Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Strona WordPress wady i zalety

strona wordpress wady i zalety

Podobnie jak wszystko na świecie, WordPress ma swoje zalety i wady, które warto rozważyć przed utworzeniem strony internetowej na tej platformie. Jakie są plusy i minusy WordPressa?

Zalety używania WordPressa jako platformy do budowania stron internetowych zasługują na specjalny tekst, który pokaże, dlaczego powinieneś używać WordPressa, ale również w jasny sposób pokaże jego wady. Oto podsumowanie zalet korzystania z WordPress na Twojej stronie.

WordPress – podstawowe informacje

Częstym nieporozumieniem na temat WordPressa jest to, że jest to jedynie platforma blogowa. Oczywiście WordPress powstał jako narzędzie do blogowania, ale przez lata ewoluował i jest obecnie potężną platformą do tworzenia stron internetowych i solidnym system zarządzania treścią CMS.

WordPress dostępny jest w wersji angielskiej jak i polskiej. Ponadto w Internecie dostępna jest w obu językach bogata baza wiedzy tworzona przez społeczność WordPressa: dedykowane fora, blogi, darmowe kursy, lekcje na YouTube itd.

WordPress daje pełną kontrolę nad Twoją stroną internetową. Jako użytkownik WordPressa nie musisz być jednak projektantem stron internetowych ani programistą. W rzeczywistości większość ludzi zaczyna używać WordPressa bez wcześniejszej wiedzy na temat projektowania stron internetowych.

Co to jest WordPress – jak zacząć?


Strona WordPress wady i zalety – krok po kroku

Szacowany czas czytania: 14 minut

 1. Co to jest WordPress?
 2. Dlaczego WordPress?
 3. Zalety WordPressa
 4. Wady WordPressa
 5. Dla kogo jest WordPress?
 6. Podsumowanie

Co to jest WordPress?

WordPress co musisz wiedzieć? WordPress jest najpopularniejszą platformą do zarządzania treścią. Kiedyś wybierany najczęściej przez osoby prowadzące blogi, stał się platformą dominującą na rynku do prowadzenia strony firmowej lub sklepu internetowego. WordPress daje ogromne możliwości dzięki bardzo dużej liczbie wtyczek i motywów, dzięki którym zmienisz wygląd i funkcjonalność strony internetowej.

Używając WordPressa, nie musisz mieć doświadczenia w kodowaniu, żeby samodzielnie stworzyć własną stronę z tym systemem zarządzania treścią. Do rozpoczęcia pracy z WordPressem wystarczy wykupić domenę i hosting, na którym zaintalujesz pliki pobrane z oficjalnej stronę WordPress.org. Po prawidłowym zainstalowaniu wystarczy zalogować się do panelu i zacząć pracę nad Twoją stroną używając motywów i wtyczek.

Niezwykła prostota i elastyczność WordPressa spowodowała, że jako system CMS stał się absolutnym liderem na świecie. O wielkości WordPressa świadczą najlepiej liczby.

co to jest WordPress

Co to jest WordPress?

Chcesz stworzyć profesjonalną stronę internetową? Poznaj bliżej platformę WordPress. Przeczytaj nasz poradnik nt. Co to jest WordPress…


Dlaczego powinieneś używać WordPressa?

Ważnych powodów, dla których powinieneś używać WordPressa jest wiele. Obecnie platforma WordPress napędza ponad 30% wszystkich stron internetowych na świecie. Dzięki swojej solidności wiele marek również tych największych wykorzystuje WordPress do zasilania swoich stron internetowych – zobacz aktualne realizacje WordPress.

Niezwykła prostota i elastyczność WordPressa spowodowała, że jako system CMS stał się absolutnym liderem na świecie. O wielkości WordPressa świadczą najlepiej liczby.

WordPress w liczbach

 • 35% Internetu jest zasilane przez WordPress
 • Na świecie jest około 1.3 miliarda stron www z czego 455,000,000 to WordPress
 • Strony na WordPress stanowią 14,7% ze 100 najważniejszych stron www na świecie
 • Platforma WordPress ma 61,8% udziału w rynku CMS
 • Strony WordPress uzyskuje 20 miliardów wyświetleń miesięcznie
 • Użytkownicy WordPressa każdego miesiąca publikują 70 milionów nowych postów
 • 30% wszystkich sklepów internetowych działa na WordPressie (WooCommerce)
 • Na stronie WordPress.org znajdziesz ponad 4000 darmowych motywów
 • Ze strony WordPress.org można pobrać ponad 54 000 darmowych wtyczek
 • Największym komercyjnym sklepem motywów jest Themeforest, który ma ponad 47 000 motywów na sprzedaż
panel administracyjny wordpress

Zalety korzystania z WordPress

Przede wszystkim WordPress jest łatwy w użyciu i bardzo elastyczny, dlatego dzięki WordPressowi możesz tworzyć różnego typu stron internetowe. Prostota użycia, funkcjonalność, intuicyjność,… to powody, dlaczego WordPress stał się tak popularny.

Prostota

WordPress jest najbardziej intuicyjnym w obsłudze systemów zarządzania treścią, jaki kiedykolwiek powstały na świecie. Panel administracyjny jest przejrzysty i dobrze zaplanowany. Zarówno zarządzanie ustawieniami, jak i aktualizacje są zrozumiałe nawet dla osoby początkującej. Zarządzanie treścią nie wymaga umiejętności kodowania. WordPress jest łatwy do dostosowania za pomocą motywów i wtyczek.

Łatwość w użyciu

WordPress jest łatwy w obsłudze i dzięki temu zyskał swoją sławę. W przeciwieństwie do np. Drupal czy Joomla, WordPress nie wymaga znajomości PHP czy HTML. WordPress ma wbudowaną funkcję instalowania wtyczek i motywów (szablony), które możesz używać w bardzo prosty sposób i dzięki nim zmieniać funkcjonalność strony. Wybierasz odpowiedni motyw lub wtyczkę i klikasz, aby go zainstalować.

Funkcjonalności

Silnik WordPressa jest rozwijany przez programistów wolontariuszy z całego świata, a oprócz tego, kolejne tysiące profesjonalnych firm, webdeveloperów i freelancerów codziennie tworzą nowe motywy oraz wtyczki, których są dostępne w wersji darmowej lub komercyjnej.

WordPress posiada dużo niezbędnych wbudowanych funkcji i można go w bardzo prosty sposób dostosować do własnych potrzeb. WordPress znany jest szczególnie ze swoich wtyczek i motywów, które pozwalają w prosty sposób zmienić WordPressa w stronę firmową, sklep internetowy, a nawet rozbudowany portal.

Intuicyjne zarządzanie

WordPress posiada rozbudowane możliwości edycji tekstów, zarządzania menu strony itd. Za pomocą wtyczek możesz w prosty sposób dodać nowe funkcjonalności. WordPress posiada bardzo wygodny i intuicyjny w użyciu edytor Gutenberg do umieszczanie nowych treści, grafiki, filmów, wyboru kategorii itd.

Motywy WordPress

Motywy nazywane też szablonami lub skórkami odpowiadają za wygląd Twojej strony. Motywy są łatwe do dostosowania, ponieważ wiele z nich ma własny panel opcji pozwalający na zmianę kolorów, przesyłania logo, zmianę tła, tworzenie sliderów itd.

W internecie znajdziesz darmowe i płatne motywy odpowiadające stronom o różnych tematykach. Płatne motywy posiadają specjalne wsparcie oraz bezpłatne aktualizacje.

motyw wordpress

Co to jest motyw WordPress?

Chcesz stworzyć stronę WordPress? Poznaj bliżej jak działa motyw WordPress i przeczytaj nasz poradnik jak znaleźć sprawdzony motyw WordPress…


Wtyczki (plugins)

WordPress posiada kilkanaście tysięcy darmowych wtyczek dostępnych w tzw. repozytorium oraz płatnych wtyczek ze wsparciem twórców. Daje to dostęp do ogromnej kolekcji rozszerzeń, dodatków i wtyczek, dzięki którym możesz rozwijać Twoją stronę. Ten ogromny dostęp do profesjonalnych wtyczek pozwala robić wszystko co chcesz, często bez znajomości skomplikowanego kodu.

Dzięki wtyczkom WordPress jest platformą w zasadzie o nie ograniczonych możliwościach. Możesz dodawać dodatkowe, niestandardowe funkcjonalności w miarę rozwoju Twojej strony WordPress za pomocą wtyczek.

Wtyczki WordPress

Co to są wtyczki WordPress?

Chcesz stworzyć stronę WordPress? Poznaj wtyczki WordPress i przeczytaj nasz poradnik jak znaleźć najlepsze wtyczki WordPress…


Sklep internetowy

WordPress w połączeniu z WooCommerce to również wspaniała platforma dla sklepu internetowego. WooCommerce jest obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem dla sklepów internetowych i posiada największy udział w rynku e-Commerce na świecie (25%). Jest to platforma łatwa do wdrożenia, posiada praktycznie nieograniczone możliwości dalszej rozbudowy oraz oferuje liczne rozszerzenia, takie jak płatności, wysyłki itp.

WooCommerce jest wtyczką sklepową stworzoną specjalnie do stworzenia sklepu WordPress. Dzięki temu zyskasz e-sklep internetowy zintegrowany z Twoją stroną internetową. Sklep internetowy WordPress jest rozwiązaniem idealnym dla Ciebie, jeśli poza stroną z systemem zarządzania treścią WordPress chcesz mieć także sklep internetowy. WordPress pozwala na administrowanie stroną i sklepem za pomocą jednego panelu.

Pełna kontrola mobilna

Decydując się na WordPressa jako CMS masz pełną kontrolę nad Twoją stroną internetową. Każda współczesna strona WordPress jest stroną responsywną RWD. Zarządzanie wyglądem i funkcjami strony opartej o WordPress jest niezwykle proste również na urządzeniach mobilnych – tabletach i smartfonach.

Przyjazny pozycjonowaniu SEO

Z założenia WordPress jest bardzo przyjazny dla SEO. Można śmiało powiedzieć, że WordPress lubi wyszukiwarkę Google z wzajemnością. WordPress jest napisany przy użyciu wysokiej jakości kodu co sprawia, że Google i inne wyszukiwarki kochają WordPress. Dlatego strony WordPress mają tendencję do uzyskiwania wyższej pozycji w wyszukiwarce Google.

WordPress jest tworzony zgodnie ze standardami SEO i jest przyjazny dla urządzeń mobilnych. Wybierając tą platformę masz pewność, że Twoja strona internetowa na WordPressie spełnia standardy niezbędne do pozycjonowania i indeksuje nowe wpisy. Strony w WordPress ułatwia prowadzenie działań SEO. WordPress lubi SEO, a dzięki otwartemu kodowi źródłowemu developerom z całego świata tworzyć wtyczki, które ułatwiają działania pozycjonerom. Jedną z takich wtyczek jest Yoast, która zmienia WordPressa w profesjonalną platformę do pozycjonowania organicznego SEO i poprawią widoczność Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwarki Google.

Pozycjonowanie WordPress poradnik

Jeśli planujesz uruchomienie nowej strony WordPress lub wprowadzić zmiany w już istniejącej, to dobry moment zainteresowanie się SEO.


Możliwość optymalizacji

Możesz sprawić, że Twoja strona stanie się bardzo szybka i wykorzystasz wszystkie najlepsze praktyki SEO, aby przyciągnąć nowych użytkowników.

Integracje

Ze względu na popularność platformy WordPress, prawie wszystkie ważne narzędzia i aplikacje wielu firm mają już integracje dostępne dla WordPressa. Twoje oprogramowanie do marketingu, newslettery, narzędzie do generowania leadów, narzędzia SEO, oprogramowania CRM będzie działać z WordPressem.

Brak opłat

WordPress jest całkowicie darmowy i otwarty (open source). Możesz go pobierać, instalować, a nawet modyfikować. WordPress to darmowe oprogramowanie. Oznacza to, że możesz go swobodnie pobierać, instalować, używać i modyfikować zgodnie z własnymi potrzebami. Co najważniejsze panel administracyjny WordPressa przypomina o darmowych aktualizacjach systemu oraz aktualizacjach wszystkich wtyczek.

Skalowalność

System WordPress jest skalowalny, czyli taki, który będziesz mógł rozwijać w przyszłości. Skalowalność to możliwość zwiększenia skali działania systemu oraz zdolność oprogramowania lub systemów informatycznych do sprawnego działania w warunkach stale rosnącej liczby użytkowników. System WordPress można skalować i rozwijać, tak aby pracował z akceptowalną wydajnością. Rozbudowę można przeprowadzić przez dołączanie kolejnych zasobów, funkcji oraz przez zwiększanie ilości procesorów serwera.

Hosting (serwer)

WordPress jest bezpłatny, ale do zainstalowania go potrzebujesz nazwy domeny www i hostingu (serwer). Dzięki temu WordPress daje pełną kontrolę nad Twoją stroną internetową. Jesteś właścicielem i kontrolujesz wszystkie pliki i informacje zapisane w bazie danych. Nie jesteś związany z firmą hostingową i możesz przenosić Twoją stronę w dowolne miejsce.

hosting wordpress

Jaki hosting dla WordPress?

Od jakości hostingu zależy to, jak szybko będzie działał Twój WordPress. Czytaj nasz poradnik na temat hostingów i serwerów pod WordPress.


Społeczność WordPress

WordPress posiada dużą społeczność użytkowników zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, którzy udzielają bezpłatnego wsparcia pisząc na blogach, na forach dyskusyjnym czy w grupach na Facebooku. WordPress ma przede wszystkim ogromną społeczność internetową w języku angielskim, ale również silne wsparcie w języku polskim.


Wady korzystania z WordPressa

WordPress nie jest doskonały. Jak każdy inny produkt WordPress posiada również wady, o których warto pamiętać przy wyborze tej platformy do tworzenia strony internetowej.

Podstawy kodowania

Aby korzystać z WordPress, nie musisz uczyć się kodowania. Jednak podstawowa znajomość HTML i CSS znacznie ułatwi codzienną edycję strony. Większość początkujących użytkowników zdobywa te podstawowe umiejętności podczas korzystania z WordPress. Modyfikacja wyglądu strony wymaga podstaw znajomość CSS i HTML, a pewne modyfikacja struktury lub wyglądu strony wymagają nawet znajomości PHP.

Bezpieczeństwo

WordPress jako najbardziej popularny silnik do tworzenia stron jest równie chętnie atakowany i narażony na wirusy. Dlatego ważną praktyką jest robienie aktualizacji – WordPressa, motywów i wtyczek, robienie kopii zapasowych strony (back-up).

Jako właściciel strony jesteś odpowiedzialny za Twoją stronę. Oznacza to, że jesteś także odpowiedzialny za bezpieczeństwo, tworzenie kopii zapasowych i instalowanie aktualizacji. Możesz zautomatyzować wszystkie te prace, ale nadal wymagają one twojej uwagi, chyba że wykupisz pakiet administracji w firmie specjalizującej się WordPressie.

Wtyczki (plugins)

Wybór właściwej wtyczki wymaga często pewnej wiedzy i doświadczenia. Pewna funkcjonalność może być dodana przez wtyczki różnych autorów, a wybór tej właściwej wymaga testów.

Wydajność

Niestety wtyczki, a szczególnie zbyt duża ich ilość wpływają niekorzystnie na wydajność strony opartej o WordPress.


Dla kogo jest WordPress?

Poznałeś już najważniejsze wady i zalety WordPressa. Dla kogo zatem jest stworzona platforma WordPress? System WordPress jest polecany szczególnie dla osób prywatnych i firm jako platforma, z którą będą mogli rozwijać swoje działania w Internecie w przyszłości.

WordPress jest systemem otwartym, co pozwala na modyfikowanie kodu i dostosowywanie go do indywidualnych potrzeb. Dlatego szczególnie chętnie używają go firmy nastawione na prowadzenie stabilnych i profesjonalnych działań oraz na rozwój w internecie.

Jakie strony i firmy powinny zdecydować się na WordPressa:

 • firmy chcące korzystać z zaawansowanych i profesjonalnych możliwości WordPressa
 • małe i średnie firmy nastawione na szybki rozwój i wzrost
 • strony, które dzięki skutecznemu pozycjonowaniu SEO chcą osiągnąć przewagę konkurencyjną
 • firmy chcące dostosować oprogramowanie do swoich potrzeb, ceniące dużą elastyczność i nowe technologie
 • strony, które dostrzegają ograniczenia rozwiązań stron opartych o dedykowane CMSy
 • firmy, które chcą uniknąć skomplikowanych stron pisanych w HTMLu

WordPress wady i zalety – podsumowanie

WordPress ma wady i zalety jak każda platforma CMS. WordPress nie jest jedyną platformą na rynku, oprócz niej funkcjonuje co najmniej kilkanaście innych. Dwie najważniejsze alternatywy open source dla WordPress to platformy Joomla i Drupal.

Warto poznać wady i zalety WordPressa i innych platform internetowych na wstępnym etapie planowania i rozwoju Twojej strony internetowej. Zmiana platformy w późniejszym czasie na inną będzie czasochłonna oraz droższa niż na początku.

WordPress jest wyjątkowym systemem zarządzania treścią (CMS) wartym Twojego zainteresowania. Platforma posiada również wiele innych rozwiązań, które sprawiły, że jest najchętniej wybieraną platformą do tworzenia stron internetowych. Poznaj WordPressa – czytaj więcej na WordPress Polska!

Jeśli zależy Tobie na szybkiej realizacji nowoczesnej, atrakcyjnej wizualnie strony internetowej, którą po wykonaniu będziesz mógł sam zarządzać – zapytaj nas o Stronę WordPress!


Czytaj więcej o WordPress:

Strona WordPress

Poznaj WordPressa, jego możliwości oraz powiązane usługi takie jak pozycjonowanie SEO, administracja, wsparcie WordPress . Czytaj więcej o platformie WordPress...

2.5/5 - (144 votes)
Kontakt przez messenger