Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Platformy e-Commerce

platformy e-commerce porownanie

Platform e-Commerce na rynku są dziesiątki, ale jak wybrać tą najlepszą. Poznaj kilka oprogramowań do stworzenia e-sklepu, ich wady, zalety i koszty wdrożenia. Dowiedź się i Ty jaką platformę e-Commerce wybrać w 2024 roku.

Chcąc rozpocząć sprzedaż w internecie, musisz podjąć decyzję o tym, z jakiej platformy e-Commerce skorzystać. Rynek e-Commerce rośnie w bardzo szybkim tempie. Taki trend sprawia, że dostępnych jest wiele różnych platform e-Commerce dla sklepów internetowych, ale różnią się one możliwościami, ceną i przeznaczeniem.

Przeszukując internet w poszukiwaniu na temat platform e-Commerce, spotkasz się ze sprzecznymi opiniami mówiącymi o tym, że najlepszym rozwiązaniem jest „najtańszy” sklep abonamentowy, ale jest to rozwiązanie tylko na krótki okres, lub że najlepszym rozwiązaniem jest darmowa platforma open-source, ale w miarę rozbudowy staje się kosztowna i problematyczna.

Pierwszym czynnikiem, który powinieneś brać przy wyborze platformy, jest koszt wdrożenia i utrzymania. Dodatkowo nie każdą platformę e-Commerce będzie się tak samo skutecznie pozycjonować. Każda platforma ma swoje wymagania odnośnie do serwera i jego parametrów. Jeśli sklep ma posiadać dużą bazę produktów i będzie oparty o wymagającą dobrego serwera platformę, wpłynie to również na ostateczną cenę.

najpopularniejsze platformy e-commerce

Platformy e-Commerce

Szacowany czas czytania: 33 minuty

Od czego zatem zacząć, kiedy chcesz rozpocząć sprzedaż w sklepie internetowym. Przede wszystkim powinieneś przemyśleć, jakiego sklepu potrzebujesz, jak dużo produktów chcesz oferować, jak duży ruch będzie generował sklep, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze, jaki budżet masz na to przedsięwzięcie i czego oczekujesz od Twojego sklepu?

Przejdź do sekcji:

  1. E-Commerce podstawowe pojęcia
  2. Rodzaje platform e-Commerce
  3. Platformy bezpłatne Open-source
  4. Platformy abonamentowe SaaS
  5. Platformy dedykowane
  6. Platformy z płatną licencją dla e-Commerce
  7. Wybór platformy e-Commerce
  8. Jak podjąć decyzję?
  9. Platformy e-Commerce – przegląd rozwiązań
  10. Ranking platform e-Commerce
  11. E-Commerce jak zacząć?
  12. Platformy e-Commerce najczęstsze pytania – FAQ
  13. Podsumowanie

E-Commerce podstawowe pojęcia

E-Commerce (electronic commerce), czyli handel elektroniczny lub e-handel definiujemy jako szereg działań wykonywanych w celu dokonania transakcji za pomocą elektronicznych środków jak strona internetowa, aplikacja. Są to transakcje online, czyli zakupy towarów i usług, których płatności i dostawa odbywa się poza fizyczną placówką sklepu.

Najbardziej powszechną formą e-Commerce są oczywiście sklepy internetowe, jednak e-Commerce to również takie formy biznesu jak internetowe aukcje, wymiana walut, bankowość elektroniczną, internetowe zakłady bukmacherskie, e-sklepy, ale też portale aukcyjne i inne form handlu elektronicznego.

Sklep internetowy (e-sklep) to rodzaj strony internetowej, dzięki której można prowadzić sprzedaż i dokonywać zakupów online. E-Sklep umożliwia wirtualne przeglądanie oferty, asortymentu i dokonania płatności za zakup. Sklepy internetowe korzystają z oprogramowania zwanego platformą e-Commerce (systemem e-Commerce).

Platforma e-Commerce (system e-Commerce) to oprogramowanie, które pozwala na uruchomienie sklepu internetowego po zainstalowaniu i skonfigurowaniu na serwerze. Alternatywą są abonamentowe platform SaaS, które udostępniane są jako usługa gotowego sklepu internetowego w chmurze, na serwerach dostawcy oprogramowania.

E-Commerce co to jest

E-Commerce co to jest?

Przeczytaj nasz poradnik na temat e-Commerce krok po kroku: charakterystyka rynku e-Commerce, dla kogo jest e-Commerce, jak odnieść sukces w e-Commerce...


Rodzaje platform e-Commerce

Sklep internetowy działa w oparciu o oprogramowanie, które zarządza produktami, stanami magazynowymi, obsługuje cały proces zakupowy od przyjęcia zamówienia, płatności, po wysyłkę. Oprogramowanie sklepu internetowego zapewnia ponadto bezpieczeństwo danych, dostarcza narzędzia do marketingu i wiele innych funkcji sklepu. Takie oprogramowanie nazywamy popularnie platformą e-Commerce. Platforma e-Commerce to serce sklepu i jest najważniejszą inwestycją dla Twojego sklepu internetowego.

Powstanie różnego rodzaju platform e-Commerce jest odpowiedzią na odmienne zapotrzebowania przedsiębiorców lub osób chcących prowadzić biznes w internecie. Zupełnie inne wymagania będzie miał mały sklep niż duży, masowy sklep z obrotem rzędu kilku milionów złotych.

Istnieją cztery główne typy platform e-Commerce:

Wszystkie platformy e-Commerce pozwalają na utrzymywanie katalogu produktów, ich sprzedaż, przyjmowanie płatności, wysyłkę maili transakcyjnych, a także w pewnym zakresie decydowanie o wyglądzie strony. Występują między nimi jednak znaczne różnice. W zależności od założeń biznesowych danego sklepu może się okazać, że dla jednej firmy najlepsze będzie rozwiązanie abonamentowe, dla innej Open-Source, a jeszcze innej niezbędne będzie rozwiązanie dedykowane.


Platforma Open-source dla e-Commerce

Ogromna elastyczność i popularność rozwiązań open-source sprawia, że wiele sklepów internetowych jest stawianych na takich platformach. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane, ponieważ wersja instalacyjna jest bezpłatna. Dodatkową opłatą jest koszt hostingu. Jeżeli zdecydujesz się na wybór takiej platformy e-Commerce będziesz właścicielem sklepu z dużą swobodę w jego modyfikacji.

Zaczynając sprzedaż w internecie, chcesz sprawdzić, jakie zyski przyniesie ten kanał sprzedaży. Dlatego szczególnie na początku warto rozważyć bezpłatne sklepy typu open-source. Pamiętaj, że platformy open-source jest to dosyć nierówna kategoria, ponieważ znajdziesz tutaj zarówno platformy tanie we wdrożeniu jak WooCommerce, ale również skomplikowane, prawie dedykowane, jak Magento. Dlatego prowadzenie sklepu na open-source wbrew pozorom może w określonych przypadkach generować wysokie koszty.

Bezpłatna wersja bazowa może się niewystarczająca w przypadku rozwoju sklepu. Do rozwoju sklepu na platformie open-source potrzebna jest odpowiednia wiedza techniczna lub współpraca agencją interaktywną, programistą-developerem. Aby wdrażać konkretne rozwiązania, należy je tworzyć za pomocą kodu. Co więcej, płynność działania sklepu internetowego opartego na open-source zależy od jakości wykupionego hostingu – zazwyczaj, im droższy, tym lepszy.

Rozwiązania open-source pozwalają na dowolne modyfikowanie sklepu, dzięki pełnemu dostępowi do kodu. Dzięki dostępowi do kodu można nie tylko dowolnie wprowadzać nowe funkcje, które będą występowały wyłącznie w Twoim sklepie, ale dowolnie zmieniać szatę graficzną. Wszystkie platformy typu open-source mają dostęp do dużej ilości różnorodnych modułów do każdego typu płatności, dostawy czy narzędzia wspierającego sprzedaż. Oczywiście niektóre integracje wymagają zakupienia modułów, wtyczek, lub nakładów pracy. Będą to przede wszystkim integracje z systemami: ERP, magazynowymi, księgowymi, ale też wszelkiego rodzaju programy lojalnościowe czy systemy CRM.

Platformy e-Commerce typu open-source to przede wszystkim setki tysięcy sklepów na świecie, co wpływa możliwość zagrożeń ze strony hakerów, ale daje ogromne pole do prowadzenia testów, znajdowania luk w ich bezpieczeństwie. Skala takiej platformy wpływa na rozwój, dostępnych modułów, funkcjonalności, integracji na polskim i globalnym rynku.

Koszt platform open-source: Sama licencja platform open-source jest bezpłatna, jednak należy liczyć się z kosztem hostingu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zalety platform open-source: brak opłat za korzystanie z platformy open-source, dużo ilość dostępnych modułów i integracji, możliwość modyfikacji kodu, możliwość samodzielnego modyfikacji sklepu lub współpracy z wieloma agencjami interaktywnymi, duże możliwości integracji systemów zewnętrznych, łatwa konfiguracja pod SEO, możliwość samodzielnego rozwiązywania problemów, duża i aktywna społeczność na forach i grupach dyskusyjnych, możliwość przekazywania pracy nad sklepem agencjom interaktywnym.

Wady platform open-source: modyfikacja sklepu wymaga wiedzy technicznej, konieczność administracji sklepu i dbania o bezpieczeństwo.

Dla kogo platformy open-source?

  • osoby, które chcą mieć własny, niezależny sklep
  • średnio-zaawansowanych, znających podstawy e-commerce
  • planujących rozwój na rynki zagraniczne
  • przewidujących dynamiczny rozwój sklepu i biznesu

Wybrane platformy open-source: WordPress + WooCommerce, PrestaShop, Magento (Open-Source), Shopware, VirtueMart, Quick.Cart, OpenCart

open source co to jest

Open source co to jest?

Dowiedź się co to jest oprogranowanie otwarte, jak działa, jakie są jego rodzaje, jakie ma zalety. Poznaj przykłady oprogramowania Open source…


Platformy abonamentowe (SaaS)

Platformy abonamentowe jest to popularne i szybkie w realizacji rozwiązanie do tworzenia sklepów internetowych. Dzięki niemu sklep internetowy można założyć już w ciągu kilku minut, a najdłużej kilku dni. Platformy typu SaaS nazywane są często chmurowymi, gdyż są utrzymywane w chmurze firmy, która je zbudowała. Jest to rozwiązanie szczególnie dedykowane dla małych, średnich firm i sprawdzi się dla standardowych, przeciętnej wielkości sklepu internetowych.

Korzystanie z takiej platformy wymaga comiesięcznego płacenia abonamentu, chociaż zdarzają się też systemy z abonamentami rocznymi. W ramach pakietu otrzymujesz gotową do sprzedaży platformę. Założenie takiego sklepu jest wyjątkowo szybkie, co umożliwia niemal natychmiastowe rozpoczęcie sprzedaży.

Wybierając platformę abonamentową, otrzymasz gotowy sklep internetowy przeważnie z ograniczoną możliwością modyfikacji. W pakiecie otrzymasz możliwość wyboru jednego z kilkudziesięciu dostępnych szablonów wyglądu sklepu oraz możliwość integracji z systemami obsługiwanymi przez daną platformę. Wdrożenie skomplikowanych, niestandardowych rozwiązań, konfiguratorów produktów, czy innych zaawansowanych modułów będzie utrudnione lub niemożliwe.

Największymi minusami rozwiązań SaaS jest ograniczenie w rozwoju sklepu. W większości przypadków, jeżeli potrzebujesz specyficznego modułu, to może on nie być dostępny i nie ma możliwości stworzenia go przez firmę właściciela platformy. Drugim problemem jest wydajność. Większość platform abonamentowych jest dedykowana dla małych, średnich sklepów. Przy większej liczbie produktów, odwiedzających klientów, zamówień, zaczynają zwalniać i nie ma możliwości skalowania i rozwoju takiego sklepu.

Na pewnym etapie rozwoju sklepu potrzebne są nietypowe rozwiązania, które mają zapewnić przewagę konkurencyjną. Jeżeli chcesz rozwinąć jakąś funkcję systemu, może się okazać, że nie ma dostępnych programistów u operatora platformy, terminy są odległe lub po prostu firma nie wdroży tych zmian w ogóle. Platformy abonamentowe są rozwijane zgodnie z priorytetami firmy, która jest właścicielem platformy, a nie potrzeb jej klientów.

Pamiętaj, w przypadku platformy abonamentowej nie jesteś właścicielem sklepu, a jedynie go dzierżawisz. Jeżeli w pewnym momencie Twój sklep zacznie się dynamicznie rozwijać, możesz napotkać na bariery rozwoju i będzie trzeba zacząć wszystko na nowo z inną platformą.

Koszt platformy abonamentowej: koszty platform abonamentowych są zróżnicowane, od małych systemów gdzie miesięczny koszt zaczyna się od 50 zł / msc, po bardziej skalowalne pakiety, które potrafią kosztować nawet 500 zł / msc i więcej. Przed podjęciem wiążącej decyzji, warto zapoznać się ze szczegółami cennika, szczególnie opłat w kolejnym roku.

Zalet platform abonamentowych: niski koszt na wstępie, szybkie wdrożenie sklepu, wydajne działanie platformy przy małym ruchu, stosunkowo wysoki poziom bezpieczeństwa, duża ilość integracji zapewniana przez platformę, możliwość samodzielnego doboru modułów w sklepie.

Wady platform abonamentowych: nie jesteś właścicielem sklepu, ograniczona liczba dostępnych integracji z zewnętrznymi systemami, ograniczone możliwości modyfikacji systemów, duży miesięczny koszt abonamentu, częste dodatkowe, ukryte koszty rozwoju sklepu.

Dla Kogo platformy abonamentowe?

  • początkujących, którzy stawiają pierwsze kroki w e-commerce
  • osoby, które nie mają budżetu na początku przedsięwzięcia
  • dla tych co chcą, aby usługodawca zajął się wszystkim, czyli bezpieczeństwem sklepu, kopiami zapasowymi itp.

Wybrane platformy abonamentowe: Shopify, Shoper, Sky-Shop, IdoShop

› Platformy SaaS, czy warto?


Platformy dedykowane e-Commerce

Platformy dedykowane są tworzone zupełnie od zera. Jest to rozwiązanie polecane dla specyficznych sklepów, których produkty lub specyfika biznesu wymaga zaawansowanych konfiguracji. Wdrożenie takiego sklep jest bardzo czasochłonne, ale jeśli firmie zależy na nietuzinkowym e-Commerce i w dodatku szytym na miarę, to jest to dobre rozwiązanie.

Decyzja wyboru platformy dedykowanej powinna być niezwykle przemyślana. Wybierając taką platformę, decydujesz się na współpracę z jedna firmą – twórcą platformy. Wdrożenia dedykowane są stosunkowo kosztowne, obarczone dosyć dużym ryzykiem i koniecznością stałego rozwoju systemu. Z tego powodu obsługa platformy dedykowanej będzie również kosztowna. Wszystkie dodatkowe prace programistyczne może wdrożyć jedynie firma wdrażająca systemu e-Commerce, nawet jeżeli są to drobne zmiany. Przekazanie tak skomplikowanego i indywidualnie stworzonego systemu do obsługi innej agencji będzie w zasadzie niemożliwe.

Koszt platform dedykowanych: w zależności od oferty firmy.

Zalety platform dedykowanych: idealne dostosowanie do potrzeb i charakteru biznesu, duże możliwości optymalizacji obsługi zamówień, duże bezpieczeństwo, ponieważ luki platformy są niedostępne publicznie, system e-Commerce z dokładnie takimi rozwiązaniami, jakie potrzebujesz.

Wady platform dedykowanych: wysokie koszty wdrożenia, duża czasochłonność wdrożenia, uzależnianie od jednej firmy, brak możliwości wdrażania zmian przez inną firmę, brak możliwości korzystania z dostępnych modułów z systemów open-source, mała elastyczność na nowe trendy w e-Commerce.

Platformy dedykowane stworzona od zera mogą być oparta na systemach open-source. Sklep dedykowany może bazować na systemie WooCommerce lub PrestaShop. Oznacza to wdrożenia w pełni dedykowanego sklepu na bazie platformy open-source jako rodzaju frameworku, który jest napisany całkowicie od zera. Sklep dedykowany oparty na platformie WooCommerce lub PrestaShop łączy w sobie wszystkie zalety platformy dedykowanej i open-source.


Platformy z płatną licencją dla e-Commerce

Platformy z płatną licencją to specyficzne rozwiązania dla bardzo dużych firmy chcących prowadzić sklep internetowy. Są to platformy sprzedażowe z rozwiązaniami klasy Enterprise z płatną licencją, które poradzą sobie z największymi wyzwaniami stawianymi zarówno przez właściciela, jak i przez klientów.

Platformy e-Commerce oparte na licencji są to najbardziej złożone, rozbudowane platformy, a tym jedne z najdroższych rozwiązań e-Commerce. Koszt samej licencji zaczynają się od kilkudziesięciu, do nawet kilkuset tysięcy rocznie. Poza licencją trzeba ponieść koszt wdrożenia, który co prawda jest jednorazowy, ale może wynieść od kilkuset tysięcy złotych do nawet kilku milionów złotych. Ponadto wdrożenie wszystkich możliwości, jakie dają tego typu platformy, jest długim procesem wymagającym specjalistycznego zespołu, który może trwać nawet do roku.

Taka platformy e-Commerce poradzi sobie praktycznie z każdym rodzajem złożoności sklepu. Sklep obsłużyć nieograniczoną liczbę produktów oraz będzie miał zaawansowane możliwości zarządzania magazynem i logistyką. Profesjonalny sklep to szybkość ładowania, szczególnie jeżeli będzie z niego korzystała duża ilość klientów i będzie musiał obsłużyć ciągu minuty nawet kilka tysięcy zamówień. Dlatego są to platformy o bardzo dużej dostępność, czyli stabilne, bardzo dobrze zoptymalizowane. Przy tak dużym obciążeniu opóźnienie ładowania sklepu nawet o 1 sekundy może oznaczać utratę 1% konwersji. W komplecie sklep będzie miał oczywiście rozwinięte funkcje marketingowe, analityczne, rozwiązania B2B, obsługa procesów omnichannelowych (wielokanałowość sprzedaży) oraz dodatkowe punkty sprzedaży tzw. POS.

Zalety platform opartych na licencji: swoboda modyfikacji, dowolność kierunków konfiguracji i rozwoju, wysoki poziom bezpieczeństwa danych, możliwość dodania dużej ilości produktów, zaawansowane narzędzia promocyjne, szybkość działania, bardzo dobra dostępność i skalowalność systemów, zaawansowane narzędzia promocyjne, marketing, analityczne, możliwość segmentacji klientów, rozwiązania B2B.

Wady platform sklepów online opartych na licencji: bardzo wysoki koszt wdrożenia i rocznych licencji, długi czas wdrożenia, konieczność samodzielnego rozwoju (własny zespół lub agencja internetowa).

Wybrane platformy z płatną licencją: Magento Commerce (Enterprise), SAP Hybris


Wybór platformy e-Commerce

Wybór platformy e-Commerce zależy od wielu czynników, takich jak wielkość biznesu, budżet, potrzeby funkcjonalne, preferencje w zakresie projektowania sklepu i obsługi klienta. Jak dobrze wybrać platformę e-Commerce?

Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze platformy e-Commerce:

  1. Skala biznesu e-Commerce
    Jeżeli prowadzisz małą, średnią firmę, możesz rozważyć bardziej budżetowe opcje platform e-commerce, takie jak WooCommerce lub PrestaShop. Dla większych firm, które potrzebują bardziej zaawansowanej funkcjonalności i wyższej wydajności, być może lepszym wyborem platforma Shopify, Magento.
  2. Twój budżet
    Koszt platformy e-commerce to również ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Niektóre platformy, takie jak WooCommerce, są darmowe, ale wymagają samodzielnej instalacji i hostingu, podczas gdy inne platformy, takie jak Shopify, pobierają opłaty miesięczne lub roczne w zależności od wybranego planu.
  3. Funkcjonalność platformy
    Przed wyborem platformy e-commerce warto przeanalizować potrzeby funkcjonalne swojego sklepu, takie jak obsługa płatności, zarządzanie zamówieniami, integracja z systemami wysyłki, możliwość personalizacji produktów, możliwość generowania raportów czy integracja z systemami marketingowymi. Wybierz platformę, która oferuje narzędzia, których potrzebujesz, aby skutecznie prowadzić swój sklep.
  4. Projektowanie sklepu
    Platformy e-Commerce różnią się pod względem projektowania i dostępnych opcji personalizacji. Jeżeli ważne jest dla Ciebie, aby mieć kontrolę nad projektem swojego sklepu, wybierz platformę, która oferuje więcej opcji personalizacji, takich jak WooCommerce. Jeśli zależy Ci na prostocie i łatwości w projektowaniu sklepu, wybierz platformę, która oferuje szablony i motywy graficzne, takie jak Shopify.
  5. Obsługa klienta
    W przypadku sklepów internetowych obsługa klienta jest bardzo ważna. Przed wyborem platformy e-Commerce zwróć uwagę na dostępność narzędzi do obsługi klienta, takich jak czat online, systemy automatycznej odpowiedzi na e-maile czy narzędzia do zarządzania marketingiem.

Ostatecznie wybór platformy e-Commerce zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto przeanalizować powyższe czynniki i dokładnie przemyśleć, która platforma będzie najlepsza dla Twojego e-Biznesu.


Jak podjąć decyzję?

Poznałeś już najpopularniejsze platformy e-Commerce. Zastanawiasz się, jak dokonać trafnego wyboru i która platforma będzie dla Ciebie optymalna? Przede wszystkim zrób analizę potrzeb oraz biznesplan rozwoju Twojego przedsięwzięcia. Zastanów się, zalety, której platformy najbardziej do Ciebie przemówiły, a które wady zniechęciły i mogą stworzyć problem w przyszłości.

Którą platformę e-Commerce wybrać?

  • Jeżeli zakładasz nowy sklep i nie planujesz dużej inwestycji na start, to warto się zastanowić nad jednym z rozwiązań abonamentowych, albo nad tańszymi rozwiązaniami open-source jak WooCommerce czy PrestaShop.
  • Jeżeli posiadasz budżet, a w planach masz szybką ekspansję sklepu z dużym zasięgiem i sprzedażą, to dobrymi rozwiązaniami będą dedykowane sklepy oparte na silniku WooCommerce, PrestaShop, Magento, lub tańsze systemy licencyjne i dedykowane.

Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając platformę e-Commerce?

  • Najlepiej celować w system, który będzie miał największą ilość wtyczek, rozszerzeń, integracji potrzebnych do Twojego sklepu. Każda platforma typu open-sourece ma w zasadzie nieograniczoną ilość dodatkowych modułów, ale na pewno tylko kilka będzie dla Ciebie przydatne. Spisz listę funkcji, których będziesz potrzebował w sklepie, a następnie sprawdź która platforma zapewni je w rozsądnej cenie.
  • Pamiętaj, że sklep trzeba aktualizować i rozwijać. Tym samym pomoc programisty, agencji interaktywnej lub software-housu może okazać się konieczna. Na etapie decyzji o wyborze platformy warto upewnić się, jak dużo firm pracuje na danej platformie e-Commerce, które będą w stanie Ci pomóc rozwijać sklep lub rozwiązać potencjalne problem. Duża liczba dostępnych agencji i programistów daje Tobie możliwość zmiany dostawcy usługi. Znalezienie na polskim rynku wsparcia firmy specjalizującej się w WooCommerce będzie bardzo łatwe, PrestaShop umiarkowane, a Magento trudne. Decydując się na rozwiązanie abonamentowe lub dedykowane całe wsparcie będziesz mieć po stronie firmy wdrażającej daną platformę.

jak założyć sklep internetowy platformy ecommerce

Platformy e-Commerce – przegląd rozwiązań

Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniej platformy, wymaga poznania tzw. silników platform e-Commerce. Poniżej omawiamy najpopularniejsze silniki dla sklepów internetowych typu open-source i abonamentowych. Wszystkie platformy są oczywiście tak rozbudowane i zróżnicowane, że szczegółowy opis wszystkich możliwości, funkcjonalności i ich porównanie jest niemożliwe. Warto kilka rozwiązań poznać bliżej i przeanalizować, które jest najbardziej odpowiednie do Twojego biznesu. Sprawdź, jakie są najważniejsze elementy każdego systemu oraz porównaj przybliżone koszt jego utrzymania.

Koszt platform e-Commerce – opis.

Najpopularniejsze platformy e-Commerce typu open-source:


jaki sklep internetowy wybrac - platforma woocommerce wordpress

Platforma WordPress + WooCommerce

WooCommerce jest bezpłatnym rozszerzeniem dla WordPressa, dzięki któremu można zmienić ten CMS w platformę e-Commerce. Jest to rozbudowana wtyczka do WordPressa rozszerzająca możliwości tej najpopularniejszej platformy do tworzenia stron internetowych o funkcje sprzedaży online.

› Oficjalna strona: www.woocommerce.com


jaki sklep internetowy - platforma woocommerce wordpress

Z uwagi, że WordPress jest tak popularną platformą na świecie, niemal na pewno znajdziesz do niego wtyczkę poszerzającą funkcjonalność Twojego sklepu. Nawet gdy nie jesteś programistą, platforma pozwala na indywidualne dostosowanie graficzne wyglądu do potrzeb sklepu bez żadnych ograniczeń. Dzięki społeczności programistów i agencji wspierających tę platformę nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem pomocy w konfiguracji i obsłudze sklepu opartego o WooCommerce. Przy bardziej zaawansowanych potrzebach możliwe jest też pisanie własnych wtyczek i dodatkowych funkcjonalności.

Sklep WordPress krok po kroku

Wady i zalety WordPress + WooCommerce

  • przeznaczony dla małych i średnich sklepów
  • WooCommerce jest w 100% darmowy
  • panel administracyjny WordPress jest wyjątkowo łatwy w obsłudze
  • system cały czas rozwijany i aktualizowany
  • możliwość rozbudowy funkcjonalności i integracji niezbędnych w sklepie internetowym
  • jest bezpieczny, a zastosowanie szyfrowania SSL całkowicie eliminuje problemy bezpieczeństwa
  • płacisz tylko i wyłącznie za dodatki, które ułatwiają Tobie życie, jeżeli nie chcesz automatyzować niektórych funkcji, możesz to robić wciąż za darmo
  • ogromna ilość szablonów premium, które mogą nadać Twojemu sklepowi indywidualny wygląd
  • możliwość integracji WooCommerce z wysyłkami: Kurierzy, InPost czy Poczta Polska
  • integracja szybkich płatności jak Tpay, DotPay, Przelewy24, PayU i PayPal
  • robienie zakupów jako gość lub po założeniu konta
  • możliwość prowadzenia bloga
  • bardzo dobra integracja z SEO

Więcej szczegółów na temat platformy WordPress i WooCommerce:

Sklep WooCommerce wady i zalety

Platforma ta jest szczególnie godna polecenia osobom, które mają stronę zbudowaną na WordPressie. WordPress jest jednak na tyle przyjazny i intuicyjny, że osoba nawet bez doświadczenia, nie powinny mieć problemu obsługa WooCommerce.

Sklep internetowy na platformie WooCommerce


Platforma WordPress WooCommerce – przykłady

Zastanawiasz się jak wyglądają sklep oparty o WordPress? Sklep internetowy na WordPressie to najczęściej wybierana opcja zarówno przez małe i duże biznesy online a nawet rozbudowanej sklepy premium i dedykowane rozwiązania.

Skąd taka popularność sklepów WordPressa? Tworzenie sklepów na WordPress WooCommerce jest bardzo popularne wśród agencji e-Commerce, ponieważ WordPress jest napisany czystym kodem i programiści nie mają większych problemów z jego obsługą, stąd też jego popularność. Nasza agencja rónież projektuje sklepy internetowe oprate o WordPress i WooCommerce, pozycjonuje sklepy w Google, dbamy o media społecznościowe i tworzymy kompleksowe kreacje. Poznaj przykłady sklepów WordPress zrealizowanych w naszej agencji.


jaki sklep internetowy wybrac - platforma prestashop

Platforma PrestaShop

PrestaShop jest darmową platformą dla sklepów typu open-source i należy do chętnie wybieranych systemów e-Commerce. Standardową instalację PrestaShop można rozbudować o nowe funkcjonalności dzięki dodatkowym modułom. Wiele z nich jest płatnych, ale niemal każdy ma swój darmowy odpowiednik. Platforma PrestaShop to dobry wybór w przypadku małych, średnich, a nawet dużych sklepów.

› Oficjalna strona: www.prestashop.com


jaki sklep internetowy - platforma prestashop

Platforma PrestaShop daje możliwość ustawiania wielu ważnych funkcji jak zarządzanie zamówieniami, zarządzanie dostawami i płatnościami, zarządzanie katalogiem produktów, wystawianie faktur, obsługa kodów kreskowych, optymalizacja dla SEO, porównanie cech kilku produktów jednocześnie, newsletter, wyszukiwanie produktów, obsługa dowolnej ilości wersji językowych, zmiana waluty, możliwość prowadzenia wielu sklepów z jednego panelu. Panel administracyjny systemu jest stosunkowo prosty i intuicyjny w obsłudze. Z jego poziomu można zarządzać sklepem, kategoriami, produktami, zamówieniami oraz mieć dostępem do statystyk.

PrestaShop oferuje dużo możliwości w pakiecie, które mogą być poszerzana w razie potrzeby o kolejne funkcjonalności za pomocą różnych darmowych lub płatnych modułów. Dodatkowymi zewnętrznymi modułami są np. bramki płatności, porównywarki cen, systemy śledzenia przesyłek itd. Możliwe jest także tworzenie własnych modułów zgodnie z dokumentacją systemu.

Sklep na PrestaShop nie ma szczególnych wymagań co do hostingu, a jeżeli potrafisz administrować sklep samodzielnie, nie będziesz miał dodatkowych ukrytych kosztów utrzymania. PrestaShop ma pełną polską wersję tłumaczenia sklepu i jest dobrze dostosowana do najważniejszych polskich integracji e-Commerce. Znalezienie pomocy w konfiguracji i rozwoju sklepu czy rozwiązaniu problemów z PrestaShop może być jednak dość trudne.

Wady i zalety PrestaShop:

  • PrestaShop to darmowy silnik sklepu internetowego
  • oferuje podstawowe funkcjonalności, które można rozbudować płatnymi wtyczkami
  • posiada sporo darmowych szablonów graficznych, jednak są one dość słabej jakości
  • panel administracyjny jest przystępny i łatwy w obsłudze
  • PrestaShop jest wydajny, biorąc pod uwagę funkcje jakie oferuje
  • możliwe luk w bezpieczeństwie, które są często naprawiane
  • częste aktualizacje wymagane do prawidłowego działania sklepu

Sklep internetowy na platformie PrestaShop


jaki sklep internetowy wybrac - platforma magento

Platforma Magento

Magento w wersji open-source jest w pełni profesjonalną platformą e-Commerce, z szerokimi możliwościami personalizacji oraz integracji z wieloma systemami zewnętrznymi. Jest to w pełni gotowe do użycia rozwiązanie e-Commerce, którego funkcjonalności mogą być wzbogacana dzięki dostępowi do wielu dodatkowych rozszerzeń. Magento umożliwia instalację dodatkowych modułów, które dodają nowe funkcjonalności, ale w większości są one płatne.

› Oficjalna strona: www.magento.com


jaki sklep internetowy - platforma magento

Platforma ma wiele ciekawych funkcji e-Commerce, możliwość obsługi sprzedaży nawet dla kilku sklepów, zaawansowane analizowania danych, generowania raportów itd. Rozmiary platformy powoduje, że platforma do działania wymaga bardzo wydajnego hostingu, czyli również kosztownego. Panel administracyjny sklepu nie jest intuicyjny, a nawet skomplikowany, a użycie niektórych funkcjonalności wymaga używania dokumentacji lub pomocy agencji Magento. Wprowadzaniem niestandardowych zmian i optymalizacji w sklepie, wymaga zaawansowanej wiedzy programisty znającego to środowisko.

Magento jest darmową platformą w wersji Community Edition, ale dostępna jest również jej płatna wersja Enterprise Edition, jako platforma licencyjna. Ze względu na koszty utrzymania oraz modyfikacji, wybór tej platformy będzie odpowiedni dla dużych i bardzo dużych sklepów.

Wady i zalety Magento:

  • Magento jest darmowym skryptem w wersji Community Edition
  • nieograniczone możliwości rozbudowy i wiele darmowych rozszerzeń
  • pozwala na prowadzenie wielu sklepów z jednego miejsca
  • obsługuje wersję mobilną sklepu
  • Magento jest wymagający, jeżeli chodzi o parametry serwera
  • dość skomplikowany panel administracyjny
  • skomplikowana instalacja i modyfikacja

Sklep internetowy na platformie Magento


Platforma Shopware

Shopware open-source to szybko rozwijający się, nowoczesny system e-Commerce stający się bezpośrednią konkurencją dla Magento. Platforma Shopware zapewnia najlepsze dostępne rozwiązania biznesowe i funkcjonalne dla średnich i dużych sklepów. Unikatowa architektura systemu, przyjazny panel administracyjny oraz duża liczba dostępnych funkcji, umożliwa szybki rozwój i skalowanie biznesu opartego o Shopware.

› Oficjalna strona: www.shopware.com


jaki sklep internetowy platforma shopware

Shopware to niemiecka platforma istniejąca na rynku od 2000 roku. Oprogramowanie obsługuje obecnie ponad 100 tysięcy sklepów na całym świecie, również z segmentu enterprise. Platforma zyskuje popularność także na polskim rynku e-Commerce. Atrakcyjność platformy wynika z wykorzystania nowoczesnych technologii, które optymalizują proces wdrażania i modyfikacji systemu przez programistów. Zapewnia to przystępność cenową wdrożenia, przy jednoczesnej wysokiej dynamice rozwoju.

Shopware to platforma zaprojektowana pod potrzeby eCommerce. W pakiecie wdrożenia Shopware otrzymasz wszystkie narzędzia do efektywnej sprzedaży i zarządzania produktami w jednym miejscu. Otwarte oprogramowanie Shopware daje komfort i potencjał wyboru możliwości przy realizacji oraz skalowania projektu w przyszłości. Shopware jest narzędziem, które wspiera sprzedaż wielokanałową, B2B oraz inne rozwiązania dzięki integracją przez API.


Platforma osCommerce

osCommerce jest jedną z najstarszy darmowy platform typu open-source. Jest to prostota i użyteczna platforma, która jest polecany głównie dla małych sklepów, którym wystarczą podstawowe funkcjonalności. Obecnie na tej platformie oparte jest ponad 20 tys. sklepów.

› Oficjalna strona: www.oscommerce.com

Podstawowa wersja osCommerce zawiera mechanizmy prezentacji produktów, system logowania klientów, system recenzji, informowanie o produktach, newsletter, moduł promocji. Panel administracyjny pozwala dodawać towary, obsługiwać zamówienia, konfigurować sklep. Oprogramowanie osCommerce obsługuje wiele języków, wiele walut. Umożliwia przełączanie między nimi i przeliczać wartości.

Platforma osCommerce jest dostępne za darmo, można je pobrać, zainstalować i używać bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jedną z najważniejszych zalet platformy jest jej dość duża popularność oraz wsparcia w formie forum online. Wokół platformy skupiona jest społeczność, która wymienia się poglądami na listach dyskusyjnych, tworzy moduły, poprawki i nowe funkcje zwane kontrybucjami (contributions).


Platforma OpenCart

OpenCart to kolejna, popularna i w pełni darmowa platforma e-Commerce. Chociaż nie jest tak rozpoznawalną platformą jak WordPress, czy PrestaShop, jest aktywnie używana przez ponad 500 tys. sklepów. Udział tej platformy w polskim rynku jest cały czas na małym poziomie.

› Oficjalna strona: www.opencart.com

Multi-Sklep
OpenCart umożliwia zarządzanie wieloma sklepami z jednego panelu administratora oraz wybór innego motyw dla każdego sklepu. Te same produkty mogą pojawiać się w różnych sklepach w różnych cenach.

Ze względu na łatwość użytkowania, całkowity koszt założenia sklepu na OpenCart zazwyczaj jest niższy, niż w przypadku bardziej obszernych systemów. Dodatkowo dostępne jest wiele motywów i wtyczek całkowicie za darmo. Instalacja i konfiguracja jest bardzo prosta i nie zajmuje dużo czasu – pobierz OpenCart i zobacz poradnik.


Platforma Drupal

Drupal Commerce, to rozszerzenie do stworzenia darmowego sklepu internetowego w systemie CMS Drupal. Podobnie jak WooCommerce i Joomla jest to rozszerzenie gotowego systemu, a nie oddzielna platforma e-Commerce. Nie jest to popularna platforma e-Commerce na świecie, a jej udział w polskim rynku jest znikomy.

› Oficjalna strona: www.drupalcommerce.org

Platforma Drupal Commerce wyróżnia się wszechstronnością, która pozwala w łatwy sposób skonfigurować wielojęzyczny, wielowalutowy darmowy sklep internetowy. Jest szczególnie polecana osobom chcącym prowadzić sklep internetowy i mają już doświadczenie z CMS Drupal.


Ranking platform e-Commerce

Czy warto ufać rankingom platform e-Commerce? Rankingi platform e-Commerce mogą być cennym źródłem informacji, ale warto podchodzić do nich z pewnym umiarem i zrozumieniem, że różne sklepy mają różne potrzeby.

Ogólnie rzecz biorąc, rankingi platform e-commerce mogą być przydatnym punktem wyjścia przy podejmowaniu decyzji o tym, która platforma jest dla Ciebie odpowiednia. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że rankingi te są oparte na różnych czynnikach, a te czynniki mogą nie być istotne dla Twoich konkretnych potrzeb. Dlatego ważne jest, aby dokonać własnych badań i rozważyć swoje własne potrzeby i wymagania przed dokonaniem wyboru.

Ranking platform e-Commerce może się zmieniać w zależności od bieżących trendów, aktualizacji oprogramowania i nowych funkcji. Zalecam regularne sprawdzanie aktualnych informacji branżowych i recenzji użytkowników, aby dokładnie ocenić, która platforma najlepiej spełnia Twoje konkretne potrzeby.

Przy wyborze platformy e-Commerce, ważne jest zrozumienie swoich konkretnych potrzeb biznesowych, budżetu, umiejętności technicznych i preferencji dotyczących funkcji. Regularne sprawdzanie opinii użytkowników i aktualizacji platformy może być kluczowe w utrzymaniu sklepu internetowego na najwyższym poziomie.


E-Commerce jak zacząć?

Znając platformy e-Commerce warto zastanowić się, od czego zacząć swoją przygodę z handlem elektronicznym. Pierwszym krokiem, choć może on wydawać się oczywisty, jest opracowanie strategii działania. Musisz wiedzieć, co i komu chcesz sprzedawać, jaki masz kapitał początkowy i z jakich rozwiązań chcesz skorzystać.

Już na samym początku tworząc biznes e-Commerce będziesz mieć sporo decyzji do podjęcia. Chcąc stworzyć sklep internetowy należy wybrać odpowiednią platformę e-Commerce z gotowymi rozwiązaniami lub zaprojektować własny sklep od podstaw. W zależności od decyzji będzie się to wiązało z kosztem od kilkudziesięciu złotych miesięcznie za standardowe rozwiązania w chmurze, po kilka tysięcy za gotowe rozwiązania open-sourcce czy nawet kilkadziesiąt tysięcy za tzw. dedykowany sklep szyty na miarę.

Sama platforma e-Commerce nie wystarczy, żeby w efektywny sposób prowadzić sklep internetowy. Sklep do działania potrzebuje mechanizmów bramki płatności i odpowiedniego operatora płatności internetowych. Ważny element ułatwiający codzienną pracę to wybór i automatyzacja form dostarczenia klientom towarów. Nie bez znaczenia jest prowadzenie działań w różnych miejscach w sieci tzw. sprzedaży wielokanałowej, działania marketingowe i mediach społecznościowych, pozycjonowanie SEO, obecność w porównywarkach internetowych takich, jak Ceneo czy też na platformach aukcyjnych takich, jak Allegro.

Duże sklepy internetowe ponadto mogą potrzebować rozwiązania typu CRM i ERP, które służą do budowaniu bazy klientów i obsługi relacji z kupującymi. Platformy CRM i ERP pomagają prowadzić różnorodne kampanie marketingowe oraz posiadają zaimplementowane rozwiązania analityczne dla e-Commerce.

Tworząc sklep internetowy, nie musisz wszystkiego robić samodzielnie, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Wyspecjalizowana agencja e-Commerce zaprojektuje ciekawy design i funkcjonalności sklepu i elementy wizualnej identyfikacji marki, specjalista od UX zadba o funkcjonalność sklepu. Warto też skorzystać z pomocy fotografa, który specjalizuje się w fotografii produktowej i komercyjnej. Nie bez znaczenia jest też optymalizacja sklepu pod kątem SEO. Copywriter stworzy atrakcyjne opisy produktów oraz treści do strony, a prawnik pomoże stworzyć poprawny regulamin sklepu.

e-Commerce jak zacząć

Jak zacząć e-Commerce?

Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z e-Commerce lub zastanawiasz się, jak stawiać pierwsze kroki w sprzedaży internetowej przeczytaj nasz poradnik...


Platformy e-Commerce najczęstsze pytania – FAQ

Platforma e-Commerce

Platforma e-Commerce to oprogramowanie, które pozwala na uruchomienie sklepu internetowego po zainstalowaniu i skonfigurowaniu na serwerze. Alternatywą są abonamentowe platform SaaS, które udostępniane są jako usługa gotowego sklepu internetowego w chmurze, na serwerach dostawcy oprogramowania.

Darmowa platforma e-Commerce

Darmowe platformy e-Commerce jest wydawany na licencji GNU (General Public Licence), co oznacza, że możesz go pobierać, edytować, personalizować, używać, a nawet sprzedawać. Ten model oprogramowania znany jest jako open-source. Często wiele dodatków do CMSa jak motywy (szablony), wtyczki są również darmowe. Darmowe platformy e-Commerce to m.in. WordPress WooCommerce, PrestaShop, Magento.

Platforma WordPress + WooCommerce

WordPress jest bezpłatnym systemem CMS. Możesz go w każdej chwili pobrać, zainstalować, edytować. To przyczyniło się do ogromnego sukcesu WordPress. Na platformie WordPress z wtyczką WooCommerce możesz stworzyć każdy rodzaj sklepu internetowego.

Co to jest e-Commerce?

E-Commerce (handel elektroniczny) dotyczy wszelkiego rodzaju transakcji biznesowych, które są dokonywane przy użyciu internetu. Są to transakcje online, czyli zakupy towarów i usług, których płatności i dostawa odbywa się poza fizyczną placówką sklepu.
E-Commerce to nie tylko sklepy internetowe, ale cała elektroniczna gospodarka, jak internetowe aukcje, wymiana walut, bankowość elektroniczna, internetowe zakłady bukmacherskie, e-sklepy, ale też portale aukcyjne i inne formy handlu elektronicznego.


Platformy e-Commerce – podsumowanie

Prawidłowy wybór platformy dla własnego e-Commerce to przede wszystkim określenie celu sklepu. Określony celu będzie rzutować na budżet, jaki musisz przeznaczyć na Twoje przedsięwzięcie. Pochodną celu i budżetu, jaki masz, jest wybór danej platformy. Warto także zastanowić się, czy chce sam stworzyć i utrzymywać sklep, czy zlecić to zadanie programiście lub agencji interaktywnej. Ponadto sklep internetowy musi się rozwijać, dlatego tak ważne jest to, aby platforma mogła się skalować i podążać za trendami e-Commerce.

Prawidłowy wybór zależy od Twoich oczekiwań i wymagań oraz umiejętności. Dobrze jest się zapoznać możliwościami platformy, jej wadami i zaletami. Warto sprawdzić, czy platforma oferuje wszystkie ważne integracje, które przydadzą na początku działania sklepu lub w przyszłości. Możesz również zapoznać się z samą obsługą sprzedaży z poziomu panelu administracyjnego. Po zapoznaniu się ze wszystkimi możliwościami dobrym pomysłem jest podsumowanie kosztów, jakie będą wiązały się z wyborem danej platformy.

Omówione powyżej platformy e-Commerce są jednie naszym wyborem do tego tekstu i częścią możliwości dostępnych na rynku. Osobiście polecamy darmowe platformy typu open-source, ponieważ są one najbardziej elastyczne oraz ekonomiczne we wdrożeniu i prowadzeniu. Oczywiście najbardziej polecamy platformę WooCommerce, ponieważ to ją najczęściej wdrażamy, optymalizujemy i bardzo dobrze znam jej wady, zalety. Jeśli jednak platforma ta nie spełnia Twoich wymagań, to warto dokonać własnego wyboru, ponieważ to Ty będziesz pracować z nią na co dzień.

Mam nadzieję, że przybliżyliśmy Ci dostępne platformy e-Commerce, co ułatwi wybór odpowiedniego rozwiązanie. Jeżeli jeszcze masz wątpliwości, zachęcamy do kontaktu oraz zapoznania się z innymi tekstami na naszym blogu.


Czytaj również o e-Commerce:

Myślisz nad założeniem e-sklepu?

Przeczytaj nasz poradnik jak założyć sklep internetowy krok po kroku: wybór platformy e-Commerce, logistyka, metody płatności, pozycjonowanie SEO, marketing, kwestie prawne...

4.8/5 - (197 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger