Automatyczna aktualizacja dropshippingu
Szybka aktualizacja doda nowe produkty, które pojawiły się w hurtowni i u producenta. Synchronizacja zmieni automatycznie podstawowe parametry produktu jak cena, stan magazynowy, widoczność produktu. Synchronizacja dropshippingu może być wykonywana nawet co 1 godzinę.

Ręczna aktualizacja dropshipping
Jako właściciel sklepu możesz również wykonać ręczną aktualizację po ustawieniu parametrów, które mają się zaktualizować: nazwa produktów, opis produktu, galeria zdjęć, słowa kluczowe, krótkie opisy, kategorie.

Sklep dropshipping WordPress


Znalezienie produktów i dostawców

Kolejnym krokiem jest znalezienie produktów, które chcesz sprzedawać w sklepie dropshipping. Zanim zaczniesz wybierać produkty, najpierw musisz zdecydować, jaki rodzaj produktów chcesz sprzedać. Jak znaleźć najlepsze produkty do dropshipping i jak rozwijać swoją działalność dropshipping – kilka wskazówek dla Ciebie poniżej.

Dobrze jest wybrać niszy do Twojego sklepu. Ułatwi ci to znalezienie produktów, a także klientów. Jeśli chcesz sprzedawać np. ubrania i akcesoria, możesz zawęzić je do stylu, tematu lub grupy docelowej. Zasadniczo dobrze jest wybrać niszę, którą znasz i którą lubisz. Tworzenie sklepu na temat nieznanych produktów lub tematów będzie wymagało znacznie więcej wysiłku.

Po wybraniu niszy dla swojego sklepu możesz poszukać produktów w tej konkretnej kategorii. Szukaj produktów o niskiej konkurencji i wysokim popycie. Aby dowiedzieć się, które produkty są popularne, możesz przeglądać Allegro, aby zbierać dane i przeprowadzać własne badania.

Jeżeli już wiesz, jakie produkty zamierzasz sprzedawać w Twoim sklepie, następnym krokiem jest znalezienie dostawców dropshipping oferujących te produkty.

Gdzie znaleźć dostawców dropshipping?
Istnieje wiele platform internetowych, na których można znaleźć dostawców i sprzedawców dropshipping z całego świata. Na pewno najbardziej znanym i rozpoznawalnym dostawcą typu dropshipping jest platforma AliExpress.

AliExpress

AliExpress – to największy internetowy platforma dostawców oferujący miliony produktów. Możesz łatwo zintegrować AliExpress ze sklepem dropshipping WordPress, tak aby importować produkty bezpośrednio ze strony AliExpress.

Integracja AliExpress WooCommerce

Hurtownie dropshipping

Chcąc współpracować z hurtownią dropshipping nie musisz szukać list takich hurtowni w internecie. Twój sklep dropshipping możesz połączyć z dowolną hurtownią, która posiada gotowe pliki XML, CSV lub udostępnia swoje API (WebAPI). Takie rozwiązanie umożliwia import bazy produktów i aktualizację stanów magazynowych oraz zamówień za pomocą API oraz plików XML z ofertą dowolnej hurtowni dropshipping.

Integracja dropshipping przez XML i CSV
Hurtownie dropshipping udostępniają sklepom swoją ofertę produktową w postaci plików XML lub CSV. Takie pliki pozwalają na masowy import bazy produktów w formie nazwy, zdjęć oraz ceny i opisów produktu. Integracja plików XML lub CSV może być cykliczna, a cały proces odnawiać się automatycznie. Każdy import plików aktualizuje stany magazynowe w sklepie dropshipping oraz aktualizuje wszystkie inne ważne informacje o produkcie potrzebne klientowi.

Integracja dropshipping przez API (WebAPI)
API używane jest głównie przez platformy hurtowni, które potrafią wykonać dwukierunkowe połączenie obsługi zamówień. Integracja takiego rozwiązania z API pozwala stworzyć bezobsługowy system zarządzania Twoim sklepem. Zamówienia będą bezpośrednio widoczne w systemie hurtowni bez Twojego udziału. Następnie hurtownia wyśle zamówiony produkt do Twojego klienta.

Jak zintegrować sklep dropshipping z XML, CSV lub API?
W celu uzyskania dostępu do bazy produktów w postaci pliku XML CSV lub API należy stworzyć integrację sklepu, czyli niezbędną infrastrukturę umożliwiającą zaciągnięcie oferty z hurtowni. Jeżeli hurtownia udostępnia swoją ofertę w postaci standardowych, gotowych plików XML, koszt podłączenia hurtowni do sklepu dropshipping będą niższe niż w przypadku integracji przez API. Każdego rodzaju integracja to przede wszystkim ogromna oszczędność czasu i pracy. Integracja pozwala ponadto wykorzystać wielu przydatnych konfiguracji, takich choćby jak ustawienie marży na produkty.

Integracja sklepu dropshipping z hurtownią


Gotowy sklep internetowy z towarem

Jak prowadzić gotowy sklep internetowy bez towaru. Jest to możliwe wybierając dropshipping i gotowy sklep internetowy. W takim modelu, w którym jako właściciele nie muszą przejmować się wysyłką towarów i administracją sklepu, można wiele zyskać. Przede wszystkim czas, bo wszelkie obowiązki związane z kompletowaniem zamówienia oraz obsługą wysyłki należą do dostawcy.

Gotowy sklep internetowy z towarem możesz prowadzić zdalnie w ramach dodatkowego zajęcia do pracy na etacie. Dropshipping zapewnia w tej kwestii pełen komfort prowadzenia biznesu zdalnie. Jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą pracować z innego miejsca niż miejsce zamieszkania. Wszystkie bowiem czynności związane z prowadzeniem sklepu dropshipping odbywają się zdalnie. Możesz więc pracować z domu, kawiarni, a nawet kontrolować sklepi realizację zamówień będąc w podróży.

Gotowy sklep internetowy WordPress

Jak wygląda gotowy sklep internetowy z towarem w praktyce?

Klient składa zamówienie w Twoim sklepie, które poprzez panel administracyjny sklepu przekazujesz je do dostawcy, a następnie hurtownia lub producent realizuje je za ciebie. Do ciebie należy obsługa zamówień, które automatycznie lub ręcznie są udostępnione dostawcy. Twoja rola, jako właściciela sklepu dropshippingowego sprowadza się więc do pośredniczenia między klientem, który składa zamówienie, a dostawcą, który je realizuje.

Model gotowego sklep internetowego z towarem posiada wiele zalet, które pozwalają na prowadzenie sklepu internetowego bez fizycznego posiadania towaru oraz inwestowania w sklep internetowy. Integracja pozwala również na weryfikację asortymentu sklepu i ewentualną rezygnację z tych produktów, które nie spełniają oczekiwań Twoich klientów.

Koszt gotowego sklepu internetowego z towarem.

Koszty związane z obsługą gotowego sklep internetowy z towarem są zminimalizowane. Producent, hurtownia pobiera jedynie opłaty za obsługę zamówień, a koszty za gotowy sklep internetowy ponosisz w formie abonamentu miesięcznego lub kwartalnego.

Wybierając rozwiązanie typu gotowy sklep internetowy z towarem z hurtowni dropshipping:

 • oszczędzasz koszty magazynowania towarów
 • masz możliwość doboru najbardziej produktów do sklepu, które mogą przekraczają Twoje możliwości finansowe
 • możesz prowadzić sklep internetowy skąd tylko chcesz
 • nie musisz inwestować w budowę sklepu internetowego od razu

Jedyne czego potrzebujesz by wystartować gotowy sklep internetowy z towarem to:

 • założenie gotowego sklepu internetowego
 • integracja z daną hurtownią
 • wybór produktów, które chcesz sprzedawać

Proces obsługi gotowego sklepu w modelu dropshippingowym:

 • złożenie zamówienia przez klienta w sklepie
 • wysyłanie danych zamówienia do hurtowni
 • weryfikacja zamówienia i realizacja przez dostawcę
 • potwierdzenie wysłania towaru mailem
 • monitorowanie sprzedawanych produktów

Dropshipping vs Marketplace

Zupełnie innym, ale często mylonym z dropshipping rozwiązeniem przez początkujące osoby w świecie e-Commerce jest markatplace. Sklep Marketplace to innowacyjne podejście do e-sprzedaży przypominające internetowe targowisko. Marketplace jest miejscem, a dokładnie sklepem, w którym swoją ofertę przedstawia wielu sprzedawców. Jest to platforma sklepowa gromadząca w jednym miejscu dużą ilość produktów, pochodzących od zróżnicowanych dostawców. Marketplace działa w prosty i intuicyjny sposób, zapewniając wygodę zakupów każdemu klientowi. Dzięki zgromadzeniu dużej ilości produktów pozwala stworzyć szeroką ofertę cenową, ale i zróżnicowaną dostępność towarów oraz czas dostawy. Zakupy w sklepie Marketplace przebiegają niezwykle sprawnie i szybko, co stanowi znaczne udogodnienie dla kupujących.

Sklep Marketplace

Sprzedawcy współpracujący z marketplacem używają gotowej infrastruktury sklepu, korzysta z promocji i mogą liczyć na szerokie grono klientów, do których dociera oferta. Każdy sprzedawca ma swój panel w ramach sklepu, w którym zarządza swoimi produktami.

Sklep typu Marketplace, w zależności od segmentu oraz skali, z jaką działa, może być sklepem branżowym o wąskiej ofercie, bądź dużą platformą z szerokim, zróżnicowanym asortymentem.

marketplace co to jest

Sklep Marketplace

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat Marketplace? Przeczytaj nasz poradnik co to jest i jak działa Marketplace od strony właściciela sklepu i kupującego.


Dropshipping najczęstsze pytania [FAQ]

Czy można współpracować z kilkoma hurtowniami?

Sklep dropshipping można zintegrować z dowolną liczbą hurtowni. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz rozbudować asortyment sklepu i zwiększyć możliwości swojego sklepu internetowego.

Czy można połączyć dropshippingiem z własnymi produktami?

Tak, można połączyć własny asortyment w sklepie internetowym z dropshippingiem. Dropshipping nie ogranicza możliwości Twojego sklepu internetowego i może być dobrym sposobem na rozszerzenie oferty produktowej.

Co ze zwrotem towaru przez klienta w dropshippingu?

Coraz więcej hurtowni umożliwia zwroty towaru w modelu dropshipping. Jeżeli jednak współpraca z hurtownią nie zakłada inaczej, to Ty jako sprzedawca zostajesz ze zwróconym towarem. Należy pamiętać, że z hurtownią wiąże cię umowa między dwoma firmami (B2B), czyli nie przysługuje cię prawo do zwrotu. Kontaktując się z hurtownią, z którą chcesz współpracować, nie zapomnij zapytać o wszystkie szczegóły, w tym szczególnie o kwestię zwrotów. 


Podsumowanie

Dropshipping to sprawdzony sposób na zarabianie pieniędzy w Internecie. Biorąc to pod uwagę, możesz użyć dropshipping, aby zarobić dodatkowe pieniądze lub zbudować duży dochodowy biznes e-commerce. Założenie sklepu dropshippingowego nie jest trudne z platformą WordPress. Więcej informacji na ten temat sklepu na WordPressie, który jest idealną platformą dla sklepu dropshippingowego, można znaleźć w naszym szczegółowym przewodniku – Sklep WordPress krok po kroku.


Czytaj również:

Sklep Dropshipping WordPress

WordPress i WooCommerce to potężne narzędzie do zarządzania sklepami typu dropshipping. Zaprojektujemy tak sklep dropshipping, aby proces zarządzania sklepem był łatwy i bezproblemowy.

4.5/5 - (145 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger