Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Jaki hosting wybrać?

Jaki hosting wybrać

Chcesz stworzyć stronę internetową i stoisz przed dylematem wyboru hostingu? Istnieją setki tysięcy hostingów internetowych na świecie, z których ogromna większość spełnia wymagania prostej strony, ale wybór tego właściwego może być trudny.

Wybór hostingu dla strony internetowej nie jest łatwy, a jednocześnie jest na tyle ważny, że nie można pozostawić go przypadkowi, kierując się reklamami, czy kuszącymi ofertami cenowymi. Rynek usług hostingowych w Polsce i na świecie jest ogromny, co nie ułatwia Ci zadania. Jeśli jesteś początkującą osobą bez doświadczenia, to stoisz przed naprawdę trudnym wyzwaniem.

Od właściwego wyboru hostingu będzie zależeć jakość i szybkość działania strony internetowej oraz jej stabilność. Pamiętaj, nie ma hostingu idealnego lub tzw. firmy hostingowej nr 1 w Polsce. Czynników mających wpływ na jakość hostingu jest bardzo dużo. Nie można przeprowadzić rzetelnych testów porównujących oraz w sposób wiarygodny porównać parametrów różnych hostingów i ofert.

W tym wpisie postaram się przekazać kilka porad i wskazówek, które mogą Ci pomóc w trakcie szukania odpowiedniego hostingu dla Twojej strony internetowej lub sklepu. Przeczytaj nasz tekst i dowidz się, jaki hosting wybrać, czym kierować się przy jego wyborze oraz jak kupić sobie święty spokój.


Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się:

 • Co to jest hosting i dlaczego jest on niezbędny przy tworzeniu strony internetowej lub sklepu?
 • Dlaczego warto zaufać małej firmie świadczącej hosting dla Twojej strony. 
 • Dlaczego bezpłatny okres testowy hostingu jest tak ważny i jakie korzyści będziemy z tego mieli?
 • Jakie mamy rodzaje hostingu i czym różni się serwer wirtualny, serwer VPS i serwer dedykowany?
 • Na jakie parametry hostingu zwrócić uwagę przed zakupem?
 • Czy można mieć dobry hosting za 100-150 zł netto rocznie?
 • Jaki hosting dla platform CMS: WordPress, Joomla, Drupal?


Jaki hosting wybrać w 2024?

Wybór hostingu pod stronę lub sklep internetowy nie jest trudny, jeżeli wiesz czego szukasz. Warto pamiętać, że to ważna decyzja, która może mieć wpływ na wydajność i bezpieczeństwo Twojej strony lub sklepu. Weź pod uwagę przy wyborze hostingu kilka czynników, które opisaliśmy poniżej w przystępnych krokach oraz poznaj jak działa hosting, aby nic Cię nie zaskoczyło w przyszłości.

Szacowany czas czytania: 33 minuty

 1. Co to jest hosting?
 2. Rodzaje usług hostingowych
 3. Parametry techniczne
 4. Hosting pod stronę WordPress, Joomla, Drupal
 5. Bezpieczeństwo hostingu
 6. Jak wybrać hosting dla strony www?
 7. Ile kosztuje hosting strony?
 8. Jaki hosting polecamy?
 9. Ranking hostingów internetowych
 10. Podsumowanie

Hosting – definicje

Hosting to usługa polegająca na przechowywaniu plików i danych tworzących stronę internetową na serwerze. Serwer hostingowy jest połączony z Internetem, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do strony internetowej.

DNS to system nazw domen, który umożliwia tłumaczenie nazw domen na adresy IP. Adres IP jest unikalnym numerem identyfikującym każdy serwer w Internecie.

Serwer DNS (Domain Name System) to komputer przechowujący bazę danych, która mapuje nazwy domen na adresy IP. Adresy IP to unikalne identyfikatory, które są przypisywane do każdego urządzenia podłączonego do Internetu. Nazwy domen są łatwiejsze do zapamiętania dla ludzi, dlatego serwery DNS są niezbędne do korzystania z Internetu.

Adres IP to unikalny identyfikator, który jest przypisany do każdego urządzenia podłączonego do sieci komputerowej. Adres IP jest używany do identyfikacji urządzenia w sieci i umożliwia mu komunikację z innymi urządzeniami.

Domena to unikalny identyfikator, który jest przypisany do zasobu w Internecie, takiego jak strona internetowa, serwer pocztowy lub usługa sieciowa. Domeny są łatwiejsze do zapamiętania dla ludzi niż adresy IP, które są używane do identyfikacji zasobów w Internecie.

Domena składa się z dwóch części:

 • Nazwa: jest to część domeny, którą użytkownik widzi i zapamiętuje. Na przykład nazwą domeny strony internetowej Google jest „google.com”.
 • Rozszerzenie: jest to część domeny, która wskazuje typ zasobu. Na przykład rozszerzeniem domeny Google jest „com”, które oznacza, że jest to domena komercyjna.

Jak działa hosting i DNS?

Zanim przejdziemy do parametrów technicznych, zastanówmy się jak działa hosting i DNS. Hosting i DNS to dwa podstawowe elementy, które umożliwiają funkcjonowanie stron internetowych. Hosting zapewnia miejsce do przechowywania plików i danych tworzących stronę internetową, a DNS tłumaczy nazwy domen na adresy IP.

Jak działa hosting?

Kiedy użytkownik wpisze adres strony internetowej w przeglądarce, przeglądarka wysyła zapytanie do serwera DNS. Serwer DNS odpowiada na to zapytanie, podając adres IP serwera hostingowego, na którym przechowywana jest strona internetowa. Następnie przeglądarka wysyła zapytanie do serwera hostingowego, który przesyła użytkownikowi pliki tworzące stronę internetową.

Jak działa DNS?

System DNS składa się z serwerów DNS, które są połączone ze sobą w hierarchiczną sieć. Kiedy użytkownik wpisze adres strony internetowej w przeglądarce, przeglądarka wysyła zapytanie do lokalnego serwera DNS. Lokalny serwer DNS sprawdza swoją bazę danych, aby znaleźć odpowiedź. Jeśli nie znajdzie odpowiedzi, wysyła zapytanie do wyższego serwera DNS. Proces ten powtarza się, aż do znalezienia odpowiedzi.

Powiązanie hostingu i DNS

Hosting i DNS są ze sobą powiązane, ponieważ strona internetowa musi być przechowywana na serwerze hostingowym, aby można było do niej uzyskać dostęp za pomocą adresu IP. Serwer DNS tłumaczy nazwę domeny na adres IP, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp do strony internetowej, wpisując jej nazwę w przeglądarce.

Jak działa hosting i DNS

Co to jest hosting?

Hosting to usługa, w ramach której firma hostingowa udostępnia serwer, czyli infrastrukturę potrzebną do prowadzenia Twojej strony lub sklepu internetowego.

Hosting to udostępnianie przez dostawcę usług internetowych zasobów serwerowni. Usługa hostingu polega na przydzieleniu:

 • określonej wielkości dysku twardego,
 • maksymalnej ilości danych do przesłania przez łącza internetowe serwerowni,
 • maksymalnego stopnia obciążenia serwerowni przez usługi,
 • usług obsługiwanych przez serwerownię (w zakresie zależnym od specyfiki usługi, np. udostępnienie bazy danych z określeniem maksymalnej jej objętości).

Hosting to usługa, która umożliwia przechowywanie plików i danych na serwerze zdalnym. Jest to niezbędne dla stron internetowych, ponieważ umożliwia ich publikację i udostępnianie szerokiemu gronu odbiorców. Hosting może być dostarczany przez firmy hostingowe lub samodzielnie przez użytkowników.

Istnieją różne rodzaje hostingu, w zależności od potrzeb użytkownika.


Rodzaje usług hostingowych

Na rynku masz do wyboru trzy podstawowe rodzaje usług hostingowych:

Serwer wirtualny (współdzielony) to wydzielone konto na serwerze, którego zasoby — dysk, procesor, pamięć RAM — współdzielisz z kontami innych klientów.

Serwer wirtualny to najtańszy sposób na uruchomienie strony internetowej, ale jednocześnie posiadający duże ograniczenia. Wybierając serwer wirtualny, otrzymujesz dostęp do panelu administracyjnego – CPanel, DirectAdmin, za pomocą którego możesz dodawać domeny, bazy danych, konta e-mail, zmieniać niektóre parametry serwera wersja PHP. Pamiętaj, że serwery współdzielone oferowane przez firmy hostingowe różnią się w znacznym stopniu od siebie, jeśli chodzi o parametry i limity.

Serwer VPS (Virtual Private Server) to przestrzeń serwera wydzielony z serwera fizycznego, z dostępem do systemu operacyjnego i z gwarantowanym dostępem do zasobów.

VPS to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujesz większej wydajności i mocy serwera, lub nietypowej konfiguracji serwera. Zaletą VPS jest również znacznie niższa cena niż w przypadku serwerów dedykowanych. Wadą jest fakt, że takim serwerem musimy opiekować się samodzielnie. Samodzielne administrowanie VPS wymaga jednak specjalistycznej wiedzy. Oczywiście możesz też wykupić VPS zarządzany przez firmę hostingową (administracja serwera VPS), ale taka usługa jest dodatkowo płatna w abonamencie.

Serwer dedykowany to fizyczny maszyna serwera stojąca w serwerowni, oddana w całości do dyspozycji klienta. Serwer dedykowany to najbardziej profesjonalne, a zarazem kosztowne rozwiązanie i jest to usługa przeznaczone dla naprawdę dużych serwisów lub usług.

W Twoim przypadku dla strony lub sklepu internetowego serwer wirtualny (współdzielony) będzie zapewne wystarczającym rozwiązaniem. W przypadku szybkiego rozwoju Twojej strony zawsze możesz przenieść stronę na wyższy hosting. Pamiętaj, firmy hostingowe w różny sposób nazywają tą samą usługę serwera wirtualnego np. hosting, konto hostingowe, hosting www, czy serwer www.


Parametry techniczne

Hostingi różnią się między sobą parametrami technicznymi, które wpływają na jakość, szybkość działania strony internetowej oraz jej stabilność.

Parametry techniczne hostingu:

 • procesor – odpowiada za wykonywanie operacji
 • pamięć RAM – pamięć robocza dla wykonywanych działań
 • przestrzeć dyskowa – przestrzeń na pliki strony, bazę danych, maile
 • łącza internetowego – aby klienci mogli połączyć się z Twoim sklepem
 • oprogramowania – zainstalowanego serwera PHP

Te wszystkie zasoby są udostępniane w ramach usług hostingowych. Jak wspomniałem w poprzednim rozdziale, współdzielenie jednej fizycznej maszyny wymaga zastosowania odpowiednich limitów bezpieczeństwa. Przykład poniżej.

Limity hostingów
Każda usługa hostingowa ma różnego rodzaju ograniczenia. Musisz wiedzieć, że nielimitowane usługi istnieją tylko w ofertach promocyjnych. Jeśli firma hostingowa twierdzi na przykład, że oferuje nieograniczoną przestrzeń dyskową, to należy koniecznie sprawdzić, czy nie został nałożony limit liczby plików.

Parametry serwera wirtualnego, które powinieneś sprawdzić przed zakupem:

Miejsce na dysku – zwykle hostingi oferują więcej miejsca na dysku, niż jest potrzebne dla strony internetowej. Jeżeli będziesz umieszczać dużo zdjęć, multimediów lub produktów w sklepie skontaktuj się z usługodawcą w celu dobrania oferty dla Twoich potrzeb. Jeżeli firma hostingowa oferuje w ramach usługi nieograniczoną ilość miejsca sprawdźmy, czy nie ma ograniczenia ilości plików na serwerze.

Transfer – to ilość danych wysyłanych z serwera do osób odwiedzających Twoją stronę lub sklep. Dlatego im więcej jest odwiedzających w miesiącu, tym więcej transferu potrzebujesz. Wiele pakietów hostingowych oferuje nielimitowany transfer, ale warto potwierdzić w regulaminie lub supporcie, czy nie ma dodatkowych ograniczeń.

Ilość baz danych – instalacja strony internetowej opartej na CMS potrzebuje bazę danych MySQL. Bazy danych stosowane są do przechowywania danych, które wymagane jest do poprawnego funkcjonowania strony. Tanie hostingi oferują często tylko jedną bazę danych, co oznacza możliwość tylko jednej instalacji strony opartej na CMS.

Ograniczenia kont e-mail – hostingi mogą ustalać ograniczenia dotyczące liczby możliwych do utworzenia kont e-mail, pojemności skrzynek pocztowych lub stosować limity liczby wysyłanych wiadomości.

Usługi hostingowe serwerów wirtualnych w szczegółowej specyfikacji technicznej mogą informować o limitach obciążenia procesora (CPU), zużycia pamięci RAM czy liczby uruchomionych jednocześnie procesów. Takie limity mają na celu zabezpieczenie serwera przed stronami nadmiernie go obciążającymi, które współdzielą serwer z Twoją stroną.

Co, jeżeli przekroczysz limity hostingu?
Dobra firma hostingowa powiadomi cię mailowo o zbliżającym się przekroczeniu limitu. Przekroczenie limitu może spowodować, że Twoja strona po prostu przestanie działać do momentu, w którym limity zostaną odnowione np. do pełnej godziny lub pod koniec okresu abonamentowego.

Jeżeli Twoja strona systematycznie nadmiernie obciąża serwer i regularnie będzie przekraczać limity, powinieneś przejść na wyższy pakiet lub kupić droższą usługę hostingową z większymi limitami. Oczywiście możesz też zoptymalizować Twoją strony tak, aby nadmiernie nie zużywała zasobów serwera. Dobra firma hostingowa, a dokładnie jej administratorzy serwerów dysponują narzędziami, dzięki którym są w stanie Tobie pomóc w znalezieniu przyczyny problemu.

Parametry techniczne PRO:

SSH (Secure Shell) – to bezpieczny protokół komunikacji szyfrujący dane, który pozwala na bezpiecznego połączenia między Twoim komputerem i serwerem. SSH umożliwia szybką instalację, aktualizację, edycję plików. SSH jest jednak swojego rodzaju opcją PRO, ponieważ możesz zarządzać serwerem jedynie za pomocą konsoli w formie tekstowej, a nie wizualnej jak za pomocą programu FTP.

Funkcja Cron – to funkcjonalność, umożliwiająca tworzenie własnych harmonogramów. Cron obsługuje przede wszystkim wykonywanie zadań cyklicznych, których nie trzeba obsługiwać ręcznie. Aby uruchomić Cron dla strony www należy w pierwszej kolejności wyłączyć Cron wbudowany w platformie CMS, a nowe zadania można dodawać w panelu.


Hosting pod stronę WordPress, Joomla, Drupal

Hosting pod WordPress

Serwery Apache lub Nginx to najbardziej niezawodne i funkcjonalne serwery dla WordPress. WordPress nie ma wygórowanych wymagań odnośnie serwera. Wystarczy interpreter PHP w wersji 7.0 lub nowszej, baza danych MySQL w wersji 5.6 lub nowszej albo MariaDB w wersji 10.0, lub nowszej oraz obsługa HTTPS.

W związku z bardzo dużą popularnością platformy WordPress niektóre firmy hostingowe oferują serwery przeznaczone specjalnie dla WordPressa. Niestety bardzo często taka oferta to tylko marketingowy trik, a nierzeczywiście zoptymalizowany pod kątem WordPressa produkt, za który warto zapłacić wyższą cenę.

Wymagania dla hostingu WordPress sprawdź na oficjalnej stronie www.wordpress.org.

Hosting pod Joomla

Joomla ma podobne wymagania odnośnie serwera jak WordPress. Serwery Apache, Nginx lub Microsoft IIS to najbardziej niezawodne i funkcjonalne serwery dla Joomla. Joomla nie ma wygórowanych wymagań odnośnie serwera. Wystarczy interpreter PHP w wersji 7.2 lub rekomendowany wersja 8.0, baza danych MySQL w wersji 5.6 lub nowszej albo PostgreSQL w wersji 11.0, lub nowszej oraz obsługa HTTPS.

Wymagania dla hostingu Joomla sprawdź na oficjalnej stronie www.joomla.org.

Hosting pod Drupal

Serwery Apache, Nginx lub Microsoft IIS to rekomendowane serwery dla Drupal. CMS Drupal nie ma wygórowanych wymagań odnośnie serwera. Wystarczy interpreter PHP w wersji 7.3 lub rekomendowany wersja 8.1, rekomendowane bazy danych to MySQL/Percona w wersji 5.7, MariaDB 10.3, lub nowszej oraz obsługa HTTPS.

Wymagania dla hostingu Drupal sprawdź na oficjalnej stronie www.drupal.org.

Wymagania dla WordPress, Joomla, Drupal spełniają praktycznie wszystkie dostępne na rynku serwery wirtualne (współdzielone). Unikaj firm hostingowych, które nie używają aktualnych wersji PHP. Regularne aktualizacje są o tyle istotne, że nowe wersje często zawierają poprawki związane z bezpieczeństwem. Pamiętaj stare wersje PHP i MySQL nie posiadają już oficjalnego wsparcia i jako takie mogą narazić Twoją stronę na działanie luki w zabezpieczeniach.


Bezpieczeny hosting

Dobre firmy hostingowe posiadają mechanizmy mające na celu poprawę bezpieczeństwa stron opartych na popularnych CMSach. Mogą to być mechanizmy typu Firewall, system anty-exploit, które blokują potencjalnie niebezpieczne żądania, mechanizmy skanujące pliki na serwerze w poszukiwaniu złośliwego kodu itp. Pamiętaj, że w kwestii bezpieczeństwa Twojej strony nie powinieneś polegać tylko na firmie hostingowej, ale takie rozwiązania to duży plus przy wyborze hostingu strony internetowej.

Kopia bezpieczeństwa
Codzienny backup strony internetowej to konieczność. Dobry hosting powinien wykonywać kopie bezpieczeństwa przynajmniej kilkanaście dni wstecz. Koniecznie sprawdź, jak często wykonywane są backupy i jak długo są przechowywane oraz czy nie ma dodatkowych ograniczeń co do kopii zapasowych. Pamiętaj, że zawsze powinieneś wykonywać dodatkową, własną kopię bezpieczeństwa i przechowywać ją na innym serwerze niż Twoja strona lub lokalnie na komputerze.

Certyfikat SSL
Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, Twoja strona przetwarza dane osobowe np. w newsletterze lub po prostu zależy Tobie na bezpieczeństwie użytkowników, powinieneś mieć na stronie szyfrowanie za pomocą SSL. SSL zapewniają szyfrowane połączenie HTTP i wszystkie dane jakie wysyłamy z przeglądarki internetowej do serwera strony, są zaszyfrowane za pomocą protokołu SSL. Bezpieczeństwo dla osób, które odwiedzają Twoją stronę, możesz zapewnić, wykupując certyfikat SSL w firmie hostingowej lub skorzystać z darmowego certyfikatu, jeżeli Twój hosting posiada taką opcję.

Autoinstalatory
Unikaj autoinstalatorów popularnych CMSów jak WordPressa, czy Joomla, które oferuje większość hostingów na rynku. Co prawda autoinstalatory pomagają w szybkim uruchomieniu platformy CMS, ponieważ instalacja sprowadza się do kliknięcia, ale w dłuższym okresie może to być niebezpieczne. Niestety taka instalacja wprowadza jedynie bałagan na serwerze, co obniża bezpieczeństwo Twojej strony lub bloga. Instalacja ręcznego CMS nie jest trudna i warto poświęcić nawet dłuższą chwilę na przeprowadzenie jej samodzielnie.

Bezawaryjność i dostępność
Nie ma hostingów ze 100% dostępnością swoich serwerów. Wysoka dostępność usług, mimo wszystko, nie zapewnia nam działania serwisu zawsze. Popularne usługi hostingi oferują dostępności w przedziale 90% – 99%. Oznacza to, że serwer i wszystkie udostępniane przez niego usługi działają przez 90% – 99% czasu. Dostępność na poziomie 99% w ciągu 30 dni oznacza, że serwer może nie działać przez około 45 minut. Jest to czas przeprowadzenia wymaganych czynności konserwacyjnych.

Pomoc i wsparcie techniczne
Dobry hosting posiada wsparcie, czyli tzw. Helpdesk, który pomoże rozwiązać problem ze stroną internetową. Firmy hostingowe oferują również bezpłatne przeniesienie strony od innego usługodawcy, co może ułatwić migrację Twojej strony z hostingu, z którego jesteś niezadowolony, lub jest po prostu zbyt drogi.

Profesjonalny hosting można poznać po jego wsparciu administracyjnym, jak pracownicy radzą sobie w sytuacjach awaryjnych oraz w jaki sposób komunikują się z klientami. Dobrą praktyką jest to, że firma hostingowa w przypadku przerwy w działaniu usług rekompensuje taką niedogodność darmowym okresem za używanie serwera.


Jak wybrać hosting strony www?

Duża, czy mała firma?
Może się wydawać, że wykupienie hostingu w dużej, znanej firmie hostingowej gwarantuje bezawaryjność i świetne wsparcie, nic bardziej mylącego. Niestety duży nie znaczy lepszy. Awarie serwerów zdarzają się każdemu, a o jakości firmy świadczy głównie wsparcie klienta. W dużych firmach wsparciem klienta zajmują się zwykle nie administratorzy, którzy po wyczerpaniu zestawu standardowych odpowiedzi przekazują problem dalej lub często spychają na klienta. Nie możesz w nich liczyć na pomoc w przypadku kłopotów z działaniem strony, a na odpowiedź na Twoje pytanie możesz czekać nawet ponad 24 godziny. Jeżeli szukasz indywidualne podejście do Twojej strony lub sklepu znajdziesz je w małej firmie hostingowej. Uważaj również na tzw. firmy-krzaki, które nie podają na stronie swoich danych, takich jak NIP, REGON czy adres siedziby.

Przy wyborze hostingu należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • Potrzeby: należy określić, jakie są potrzeby użytkownika w zakresie przestrzeni dyskowej, przepustowości i innych zasobów.
 • Koszt: ceny hostingu mogą się znacznie różnić.
 • Funkcje: niektóre hostingi oferują dodatkowe funkcje, takie jak certyfikat SSL, ochrona przed spamem lub dostęp do panelu zarządzania.

Kryterium ceny
Cena nie jest najważniejszym kryterium przy wyborze hostingu. Firmy hostingowe oferujące często usługi w podejrzanie niskich cenach, różniących się znacznie od cen konkurencji, umieszczą Twoją stronę na wypchanym do granic możliwości serwerze, co może powodować jej wolne działanie, brak możliwości z płynnego korzystania z panelu Twojej platformy CMS, a nawet czasową niedostępność.

Bezpłatny okres testowy
Hosting możesz bezpłatnie przetestować przez 14 dni od daty zamówienia. W tym czasie możesz stworzyć stronę, zoptymalizować ją i testować, czy hosting jest wystarczający do Twoich wymagań. Jeżeli wybierzesz hosting z dobrym wsparciem, nawet podczas okresu testowego będzie on do Twojej dyspozycji, co na pewno pozwoli wybrać serwer o odpowiednich parametrach.

Darmowy hosting?
Każdy na początku przygody ze stronami internetowymi myśli nad darmowym hostingiem. Darmowe usługi hostingowe zwykle działają bardzo wolno oraz wyświetlają na Twojej stronie reklamy, na które nie masz wpływu. Darmowe hostingi posiadają wiele ograniczeń i są często bardzo problematyczne. Taki hosting oczywiście nie ma wsparcia oraz możliwości przywrócenia zapasowej kopii bezpieczeństwa.


Ile kosztuje hosting?

Hosting dla strony internetowej nie musi być drogi. Bez problemu można znaleźć serwer współdzielony w dobrej firmie hostingowej w cenie poniżej 100 zł za rok. Roczny koszt utrzymania niewielkiej strony www — abonament za domenę i hosting — powinien wynosić ok. 100 – 150 zł netto rocznie.

Jeśli płacisz więcej, to przepłacasz lub trafiłeś na nieuczciwego usługodawcę. Nie ulegaj promocjom, ponieważ zapłacisz za nie w kolejnym roku. Często dla ułatwienia klienci kupują domenę w tej samej firmie, w której zamawiają hosting. Warto upewnić się, że ceny domen w wybranej firmie nie są zawyżone. Zdarza się też, że firmy hostingowe oferują pierwszy rok utrzymania domeny w promocyjnej cenie, a nawet za 1 zł, ale po upływie tego okresu musisz zapłacić za nią znacznie więcej, niż u konkurencji.

Pamiętaj przy zamówieniu, każdego hostingu na polskim rynku masz 14-dniowy bezpłatny okres testowy.

Bezpłatna migracja
Jeżeli dokonałeś złego wyboru hostingu dla Twojej strony i masz już zarejestrowany i opłacony hosting w firmie, która nie spełnia oczekiwać, jest za droga na Twoje możliwości i potrzeby. Pamiętaj, że zawsze możesz przenieść hosting do innego usługodawcy. Wiele firm hostingowych posiada bezpłatną usługę migracji strony na nowy serwer. Takie przeniesienie musisz zaplanować odpowiednio wcześnie przed wygaśnięciem usługi. Skontaktuj się z nowym usługodawcą i dowiedz się jak przebiega procedura migracji. Jakie informacje i dostępy musisz przekazać oraz ile czasu będziesz musiał czekać na wykonanie usługi migracji Twojej strony.


Jaki hosting polecamy?

Niestety, nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki hosting jest najlepszy dla strony internetowej. Na pewno możemy powiedzieć z usług hostingowych, jakich firm nie korzystać — napisz do nas.

Oczywiście korzystamy z usług firm hostingowych dla tworzonych przez nas stron i sklepów internetowych i mamy swoje preferencje. Jeżeli szukasz dobrego hostingu dla Twojej strony, szczególnie zapoznaj się z ofertą firmy hostingowej The Camels i porównaj ceny hostingów.

Porównanie oferty wybranych firm hostingowych

Poznaj nasze subiektywne porównanie ofert wybranych firm hostingowych. Poniższe zestawienie to nie jest ranking hostingów, ale jedynie zestawieniem hostingów, które najczęściej używaliśmy przy pracach nad stronami lub sklepami internetowymi.

 PomocBackup 30 dniDarmowy SSLPanelMigracjaCena od / nettoNasza ocenaRabaty
The CamelscPanel79 zł– 20% w linku, kod: TC20
cPanel99 zł– 20% w linku
własny100 zł– 20% z kodem: TNL-20
własny149 zł– 10% w linku
własny240 zł– 10% w linku
własny96 – 240 zł 
własny200 zł– 20% w linku
własny470 zł 

– bezpłatna usługa w ramach pakietu hostingowego.
– brak usługi, lub usługa dodatkowo płatna.


– bezpośredni kontakt z administratorem i pomoc poprzez panel klienta lub chat. Możliwość bezpośredniego rozwiązania problemu.
– kontakt mailowy, często bardzo długie oczekiwanie (ponad 24h), wymijające odpowiedzi. Nie zawsze pomocna infolinia, kontakt nie z administratorem.


– eksperckie wsparcie i pomoc, świetny stosunek jakości do ceny.
– dobry stosunek jakości do ceny, brak części funkcji w pakiecie.
– niejasne reguł, promocje z ukrytymi kosztami po roku, zła opinia klientów i branży.


Gdzie szukać informacji o hostingach?
Przed zakupem hostingu dla Twojej strony warto poszukać opinii i informacji na temat wybranego usługodawcy. Oczywiście do znalezionych w Internecie informacji należy podchodzić z dużą dozą ostrożności. Możesz trafić na artykuły sponsorowane lub na nie do końca wiarygodne rankingi hostingów internetowych. Miejscami, w których znajdziesz wartościowe opinie na temat firm hostingowych, są fora branżowe oraz grupy na Facebooku.

Wybierając hostingu pod stronę internetową zwróć uwagę na:

 • zapoznaj się dokładnie z ofertą i regulaminem usług hostingowych,
 • zadzwoń na infolinię, aby potwierdzić ofertę i sprawdzić ile będziesz czekać na reakcję,
 • napisz maila, aby sprawdzicie czas oczekiwania na odpowiedź.

Podsumowanie

Wybór hostingu pod stronę internetową to ważna decyzja, która będzie rzutować na stabilność działania Twojego strony, prędkość ładowania i wyświetlania się strony www, a także pośrednio na wizerunek strony w oczach użytkowników. Mam nadzieję, że teraz wiesz, jak ważnym elementem strony internetowej jest hosting.

Potrzebujesz pomocy lub doradztwo z dobraniem hostingu dla Twojego projektu, napisz do nas chętnie doradzimy w wyborze odpowiedniego pakietu lub rozwiązania. Jeżeli masz problem z obecnym hostingiem, pomożemy Tobie z migracją strony na sprawdzony, wydajny hosting w racjonalnej cenie.

Jeśli trafiłeś/aś na ten tekst i szukasz twórcy Twojej strony internetowej lub po prostu chcesz wycenić projekt prosimy o kontakt. Decydując się na współpracę z nami otrzymasz nie tylko atrakcyjną graficznie, zbudowaną zgodnie z zasadami UX i UI oraz w pełni responsywną stronę (RWD), ale także funkcjonalny i przejrzysty system zarządzania treścią WordPress, dzięki któremu zarządzanie Twoją stroną internetową będzie proste i intuicyjne. Jeśli chcesz otrzymać indywidualną wycenę strony internetowej zadzwoń lub wypełnij formularz, w którym podasz podstawowe informacje, a bezpłatną wycenę Twojej przyszłej strony internetowej prześlemy w 48h.


Strona WordPress

Potrzebujesz wsparcia przy założeniu strony WordPress lub instalacji i konfiguracji WordPressa. Czytaj więcej o naszych usługach...

4.7/5 - (172 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger