Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Jak przyspieszyć stronę WordPress?

Jak przyspieszyć stronę WordPress

Dla zwiększenia ilości odwiedzin Twojej strony nawet 3 sekundy mają znaczenie.

Dlaczego strona WordPress powinna szybko działać? Prędkość jest naprawdę ważna. Jeśli chcesz, aby odwiedzający pozostali na Twojej stronie należy pamiętać o tym ważnym fakcie, że nawet 3 sekundy opóźnienia może powodować utratę klientów.

Pamiętaj, że zwiększenie szybkość Twojej strony wpływa na poprawę pozycjonowania w Google – SEO, zwiększy ruch na stronie i ilość zamówień.

Przetestuj bezpłatnie prędkość Twojej strony internetowej narzędziem Google PageSpeed Insights.

Przeczytaj nasz poradnik na temat przyśpieszenia strony WordPress. Poznaj proste i podstawowe rozwiązania, które naprawdę działają.


Przyspieszenie strony WordPress – jak to zrobić?

Istnieje wiele narzędzi i możliwości, aby strona internetowa WordPress ładowała się szybciej. Te najskuteczniejsze opisujemy poniżej.

  1. Szybki hosting
  2. Zastosowanie wtyczki cache
  3. Optymalizacja zdjęć
  4. Administracja wtyczkiami WordPress
  5. Optymalizacja bazy danych

Szybki hosting

Wybór odpowiedniego hostingu jest kluczowy dla szybkości działania Twojej strony WordPress. Wybierz hosting, który oferuje szybkie serwery, optymalizację dla WordPress i dostarcza CDN (Content Delivery Network), co pozwoli na szybsze ładowanie strony dla użytkowników z różnych regionów.

Hosting WordPress

Upewnij się, że Twój hosting jest szybki. Gdy chcesz przyspieszyć swoją stronę, jedną z pierwszych rzeczy, które należy rozważyć, jest wysokiej jakości hosting. Dobry serwer kosztuje więcej, ale nie zawsze warto na tym oszczędzać. Utrata użytkowników i klientów, którzy opuszczą Twoją stronę internetową bez dokonania zamówienia usługi lub produktu, będzie stratą nie do odwrócenia.

Content Delivery Network (CDN)

Do przyspieszenia strony WordPress możesz skorzystać z Content Delivery Network. CDN to sieć serwerów rozmieszczonych na różnych lokalizacjach geograficznych, które przechowują kopie statycznych zasobów strony, takich jak obrazy, style czy skrypty.

Popularni dostawcy usługi CDN to: Cloudflare, Amazon CloudFront i Google Cloud CDN.

Jak działa CDN?

CDN działa poprzez umieszczenie kopii treści strony na wielu serwerach, rozproszonych w różnych miejscach na całym świecie. Gdy użytkownik wysyła żądanie do serwera CDN, zostaje automatycznie przekierowany do serwera, który znajduje się najbliżej jego lokalizacji. Dzięki temu strona internetowa wyświetla się szybko i efektywnie. Zwiększa wydajność i szybkość strony internetowej oraz poprawia doświadczenie użytkownika.

Dodatkowo, CDN może zwiększyć niezawodność działania strony internetowej, ponieważ jeśli jeden z serwerów jest niedostępny, użytkownik jest automatycznie przekierowany do innego serwera, który ma kopię tej samej treści.

CDN są powszechnie używane przez strony internetowe o dużym natężeniu ruchu, zwłaszcza te, które mają zasięg globalny, lub strony, które chcą przyspieszyć szybkość ładowania z innych względów.

hosting wordpress

Jaki hosting dla WordPress?

Od jakości hostingu zależy to, jak szybko będzie działał Twój WordPress. Czytaj nasz poradnik na temat hostingów i serwerów pod WordPress.


Zastosowanie wtyczki cache

Zoptymalizowana strona WordPress przyciąga więcej użytkowników, dlatego projektując stronę internetową, pamiętaj optymalizacji i prędkości ładowania. Korzystając z WordPress, możesz zainstalować odpowiednie wtyczki do „cachowania” (buforowania części strony), dzięki czemu użytkownicy będą musieli pobierać stronę przez przeglądarkę tylko raz. Wtyczki typu Cache, które kompresują pliki i pozwalają odwiedzającym szybciej przeglądać Twoją stronę. Niektóre bardziej techniczne aspekty cachowania i kompresji plików mogą wymagać pomocy specjalisty, jeśli nie masz szczegółowej wiedzy technicznej.

Pamięć podręczna (cache) to mechanizm, który pozwala na przechowywanie kopii statycznych zasobów Twojej strony, takich jak obrazy, style czy skrypty, na serwerze klienta, co przyspiesza ładowanie strony. 

Wtyczka Cache ogranicza ilość zapytań do każdego ładowania strony, buforuje je i przechowuje dane w pamięci podręcznej 'cache’. W ten sposób wtyczka dostarcza stronę internetową osobie przeglądającej bezpośrednio z pamięci podręcznej jej komputera i poprawia szybkość ładowania strony internetowej.

WP Super Cache – wtyczka do optymalizacji strony od Automattic, która buforuje pamięć podręczną po stronie serwera, tym samym przyspieszającą działanie WordPress i skraca czas ładowania strony.

W3 Total Cache – wtyczka do optymalizacji strony i buforowania pamięć podręcznej, która posiada dużo zaawansowanych opcji mających na celu przyspieszenie działania strony WordPress.

LiteSpeed Cache – wtyczka do przyspieszania strony WordPress zbudowanej na serwerach LiteSpeed.

Osobiście używamy i polecamy wtyczkę WP Super Cache, można także używać bardziej skomplikowanej i wymagającej wtyczki W3 Total Cache.

Autoptimize – wtyczka do optymalizacji kodu CSS i JS oraz optymalizowania fontów i dodawania mechanizmu lazy-load. Wtyczka ta przyspiesza i zwiększa wydajność strony WordPress umożliwiając poprawę wyników w PageSpeed Insights.

AMP – wtyczka automatycznie dodająca wersję AMP do całej strony WordPress.


Optymalizacja zdjęć

Zdjęcia i grafiki mogą znacznie spowolnić ładowanie strony. Przed dodaniem obrazów na swoją stronę WordPress, przeskaluj je do odpowiednich rozmiarów i skompresuj, aby były mniejsze. Możesz również skorzystać z wtyczek do optymalizacji obrazów, takich jak Smush lub EWWW Image Optimizer, które automatycznie kompresują obrazy podczas ich dodawania do Mediów na stronie WordPress.

Smush – wtyczka do szeroko pojętej optymalizacji zdjęć z opcją kompresowania zdjęć i tzw. lazyload.


Administracja wtyczkami WordPress

Zmniejsz ilość aktywnych wtyczek

Wtyczki do WordPress, które tak bardzo kochamy, spowalniają pracę strony internetowej. Przeglądarka łączy się z wszystkimi aktywnymi wtyczkami na raz i każde zapytania prowadzi do milisekund opóźnienia. Milisekunda do milisekundy i tworzą się sekundy, co może doprowadzić, że użytkownicy opuszczają stronę.

Zaktualizuj wtyczki

Upewnij się, że wszystkie wtyczki używane na Twojej stronie WordPress są zaktualizowane do najnowszych bezpiecznej wersji. Aktualizacje wtyczek często zawierają poprawki błędów i optymalizacje, które mogą wpłynąć na wydajność strony.

Usuń nieużywane wtyczki

Strony WordPress są często mocno zaśmiecone przez ich użytkowników niepotrzebnymi wtyczkami, o których zapominają lub nie wiedzą, po co je w zasadzie zainstalowali. Nie używane wtyczki na Twojej stronie WordPress, mogą wpływać na wydajność strony. Dlatego warto regularnie przeglądać wtyczki i usuwać te, których nie używasz.

Wtyczki WordPress

Co to są wtyczki WordPress?

Chcesz stworzyć stronę WordPress? Poznaj wtyczki WordPress i przeczytaj nasz poradnik jak znaleźć najlepsze wtyczki WordPress…


Optymalizacja bazy danych

Baza danych Mysql przechowuje wszystkie informacje dotyczące Twojego strony WordPress, takie jak treści, ustawienia, wtyczki i wiele innych. Optymalizacja bazy danych może przyspieszyć działanie strony WordPress.

Optymalizuj bazę danych, na której bazuje Twoja strona WordPress. Możesz skorzystać z wtyczek do optymalizacji bazy danych, takich jak WP-Optimize lub WP-Sweep, które pozwolą regularnie czyścić i optymalizować bazę danych. Optymalizacja bazy danych jest poważnym i ryzykownym zadaniem, ponieważ w przypadku błędu możesz utracić wszystkie dane. Oczywiście takie zadanie możesz zlecić zewnętrznej Agencji WordPress.


Podsumowanie

W internecie powiedzenie „czas to pieniądz” szczególnie się sprawdza. Każda sekunda może zaważyć na to, czy potencjalny klient trafi do Ciebie, czy do Twojej konkurencji. Dlaczego przyspieszenie działania Twojej strony WordPress powinno być szczególnym priorytetem.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz przyspieszyć działanie swojego strony WordPress razem z nami od modernizacji strony, motywu, zmianę hostingu, przez optymalizację pod kątem urządzeń mobilnych, po czyszczenie bazy danych.

Jeżeli masz jakieś pytania lub chcesz zoptymalizować i przyspieszyć Twoją stronę internetową napisz, lub zadzwoń do nas 730 170 330.

sklep wordpress

Agencja WordPress

Chcesz zabezpieczyć Twoją stronę WordPress? Jesteśmy specjalistami WordPress - projektujemy, wdrażamy, administrujemy, wspieramy, pozycjonujemy strony WordPress. Posiadamy wysokiej klasy specjalistów zarówno od administracji jaki i developerów. Poznaj nas i pracuj z nami!


Czytaj również:

4.8/5 - (33 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger