Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Specjalista E-Commerce

Specjalista e-Commerce jak zostać

Specjalista E-Commerce – kto to jest, czym się zajmuje, co powinien potrafić i jak nim zostać?

Jeśli chodzi o specjalistę e-Commerce, istnieje wiele różnych opinii na temat tego, co właściwie oznacza ten tytuł lub jego rola. Niektóre firmy potrzebują tylko osoby do obsługi codziennego działania sklepu internetowego, podczas gdy inne muszą mieć specjalistów od e-marketingu, administrator sklepu internetowego, specjalista ds. sprzedaży. Duże firmy e-Commerce potrzebują dodatkowo programistów, którzy zajmują się zarówno tworzeniem dedykowanych rozwiązań i rozbudowy sklepu e-Commerce.


E-Commerce, czyli handel elektroniczny lub e-handel definiujemy jako szereg działań wykonywanych w celu dokonania transakcji za pomocą elektronicznych środków jak strona internetowa, aplikacja. Są to transakcje online, czyli zakupy towarów i usług, których płatności i dostawa odbywa się poza fizyczną placówką sklepu.

Najbardziej powszechną formą e-Commerce są oczywiście sklepy internetowe, jednak e-Commerce to również takie formy biznesu jak internetowe aukcje, wymiana walut, bankowość elektroniczna, internetowe zakłady bukmacherskie, e-sklepy, ale też portale aukcyjne i inne formy handlu elektronicznego.


Specjalista ds. E-commerce

E-commerce to ogólna nazwa dla handlu elektronicznego, prowadzonego za pomocą internetu i urządzeń elektronicznych. Specjalista do spraw e-Commerce to osoba odpowiedzialna za nadzorowanie i koordynowanie procesów, związanych z dystrybucją produktów i usług za pośrednictwem narzędzi e-Commerce. Specjalista zajmuje się również wdrożeniem i obsługą systemu sprzedaży w internecie, kontrolowaniem poprawności jego funkcjonowania.


Kim jest specjalista E-Commerce?

Specjalista do spraw e-Commerce to osoba odpowiedzialna za nadzorowanie i koordynowanie procesów, związanych z dystrybucją produktów i usług za pośrednictwem sklepu lub innych narzędzi e-Commerce.

Specjalista E-commerce zajmuje się przede wszystkim wdrożeniem i obsługą systemu sprzedaży w internecie, kontrolowaniem poprawności funkcjonowania sklepu internetowego. Osoba pracująca na tym stanowisku udziela także wsparcia dla klientów sklepu internetowego, oraz prowadzi dokumentację dla operacji i transakcji wykonywanych w sklepie internetowym.

Specjalista ds. E-commerce może również nadzorować pracę innych osób obsługujących działanie sklepu internetowego oraz prowadzeniem szkoleń z zakresu obsługi systemu dla pracowników firmy.

Jakie są wymagania dla specjalisty E-commerce?

Najczęściej spotykanym wymaganiem rekrutacyjnym na stanowisko specjalisty do spraw e-Commerce jest posiadanie dyplomu ukończenia wyższej uczelni ekonomicznej, technicznej, lub kierunku związanego ze sprzedażą, marketingiem, informatyką.

Ponadto osoba zatrudniona na tym stanowisku musi zaznać mechanizmy funkcjonujące w internecie, e-marketingu oraz zagadnienia i trendy e-Commerce. Najczęściej spotykaną formą e-Commerce są sklepy internetowe, dlatego też taki specjalista musi znać zasady funkcjonowania i budowy platform sklepów internetowych, posiadać doświadczenie w administrowaniu różnych rodzaju sklepów internetowych.

Specjalista E-commerce powinien znać również podstawowy języków programowania oraz biegle obsługiwać programy komputerowe, pakiety biurowe, a nawet programy graficzne.

Jak wygląda praca specjalisty E-commerce?

Praca specjalisty ds. E-commerce jest pracą w przeważającej części biurową lub zdalną, wykonywaną za pośrednictwem komputera i internetu. Taki pracownik kontaktuje się także z innymi pracownikami firmy, udzielając im wsparcia w zakresie obsługi systemu sklepu internetowego. Ważnym aspektem pracy jest kontakt klientami i wsparcie sprzedaży głównie za pośrednictwem zdalnych systemów pomocy.

Gdzie pracuje specjalista ds. E-commerce

Stanowisko specjalisty ds. E-commerce funkcjonuje w firmach prowadzących sklepy internetowe lub duże biznesy e-Commerce, prowadzące handel za pośrednictwem internetu i innych narzędzi elektronicznych.

Specjalista E-commerce może również pracować w agencjach E-commerce, które projektują sklepy internetowe i rozwiązania E-commerce dla swoich klientów.

Ile zarabia specjalista E-Commerce?

Zarobki na tym stanowisku specjalisty E-commerce w uśrednieniu określane są najczęściej na 4500 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście zarobki takiego specjalisty będą się różnić w zależności od jego umiejętności i doświadczenia oraz możliwości i wielkości samego sklepu internetowego, w którym będzie pracować.


Stanowiska specjalistów E-commerce

E-Commerce to bardzo rozległe zagadnienie, dlatego nie ma też jednej odpowiedzi, czym zajmuje się specjalista ds. e-Commerce. Poza podstawowymi zagadnieniami, które przedstawiliśmy wcześniej powstało bardzo dużo wyspecjalizowanych stanowisk pracy związanych z e-Commerce.

Obsługa sklepu internetowego

Codzienny sukces sklepu internetowego zależy od profesjonalnej obsługi sklepu internetowego. Klienci wracają do sklepów internetowych, z którymi mają dobre doświadczenia. Pozytywny wizerunek własnego sklepu zbudujesz poprzez profesjonalną działający sklep internetowy.

Pracownik obsługi sklepu internetowego odpowiada za duży zakres codziennej pracy sklepu od wprowadzania nowe produkty do sklepów (opisy i zdjęcia) do obsługi codziennych zamówień, wysyłki produktów itd.

Specjalista ds. obsługi klienta

Obsługa klienta sklepu internetowego obejmuje wszelkie interakcje w internecie, ale też w świecie rzeczywistym z obecnym lub potencjalnym klientem. Obsługa klienta to pomoc, jaką oferuje sklep internetowy swoim klientom przed zakupem lub po zakupie przez niego produktów, lub usług. Obowiązki specjalsity ds. obsługi klienta obejmują m.in. tworzenie wysokiej jakości treści w sklepie i sugerowanie produktów do zakupu, wiedza ekspercka i odpowiadanie na pytania ogólne, doradztwo klientom i rozwiązywanie problemów, obsługa zamówień i reklamacji, a także tworzenie programów lojalnościowych i komunikacja z klientami w różnych kanałach.

obsługa klienta w sklepie

Obsługa klienat w sklepie

Przeczytaj nasz poradnik na temat zwiększenie sprzedaży, dzięki wdrożeniu profesjonalnej obsługi klienta. …


Kierownik sklepu

Kierownik sklepu jest to osoba odpowiedzialna za pracę sklepu i efekt końcowy, czyli wzrost sprzedaży. Zadania takiej osoby to koordynacja, planowanie, tworzenie harmonogramów, dbanie o realizację i kontroluję zadań potrzebnych do osiągnięcia ostatecznego celu sprzedażowego.

Do podstawowych obowiązków kierownika sklepu należy zarządzanie zespołem sklepu internetowego lub sklepu e-Commerce. Do zakresu obowiązków mogą również należeć m.in.: nawiązywanie i utrzymywanie współpracy z klientami, współpraca z kierownikiem merytorycznym, przygotowywanie umów, zamówień, protokołów odbioru i kontrola prac podwykonawców itd.

Administrator sklepów internetowych

Osoba zatrudniona na stanowisku administratora sklepu internetowego jest odpowiedzialna za sprawne funkcjonowanie platformy sklepu internetowego.

› Administracja sklepu internetowego

Specjalista ds. e-marketingu

Specjalista ds. e-marketingu jest odpowiedzialny za wdrażanie i koordynowanie projektów marketingowych sklepu internetowego. Zajmuje się on również tworzeniem kampanii reklamowych oraz badaniem efektywności podejmowanych działań.

Do zakresu obowiązków wchodzą m.in. marketing internetowy, e-marketing, tworzenie newsletterów, jak również aktywność na formach tematycznych i firmowym fanpage’u. Do zadań specjalisty ds. marketingu należy również śledzenie najnowszych trendów e-marketingowych oraz proponowanie nowych rozwiązań rozwoju komunikacji sklepu.

Specjalista ds. SEO i SEM

Stanowisko specjalisty do spraw SEO i SEM jest odpowiedzialny za całokształt działań pozycjonowania i optymalizacji (weryfikacji i modyfikacji kodu strony sklepu) oraz prowadzenia kampanii w Goolge.

Jego działania SEO mają na celu podniesienie pozycji danego sklepu w rankingu wyników wyszukiwarek oraz osiągnięcia jak najwyższej pozycji w wyszukiwarkach. Działania SEM polegają na prowadzeniu kampanii reklamowych Google Ads i monitorowaniu wyników.

Copywriter SEO

Copywriter SEO to osoba zajmująca się tworzeniem treści na potrzeby pozycjonowania organicznego w wyszukiwarkach. Teksty tworzone przez SEO copywriterów są przeważnie wykorzystywane w pozycjonowaniu stron i sklepów internetowych, lecz profesjonalny copywriter może redagować także wartościowe opisy produktów, pisać teksty marketingowe, artykuły eksperckie oraz wpisy na bloga sklepu internetowego.

Specjalista ds. mediów społecznościowych

Specjalista ds. mediów społecznościowych to moderator, który zajmuje się komunikacją i obsługą wybranych mediów społecznościowych, kampanii reklamowych Facebook Ads i innych.

Praca ta łączy w sobie elementy e-commerce, public relations, copywritingu i bardzo często wykonywana jest zdalnie.

Specjalista UX designer

UX Designer (User Experience Designer) to osoba, która jest odpowiedzialna za projektowanie doświadczenia użytkownika sklepu internetowego. To od jego pracy zależy, czy sklep spełnia wszystkie funkcje, działa poprawnie, jej wygląd jest spójny i zgodny z oczekiwaniami klientów. Celem pracy eksperta UX jest zapewnienie komfortu w czasie poruszania i nawigacji użytkownika, aby zarządzanie systemem nie sprawiało problemów technicznych i sklep nie wymagał poprawek.

Grafik

Grafik zajmuje się tworzeniem różnych projektów graficznych przy użyciu specjalnych programów takich jak Photoshop czy Figma. Grafik komputerowy musi wykazać się nie tylko wysoką kreatywnością, ale przede wszystkim wiedzą z zakresu webdesignu, e-Commerce oraz technologii, tak aby w swobodny sposób komunikować się z programistami.

Grafik odpowiada za zaprojektowanie wszystkich elementów graficznych w sklepie internetowym i takie ich połączenie, aby ze sobą współdziałały. Zakres jego pracy obejmuje stworzenie ikon, menu, nadanie spójnej szaty graficznej odpowiadającej profilowi sklepu, układ teksty i jego obstylowanie. Odpowiada za realizację koncepcji estetycznej projektu sklepu, efekt wizualny i jego interaktywność.

Web Developer

Web Developer to osoba odpowiedzialna za tworzenie narzędzi internetowych, stron i sklepów. Zajmuje się w głównej mierze tworzeniem i wprowadzaniem kodów i dedykowanego oprogramowania mającego spełniać określone funkcje zgodne z profilem sklepu, projektuje panel nawigacyjny użytkownika oraz przygotowuje dokumentację techniczną dla użytkownika, oraz diagnozuje błędy techniczne w działaniu funkcji.

  • Front-End Developer to osoba, która odpowiada za wygląd i zachowanie sklepu internetowego, czyli wszystko to, co widzi użytkownik po wpisaniu adresu strony sklepu w przeglądarkę.
  • Back-End Developer to osoba, która odpowiedzialna za stworzenie zaplecza technicznego sklepu internetowego.

Specjalista ds. IT

Specjalista ds. IT to pracownik odpowiedzialny za bezpośrednie wsparcie techniczne dużego e-Commerce, instalacje i konfiguracje sprzętu i oprogramowania, instalacje okablowania oraz konfigurację sieci LAN, WAN, Wybór i zakup sprzętu, oprogramowania i usług teleinformatycznych.


Praca specjalista E-Commerce

Nie tylko sklepy internetowe poszukują specjalistów ds. e-Commerce. Specjalistów z tej dziedziny pracują również w Agencjach E-commerce.

Jako agencja E-commerce nieustannie poszukujemy utalentowanych, ciekawych ludzi. Szukasz pracy jako specjalista E-Commerce? Oferujemy ciekawą pracę w agencji e-Commerce w Łodzi. Specjalizujesz się w tworzeniu rozwiązań dedykowanych, sklepów internetowych lub platform e-Commerce – zobacz nasze oferty pracy w agencji interaktywnej. Jeżeli nie spełniasz wszystkich wymogów, zapraszamy Cię na Staż.


Jak zostać specjalistą ds. E-commerce?

Na początku warto podkreślić, że nie każdy sprawdzi się na stanowisku specjalisty ds. e-Commerce. Jest to praca wielozadaniowa, wymagająca wieloaspektowej wiedzy z pogranicza projektowanie, realizacji i optymalizacji procesów sprzedażowych oraz nadzorowanie wszystkich elementów strategii marketingowej.

Aby zdobyć kwalifikację specjalisty ds. Ecommerce, możesz ukończyć specjalistyczny kierunek studiów lub podobny kurs. Uprawnienia można również zdobyć, odbywając staż w sklepie internetowym lub dużej platformie e-Commerce.

Ponadto specjalista ds. E-commerce musi na co dzień gromadzić wiedzę nt. działa branża, trendów e-Commerce i jakimi rządzi się mechanizmami. Taka osoba poznawać popularne platformy e-commerce oraz rozwijać się z zakresu podstawy SEO, content marketingu czy e-mail marketingu.

Jeżeli interesujesz się e-Commerce, śledzisz trendy, nowe technologie, masz przy tym głowę pełną pomysłów i lubisz uczyć się nowych rzeczy. Ponadto jesteś osobą wytrwałą i dążącą do celu, jest spora szansa, że masz dobre podstawy do bycia specjalistą E-commerce.

Podsumowanie

Specjalista ds. e-commerce to zawód stosunkowo młody, ale obserwując rosnącą popularność sprzedaży on-line na pewno jest to zawód z przyszłością.

Każdy sklep, który chce odnieść sukces w internecie musi zatrudnić specjalistę E-Commerce. Oczywiście, można zajmować się wszystkim samodzielnie, ale jak wiadomo, rynek i trendy w e-Commerce bardzo szybko się zmieniają. Sklepy internetowe muszą podejmować działania, które wyróżnią ich na tle tak silnej konkurencji na rynku. Z czasem może okazać się, że jeżeli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, bardzo trudno jest planować i wdrażać skuteczne rozwiązania. 

Dobry specjalista ds. E-commerce podejmuje różnego rodzaju działania, które mają na celu nie tylko zwiększenie sprzedaży, ale i budowanie lojalności wśród klientów. Aby zostać specjalistą E-commerce, potrzebne są odpowiednie predyspozycje, wiedza, doświadczenie i gotowość do wdrażania nowych rozwiązań oraz podnoszenia swoich kompetencji zawodowych.

Jeżeli nie szukasz pracy jako specjalista ds. E-commerce, ale chcesz otworzyć sklep internetowy lub potrzebujesz konsultacji e-Commerce, napisz do nas i daj się poznać. Przejdź do naszego portfolio realizacji stron WordPress, sklepów WooCommerce i zobacz, co robimy. Jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji nowoczesnego, atrakcyjnego wizualnie sklepu internetowego, którym po wdrożeniu będziesz mógł sam zarządzać – zapytaj nas o WordPress.


Czytaj również o e-Commerce:

sklep wordpress

Agencja E-Commerce

Chcesz zacząć działania w e-Commerce? Jesteśmy specjalistami nowych mediów i e-Commerce. Tworzymy sklepy internetowe, optymalizujemy konwersję, tworzymy spójną strategię sprzedażową. Generujmy efekty w e-Commerce!

4.5/5 - (38 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger