Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Omnichannel sprzedaż wielokanałowa

omnichannel sprzedaż wielokanałowa

Omnichannel marketing to nowoczesne podejście do sprzedaży, które zmieniło podejście do klienta e-Commerce. Dzięki niemu twój sklep internetowy nie tylko zwiększy obroty, ale też pokażesz, że starasz się podążać za trendami wyznaczanymi przez wielkie marki. Priorytetem w strategii omnichannel jest stworzenie sieci połączeń między różnymi kanałami realizacji zamówień składanych w e-sklepie. Tak więc jeśli pytasz o sposób na lepszą komunikację sprzedażową, odpowiadamy: Omnichannel.

Zacieranie się granic między światem online i offline to integralna część naszego codziennego doświadczenia w XXI wieku. Np. jadąc tramwajem, przeglądamy ofertę sklepu internetowego na smartfonie i składamy zamówienie z odbiorem w najbardziej dogodnym dla nas miejscu, jakie znajdziemy na mapie popularnych dyskontów. Dzieje się tak, ponieważ, jako klienci szukamy optymalnych rozwiązań, tworząc indywidualną ścieżkę zakupową. W sprzedaży internetowej takie zjawisko nosi nazwę omnichannel. Wdrożenie tej strategii wzniesie twój biznes internetowy na wyższy poziom konwersji. A internauci będą chętniej odwiedzali twój sklep, wiedząc jak dostosowujesz się do zróżnicowanych preferencji zakupowych, stając się bardziej otwartym i elastycznym sprzedawcą.

Współczesny klient jest coraz bardziej wymagający, na co wpływ ma popularność e-Commerce, które zmieniło dało nowe możliwości zakupów i sprzedaży produktów w internecie. Spersonalizowane oferty i szybkość realizacji transakcji to atrybuty cenionych sklepów internetowych osiągających wysokie wyniki sprzedażowe. Wymagania rosną z sezonu na sezon handlowy. Aby spełnić zmienne oczekiwania i wyróżnić się na tle konkurencji, sklepy internetowe wdrażają strategię omnichannel.

W tym tekście, wprowadzającym do tematyki omnichannel, wyjaśnimy na czym polega fenomen tej rozwiniętej formy sprzedaży wielokanałowej, oferowanej przez coraz większą liczbę liczących się na rynku sklepów internetowych. Nasz przewodnik podzieliliśmy na sekcje kategorii, które ułatwią Ci wyszukanie interesujących Cię informacji i płynne przechodzenie z jednej do drugiej.


Omnichannel sprzedaż wielokanałowa w sklepie internetowym

Szacowany czas czytania: 12 minut

 1. Omnichannel definicja
 2. Omnichannel vs. Multichannel
 3. Sklep Omnichannel
 4. Prowadzenie sklepu internetowego w wielu kanałach
 5. Podsumowanie

Omnichannel definicja

Omnichannel to forma sprzedaży wielokanałowej polegająca na działaniu z poziomu offline i online – sklep internetowy, stacjonarny, sprzedaż w mediach społecznościowych. Ta strategia e-Commerce charakteryzuje się połączeniem sprzedaży tradycyjnej i internetowej, co ma na celu uspójnienie doświadczeń bez względu na wybrane przez klienta miejsce zakupu. Sprzedaż omnichannel zakłada, że dzięki połączeniu możliwości obsługi, jakie oferuje sklep tradycyjny i internetowy, zwiększy się liczba pozytywnie zakończonych transakcji. Klient będzie kupował chętniej i częściej niż u konkurencji, kiedy kanał sprzedaży będą działać w sposób zintegrowany. Omnichannel to duże udogodnienie i poprawa komfortu w robieniu zakupów online, jakie nie zagwarantuje żaden inny sklep, koncentrujący się na sprzedaży stacjonarnej.

Charakterystyka Omnichannel to:

 • pełna integralność oferty dostępnej online i w siedzibie sklepu we wszystkich kanałach sprzedaży
 • poznanie i zrozumienie potrzeb klienta oraz odpowiadanie na te potrzeby, bez względu na kanał sprzedaży
 • budowanie pozytywnego doświadczenia zakupowego klienta, poprzez zwiększanie zaufania do realizacji zamówienia w każdym kanale zakupowym
 • prowadzenie zgodnej polityki magazynowej, strategii cenowej oraz promocyjnej i rabatowej
 • wzrost sprzedaży i budowanie świadomości marki poprzez wykorzystanie różnych kanałów dotarcia do klienta
 • oszczędność czasu dzięki zarządzaniu jedną, tą samą ofertą w kilku miejscach
 • jednoczesny rozwój wszystkich kanałów sprzedaży, co daje przewagę nad konkurencją w e-Commerce

Omnichannel vs Multichannel

Multichannel to sprzedaż prowadzona w wielu kanałach niepołączonych i działających niezależnie od siebie. Wdrożenie strategii multichannel w e-Commerce pozwala dotrzeć do szerszej grupy klientów, korzystających z desktopów, smartfonów i tabletów. Stosowanie w praktyce rozwiązania multichannel ma jednak swoje wady. Najważniejszą jest brak możliwości integracji systemu oraz spójności oferty przez prowadzenie sprzedaży wieloma kanałami, Choć można to określić też jako działanie mające na celu wprowadzenie różnorodności asortymentu, cen, itd.

W multichannel klienci mogą wybierać pomiędzy kilkoma kanałami sprzedaży, które nie są ze sobą bezpośrednio powiązane. W tym rozwiązaniu to firma decyduje za klienta, która forma najlepiej odpowiada jego przyzwyczajeniom co do robienia zakupów.

Sprzedaż typu omnichannel jest nowym wariantem handlu wielokanałowego (multichannel).


Omnichannel to sprzedaż prowadzona w wielu kanałach (online i offline), poprzez przedstawienie tej samej oferty w każdym z nich, zwiększają się Twoje szanse sprzedażowe. Strategia działania na rzecz poprawy konwersji, jakim jest omnichannel, z punktu widzenia klienta stwarza poczucie uspójnienie ścieżki zakupowej. Marka poszerza kanały dystrybucji i promocji produktów, dostarczając rozwiązania przyśpieszające realizację zamówienia, bez względu na czas i miejsce transakcji.

omnichannel klient korzysta z wielu różnych kanałów, które są do siebie dobrze dopasowane. W tym przypadku to klient decyduje, z którego kanału chce skorzystać. Omnichannel ma za zadanie zapewnić płynne doświadczenie zakupowe dla klienta w różnych kanałach, ponieważ to on wybiera preferowaną ścieżkę złożenia zamówienia.

Reasumując, omnichannel to strategia sprzedażowa, która dąży do tego, żeby bez względu na to, jak klient wchodzi w interakcję z Twoją marką poprzez zakupów w sklepie fizycznym, zamówienie przez internet, aplikację, jego doświadczenie było spójne, a e-Commerce i zwykły sklep działały jak naczynia połączone.

Jak sam widzisz, multichannel i omnichannel są do siebie bardzo podobne. Aby łatwiej zrozumieć różnicę między tymi dwiema strategiami, posłużymy się kilkoma przykładami.

Przykład multichannel

Klient przegląda ofertę w aplikacji mobilnej sklepu odzieżowego i po przefilitrowaniu kategorii spodni typu jogger jest zainteresowany ich zakupem. Zanim jednak złoży zamówienie, chciałby uzyskać więcej informacji, poczytać opinie osób, które je kupiły, a te są niewidoczne w sklepie m-Commerce. Wchodzi na stronę sklepu z poziomu desktop (komputer stacjonarny), ale tam cena jest inna niż w aplikacji.

Inny przykład – klient decyduje się na wizytę w sklepie stacjonarnym z butami sportowymi, który zobaczył wcześniej w aplikacji mobilnej marki X. Okazuje się, że w przypadku zakupów na miejscu, nie ma możliwości zwrotu środków na konto, jeśli buty po założeniu nie będą mu odpowiadać i będzie chciał je oddać do sklepu, w którym je kupił. Taka możliwość byłaby dostępna, gdyby zakupił je bezpośrednio poprzez aplikację mobilną.

Przykładem mogą być również różne strategie sprzedaży tej samej marki, produktu sprzedaż w sklepie i na platformie marketplace.

Przykład omnichannel

Przeglądasz Facebooka i trafiasz na reklamę (post sponsorowany) spodni, które akurat są w Twoim guście i kuszą Cię promocyjną ceną. Klika w baner reklamowy i przenosi się do sklepu internetowego. Po złożeniu zamówienia, ma możliwość zaznaczenia opcji: odbiór towaru w sklepie lub wysyłka na adres podany przy rejestracji konta klienta e-Commerce. Pisząc na czacie w aplikacji sklepowej do konsultanta ma możliwość zadawania pytań ogólnych i szczegółowych dotyczących produktu. Tak więc informacje, które znalazł na stronie sklepu internetowego są spójne z odpowiedzią na czacie dla klientów dostępnym w aplikacji.

Wszystkie działania w ramach omnichannel sprowadzają się więc do poprawy płynności współpracy na linii klient-sprzedawca, interakcji z Twoim sklepem fizycznym i internetowym, oraz uspójnienia przekazu sprzedażowego bez względu na kanał komunikacji produktu.


Sklep omnichannel

Omnichannel to podejście do prowadzenia sprzedaży, która zakłada dotarcie i obsługę klienta z poziomu kanałów online i offline. Strategia omnichannel oznacza prowadzenie działań, których celem jest zapewnienie spójności doświadczeń bez względu na wybrane przez klienta miejsce zakupu.

Ideą sprzedaży omnichannel jest to, że klient jest w centrum uwagi i to on może wybrać, z których kanałów i mediów chce korzystać. Dotyczy to zarówno sklepu B2C jak i B2B.

Wszystkie informacje w sklepie fizycznym, internetowym, aplikacji i reklamach są ze sobą tożsame, a klient ma możliwość odebrania produktu stacjonarnie lub zamówienia go w sklepie fizycznym i dostarczenia do domu. Również opcje zwrotu i możliwości opłaty za zamówienie nie różnią się, ta sama oferta jest w sklepie, aplikacji mobilnej i na stronie internetowej sklepu.

W dzisiejszych czasach klienci nie widzą już kanału czy medium, ale markę lub firmę, z którą mają kontakt. Klienci korzystają z różnych mediów (społecznościowych) w celu przeglądania reklam i ofert i nie chcą, by jakikolwiek aspekt procesu zakupowego różnił się w którymś kanale sprzedażowym. Stworzenie identycznej ścieżki realizacji zamówienia w każdym z nich daje Ci, jako właścicielowi sklepu internetowego, dużo możliwości rozwoju biznesu.


Omnichannel przyjmuje, że dzięki połączeniu możliwości, jakie daje integracja kanału sprzedaży tradycyjnej z internetową, klient będzie kupował chętniej i częściej niż u konkurencji, która oferuje tylko jeden kanał sprzedaży, lub u której kanały sprzedaży działają niezależnie. Sklepy na każdym etapie powinny ze sobą współpracować w celu zapewnienia wygody zakupów, dać synergię technologiczną oraz biznesową pomiędzy wieloma kanałami sprzedaży.

Rozwiązania omnichannel umożliwia bezproblemowe współdziałanie sprzedaży online i offline poprzez usługę click&collect, czy możliwość sprawdzenia w sklepie internetowym dostępności produktowej w sklepie tradycyjnym.

Usługa click&collect
Omnichannel umożliwia klientom marki zakupienie produktu sklepie internetowym i odebranie go w wybranym przez siebie sklepie stacjonarnym marki.

Jest sposób realizacji zamówienia niezwykle wygodny dla klientów z wielu względów. Mogą oni odebrać produkty, zakupione w sklepie internetowym, w dowolnym czasie. Taka dostawa przesyłki do sklepu stacjonarnego jest darmowa, a podczas odbioru klient może sprawdzić zakupione produkty. Często taki sposób dostawy jest szybszy niż inną formą wysyłki. Rozwiązanie jest również sposobem na zwiększenie sprzedaży, ponieważ klienci odbierając w sklepie produkty, często dokonują dodatkowych zakupów.

Zarządzanie stanami magazynowymi
Sklep typu omnichannel powinien posiadać wspólnej zarządzanie produktami, stanami magazynowymi dla kanałów online i offline. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupujący może przed udaniem się do sklepu sprawdzić, czy dany produkt jest dostępny. W przypadku, gdyby towar jest czasowo niedostępny, może ustawić powiadomienie, że produkt, którego szuka, jest już na stanie.


Prowadzenie sklepu internetowego w wielu kanałach

Kolejny kluczowy aspekt w e-Commerce to sprzedaż wielokanałowa. Trudno sobie wyobrazić dochodowy sklep internetowy skupiony jednie na jednym kanale sprzedażowym. Konsumenci szukają produktów i ofert w wielu miejscach w internecie i tam chcą je wybierać i zamawiać. Wystawienie produktów w wielu kanałach daje Tobie szanse pozyskania znacznie szerszego grona klientów niż przy sprzedaży wyłącznie przez stronę sklepu internetowego.

Najczęściej wybieranych kanałami sprzedaży poza sklepem na stronie są: Allegro, Zakupy Google Shopping, Sklep Facebook, Sklep Instagram oraz Ceneo.

Jak prowadzić sklep internetowy w wielu kanałach jednocześnie? Sklep internetowy oparty o WooCommerce pozwala sprzedawać w wielu kanałach jednocześnie, zarządzając wszystkim w ramach jednego panelu administracyjnego sklepu.

Integracje marketing e-sklep

Google Shopping
Dzięki integracji Twojego sklepu z usługą będziesz mógł uruchomić reklamy produktowe wyświetlane na pierwszej podstronie wyników wyszukiwania nad wynikami organicznymi lub w prawej kolumnie, obok wyników organicznych.

Zakupy Google Shopping

Porównywarki cen
Porównywarki cen to kolejny sposób na zwiększenie zasięgu oferty Twojej sklepu. Możesz zintegrować sklep internetowy porównywarkami np. Ceneo.pl, Homebook.pl, Domodi.pl, Nokaut.pl Działanie porównywarki polega na tym, że zbiera on dane od zarejestrowanych sklepów i prezentują je w zagregowanej formie swoim użytkownikom. Aby wyciągnąć jak najwięcej korzyści z integracji umieść w opisach jak najwięcej informacji, cech i charakterystyki produktów.

Porównywarki cen – integracje


Podsumowanie

Omnichannel marketing to nowoczesne podejście do sprzedaży, które zmieniło obsługę klienta e-Commerce. Dzięki niemu Twój sklep internetowy nie tylko zwiększy obroty, ale też pokażesz, że starasz się podążać za trendami wyznaczanymi przez wielkie marki. Priorytetem w strategii omnichannel jest stworzenie sieci połączeń między różnymi kanałami realizacji zamówień składanych w e-sklepie. Sposób na lepszą komunikację sprzedażową? Omnichannel.

Jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż i poprawić ruch na Twojej stronie internetowej, poprawić znacznie współczynnik porzuconych koszyków, to warto zastanowić się nad wprowadzeniem modyfikacji w działaniu systemu zamówień w twoim e-sklepie. Więcej funkcjonalności i możliwości korzystania przez klienta z równoległych kanałów zakupowych, to większa szansa sprzedażowa, więcej leadów i wzrost konwersji. Nie patrz biernie, jak mnoży zyski Twoja konkurencja. Zacznij działać zgodnie ze strategią omnichannel. W ten sposób poprawisz wizerunek, a wiadomo jak zaufanie klientów wpływa na ich preferencje zakupowe. Zacznij zmiany od modernizacji strony internetowej, optymalizacji pod kątem SEO. Możesz to zrobić samodzielnie, dodając treści i korzystając z tutoriali na YouTubie, co zajmie Ci na pewno sporo czas, bo wiedza i jej przyswojenie to jedno, a praktyczne zastosowanie to drugie. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej i kompleksowej przebudowie strony internetowej, możesz zgłosić się do agencji interaktywnej, która oferuje szeroki zakres usług, w tym wdrożenie omnichannel. Wyślij e-maila na adres studio@thenewlook.pl lub zadzwoń na 730 170 330.


Czytaj również:

Sklep Dropshipping WordPress

WordPress i WooCommerce to potężne narzędzie do zarządzania sklepami typu dropshipping. Zaprojektujemy tak sklep dropshipping, aby proces zarządzania sklepem był łatwy i bezproblemowy.

4.7/5 - (92 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger