Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Co to jest strona internetowa?

strona internetowa co to jest

Strona internetowa to niezwykle przydatne narzędzie do komunikacji Twojej firmy lub marki. W świecie, w którym wszyscy mają połączenie z internetem, najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie strona wywiera na odbiorcy. Profesjonalna strona jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w wielu branżach.

W dzisiejszych czasach każda osoba, która prowadzi firmę lub inną działalność, decyduje się na założenie strony internetowej. Klienci szukają w internecie informacji o produktach, usługach, lokalizacji firm, godzinach pracy przedsiębiorstwa. Posiadanie nawet prostej strony internetowej, która jest dobrze zaprojektowana, może na starcie biznesu zapewnić Ci przewagę nad konkurencją w Twojej branży. Dzięki niej możesz zwiększyć szanse na sprzedaż produktów, otworzysz się na nowe rynki i rozwijasz biznes. Wystarczy mieć stronę firmową.

Strona internetowa umożliwia kontakt z użytkownikami internetu i pozwala generować większe zyski. Według Google’a niemal 70% konsumentów przyznaje, że chętniej robi zakupy w firmie, która ma stronę internetową, niż w firmie, która jej nie ma.

Codziennie, każdy z nas surfuje w sieci i przegląda dziesiątki stron internetowych. Widzimy finalny efekt pracy nad stroną, ale większość z nas nie zastanawia się nad tym, jakie są rodzaje stron internetowych i jak powstają. Strona internetowa to często dziesiątki godzin pracy kilku specjalistów, tysiące linijek skomplikowanego kodu, które w połączeniu dają finalny efekt tego, co widzimy w przeglądarce internetowej.

Dowiedź się więcej na temat co to jest strona internetowa, jak działa i jak stworzyć własną stronę internetową lub zleć jej profesjonalne wykonanie i wykorzystaj możliwości, jakie może dać Twojemu biznesowi strona internetowa.

Strona internetowa

Oprogramowanie do projektowania stron internetowych, jak WordPress ewoluowało, dzięki czemu korzystanie z niego jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie musisz mieć umiejętności kodowania, aby stworzyć atrakcyjną i funkcjonalną witrynę. Pamiętaj o podstawowych zasady i wskazówkach, które nadadzą Twojej stronie profesjonalny wygląd, ułatwią jej znalezienie w wyszukiwarce i pokażą Twoją firmę w najlepszym świetle.

Oto nasz przewodnik dotyczący stron internetowych krok po kroku, z którego dowiesz się co to jest strona internetowa i jak ją założyć. Jeśli chcesz zbudować stronę firmy lub sprawić, by Twoja obecna strona była bardziej skuteczna, oto nasze wskazówki, jak pomóc Twojej firmie skutecznie konkurować w internecie.


Strona internetowa krok po kroku

Szacowany czas czytania: 44 minuty

 1. Strona internetowa definicje
 2. Cel strony internetowej
 3. Jak działa strona internetowa?
 4. Dynamiczne i statyczne strony internetowe
 5. Technologie stron internetowych
 6. Nazwa strony internetowej
 7. Hosting strony internetowej
 8. CMS – system zarządzania treścią strony internetowej
 9. Platforma e-Commerce
 10. Treści na stronie internetowej
 11. Profesjonalny projekt strony www
 12. Czym jest design strony internetowej?
 13. Responsywna strona internetowa
 14. Optymalizacja strony internetowej pod SEO
 15. Statystyki strony internetowej
 16. Rozwój strony internetowej
 17. Administrowanie stroną internetową
 18. Ile kosztuje strona internetowa?
 19. Strona internetowa – najczęstsze pytania [FAQ]
 20. Podsumowanie

Strona internetowa definicje

Strona internetowa (ang. web page) to zbiór uporządkowanych logicznie, połączonych ze sobą przez nawigację oraz linki elementów, prezentowanych za pomocą przeglądarki internetowej pod jednolitym adresem URL. Strona to dokument napisany językiem HTML lub innym, udostępniana w internecie przez serwer www. Po stronie użytkownika strona internetowa jest zwykle otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. Tworząc stronę internetową, możesz dobrać teksty, filmy, kolory, grafiki, animacje, dźwięki czy hiperłącza (linki) do innych stron internetowych lub też plików.

Stroną internetową określa się również podstronę, która wchodzi w skład tej samej witryny internetowej. Strona internetowa może być nazywana również stroną www, serwisem www, witryną internetową. Nazwy te są często używane zamiennie. Może więc okazać się, że stroną internetową będzie nazywana jednostronicowa wizytówka, rozbudowany portal informacyjny, sklep internetowy, a nawet aplikacja internetowa.

Obecnie strony internetowe tworzy się za pomocą m.in. HTML5, CSS 3 i JavaScript. Strony internetowe mogą być tworzone również za pomocą systemów zarządzania treścią tzw. CMS.

Co to jest CMS?

CMS to rodzaj oprogramowania służącego do publikowania treści na stronach internetowych, modyfikowania czy organizowania treści. CMS-y stworzono przede wszystkim w celu ułatwienia obsługi stron internetowych, sklepów internetowych, blogów, szczególnie tych, które są często aktualizowane, uzupełniane, zawierają bardzo dużo treści lub mają skomplikowaną strukturę. Dzięki rozwiązaniom CMS aktualizacja i rozbudowa stron nie wymagają od użytkowników znajomości języków programowania, a zapoznanie się z ich funkcjami zwykle jest znacznie prostsze niż nauka HTML czy CSS. W założeniu obsługa CMSa powinna być intuicyjna i stosunkowo łatwa dla każdego użytkownika redagującego stronę.

cms co to jest system zarządzania treścią

CMS co to jest?

Poznaj systemy zarządzania treścią, ich rodzaje oraz najważniejsze oraz najważniejsze platformy open-source: WordPress, Joomla, Drupal. Czytaj nasz poradnik o CMS …


Cel strony internetowej

Strona internetowa służy zazwyczaj jako miejsce do dostarczania ogólnych informacji o Twojej firmie, jako bezpośredni sklep do sprzedaży produktów lub jako platforma B2B. Strona musi wyraźnie pokazywać, czym się zajmuje lub jaka jest oferta Twojej firmy. Ważny jest jasny opis tej działalności, już od pierwszej strony. Pamiętaj, że użytkownik nie będzie przeglądał strony internetowej, jeżeli informacje, których szuka nie są przedstawiony w prosty i dostępny sposób. Ponadto Google nie oceni pozytywne strony, która jest zagmatwana i nie poleci jej w wynikach wyszukiwarki. Dlatego tak ważne jest, aby jasno określić, co jest celem strony, co oferuje, a potem wdrożyć taki projekt.

Określenie celu strony internetowej

Pierwszym krokiem w celu stworzenia atrakcyjnej, funkcjonalnej i dopasowanej do Twoich potrzeb strony jest precyzyjne określenie, jaką funkcję ma pełnić:

 • Czy ma to być jedynie wizytówka zawierające podstawowe dane na temat firmy, jej usług, produkty?
 • Czy ma być stworzona zgodnie z najnowszymi trendami graficznymi, z ciekawymi funkcjonalnościami oraz szczególnie przyjazna dla Google’a?
 • Czy strona firmy ma mieć funkcjonalność sklepu, katalogu produktów lub być platformą B2B?

Celem uruchomienia strony internetowej może być otwarcie biznesu, dzielenie się informacjami, nauka, kreowanie obecności w internecie. Każdy z tych celów musi być ukierunkowany na potrzeby użytkowników. Strony internetowe wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej mają duże znaczenie dla wizerunku firmy, co może mieć wpływ na wynik ekonomiczny działalności rynkowej, a ewentualne błędy na stronie internetowej mogą negatywnie oddziaływać na potencjalnych klientów.

Dlaczego wyznaczenie celu jest ważne przy projektowaniu stron?

Wyznaczając cel i tworząc stronę internetową, należy pamiętać, że jest on dla użytkowników Internetu, a nie właściciela danej strony. Dlatego należy zadać sobie pytanie, w jakim celu użytkownicy odwiedzają Twoją strony internetową?

Zakres powodów, dla których strony internetowe są odwiedzane przez użytkowników jest nieograniczony. Bazuje on jednak na dwóch ogólnych założeniach, które mogą występować jednocześnie i być powiązane.

 • poszukiwanie informacji lub wymiana informacji
 • celem wykonania akcji zakupu, sprzedaży, itp.

Dobrze określony cel pozwoli na sprecyzowanie działań niezbędnych do realizacji projektu. Nakreślając cel strony, należy określić odbiorców strony oraz ich potencjalne oczekiwania. Klarowność celu pozwoli na stworzenie strony, która odniesie sukces.

W jaki sposób wyznaczyć cele?

Cele strony internetowej można wyznaczyć zależnie od projektu. To, co chcesz osiągnąć dzięki stronie internetowej, może się różnić w zależności od specyfiki strony.

Wizytówka
Podstawowa strona internetowa stanowiąca wirtualną wizytówkę w internecie, jeżeli prowadzisz stacjonarną firmę. Jej celem jest przedstawienie aktualnej oferty, dane kontaktowe oraz adresowe.

Blog
Rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizowanie oraz kategoryzację wpisów, a także dodawanie komentarzy przez czytelników. Blog od innych stron internetowych różni się zawartością i odróżnia bardziej personalny charakter publikowanych treści, a fakty nierzadko przeplatają się z opiniami autora. Zakładając własnego bloga, należy określić przede wszystkim grupę odbiorców oraz to, co chcesz dostarczyć czytelnikom.

Jak założyć bloga – poradnik

Strona firmowa
Strony internetowe firmowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Mają one duże znaczenie dla budowania wizerunku firmy lub marki, co ma wpływać na zwiększenie sprzedaży produktów lub usług. Ewentualne błędy na stronie firmowej mogą negatywnie oddziaływać na potencjalnych odbiorców i klientów.

Profesjonalna strona firmy – poradnik

Sklep internetowy
Sklep internetowy to rodzaj strony internetowej, dzięki której można prowadzić sprzedaż i dokonywać zakupów online. E-Sklep umożliwia wirtualne przeglądanie oferty, asortymentu i dokonania płatności za zakup. Sklepy internetowe korzystają z oprogramowania zwanego platformą e-Commerce.

Określenie celu w przypadku e-sklepu jest szczególnie istotne. Stworzenie, utrzymanie oraz administracja sklepu internetowego jest kosztowne, dlatego też wymaga zaplanowania wielu celów i dookreślenia takich elementów jak budżet, asortyment, grupa docelowa klientów, szacunkowa sprzedaż oraz oczekiwane zyski. Warto ustalić co chcesz osiągnąć w określonym czasie, dzięki czemu bez problemu obierzesz dobrą oraz wydajną ścieżkę rozwoju.

Sklep internetowy – poradnik

Jak działa strona internetowa?

Użytkownik przeszukując internet, zwykle trafiają na stronę główną. Strona główna to pierwsza strona, domyślnie wywoływany dokument, całej strony.

Strona ta nosi nazwę home page i pod takim pojęciem jest często używana w sieci. W przypadku budowy witryn opartych np. o systemy CMS, bazują one na strukturze: strona główna (home page), podstrony lub strony (single page) i wpisy (posts).

Istnieje wiele narzędzi oraz języków programowania, które umożliwiają prezentację treści w internecie.


Dynamiczne i statyczne strony internetowe

Strony internetowe możemy podzielić na strony statyczne, dynamiczne i aplikacje internetowe. Różnią się one między sobą pod względem posiadanych funkcji.

Strona statyczna

Statyczna strona internetowa to zazwyczaj prosta strona internetowa z informacjami, bez dodatkowych funkcjonalności. Taka strona to prosty dokument HTML umieszczony na serwerze internetowym (hosting). Gdy użytkownik wprowadza adres strony w przeglądarce, wyświetla się mu statyczna strona, który wygląda dokładnie tak samo, jak te przechowywane na serwerze.

Zalety strony statycznej

 • strony statyczne są szybkie, ponieważ strony są ładowane przez serwer bez żadnych zmian
 • statyczna strona internetowa jest tanie w obsłudze, ponieważ nie wymaga administracji
 • strony statyczne są tworzone raz i nie są modyfikowane
 • strona statyczna nie ma żadnych wymagań co do hostingu

Wady strony statycznej

 • nieaktualne informacje na stronach statycznych należy ręcznie modyfikować w pliku HTML
 • modyfikacja treści na stronie statycznej wymaga minimalnej wiedzy programistycznej
 • brak CMS-a wymaga wgrywania zmodyfikowanych plików HTML ręcznie przez program FTP

Dynamiczna strona internetowa

Współczesna strona internetowa powinna być dynamiczna. Musi reagować na potrzeby użytkowników i pozwolić im korzystać z różnych funkcjonalności oraz reagować na zmiany przez dodawanie nowych treści.

Dynamiczna strona internetowa połączona jest z bazą danych, w której przechowywane są wszystkie treści. Treści na stronie zmieniają się w zależności od konfiguracji i dzieje się to dzięki systemowi zarządzania treścią CMS (np. WordPress, Joomla, Drupal, itp.). CMS umożliwia automatyczne wprowadzanie zmiany lub aktualizacje w bazie danych. Zmiany na stronie mogą być wprowadzone na bieżąco przez administratora, właściciela strony czy użytkowników, którzy mogą wypełnić formularz, wybrać ofertę, dodać produkt do koszyka i złożyć zamówienie. 

Zalety strony dynamicznej

 • dynamiczne strony internetowe korzystają z elastyczności systemów takich jak WordPress
 • łatwa edycja strony dynamicznej dzięki systemowi CMS, bez wiedzy programistycznej
 • dynamiczna strona internetowa umożliwia reakcję na zmiany wprowadzane przez użytkownika

Wady strony dynamicznej

 • stworzenie dynamicznej strony internetowej zazwyczaj jest bardziej kosztowne
 • strona dynamiczna z system zarządzania treścią (CMS) wymagają administracji i aktualizacji
 • rozwój strony dynamicznej wymaga podstawowej wiedzy HTML i PHP
 • konfiguracja systemu wymaga znajomości języka programowania PHP
 • serwer, na którym hostowana jest strona dynamiczna musi mieć bazę danych
 • duże strony dynamiczne wymagają większych zasobów serwera

Technologie stron internetowych

Technologie, w których tworzy się strony www to już nie tylko HTML i CSS. Do stworzenia strony internetowej wymagana jest często znajomości wielu technik. Dzięki nim możliwe jest budowanie nowoczesnych, funkcjonalnych, responsywnych stron www. Należy zatem nie tylko znać technologie, ale przede wszystkim potrafić je poprawnie łączyć.

Do tworzenia stron internetowych wykorzystuje się najczęściej trzy podstawowe języki HTML, CSS, JS. Jednak współczesny internet wymusił powstanie nowych technologii i rozwiązań. Istnieje wiele nowych technologii, z których korzysta się przy tworzeniu stron internetowych.

Co to są technologie tworzenia stron internetowych?

Ludzie komunikują się między sobą za pomocą różnych jeżyków. Analogicznie jest w przypadku komputerów, stron internetowych i przeglądarek. Aby poszczególne urządzenia mogły się ze sobą komunikować, są tworzone specjalne rodzaje kodów, czyli języki programowania. Takie technologie to specjalne języki, które są zrozumiałe dla komputerów. Dzięki, którym mogą wymieniać informacje między sobą.

HTML, CSS i JavaScript
Myśląc o stronie internetowej muślimy o HTML, CSS i JavaScript. Jest to absolutna podstawa. Dzięki połączeniu HTML, CSS i JS możliwe jest stworzenie kompletnej, interaktywnej i dynamicznej strony internetowej.

HTML
W języku HTML5 tworzona jest cała struktura strony wraz z podziałem na sekcje. Budowany jest układ nagłówków i osadzane są obrazki. Dzięki niemu przeglądarka internetowa wie, co pokazać w odpowiedzi na wprowadzone zapytanie.

CSS
Z kolei CSS odpowiada za to, w jaki sposób dany element wygląda i jak się zachowuje. Odpowiada za styl strony i wszystkich jej elementów. W CSS określone są style zastosowana na stronie jak kolory, typografia, odległości między elementami.

JavaScript
Wszystkie elementy dynamiczne zawarte na stronie, czyli wszystkiego, co porusza się lub zmienia, automatycznie obsługuje JavaScript.

JavaScript to skryptowy język programowania służy do tworzenia stron internetowych i aplikacji webowych. Pozwala on programować obiektowo, funkcyjnie i imperatywnie. Umożliwia wykonanie skryptu na każdej stronie internetowej niezależnie od rozszerzenia. JavaScript dzięki wykonywaniu programu po stronie klienta, nie obciążą serwera, co wpływa na szybkość działania

PHP
Język PHP pozwala na tworzenie stron internetowych i aplikacji w czasie rzeczywistym. Jest on niewidoczny dla użytkowników, gdyż wykonywany jest po stronie serwera. PHP umożliwia dynamiczne generowanie strony, modyfikowanie i tworzenie plików na serwerze, ograniczanie dostępu do podstron, szyfrowanie danych czy stosowanie ciasteczek. PHP jest wykorzystywany do obsługi formularzy na stronach internetowych oraz baz danych. W PHP tworzone są przede wszystkim systemy zarządzania treścią CMS jak np. WordPress.

Python
Python jest wysokopoziomowym językiem o szerokich możliwościach zastosowania, które zależą od użytych bibliotek. Duża ilość i różnorodność bibliotek uważana jest za zaletę tego języka. Swoją popularność Python zawdzięcza semantyce oraz składni. Wysoka czytelność tego języka wyróżnia go na tle innych popularnych języków programowania.

Framework
Rozwój internetu i strony internetowych wymusza by strony były łatwe w obsłudze i zarządzaniu. Tworzenie skomplikowanych rozwiązań jest jednak czasochłonne. Odpowiedzią na te zmiany są platformy, które pozwalają na tworzenie strony internetowej bez znajomości programowania.

W celu uproszczenia i przyspieszenia tego procesu powstały platformy programistyczne tzw. frameworki, które oferują szkielety projektu. Framework zawierają wiele biblioteki i narzędzi przydatnych do tworzenia stron internetowych lub aplikacji. Skraca to proces kodowania, poniewąż nie trzeba pisać rozwiązań od nowa, lecz można skorzystać z gotowych rozwiązań. Użycie gotowego frameworku znacząco przyspiesza cały proces tworzenia strony internetowej.

React – to framework, który służy do tworzenia interfejsów użytkownika. Początkowo został on stworzony na wewnętrzne potrzeby Facebooka i szybko stał się on otwartym frameworkiem. React wykorzystuje JavaScript i uważany jest za lekkie narzędzie o ogromnych możliwościach. Pozwala na budowanie szybkich interfejsów użytkownika obsługujących złożone interakcje.

Angular – to otwarty framework i platforma do tworzenia dynamicznych aplikacji internetowych typu SPA (Single Page Application) napisany w języku TypeScript i wspierany oraz rozwijany przez Google.

Django – to framework napisany w Pythonie i podobnie jak Angular wykorzystuje architekturę MVC. Dzięki swojej prostocie znacznie ułatwia tworzenie aplikacji webowych.


Nazwa strony internetowej

Nazwa domeny ma znaczenie dla strony internetowej. Po pierwsze, przed utworzeniem strony internetowej zawsze musisz wymyślić chwytliwą nazwę domeny, która będzie pasować do Twojej firmy lub marki. Nazwa domeny powinna być łatwa do zapamiętania i przyciągająca uwagę.

Nazwa domeny, znana również jako adres strony, jest często punktem wejścia do stworzenia Twojej strony firmowej. Ważne jest, aby wywarła ona dobre wrażenie na użytkownikach, a także, aby była optymalna pod kątem wyszukiwarek, pozycjonowania SEO oraz była atrakcyjna dla klientów pod kątem ewentualnej promocji w mediach społecznościowych.

Oto kilka wskazówek, jak wymyślić optymalną nazwę domeny:

 • Prosta nazwa – unikaj trudnych niezrozumiałych nazw, również obcojęzycznych, trudnych do zapisania.
 • Krótka nazwa – im krótsza, tym łatwiej jest ją zapamiętać i poprawnie zapisać.
 • Liczby i łączniki – są trudniejsze do zapamiętania niż nazwy zawierające tylko słowa.
 • Nazwa ze znaczeniem – wybierz nazwę, która ma znaczenie, aby użytkownicy natychmiast wiedzieli, czym zajmuje się Twoja firma.
 • Łatwość zapamiętania – przy tak wielu stronach ważne jest, aby nazwa była unikalna, żeby ludzie pamiętali i mogli uzyskać do niej dostęp w przyszłości.
 • Podobne nazwy – zbadaj w Google’u, czy podobny adres strony już istnieje, aby Klienci nie mylić Cię z konkurencją.
 • Nazwa przyjazna SEO – warto użyć adresu strony przyjaznego dla SEO, który zawiera słowa kluczowe i lokalizację geograficzną.
 • Rozszerzenia domeny – staraj się, żeby było to .com lub .pl, chyba że bardziej odpowiednie jest użycie innego rozszerzenia, takiego jak .edu lub .org itp.

Domena musi posiadać tzw. domenę najwyższego poziomu. Jest to sufiks na końcu nazwy domeny, np. .com, .pl lub inny. Każda domena w internecie składa się z nazwy oddzielonej kropkami. Ostatnia z tych nazw jest domeną najwyższego poziomu.

Istnieją dwa typy domen najwyższego poziomu:

 • krajowe (kod kraju) – zawsze dwuliterowe np. Polska – .pl
 • funkcjonalne np. .org, .biz, .info

Dobra nazwa to początek sukcesu strony firmy. Pamiętaj, że przy tak wielu stronach internetowych ważne jest, aby nazwa Twojej witryny była unikalna i zapadająca w pamięć, aby ludzie ją kojarzyli i nie mieli problemu z wyszukaniem Twojej firmy w przyszłości. Staraj się, aby nazwa była łatwa do zapisania, unikaj potencjalnych nieporozumień, które mogą powstać podczas zapisywania nazwy lub podczas rozmowy telefonicznej.

Wybieraj nazwy, które ułatwią przyszły wzrost i rozwój. Na przykład Amazon.com jest znacznie szerszym adresem znaczeniowym strony niż Books.com i pozwala Amazonowi sprzedawać prawie każdy rodzaj produktów konsumpcyjnych, a nie tylko książki, jak to było pierwotnie przeznaczeniem.

Po wybraniu nazwy domeny musisz potwierdzić jej dostępność i kupić ją za pośrednictwem rejestratora domen. W Polsce rejestracją domen zajmuje się w zasadzie każda firma hostingowa. Roczny koszt utrzymania domeny w zależności od rozszerzenia zaczyna się od 30 zł netto. Jeśli płacisz więcej, to przepłacasz lub trafiłeś na nieuczciwego usługodawcę. Nie ulegaj promocjom, ponieważ zapłacisz za nie w kolejnym roku.

Ponieważ większość dobrych nazw domen jest już zarezerwowana przez tzw. łowców domen, możesz być zmuszony kupić domenę od obecnego właściciela lub na rynku wtórnym.


Hosting strony internetowej

Bezpieczny, skalowalny hosting strony internetowej z dobrym wsparciem technicznym to fundament strony internetowej. Hosting strony internetowej, a dokładnie dostawca hostingu, to firma, która oferuje technologię i usługi niezbędne do przeglądania stron w internecie.

Każda strona internetowa wymaga przestrzeni do jej przetrzymywania oraz połączenia domeny z usługą hostingową na serwerze. Dzięki hostingowi, użytkownicy odwiedzający adres Twojej strony mogą wyświetlać jej treści przechowywane na serwerze.

Jaki hosting wybrać?

Usługi hostingowe zwykle sprzedawane są w abonamencie rocznym, można też płacić za hosting w abonamencie miesięcznym, przy droższych, profesjonalnych hostingach. Koszt hostingu kształtuje się w wysokości od 90 zł za pakiet roczny, w zależności od wybranej technologii i wsparcia. Kilka przydatnych wskazówek dotyczących wyboru dobrego hostingu dla strony WordPress odszukaj w naszym innym poradniku.

hosting wordpress

Hosting dla strony www

Od jakości hostingu zależy to, jak szybko będzie działał Twój WordPress. Czytaj nasz poradnik na temat hostingów i serwerów pod WordPress.


CMS – system zarządzania treścią strony internetowej

Do stworzenia dynamicznej strony internetowej lub prostej aplikacji internetowej potrzebna jest platforma CMS. Pozwala ona na zbudowanie dobrej struktury i rozbudowanej treści, tak aby Twoja strona internetowa miała wysoką pozycję. Powinieneś wybrać CMS, który jest zaprojektowany dla Twoich unikalnych potrzeb takich jak łatwość obsługi i rozwój w przyszłości.

System zarządzania treścią (CMS) to program służący do tworzenia i zarządzania treścią strony. Dobry CMS pomoże Ci stworzyć i utrzymać stronę firmową, bez potrzeby dużej wiedzy technicznej. Popularnym system do tworzenia i zarządzania stronami jest oczywiście WordPress. Ma on rozległą, aktywną społeczność na całym świecie, która tworzy wiele przydatnych wtyczek, które rozszerzą funkcjonalność Twojej strony.

co to jest WordPress

Co to jest WordPress?

Poznaj systemy zarządzania treścią WordPress i dowiedź się, dlaczego WordPress jest stworzony dla stron www. Czytaj nasz kompletny poradnik…


Wybierając platformę dla strony internetowej, warto wdrożyć najlepszy system zarządzania treścią, jakim jest WordPress, ponieważ jest on darmowy i stosunkowo prosty w obsłudze. Większość agencji interaktywnych i programistów stron internetowych zna WordPressa, dlatego nie jest trudno znaleźć osobę lub agencję, która mogłaby pracować nad Twoją stroną lub rozwijać ją w przyszłości. Jeżeli nie możesz znaleźć wtyczki z funkcjonalnością, która potrzebujesz, łatwo jest znaleźć programistę WordPress, który może ją dla Ciebie stworzyć.

WordPress to idealna platforma do stworzenia strony firmowej, ze względu na jego elastyczność i rozszerzalność. Należy jednak zauważyć, że największą słabością WordPressa jest bezpieczeństwo. Twoja strona WordPress musi być regularnie aktualizowana i zabezpieczana, aby nie została zawirusowana. Bezpieczeństwa strony WordPress zależy od przestrzegania tzw. dobrych praktyk WordPressa. Dowiedź się więcej na temat plusów i minusów WordPressa w naszym specjalnym tekście.

Strona WordPress wady i zalety


Platforma e-Commerce

Jeśli planujesz sprzedawać produkty i usługi za pośrednictwem strony lub ma być ona platformą B2B dla Twojej firmy, będziesz potrzebować odpowiedniej technologii. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie i chcesz udostępnić płatności i inne funkcjonalności użytkownikom, musisz wdrożyć rozwiązania e-commerce w środowisku WordPressa.

WooCommerce, jako wtyczka do WordPressa, jest jedną z najpopularniejszych platform e-commerce na świecie i może zmienić stronę firmową WordPress w sklep internetowy. Istnieje wiele motywów darmowych i premium zbudowanych dla WooCommerce, na których może bazować Twój sklep. Z reguły lepiej jest używać motywu premium od renomowanej firmy programistycznej, ponieważ zapewni on większe bezpieczeństwo i wsparcie w przypadku problemów z motywem.

WooCommerce nie jest skomplikowanym rozwiązaniem, ale jeżeli nie masz doświadczenia, najprawdopodobniej będziesz potrzebować wsparcia instalacji i konfiguracji wtyczki WooCommerce. Sklep oparty o WordPress + WooCommerce oferuje bardzo duże możliwości skalowania, które mogą być potrzebne Twojej firmie, gdy będzie chciał rozwinąć platformę sklepu. Jeżeli obecnie nie sprzedajesz produktów, możesz potencjalnie zwiększyć Twoje zyski w przyszłości. Wdrożenie WooCommerce można zrobić na każdym etapie pracy nad stroną firmową.

E-Commerce co to jest

Poradnik e-Commerce

Przeczytaj nasz poradnik na temat e-Commerce krok po kroku: charakterystyka rynku e-Commerce, dla kogo jest e-Commerce, jak odnieść sukces w e-Commerce...


Treści na stronie internetowej

Niezależnie od tego, czy tworzysz prostą stronę internetową – wizytówkę firmy, czy bardziej złożoną stronę firmową lub e-commerce, najważniejsze co musisz zrobić, to powiedzieć na stronie głównej, o tym, co robi Twoja firma. Warto się zastanowić, co chcesz potencjalnym Klientom przekazać albo co dla nich jest ważne przy podejmowaniu decyzji o współpracy z takimi firmami jak Twoja.

Pokaż, na czym polega wyjątkowość Twojej firmy i co w niej jest najlepsze. Ważne jest, aby użytkownicy od razu wiedzieli, kim jesteś i co robisz, aby nie czuli się zdezorientowani, gdy odwiedzają stronę Twojej firmy. Upewnij się, że główny baner strony głównej (slider) i kolejne grafiki są wizualnymi reprezentacjami usług firmy, a także wszystkie teksty na stronie określają, kim jesteś i opisują, czym się zajmujesz.

Ułatw klientom kontakt z Twoją firmą na różne sposoby. Dzięki stronie internetowej Klienci mogą się kontaktować z firmą dzwoniąc, pisząc maile, używając czatu, lub wystawiając opinie. Więcej możliwości wchodzenia w interakcje z Klientami to więcej okazji do sprzedaży Twoich produktów lub usług.

Ważne strony, które powinny pojawić się, na każdej standardowej stronie dla firm:

 • Strona główna – z najważniejszymi informacjami o firmie i odnośnikami do innych podstron.
 • O nas, Zespół – informacje na temat firmy, zespołu, kluczowych osób.
 • Produkty, Usługi, Portfolio – z opisami, atrakcyjnymi wizualnie grafikami i zdjęciami.
 • Misja, Wizja – opis najważniejszych wartości firmy.
 • Kontakt, Wycena, Brief – strony kontaktu z firmą.
 • Blog, Aktualności, Baza wiedzy – nowości z firmy, branży, szczególnie ważne dla SEO.
 • Kariera, Helpdesk – strony ułatwiające obsługę użytkowników.
 • Polityka prywatności, Warunki korzystania, Ciasteczka – informacje regulujące sposób korzystania ze strony.
 • Dodatkowe strony odpowiednie dla Twojej firmy.
 • Inne wersje językowe

Ponadto upewnij się, że zarówno menu główne, jak i stopka mają łatwy dostęp do mediów społecznościowych, ważnych linków i informacji, aby użytkownicy mogli je kliknąć, lub przeczytać więcej o Twojej firmie, usługach i produktach. Szczególnie dla użytkowników smartfonów istotny będzie: szybki kontakt, wycena, lub możliwość bezpośredniego przejścia do Mapy Google, czy wyboru numeru telefonu.

Strona kontaktowa jest często niedoceniana na stronach firmowych, choć jest jedną z najważniejszych podstron. Upewnij się, że podajesz jak najwięcej informacji jak numer telefonu, adres e-mail lub formularz kontaktowy, dane teleadresowe, szczegółowe dane firmy, fizyczna lokalizacja na mapie Google. Dobrym pomysłem jest również na stronie Zespół, umieścić bezpośrednie informacje kontaktowe oraz linki do mediów społecznościowych do pracowników, aby pomóc Klientom w bezpośrednim kontakcie. Umieszczeniu zdjęć i nazwisk pracowników dodatkowo uwiarygodni Twoją firmę.

Blog firmowy – dlaczego warto go mieć


Profesjonalny projekt strony www

Dobra strona internetowa to więcej niż statyczna strona główna. Profesjonalnego podejścia wymagają wszystkie stron poświęcone różnym aspektom działalności, takich jak szczegółowy katalog Twoich produktów, usług lub sekcja blogu z aktualnościami firmy, lub branży.

Aby przyciągnąć i zatrzymać Klientów na stronie firmowej, musisz zadbać o dwa aspekty profesjonalny projekt graficzny i funkcjonalność UX (User Experiance). Utwórz interesujący projekt strony internetowej. Gdy ludzie odwiedzają witrynę, oczekują dobrej „obsługi”, co oznacza brak nudnych elementów, przegadanych treści lub złego projektu. Jeśli chcesz, aby Twoja witryna przyciągała odpowiedni ruch, upewnij się, że jej wygląd robi dobre wrażenie na odwiedzających i jest intuicyjna w obsłudze.

Upewnij się, że grafika i interfejs strony Twojej firmy pozostawia pozytywne wrażenie. Możesz to zrobić, wdrażając następujące rozwiązania:

 • Zbadaj konkurencję, zobacz, jak zaprojektowali i zoptymalizowali strony firmowe.
 • Nie kopiuj, ale zaimplementuj podobne rozwiązania, które będą działać na Twojej stronie.
 • Zbadaj docelowych odbiorców, aby zobaczyć, czego chcą od Twojej strony firmowej.
 • Konsekwentnie zachowuj wizerunek Twojej marki podczas projektowania witryny.
 • Używaj profesjonalnej grafiki i łatwych do odczytania fontów.
 • Upewnij się, że grafika jest zoptymalizowana pod kątem SEO i szybkiego ładowania.
 • Zaprojektuj intuicyjny system nawigacji, który pozwala szybko dotrzeć do szukanych stron i treści.
 • Pamiętaj o łatwo dostępnej informacji kontaktowej lub szybkiej wycenie.
 • Uwzględnij przyciski i banery „wzywające do działania” – Dowiedz się więcej, Zarejestruj się, Kup teraz, Zapisz się na newsletter itp.
 • Unikaj banalnych, przypadkowych zdjęć stockowych.
 • Jeżeli to możliwe, użyj realnych zdjęć Twojego zespołu lub biura.
 • Używając grafik i zdjęć z internetu, pamiętaj o prawach autorskich.

Czym jest design strony internetowej?

Projekt strony internetowej to wszystkie składowe wpływające na wygląd strony, zaczynając od layoutu strony, kolorystykę, a kończąc na kształcie poszczególnych guzików. Na layout strony składają się tzw. siatka strony (grid) oraz ustawienie i rozłożenie poszczególnych elementów na stronie. Projektowanie stron internetowych pozornie może się wydawać proste, jest to jednak bardzo trudne zadanie wymagające wiedzy i doświadczenia z zakresu projektowania graficznego, UX oraz podstaw kodowania. Zaprojektowanie spójnej i ładnej strony internetowej, dostosowanej do trendów i dobrych praktyk UX, to często zadanie trudne nie tylko dla laików, ale dla wielu freelanserów z branży, a nawet agencji interaktywnych.

Elementy strony internetowej:

 • Intuicyjna struktura
 • Nawigacja (menu)
 • Typografia i treści
 • Kolory
 • Zdjęcia i grafika

Strony internetowe pod względem designu możemy dzielić na strony bazujące na gotowych szablonach, edytowane przez użytkowników oraz bazujące na oryginalnym projekcie tworzone przez profesjonalną agencję interaktywną. Oba rozwiązania stron internetowych spełniają oczywiście swoją funkcję informacyjną, a wszystko zależy od tego, czego potrzebuje klient i jego odbiorcy.

Osoba prywatna lub mała firma, która potrzebuje strony internetowej jako prostej wizytówki z podstawowymi funkcjonalnościami, może oprzeć projekt strony o gotowy szablon. Duża firma lub osoba, której zależy na profesjonalnym wizerunku, stawiająca na unikalność, najczęściej powierza projekt strony internetowej agencji interaktywnej, która zatrudnia różnorodnych specjalistów: grafików, specjalistów UX i SEO, web designerów, copywriterów oraz developerów.

Etapy projektowania stron internetowych

Projekt strony internetowej składa się z kilku etapów. W każdym etapie w różnym stopniu biorą udział zarówno klient (zleceniodawca) jak i agencja interaktywna oraz jej poszczególni specjaliści.

Tworzenie strony internetowej to wieloetapowy proces, którego celem jest uzyskanie spójnej i przemyślanej witryny internetowej. Na każdym etapie prac, konieczne jest podejście skupione na celu, jaki ma spełniać projektowana strona. Takie podejście wymaga zaangażowany specjalistów różnych dziedzin. Dzięki bliskiej współpracy oraz właściwej koordynacji prac możliwe jest stworzenie optymalnego projektu. Powstawanie strony internetowej można podzielić na kilka kluczowych etapów.

Poznanie projektu
Pierwszym krokiem w projektowaniu strony internetowej jest research konkurencji oraz rozpoznanie grupy docelowej, do której jest adresowana strona. Poznanie oczekiwań klienta to kolejny krok, który może bazować na przeprowadzeniu briefu na temat strony www lub bezpośredniej rozmowie z klientem. Szczególnie przydatne na tym etapie jest przedstawienie przez klienta tzw. stron referencyjnych, czyli takich, które szczególnie podobają się klientowi i będą dobrą bazą do analiz przed rozpoczęciem projektu. Na podstawie tych wszystkich informacji można przygotować specyfikację i dokumentację strony oraz kierunki wizualne projektu.

Jak chcesz zbudować dom, to najpierw architekt przygotowuje jego plan. Tak samo jest w przypadku strony internetowej. Najpierw należy stworzyć dokumentację projektu. Od tego etapu zależy bezpośrednio ostateczny rezultat. Planowanie rozpoczyna się od wnikliwego wywiadu i ustalenia zakresu prac. Na tym etapie ustalane są wszystkie funkcjonalności serwisu. Analiza obejmuje także otoczenie biznesowe klienta. Poznanie branży pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb klienta. Wyznaczany jest główny cel strony oraz określane są mocne i słabe strony klienta. Wspólnie definiowane są słowa kluczowe, czyli frazy, jakie wyszukują klienci.

Inspiracje do projektu strony
Gromadzenie inspiracji oraz obserwacja trendów web design to bardzo przydatne działania przy projektowaniu stron internetowych. Po poznaniu klienta, branży oraz jego odbiorców, oraz poznaniu konkurencyjnych stron, wyznaczane są inspiracje do pracy nad projektem, a także materiał mogą być również pokazane klientowi w formie przesłanych linków, prezentacji lub tzw. moodboard projektu. Na podstawie inspiracji agencja wskazuje kierunek projektu strony, a z kolei klient może wybrać wygląd i funkcje strony, które najbardziej odpowiadają jego wizji i które są najbliższe jego oczekiwaniom w kwestii nowego projektu strony internetowej.

Projekt strony internetowej
Projekt strony internetowej powinien bazować na wiedzy i doświadczenia agencji i jej pracowników. Agencja interaktywna stworzy projekt strony internetowej na bazie layoutu zgodnego z wytycznymi klienta. Projekt strony nie powinien być wyłącznie atrakcyjny wizualnie, ale musi być ona przede wszystkim funkcjonalna dla użytkowników. Bardzo częstym błędem, zarówno zamawiającego, jak i osoby projektującej, jest koncentrowanie się tylko na wyglądzie strony, wskutek zapominania o roli, jaką ma spełniać strona internetowa.

Elementy projektu strony:

 • projekt funkcjonalny strony
 • projekt layoutu strony internetowej
 • projekt nawigacji
 • projekt graficzny i UX (user experience)

Projekt strony internetowej opiera się na tzw. siatce strony (grid layout). Layout strony to metoda podziału strony na części lub definiowanie relacji takich jak rozmiar, pozycja i warstwa, pomiędzy podstawowymi elementami HTML. Dzięki takiemu rozwiązaniu strona internetowa jest responsywna i optymalnie wyświetla się na wszystkich urządzeniach.

Podczas procesu projektowania strony internetowej wielu klientów w pełni zdaje się na wiedzę i doświadczenie agencji w tej kwestii. Niektórzy zamawiający usługę chcą mieć jednak większy wpływ na własną wizję strony. W czasie projektowania strony internetowej dochodzi do częstego błędnego rozumienia zasad współpracy. Przecież witrynę robimy po to, by zamawiający był z niej zadowolony i by to jemu służyła jak najlepiej. Jest to częsty błąd ze strony klienta, ponieważ strona internetowa projektowana jest dla użytkowników, którzy mogą mieć inne potrzeby niż zamawiający stronę.

Wdrożenie strony internetowej
Po akceptacji layoutu i funkcjonalności strony internetowej, projekt wdrażany jest przez developerów (programistów), którzy wprowadzają projekt w życie i dzięki temu jest widoczny przez zamawiającego online.

Przy mniejszych projektach, które mogą opierać się na gotowych rozwiązaniach i tworzone są przez doświadczonego web designera, etapy projektowania i wdrożenia mogą być prowadzone jednocześnie. Tym samym projekt od początku jest widoczny dla klienta online, a zamawiający w tym czasie może podglądać zmiany projektu i przekazywać swoje uwagi.

Poprawki na stronie
Zarówno etap projektowania strony, jaki i jej wdrożenia może wymagać poprawek na stronie po sugestiach i wyrażeniu opinii zamawiającego. Każdy nawet najlepszy projekt strony wymaga dodatkowych poprawek, zmian, które zostaną zaobserwowane podczas przeglądania strony klienta jako użytkownika.

Dobrą praktyką jest uwzględnienie poprawek ze strony klienta podczas tworzenia projektu strony internetowej, który powinien opierać się na layout zgodny z wytycznymi zamawiającego. Każda poprawka to zbiorowa lista uwag, które zostaną wprowadzone w ramach wyceny.

Pracując z agencją interaktywną, warto jeszcze przed startem prac ustalić, ile poprawek może zgłosić zamawiający w ramach projektu. Każde kolejne zmiany są najczęściej dodatkowo wyceniane, a potem wdrażane. Na temat zasady współpracy z agencją interaktywną przeczytaj w naszym tekście – Fixed Price czy Times & Materials?

Testowanie i publikacja
Każda nawet najlepiej zaprojektowana strona wymaga dodatkowych testów przed publikacją. Ważne jest zaobserwowanie niewyłapanych błędów podczas wdrożenia strony i wprowadzenie ostatecznych korekt przed konfrontacją z użytkownikami. Na tym etapie agencja razem z klientem powinna przeanalizować stronę, aby wprowadzić niezbędne poprawki błędów funkcjonalnych oraz treści. Wszystkie działania prowadzone na tym etapie mają doprowadzić do tego, aby strona działała sprawnie i płynnie. Po uzyskaniu akceptacji zamawiającego strona zostaje uruchomiona pod właściwym adresem internetowy tzw. środowisko produkcyjne i przekazany do użytkowania klientowi.


Responsywna strona internetowa

Podczas projektowania strony internetowej należy zwrócić uwagę na jej responsywność. Obecnie każda strona musi być zaprojektowana na urządzenia mobilne takie jak tablety czy smartfony. Projektując stronę, należy zadbać o to, aby dobrze wyświetlała się i wyglądała na urządzeniach mobilnych.

Projektowania responsywnych strony internetowej z myślą o urządzeniach mobilnych nie jest oczywiste. Należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, przede wszystkim o funkcjonalności. Bardzo często skupiamy się tylko na wyglądzie strony, zapominając o roli, jaką ma spełniać. Przede wszystkim smartfony wymuszają inny sposób poruszania się po stronie. Inaczej używamy strony używając klawiatury oraz myszki, a inaczej przewijania za pomocą palca. To pokazuje, jak ważny jest odpowiedni projekt i układ treści dla wersji mogilnej strony.

Projektując stronę internetową warto pamiętać o zasadzie mobile-first. Zakłada ona, że w pierwszej kolejności należy zaprojektować stronę na urządzenia mobilne, a dopiero potem dostosowywana do wyświetlania na desktopie (komputerze). Oczywiście specyfika tych urządzeń tak różni się od siebie, że trudno osiągnąć ten efekt w prosty sposób. Dlatego też chcąc stworzyć dobrą stronę responsywną, należy zaprojektować osobno widok mobilny i desktopu. Dzięki takiemu podejściu można mieć gwarancję, że każdy z nich będzie optymalny.

Responsywna strona internetowa to taka, która dobrze działa na urządzeniach mobilnych. Dlatego też projektując stronę internetową, należy przede wszystkim myśleć o jej funkcjonalności. Z uwagi na mniejszą powierzchnię ekranu smartfona, warto ograniczyć ilość informacji na nim wyświetlanych. Trzeba pamiętać przede wszystkim o komforcie użytkowników.

Użytkownicy korzystający z urządzeń mobilnych oczekują szybkiego dostępu do informacji. Kluczowe jest zatem, aby strona mobilna miała intuicyjną nawigację oraz szybko się ładowała. Dlatego też podczas projektowania wersji mobilnej należy ograniczyć ilość animacji i ciężkich grafik. Z urządzeń mobilnych korzystają użytkownicy w różnym wieku i trzeba to uwzględnić, projektując stronę. Poszczególne elementy strony mobilnej powinny być odpowiedniej wielkości, tak aby bez trudu można było je wybrać jednym kliknięciem.

Strony responsywna – poranik


Optymalizacja strony pod SEO

Zoptymalizowana strona przyciąga więcej klientów. Projektując stronę internetową, należy pamiętać o optymalizacji i prędkości ładowania. Korzystając z WordPressa, możesz zainstalować odpowiednie wtyczki do „cachowania” (buforowania części strony), dzięki czemu użytkownicy będą musieli pobierać stronę przez przeglądarkę tylko raz. Wtyczki typu Cache, które kompresują pliki i pozwalają odwiedzającym szybciej przeglądać Twoją stronę. Niektóre bardziej techniczne aspekty cachowania i kompresji plików mogą wymagać pomocy specjalisty, jeśli nie masz szczegółowej wiedzy technicznej.

SEO to zestaw praktyk, które stosuje się w stronach internetowych, aby zapewnić widoczność i pozycję w wyszukiwarkach, a następnie pokazać ją użytkownikom wyszukiwarek. Gdy strona Twojej internetowa zostanie „zaindeksowana” przez wyszukiwarki, będzie konkurować ze stronami konkurencji o podobnej treści. Im lepszy projekt, treść strony i jej optymalizacja, tym wyżej będzie ona wyświetlana na stronach wyników wyszukiwania Google’a.

SEO obejmuje przede wszystkim następujące praktyki:

 • Badanie i wdrażanie słów kluczowych.
 • Optymalizacja strony internetowej.
 • Szybka prędkość ładowania.
 • Responsywność strony – dostosowanie do urządzeń mobilnych.
 • Bezpieczeństwo, aktualizacja strony – bezpieczny serwer, silne hasła, aktualizacje WordPress.
 • Certyfikat SSL – zabezpieczenie przesyłu danych przesyłanych między serwerem a przeglądarką.
 • Linki zwrotne – wysokiej jakości linki na zewnętrznych stronach z powiązanymi treściami, które prowadzą do Twojej strony
 • Linki wewnętrzne – używanie wewnętrznych linków pomiędzy podstronami.
 • Pozytywnych recenzji online – Google, Facebook, LinkedIn itp.
 • Linkowania do strony z mediów społecznościowych – Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter, Youtube.

Pozycjonowanie SEO strony internetowej jest niezwykle ważnym, ciągłym procesem, który wpływa na wyświetlanie się strony na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Google. Skutkuje to dużą ilością bezpłatnego, organicznego ruchu na Twojej stronie internetowej.

pozycjonowanie sklepu internetowego seo

Jak pozycjonować stronę www?

Jeśli chcesz pozycjonować stronę internetową lub szukasz Agencji SEO, przeczytaj nasz poradnik nt. pozycjonowania strony internetowej...


Statystyki strony internetowej

Do zwiększenia i rozwoju strony internetowej, potrzebuje danych na temat odwiedzin i konwersji na stronie. Każda strona internetowa może generować dużo ciekawych danych na temat jej użytkowników. Skorzystaj z tych ważnych danych, instalując narzędzia Google Analytics i Google Search Console, które pomogą w analizie ruchu i wydajności strony Twojej strony.

Narzędzia te można użyć do śledzenia następujących rodzajów informacji:

 • Odwiedziny strony – codziennie, tygodniowe, miesięczne itd.
 • Liczba wyświetleń – dla każdej strony, z podziałem na miasta, kraje itd.
 • Współczynnik odrzuceń – odsetek użytkowników, którzy wychodzą po obejrzeniu tylko jednej strony.
 • Średni czas spędzony na stronie – odwiedzających użytkowników i ich sesji.
 • Aktywnie użytkownicy – pokazywanie ruchu na stronie w czasie rzeczywistym.
 • Błędy indeksowania na stronie – błędy znalezione przez roboty Google.
 • Uszkodzone linki na stronie.
 • Słowa kluczowe – wpisywane przez użytkowników wchodzących na Twoją stronę.
 • Linki zwrotne – linki zewnętrzne do Twojej strony.
 • Dane o użytkownikach – dane na temat odbiorców, ich pozyskiwania i zachowania na stronie.
 • Konwersje – ile osób, która wykonało daną akcję.

Algorytmy Google nadaje wyższe pozycje stronom o niskim współczynniku odrzuceń, zgodnie z teorią, że odwiedzający spędzają więcej czasu na stronie i uznaj to za cenne. Analiza danych pomoże Ci rozwijać stronę internetową i niwelować jej słabości, a tym samym poprawiać pozycję w wyszukiwarce.


Rozwój strony internetowej

Stworzenie strony internetowej to proces, który nie kończy się wraz z opublikowaniem strony na serwerze. Regularny rozwój i publikowanie wysokiej jakości treści to niezbędny element jej sukcesu.

Strona internetowa nie powinna być jedynie utworzona, ale powinna być regularnie rozwijana. Aby mieć skuteczną stronę internetową, która dobrze plasuje się w wyszukiwarkach, potrzebuje ona ciągłego dostosowywania do nowych trendów oraz publikowania wysokiej jakości treści. Utrzymywanie aktualnej strony jest bardzo ważne, dlatego często aktualizuj swoją stronę. Dodawaj posty na blogu o bieżących wydarzeniach branżowych, nowych produktach i ofertach oraz aktualnościach w formie bloga, aby użytkownicy mieli powód, by wracać na Twoją stronę internetową.

Strona internetowa musi zapewniać użytkownikom aktualne informacje na temat usług, oferty, nowości i trendów. Masz zdjęcia nowych produktów, zmieniasz godziny pracy, rozwijasz ofertę lub menu w restauracji. Klienci szukają czegoś więcej niż tylko wizytówki lokalnej firmy. Strona internetowa jest ważnym kanałem komunikacji, który pozwoli Ci przekazać wszystko to, co ważne i aktualne.

Aktualizacja strony internetowej

Zarówno ilość treści, jak i aktualność jest ważne dla wyszukiwarek, dlatego ważne jest, aby stworzyć plan publikowania wysokiej jakości artykułów, postów na blogu w Twojej strony i na stronach zewnętrznych z linkami do Twojej strony internetowej. Jeżeli chcesz zajmować wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania i zachęcać użytkowników do powrotu do Twojej strony, będziesz musiał aktualizować stronę o nowe i odpowiednie treści tak często, jak to możliwe.

Oprócz treści i artykułów na stronie napisanych przez Ciebie, świetną formą treści do publikowania są referencje i opinie. Pytaj o referencje od klientów, a następnie opublikuj je na stronie głównej. To świetny sposób na publikowanie na stronie świeżych, wysokiej jakości treści, które zwiększają atrakcyjność i wiarygodność Twojej strony internetowej.

Upewnij się, że tworząc treści i grafiki na stronie, mają one unikatowy charakter, spójny z wizerunkiem firmy lub marki, który ludzie będą lubić, chętnie czytać, a przede wszystkim kojarzyć z Twoją firmą. Możesz również od czasu do czasu sprawdzać konkurencję, aby zobaczyć, co robią na stronie lub jakie działania prowadzą w mediach społecznościowych. To, co zrobili, może Cię zainspirować i również zadziałać na Twojej stronie internetowej.


Administrowanie stroną internetową

Każda strona internetowa wymaga administrowania. Aby mieć skuteczną stronę, która ma ponadto wysokie wyniki Google, musisz o nią dbać. Musisz mieć pewność, że jest odpowiednio utrzymywana, robione są kopie zapasowe i aktualizacje.

Powinieneś co najmniej raz w miesiącu, sprawdzać, czy strona działa poprawnie, upewnić się, że WordPress i wszystkie wtyczki są aktualne. Jeśli, Twoja strona nie jest aktualna, grozi jej zhakowanie, lub zawirusowanie. Jeśli nie masz czasu lub wiedzy, aby to zrobić samodzielnie, przekaż to zadanie zaufanemu pracownikowi lub zamów usługę administracji strony internetowej.

Kilka wskazówek, jak bezpiecznie utrzymywać i administrować stronę internetową:

 • Nazwa użytkownika – nigdy nie używaj nazwy „admin”.
 • Silne hasło – używaj tylko silne, bezpieczne hasła.
 • Aktualny WordPress – upewnij się, że masz zainstalowaną ostatnią, stabilną wersję.
 • Skanowanie bezpieczeństwa – sprawdzaj, czy strona nie zawiera złośliwego oprogramowania i nie została zhakowana.
 • Narzędzi dla webmasterów – sprawdzaj dane i otrzymuj e-mailem o istotnych błędach strony.

Pamiętaj o backupach, są one szczególnie ważne przy robieniu aktualizacji WordPressa lub wtyczek. Upewnij się, że Twoja strona ma tworzone kopie zapasowe na wiele sposobów, przynajmniej raz dziennie i co najmniej 10 dni wstecz. Przed wykonaniem aktualizacji utwórz kopię zapasową bazy danych i plików. Aby uzyskać pomoc dotyczącą aktualizacji, odwiedź stronę Aktualizowanie WordPressa.


Ile kosztuje strona internetowa?

Jeżeli, nie chcesz sam stworzyć strony internetowej, możesz powierzyć to zadanie agencji interaktywnej. Najlepiej jeżeli przed wyborem wykonawcy porównasz przynajmniej kilka ofert i wybierzesz tą, która wzbudzi Twoje największe zaufanie, a koszt wykonania strony będzie według Ciebie racjonalny. Pamiętaj też, że cena zazwyczaj idzie w parze z jakością. Jeżeli uznasz, że koszt wykonania strony zdecydowanie odstaje od średniej, koniecznie spytaj, z czego to wynika i co wpływa na cenę.

Ile kosztuje strona internetowa?

Bierz pod uwagę jedynie strony internetowe tworzone z systemem CMSem, jak WordPress, czyli z panelem, w którym możesz samodzielnie edytować treści na stronie internetowej. Strona taka ma lepsze wyniki w wyszukiwarkach ze względu na jej częstsze aktualizacje. Masz też możliwość prowadzenia na niej bloga, portfolio oraz wprowadzania innych zmian i aktualności.

Cennik strony internetowe

Koszt strony internetowej w agencji interaktywnej zaczyna się od 950 zł za stronę wizytówkę, bloga za 1250 zł, strony firmowej od 3000 zł, czy strony premium od 6000 zł.

Wyceń sam stronę internetową

Chcesz stworzyć stronę internetową i zastanawiasz się jaki budżet zarezerwować na Twój projekt? Wycen sam projekt za pomocą Wirtualnego doradcy.


Ile kosztuje strona internetowa ze sklepem?

Każda strona internetowa może być również pełnowartościowym sklepem internetowym lub katalogiem produktów. Na pytanie ile kosztuje strona internetowa sklepu, czytaj więcej w tekście ile kosztuje założenie sklepu internetowego.

Cennik strony internetowej ze sklepem | Kalkulator strony internetowej sklepu.


Strona internetowa najczęstsze pytania – FAQ

Czy warto stworzyć stronę internetową?

Strona internetowa to ważny element wizerunku i sposób komunikacji. Dobrze zaprojektowana strona www stanowi stałą, trwałą, wizytówkę firmy lub marki w sieci. Strona internetowa to podstawowe źródło weryfikacji czy dana firma istnieje, zapewnia pewne źródło wiedzy o firmie i jej ofercie. Prowadzenie fanpage w Social Media to dobre uzupełnienie strony www i element komunikacji z klientami. Media społecznościowe ze względu na swoją dynamiczną specyfikę i zmienność treści nie mogą być alternatywą dla strony internetowej.

Dlaczego zlecić wykonanie strony agencji interaktywnej?

Podstawową zaletą agencji interaktywnej jest ciągłość współpracy. Oznacza to, że w każdym momencie po zakończeniu realizacji projektu możesz zgłosić się, jeśli pojawią się problemy techniczne, chciałbyś wprowadzić nowe funkcjonalności i rozszerzenia lub potrzebujesz wsparcia administracyjnego helpdesku. Ponadto agencję interaktywną tworzy zespół doświadczonych profesjonalistów w swojej dziedzinie. Bogate portfolio z projektami potwierdza kompetencje i kwalifikacje. Nie musisz więc zlecać osobnym podwykonawcom stworzenie grafik na stronę czy napisanie tekstów reklamowych. Wszystkie usługi masz w jednym miejscu.

Dlaczego założyć stronę na WordPressie?

WordPress jest liderem wśród systemów zarządzania treścią. Główną zaletą tworzenia strony internetowej na WordPressie jest jego prostota i intuicyjność oraz możliwość modyfikacji o dodatkowe funkcje i rozszerzenia. Możesz używać go do prowadzenia bloga, sklepu internetowego, systemu rezerwacji zamówień restauracji, portalu informacyjnego oraz potraktować go jako portfolio Twoich prac graficznych lub tekstów. Dzięki dużej możliwości wtyczek i motywów możesz zmieniać jego wygląd, motywy i strukturę strony. Jest to narzędzie łatwe w obsłudze i administrowaniu danymi.


Podsumowanie

Strona internetowa to podstawowe narzędzie komunikacji we współczesnym świecie. Jest to narzędzie, które może spełniać wiele ról w internecie. Profesjonalna strona jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu. Założenie strony internetowej jest inwestycją, która pomoże zarówno potwierdzić jej wiarygodność, jak i dotrzeć do szerszej ilości Klientów niż za pomocą tradycyjnych technik marketingowych. Jeżeli na bieżąco rozwijasz i aktualizujesz stronę o aktualne treści, nigdy nie będziesz musiał martwić się o nowych użytkowników.

Stworzenie i rozwój świetnej klasy strony internetowej może nie być tak proste, jak na początku myślałeś. Jeśli jednak wykonasz czynności opisane w tym tekście, Twoja strona internetowa będzie miała doskonałą szansę na odniesienie sukcesu w internecie.

Dowiedz się, co sprawdza się najlepiej w przypadku strony internetowej dla Ciebie i stwórz z nami profesjonalną stronę internetową. Pomożemy Ci utworzyć atrakcyjną stronę firmową, bloga, sklep internetowy, który zrobi wrażenie na nowych Klientach i zwiększy widoczność Twojej firmy w internecie.

Podsumowując, posiadanie strony internetowej wraz z dobrą strategią marketingową przeniesie Twój biznes na zupełnie nowy poziom. Możesz skorzystać z pomocy naszej agencji interaktywnej, aby stworzyć nową stronę lub ulepszyć Twoją istniejącą stronę internetową.


Czytaj również:

sklep wordpress

Agencja interaktywna

Chcesz przenieść biznes do internetu? Jesteśmy specjalistami nowych mediów. Łączymy kompetencje agencji interaktywnej i butiku kreatywnego. Tworzymy strony internetowe WordPress, optymalizujemy konwersję, tworzymy spójne strategie marketingowe. Generujmy efekty w internecie!

4.9/5 - (40 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger