Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Najlepsze wtyczki WordPress

Wtyczki WordPress

WordPress to niezwykle popularna platforma do tworzenia stron internetowych o praktycznie nieograniczonych możliwościach rozwoju. Siłą WordPressa są jego Wtyczki.

WordPress to darmowe oprogramowanie przeznaczone do tworzenia stron internetowych dla wszystkich, zarówno profesjonalnych agencji, jak i laików. Platforma od swojego początku kładzie nacisk na dostępność, wydajność, bezpieczeństwo i łatwość użytkowania. Obsługę tego systemu może opanować praktycznie każdy. Chcesz odmienić wygląd dotychczasowej strony, poprawić jej funkcjonalność? Dowiedz się, czym jest WordPress.

Podstawową WordPress jest prostota w użyciu oraz wielość atrakcyjnych i darmowych szablonów. Ma jeszcze jedną mocną stronę, czyli przydatne wtyczki WordPress. To bank ogólnodostępnych narzędzi i dodatków, dzięki którym użytkownicy WordPress mogą ulepszać swoje strony internetowe.

To wtyczki WordPress spowodowały, że jest najpopularniejszych system CMS na świecie.  Wtyczki to rozszerzeniami do WordPressa, które umożliwiają dodanie do strony nowych funkcji. Najważniejszą zaletą wtyczek jest prostota dodania oraz łatwość w obsłudze. Użytkownicy, którzy nie mają umiejętności technicznych, w większości przypadków poradzą sobie z ich użyciem i wdrożeniem na stronę dzięki ich intuicyjności oraz licznym tutorialom.

Każdy posiadacz strony, sklepu lub bloga WordPress dobrze wie, że prędzej czy później przychodzi moment, kiedy trzeba dodać nowe funkcje lub nowe elementy. WordPressa na szczęście można rozbudować bez zaawansowanych umiejętności kodowania dzięki wtyczkom. Jak dobierać wtyczki do Twojej strony z głową?


Wtyczki WordPress poradnik krok po kroku

Szacowany czas czytania: 27 minut


Wtyczka WordPress (Plugin)

Architektura WordPress pozwala użytkownikom rozszerzyć funkcjonalność strony internetowej, sklepu lub bloga. Platforma WordPress ma ponad 50 000 dostępnych wtyczek, z których każda oferuje niestandardowe funkcje umożliwiające użytkownikom dostosowanie strony do ich konkretnych potrzeb.

Wtyczki WordPress (plugins) to rodzaj aplikacji internetowych, które umożliwiają dodanie funkcje i działają w środowisku WordPress. Wtyczki mogą rozszerzać funkcjonalność systemu WordPress i zmieniać standardowe działanie tego systemu CMS, optymalizować jego działanie lub automatyzować wykonywanie niektórych prac, bez udziału programisty.

Wtyczki mają bardzo duże możliwości, ale w skrajnych przypadkach mogą być niebezpieczne. Pobieraj wtyczki tylko z pewnych źródeł oraz pamiętaj, że nie wszystkie dostępne wtyczki są zawsze na bieżąco aktualizowane i w rezultacie mogą nie działać poprawnie, mogą w ogóle nie działać lub mogą popsuć stronę.

Wtyczki WordPress mogą być darmowe lub płatne a wiele z nich można pobrać bezpośrednio po zalogowaniu w panelu WordPress w zakładce Wtyczki, lub z oficjalnego katalogu rozszerzeń na stronie WordPress.org. Niektórzy twórcy wtyczek oferują je do pobrania za pośrednictwem własnych stron internetowych.


Darmowe wtyczki WordPress

Istnieje 50 000 darmowych wtyczek WordPress, które rozszerzają podstawowe funkcjonalności tego systemu. Korzystając z WordPress przydatne wtyczki, znajdziesz w oficjalnym katalogu tzw. repozytorium – WordPress Plugin Directory. Darmowe wtyczki WordPress z repozytorium są dostępne również wprost z Twojego panelu WordPress w zakładce Wtyczki. Z tego poziomu możesz dodać wtyczki bezpośrednio – zainstalować i aktywować. Wszystkie wtyczki z repozytorium, które pobierzesz w tym miejscu, są zweryfikowane i bezpieczne w użyciu.

Oficjalna strona WordPress z wtyczkami: www.pl.wordpress.org/plugins/

Darmowe wtyczki WordPress dostępne są z repozytorium w panelu administratora WordPress po kliknięciu zakładkę Wtyczki, a następnie w przycisk Dodaj nową u góry ekranu. Darmowe wtyczki oczywiście można pobierać ze stron ich twórców. Pobieraj wtyczki tylko z pewnych źródeł, ponieważ mogą zawierać one szkodliwe oprogramowanie. Takie wtyczki możesz zainstalować po pobraniu ze swojego dysku, klikając w panelu WordPress w zakładce wtyczki u góry ekranu Wyślij wtyczkę na serwer.

Uważaj na to, jakie darmowe wtyczki WordPress instalujesz na swojej stronie oraz pamiętaj, że nie wszystkie dostępne wtyczki są zawsze na bieżąco aktualizowane i w rezultacie mogą nie działać poprawnie, lub mogą popsuć stronę.


Płatne wtyczki WordPress (premium)

WordPress jest oparty na bezpłatnej licencji GDL i takie też powinny być wtyczki. Mimo tysięcy wtyczek dostępnych w katalogu WordPressa niektórzy użytkownicy preferują wtyczki płatne z większymi możliwościami oraz wsparciem technicznym, za które są skłonni zapłacić. Istnieje wiele firm i sklepów internetowych komercyjnie wspierających wtyczki na licencji GPL, świadcząc do nich jednocześnie dodatkowe, płatne usługi. Niektóre firmy mogą wymagać płatności za dostęp, inne są stronami bazującymi na tzw. członkostwie albo udostępniają wtyczki za darmo, ale pobierają opłaty za wsparcie techniczne. Licencja GPL nie oznacza, że wszystkie produkty muszą być darmowe, natomiast oznacza, że otrzymujesz oprogramowanie, które nie może ograniczać Twojej wolności podczas jego używania.

Płatne wtyczki można odnaleźć w internecie pod angielską nazwą Premium WordPress plugins.

To prawda, że ​​wiele najpopularniejszych wtyczek ma darmową wersję, ale są one ograniczone. Może to być dobre rozwiązanie w przypadku małych stron internetowych i osobistych blogów, ale większe strony lub sklepy potrzebują tych dodatkowych funkcji, które są dostępne tylko w wersji premium. Płatne wtyczki premium to również dodatkowa jakość, wsparcie, profesjonalny kod, dzięki czemu WordPress uzyska najlepszą wydajność i bezpieczeństwo.

Kupując wtyczkę premium WordPress, otrzymujesz:

 • wsparcie premium – wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu problemów jest wliczone w cenę zakupu wtyczki
 • aktualizacje – aktualizacje, poprawki bezpieczeństwa i nowe funkcje częstsze niż w przypadku darmowych wtyczek
 • więcej funkcji – pełen zakres funkcji, które nie są dostępne w wersji darmowej wtyczki
 • dokumentacja wtyczki – płatne wtyczki zawierają często obszerną dokumentację, która pomoże skonfigurować i w pełni wykorzystać funkcje premium

Płatne wtyczki nie są dostępne z poziomu repozytorium WordPress i należy je dodać ręcznie przez panel WordPress w zakładce Wtyczki > Wyślij wtyczkę na serwer lub wgrać na serwer używając FTP. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy wtyczki WordPress pozwalają na uruchomienie w płatnej wersji (upgrade wersji darmowej) po dodaniu klucza licencji wtyczki.

Płatne wtyczki od sklepu Codecanyone (Theme Forest)


Jak szukać wtyczek w internecie?

Do wyszukania odpowiedniej wtyczki możesz użyć wyszukiwarki Google wpisując: wtyczka WordPress lub WordPress plugin i dodać słowa kluczowe, które opisują główną cechę poszukiwanej przez ciebie funkcji. Jeżeli szukasz płatnej wtyczki, postępujesz analogicznie wpisując: wtyczka płatna WordPress lub premium WordPress plugin.

Jeżeli szukasz popularnej wtyczki do typowej funkcji, o wiele szybszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony WordPress.org i wbudowanej wyszukiwarki wtyczek. Unikniesz w takim przypadku przeglądania reklam Google oraz licznych poradników na temat wtyczek.

Oficjalna strona wyszukiwania wtyczek WordPress: www.pl.wordpress.org/plugins


Jak wybrać odpowiednią wtyczkę do WordPressa?

Wybranie odpowiedniej wtyczki to często proces, przy którym trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Warto zapoznać się z ocenę wtyczki przez innych użytkowników, które wystawiane są na stronie wtyczki w repozytorium WordPress. Mogą być opinie w formie komentarza lub gwiazdek. Jeżeli masz znajomych, którzy zajmują się WordPressem, zapytaj ich, jaką wtyczkę rekomendują. Możesz zasięgnąć również opinie na grupach branżowych na Facebooku lub na stronach poświęconych WordPressowi i przeczytać dokładną informację na temat działania danej wtyczki. Korzystanie z popularnych wtyczek zazwyczaj powoduje mniej problemów i konfliktów kompatybilności.

Na stronie wtyczki w repozytorium WordPress na temat wtyczki i jej bezpieczeństwa. Zwróć uwagę na:

 • przeczytaj szczegółowy Opis wtyczki
 • jak dawno pojawiła się Ostatnia aktualizacja wtyczki
 • jak dużo Aktywnych instalacji ma wtyczka
 • którą Wersja WordPressa wspiera wtyczka
 • jakie Języki wpiera wtyczka
 • poznaj Recenzje wtyczki
 • sprawdź w sekcji Wsparcie jak często i szybko rozwiązywane są problemy

Poświęć trochę czasu wybierając wtyczkę do WordPressa, to ważne ze względów bezpieczeństwa strony. Niskiej jakości wtyczki mogą ułatwić hakerom dostęp do Twojej strony, dlatego zawsze korzystaj tylko w wtyczek z zaufanych źródeł.

Płatna czy darmowa wtyczka

Wybór pomiędzy wtyczką płatną i darmową nie jest oczywisty. Może istnieje przekonanie, że płatna wtyczka będzie lepsza. Nie ma takiej reguły, a sam fakt, że wtyczka jest płatna niczego nie gwarantuje. Dlatego na początek lepiej przetestować wtyczkę darmową i jeżeli spełnia wszystkie oczekiwania, możesz pozostać przy wersji darmowej.

Istnieją wtyczki, które mają wersje zarówno płatną, jak i bezpłatną. Czym zatem różnią się między sobą wersje darmowe i premium? Wtyczki darmowe nie posiadają pełnej funkcjonalności wersji premium lub posiadają inne ograniczenia. Twórcy darmowych wtyczek nie gwarantują wsparcia technicznego i instalujesz je na własną odpowiedzialność. W wielu przypadkach wtyczka darmowa ma dość duże ograniczenia i jest ona rodzajem reklamy dla wtyczki premium.

Typowe wtyczki premium nie posiadają darmowej wersji lub bezpłatnego odpowiednika. Są to przeważnie wtyczki, które umożliwiają właścicielowi strony lub sklepu WordPress na osiąganie dodatkowych zysków, dzięki zastosowanym funkcjom. Takie wtyczki WordPress występują tylko w płatnych wersjach.


Przydatne wtyczki WordPress

Jakie zatem wtyczki do WordPressa warto wybrać i zainstalować? Przeglądnęliśmy dostępne pluginy i wybraliśmy te najciekawsze wtyczki WordPress.

Pamiętaj, nie należy przesadzać z ilością wtyczek na stronie. Warto przed instalacją wtyczki sprawdzić, czy WordPress nie ma już takiej funkcji lub, czy nie wato dodać takiej funkcji w inny sposób np. za pomocą bardzo prostego kodu.

Na stworzonej przez nas liście znajdują się wtyczki bezpłatne i płatne. Większość propozycji posiada wersje darmowe, czasami z ograniczonymi funkcjami. Mimo pewnych ograniczeń wciąż można je z powodzeniem wykorzystać na stronie.

Przydatne wtyczki WordPress podzieliliśmy na kilka kategorii:


Wtyczka WooCommerce

WordPress dzięki wtyczce WooCommerce jest najpopularniejszym rozwiązaniem e-Commerce na świecie. Ze swoją elastycznością i dostępem do setek darmowych i płatnych rozszerzeń, WooCommerce zasila teraz 30% wszystkich sklepów internetowych — więcej niż jakiekolwiek inne platformy. To również ważny gracz na polskim rynku.

Główną zaletą tworzenia sklepu internetowego na WordPressie + WooCommerce jest jego prostota i intuicyjność. Nawet nowi użytkownicy Internetu, szybko opanują podstawy obsługi sklepu internetowego, dlatego też wszystkie nasze strony internetowe opieramy na tej platformie. Dzięki zastosowaniu WordPressa jesteś w stanie samodzielnie edytować, dodawać nowe produkty i treści w Twoim sklepie internetowym.

WooCommmerce to wtyczka (plugin) e-commerce zbudowana w celu bezproblemowej integracji z WordPress. Jej głównym zadaniem jest przekształcenie strony opartej o WordPress w sklep internetowy. Wtyczka dostępna jest w polskiej wersji językowej, a sam mechanizm jej działania i obsługa jest stosunkowo prosta. W panelu WordPress możesz wprowadzać produkty, definiować ich parametry jak opisy, zdjęcia, cenę, stan magazynowy, a osoby przeglądające Twój sklep zyskają funkcjonalność koszyka i będą mogły zamówić w szybki i wygodny sposób oferowane produkty.

Co to jest WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce pozwala na stworzenie pełnoprawnego sklepu internetowego w oparciu o WordPressa. Z jej wykorzystaniem tworzone są nie tylko proste sklepy, stanowiące dodatek do istniejącej już strony WordPress, ale również duże, samodzielnie sklepy internetowe, które dają pełną kontrolę zarówno właścicielom sklepów, jak i dogodność zakupów dla użytkownika.

Wtyczki do WooCommerce

Mailchimp for WooCommerce – oficjalna wtyczka do integracji MailChimp ze sklepem WooCommerce.

Facebook for WooCommerce – wtyczka do integracji Facebooka z WooCommerce.

Multilingual & Multicurrency with WPML – wtyczka do tłumaczenia produktów oraz utworzenia przełączania walut w sklepie WooCommerce.

woocommerce co to jest
Co to jest WooCommerce?
Co to jest WooCommerce i dlaczego WooCommerce jest stworzony dla Twojego sklepu internetowego? WooCommerce to narzędzie, które używasz, jeśli chcesz prowadzić e-sklep.
Przeczytasz o: Co to jest WooCommerce, dlaczego warto wybrać sklep WordPressa. Jak założyć sklep WooCommerce i ile to kosztuje.
Sklep WooCommerce wady i zalety
Sklep WooCommerce wady i zalety
WooCommerce jest wtyczką sklepową stworzoną specjalnie w celu bezproblemowej integracji z WordPress, która jest najpopularniejszą platformą e-commerce na świecie.
Przeczytasz o: WooCommerce wady i zalety, WooCommerce po polsku.

Wtyczki do pozycjonowania SEO

Można śmiało powiedzieć, że WordPress lubi wyszukiwarkę Google z wzajemnością. WordPress lubi SEO, a otwarty kod źródłowy pozwala developerom z całego świata tworzyć wtyczki, które ułatwiają działania pozycjonerom, ale nie tylko im, bowiem specjaliści tworzą swoje działania w kierunku takich osób, które potrzebują bardziej zautomatyzowanych funkcji SEO. Takich, które przyśpieszą pracę związaną z pozycjonowaniem, a nawet wyręczą w większej części z ich wykonywania. Jednym słowem tworzenie strony w WordPress ułatwia prowadzenie działań SEO.

Pozycjonowanie WordPress poradnik

Jeśli planujesz uruchomienie nowej strony WordPress lub wprowadzić zmiany w już istniejącej, to dobry moment zainteresowanie się SEO.

Najlepsze wtyczki SEO dla WordPressa

Wbudowane funkcje można rozbudować o wtyczki SEO, które zmienią WordPressa w profesjonalną platformę do pozycjonowania organicznego i poprawią widoczność Twojej strony internetowej w wynikach wyszukiwarki Google. Ogromną przewagą platformy WordPressa jest to, że ma w zasadzie nie ograniczoną ilość wtyczek z dodatkowymi funkcjami, a SEO nie jest wyjątkiem. Istnieje wiele wtyczek SEO do WordPress, co utrudnia początkującym użytkownikom wybór najlepszej wtyczki SEO WordPress.

Zamiast instalować oddzielne wtyczki do poszczególnych zadań SEO, możesz wybrać jedną, najlepszą wtyczkę SEO WordPress, która spełni wszystkie najważniejsze wymagania, i jest w 100% darmowa. Jeśli chodzi o wybór najlepszej wtyczki do WordPress SEO, najprawdopodobniej zawęzisz wybór do dwóch najpopularniejszych rozwiązań, czyli Yoast SEO i All in One SEO (AIOSEO). Obie wtyczki SEO WordPress są używane przez miliony stron internetowych. Nasza agencja używa wtyczki Yoast SEO i ją też dla Ciebie rekomendujemy.

Yoast SEO – wtyczka pozwala dostosować meta tagi, udziela wskazówek odnośnie optymalizacji strony WordPress pod SEO, automatyzuje proces tworzenia mapy stron.

All in One SEO (AIOSEO) – wtyczka dodaje podstawowe opcje SEO niedostępne w WordPressie.

Site Kit – to oficjalna wtyczka od Google do integracji strony WordPress z narzędziami Google: Analytics, Search Console, AdSense, PageSpeed Insights.

Redirection – wtyczka ułatwiająca tworzenie przekierowań adresów URL. Umożliwia ustawienie przekierowań 301, śledzić błędy 404 oraz zmniejszyć liczbę błędów i poprawić ranking strony.

Optymalizacja WordPress pod kątem SEO

Zoptymalizowana strona WordPress przyciąga więcej użytkowników, dlatego projektując stronę internetową, pamiętaj optymalizacji i prędkości ładowania. Korzystając z WordPress, możesz zainstalować odpowiednie wtyczki do „cachowania” (buforowania części strony), dzięki czemu użytkownicy będą musieli pobierać stronę przez przeglądarkę tylko raz. Wtyczki typu Cache, które kompresują pliki i pozwalają odwiedzającym szybciej przeglądać Twoją stronę. Niektóre bardziej techniczne aspekty cachowania i kompresji plików mogą wymagać pomocy specjalisty, jeśli nie masz szczegółowej wiedzy technicznej.

WP Super Cache – wtyczka do optymalizacji strony od Automattic, która buforuje pamięć podręczną po stronie serwera, tym samym przyspieszającą działanie WordPress i skraca czas ładowania strony.

W3 Total Cache – wtyczka do optymalizacji strony i buforowania pamięć podręcznej, która posiada dużo zaawansowanych opcji mających na celu przyspieszenie działania strony WordPressa.

Autoptimize – wtyczka do optymalizacji kodu CSS i JS oraz optymalizowania fontów i dodawania mechanizmu lazy-load. Wtyczka ta przyspiesza i zwiększa wydajność strony WordPress umożliwiając poprawę wyników w PageSpeed Insights.

LiteSpeed Cache – wtyczka do przyspieszania strony WordPress zbudowanej na serwerach LiteSpeed.

AMP – wtyczka automatycznie dodająca wersję AMP do całej strony WordPress.

Smush – wtyczka do szeroko pojętej optymalizacji zdjęć z opcją kompresowania zdjęć i tzw. lazyload.


Wtyczki ułatwiające edycję WordPressa

Duplicate Post – wtyczka, która pozwala kopiować i powielać jednym kliknięciem stworzone wcześniej wpisy, strony, produkty itp.

Better Search Replace – wtyczka umożliwiająca znalezienie i zamianę z poziomu bazy danych np. adresu URL strony. Funkcja przydatna przy przenoszeniu strony WordPress bądź migracji na HTTPS.

TablePress – wtyczka do łatwego tworzenie i zarządzanie tabelami na stronach, we wpisach w postach, widżetach tekstowych za pomocą prostego Shortcode.

The Events Calendar – wtyczka Kalendarz wydaerzeń do tworzenia kalendarzy z wydarzeniami.

WP Maintenance Mode – wtyczka trybu konserwacji do tworzenia tzw. zaślepki, czyli informacji Strona w budowie lub informacji typu Coming Soon. Tryb umożliwia edycję strony bez pokazywania treści strony użytkownikom podczas jej projektowania.


Wtyczki do kontaktu i newslettera

Contact Form 7 – wtyczka do tworzenia formularzy kontaktowych, które można umieścić w kontakcie, innych podstronach lub popup-ie. Contact Form 7 może być rozszerzany funkcjonalnie o inne wtyczki.

WPForms – wtyczka do tworzenia tworzenie formularzy kontaktowych metodą „przeciągnij i upuść”.

MC4WP Mailchimp – wtyczka integrująca WordPressa z usługą subskrypcji do newsleterra Mailchimp.

MailerLite – wtyczka integrująca WordPressa z usługą subskrypcji do newsleterra MailerLite.


Wtyczki dla blogerów

Akismet Anti-Spam – narzędzie antyspamowe od Automattic, które blokuje spamerskie komentarze i wiadomości e-mail na blogu.

reCAPTCHA (Google Captcha) – wtyczka pomaga dodać przyjazny dla użytkownika system Google reCAPTCHA do WordPressa.

Regenerate Thumbnails – wtyczka Odnawianie miniaturek do regeneracji miniaturek zdjęć, wykorzystywana funkcja po zmianie ustawień rozmiarów w opcji Media lub instalacji nowego motywu.


Wtyczki do tworzenia stron i wpisów

Advanced Custom Fields (ACF) – to wtyczka do tworzenia niestandardowych pól na stronach edycji WordPress i ułatwiająca edycję treści. Wtyczka wymaga wcześniejszego stworzena pól ACF przez programistę.

Page Builder (SiteOrigin) – wtyczka typu kreator stron, która dodaje do systemu WordPress funkcje kreatora umożliwiającą tworzenie stron osobom nie potrafiącym kodować.

Elementor – wtyczka dodająca do WordPressa funkcjonalność kreatora stron Elementor z zaawansowaną edycję polegającą na „przeciągnij i upuść”.


Wtyczki multi-funkcyjne WordPress

JetPack – multifunkcyjna wtyczka od Automattic stosowana m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności, optymalizacji SEO, czy płatności internetowe.


Wtyczki bezpieczeństwa WordPress

W internecie znajdziesz również wiele wtyczek zabezpieczających WordPressa. Istnieje wielu ciekawych wtyczek, które pomogą lepiej chronić stronę WordPress, ale nie zabezpieczają strony internetowej w pełni i nie są antidotum na zagrożenia. Wtyczki bezpieczeństwa pomagające lepiej chronić, monitorować stronę WordPress. Czytaj więcej na temat Bezpieczeństwa WordPress.

Sucuri Security – wtyczka dodająca dodatkowe opcje bezpieczeństwa takie jak audyt strony WordPress, skaner złośliwego oprogramowania typu Malware.

WordFence Security – wtyczka dodająca dodatkowe opcje bezpieczeństwa takie jak limitowanie ilości prób logowania, filtrująca ruch z wybranych adresów IP, zapora Firewall, skaner złośliwego oprogramowania typu Malware .

Two-Factor – wtyczka do dwuetapowej weryfikacji bezpieczeństwa strony z kodem wygenerowanym przez Authenticator na telefonie.

Limit Login Attempts – wtyczka ograniczająca ilość nieporządanych prób logowania oraz powstrzymuje ataki brute force do WordPressa.

Really Simple SSL – wtyczka automatycznie wykrywa ustawienia i konfiguruje stronę WordPress, aby działała przez HTTPS używając certyfikat SSL.

Inne wtyczki bezpieczeństwa WordPress: Themes Security, WP fail2ban, SecuPress.

Pamiętaj, wtyczki nie zabezpieczają WordPressa, ale posiadają wiele pomocnych funkcji jak:

 • Generowanie i wymuszanie silnego hasła podczas tworzenia profili użytkowników
 • Wymuszenie wygasanie haseł i regularne resetowanie
 • Rejestrowanie akcji użytkownika
 • Łatwe aktualizacje kluczy bezpieczeństwa WordPress
 • Skanowanie złośliwego oprogramowania
 • Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
 • reCAPTCHAs
 • Firewall WordPress
 • Biała i czarna lista IP
 • Listy zmian plików
 • Monitorowanie zmiany DNS
 • Blokowanie złośliwe sieci
 • Informacje WHOIS o odwiedzających

Bardzo ważna cecha, że ​​wielu wtyczek bezpieczeństwa jest narzędzie sumy kontrolnej. Oznacza to, że sprawdzają instalację WordPressa i szukają modyfikacji w podstawowych plikach dostarczonych przez WordPress.org (przez API). Wszelkie zmiany lub modyfikacje tych plików mogą wskazywać na włamanie na stronę WordPress.


Wtyczki do tłumaczenia WordPressa

WPML – wtyczka do tworzenia wielojęzycznych stron, blogów i sklepów internetowcyh WordPress.

Polylang – wtyczka do tworzenia wielojęzycznych stron WordPress.

Loco Translate – wtyczka do ręcznego przetłumaczenia wtyczek i motywów np. na język polski.


Inne ważne wtyczki WordPress

WordPress Importer – wtyczka do importu stron, wpisów (postów), komentarzy, własnych pól, tagów itd.

Duplicator – wtyczka do migrację strony i tworzenie kopii bezpieczeństwa WordPress.

All-in-One WP Migration – wtyczka do przenoszenia strony WordPress pomiędzy hostingami i domenami.

UpdraftPlus WordPress Backup – wtyczka do tworzenie i przywracania kopii zapasowych strony WordPress.

ManageWP Worker – wtyczka ułatwiająca zarządzanie wieloma stronami WordPress z jednej aplikacji.


Jak zainstalować wtyczkę do WordPress?

Instalowanie wtyczek w systemie WordPress nie jest niezbędne. Dodanie zbyt dużej ilości wtyczek może z czasem doprowadzić do spowolnienia działania systemu, nawet jeżeli wtyczki nie są pozornie używane. Dlatego decydując się na tworzenie strony, sklepu, bloga, warto wybierać tylko najlepsze, sprawdzone, a zarazem potrzebne nam dodatki.

Panel administratora

Wtyczki WordPress instalowane są z poziomu panelu administratora systemu w zakładce Wtyczki. W zakładce Wtyczki znajdziesz listę dodanych na stronie wtyczek z możliwością ich aktualizacji oraz opcję uruchomienia automatycznego updateu od wersji używanego WordPressa.

Wtyczki

Wtyczki to sekcja pozwalająca rozszerzyć funkcjonalność WordPress. Możesz dodać nowe wtyczki, wyszukując je w puli dostępnych w repozytorium WordPress lub przesłać wtyczkę premium pobraną na Twój komputer.

W menu po lewej stronie w zakładce Wtyczki, po rozwinięciu uzyskasz dostęp do:

 • Zainstalowane wtyczki – jest to widok zainstalowanych już wtyczek oraz narzędzie dzięki, któremu można zarządzać wtyczkami- aktualizować, zmieniać ustawienia, usuwać, czasowo wyłączać, zmienić na wersję premium itd.
 • Dodaj nową – jest to rodzaj wyszukiwarki wtyczek, za pomocą której można wpisując nazwę wtyczki lub słowa kluczowego odszukać daną wtyczkę w repozytorium, a następnie ją zainstalować.
  W tym miejscu za pomocą opcji Wyślij wtyczkę na serwer, można również samodzielnie dodać posiadaną wtyczkę w formacie .zip. W ten sposób możesz zainstalować lub aktualizować wtyczkę poprzez wysłanie jej na serwer za pośrednictwem tej strony.
 • Edytor wtyczki – jest to funkcja dla zaawansowanych użytkowników, którzy mają wiedzę programistyczną, w edytorze widzimy kod źródłowy wtyczek wgranych na serwer i z tego miejsca może wdrożyć własne modyfikacje.

Kto tworzy wtyczki WordPress?

Na rynku istnieje ponad 50 000 wtyczek, powstaje zatem pytanie kto robi wtyczki do WordPressa. Najprościej mówiąc wtyczki do WordPressa tworzy jego społeczność i kontrybutorzy WordPress, w tym przypadku są to Plugin Developerzy.

 • społeczność i kontrybutorzy WordPress
 • firmy, które chcą, żeby ich usługi były zintegrowane z platformą WordPress
 • Developerzy wtyczek WordPress (Plugin Developers)
 • Agencje WordPress
 • Freelanserzy na portalach jak www.upwork.com

Plugin Developers

Programista WordPress lub Plugin Developer to programista, który tworzenia niestandardowych wtyczek i modułów WordPress. Duże firmy, agencje WordPress zatrudniają programistów, którzy zajmują się zarówno tworzeniem dedykowanych wtyczek, modułów, jak i motywów WordPress.

Plugin developer WordPress do wyspecjalizowany Back-end Developer, który tworzy zarówno niestandardowe wtyczki i moduły, jak i potrafi tworzyć motywy. Programista WordPressa powinien posiadać szereg umiejętności i rozległą wiedzę na temat WordPressa i języka programowania PHP.

Back-end Developer

Back-End to, czego nie widać po wejściu na stronę internetową, czyli całe jej zaplecze techniczne. Programista Back-End Developer potrzebny jest po to, aby serwer, aplikacja i baza danych komunikowały się ze sobą. Programista back-end używa języków po stronie serwera, takich jak PHP, do tworzenia aplikacji, oraz narzędzi takich jak MySQL do wyszukiwania, zapisywania lub zmieniania danych i przesyłania ich z powrotem dla użytkownika w kodzie frontonu. Deweloperzy Back-End specjalizują się zatem w zapleczu stron internetowych, aplikacji i oprogramowania.

Backe-nd to wszystko, czego nie widać po wejściu na stronę internetową, czyli całe jej zaplecze techniczne, które zazwyczaj składa się z trzech części: aplikacji (WordPress) serwera i bazy danych. Użytkownik wchodzi w interakcję za stroną, wprowadzeniu treści używając część front-end. Dzięki back-endowi informacji aplikacja przechowuje je w bazie danych, która została utworzona na serwerze. Dla ułatwienia, bazie danych to tabela, arkuszu kalkulacyjnym, w którym zapisywane są wszystkie informacje WordPress. Użytkownicy strony nie widzą panelu administracyjnego i całej struktury strony motywu, wtyczek. Wszystko, co niewidoczne, ale niezbędne do funkcjonowania strony nazywamy back-endem. 

Jak utworzyć własną wtyczkę WordPress?

Tworzenie wtyczek nigdy nie było prostsze. Przed rozpoczęciem tworzenia pierwszej wtyczki warto zapoznać się z informacjami na stronie Podręcznik Developera Wtyczek (Plugin Handbook), aby dowiedzieć się więcej na temat tworzenia wtyczek dla WordPressa.


Tworzenie wtyczek WordPress

Jeśli chcesz, aby Twoja strona WordPress była jeszcze bardziej funkcjonalna i atrakcyjna, skorzystaj z usług agencji tworzenia wtyczek WordPress. Agencja taka pomoże Ci w stworzeniu wtyczki, która spełni Twoje indywidualne potrzeby.

Co oferuje agencja tworzenia wtyczek WordPress?

Agencja tworzenia wtyczek WordPress oferuje szeroki zakres usług, w tym:

 • Analiza potrzeb klienta – agencja wspólnie z klientem ustali, jakie funkcje powinna posiadać wtyczka.
 • Projektowanie i tworzenie wtyczki – agencja przygotuje projekt wtyczki, a następnie ją stworzy.
 • Testowanie i wdrożenie wtyczki – agencja przetestuje wtyczkę i wdroży ją na stronę klienta.
 • Wsparcie techniczne – agencja zapewni wsparcie techniczne w przypadku problemów z wtyczką.

Dla kogo jest agencja tworzenia wtyczek WordPress?

Agencja tworzenia wtyczek WordPress jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które:

 • Chcą rozbudować funkcjonalność swojej strony WordPress
 • Nie mają czasu lub umiejętności na samodzielne tworzenie wtyczek
 • Chcą mieć pewność, że wtyczka jest dobrze zaprojektowana i napisana

Wybierz agencję tworzenia wtyczek WordPress, która spełni Twoje oczekiwania.


Agencja WordPress – THE NEW LOOK

Nasza agencja to zespół ekspertów specjalizujących się w tworzeniu niestandardowych wtyczek WordPress i WooCommerce. Oferujemy dedykowane rozwiązania, które odmienią sposób, w jaki działa Twoja strona lub sklep internetowy.

Dlaczego warto skorzystać z naszej agencji?

 • Indywidualne podejście. Rozumiemy, że każda strona internetowa ma swoje unikalne potrzeby. Dlatego nasze wtyczki są dostosowane do Twoich wymagań.
 • Kreatywność. Nasz zespół deweloperów i projektantów ma ogromne doświadczenie w tworzeniu wtyczek o różnorodnych funkcjonalnościach. Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych!
 • Skuteczność. Nasze wtyczki WordPress to gwarancja zwiększenia wydajności Twojej strony internetowej. Od szybszego ładowania do lepszej konwersji – osiągniemy rezultaty.
 • Bezpieczeństwo. Wprowadzamy najnowsze standardy bezpieczeństwa, aby Twoja strona była chroniona przed zagrożeniami online.
 • Wsparcie. Nasza obsługa klienta jest gotowa pomóc Ci w każdym momencie. Bez względu na to, czy potrzebujesz pomocy technicznej czy porady dotyczącej najlepszego rozwiązania, jesteśmy tu dla Ciebie.

Rozwijaj wraz z nami Twoją stronę lub sklep WordPress. Nasze wtyczki nie tylko poprawią Twoją stronę internetową, ale także umożliwią jej rozwijanie się wraz z Twoim biznesem. Oferujemy regularne aktualizacje, które sprawią, że Twoja strona będzie zawsze zgodna z najnowszymi standardami.


Wtyczki WordPress dobre praktyki

Korzystając z platformy WordPress, trudno wyobrazić sobie codzienną pracę bez wtyczek. To właśnie dlatego WordPress jest tak popularną platformą i zyskał przewagę nad innymi CMSami. Zdecydowanie warto korzystać z dostępnych gotowych elementów do rozbudowy WordPressa w formie wtyczek, które usprawnią Twoją codzienną pracę, ale także pozwolą dostosować stronę do najnowszych standardów i trendów. Stosując i dodając nowe wtyczki do WordPressa należy jednak pamiętać o tzw. dobrych praktykach.

Dobre praktyki stosowania wtyczek WordPress:

 1. Mniej znaczy więcej. Zbyt duża ilość wtyczek wpłynie negatywnie na szybkość działania strony oraz w dłuższej perspektywie na bezpieczeństwo strony WordPress.
 2. Jakość nie ilość. Dokładnie sprawdź przed pobraniem i instalacja możliwości wtyczki, jej oceny i opinie użytkowników. Wiele wtyczek ma podobne funkcje, a zainstalowanie kilku wtyczek o tej samej funkcjonalności, zaśmiecić Twoją stronę i może doprowadzić do tzw. konfliktów między wtyczkami, a nawet doprowadzić do uszkodzenia strony.
 3. Aktualizacja wtyczek. W największym skrócie wtyczki na stronie powinny być aktualizowane i zgodne z używaną wersją WordPress. Poprawne wykonanie aktualizacji to nie tylko naciśnięcie „uruchom aktualizację”. Niepoprawne wykonanie aktualizacji może bezpowrotnie zablokować stronę. Pamiętaj zatem o konieczności wykonania backupu strony przed wykonaniam aktualizacji.
 4. Odinstalowanie wtyczek. Jeżeli nie korzystasz z wtyczki, odinstaluj ją. Nawet nieużywana wtyczka może spowolnić stronę, powodować problemy techniczne lub być potencjalną luką bezpieczeństwa.
 5. Zaufane źródła. Używaj wtyczki do WordPress tylko z pewnych źródeł. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z oficjalnej strony www.pl.wordpress.org/plugins. Wtyczki z nielegalnego lub niepewnego źródła mogą zawierać niebezpieczny kod (wirusa), który wraz z instalacją wtyczki zainfekuje nam stronę, co wiąże się z blokadą hostingu, czy utrata pozycji i ruchu organicznego w Google.

Wtyczki WordPress najczęstsze pytania [FAQ]

Co to jest plugin?

Plugin to angielska nazwa dla Wtyczek, które rozszerzają stronę na WordPress o nowe funkcje i możliwości. Pluginy WordPress dzielimy na darmowe dostępne ze strony WordPress.org, płatne oraz dedykowane.

Ile kosztuje wtyczka WordPress?

Większość wtyczek dostępnych dla WordPressa jest bezpłatna. Jeżeli potrzebujesz bardziej zaawansowanych funkcjach, będziesz musiał kupić płatną wtyczkę WordPress. Płatne wtyczki wymagają dokonania jednorazowej płatności lub są płatne w formie rocznego abonamentu/subskrypcji. Jeżeli potrzebujesz wtyczki dedykowanej, którą musi zakodować Developer, będzie wymagało to indywidualnej wyceny.

Czy wtyczki WordPress są bezpieczne?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy wtyczki WordPress są bezpieczne? W przeważającej części tak. Wtyczki WordPress mają dla niektórych złą reputację za podatność na luki w zabezpieczeniach. Potencjalne zagrożenie to używanie wtyczek niewiadomego pochodzenia, nieumiejętne administrowanie wtyczkami, braku niezbędnej wiedzy na temat wtyczek i bezpieczeństwa wśród użytkowników WordPressa. Najczęściej wynika to jednak z faktu, że użytkownicy WordPressa nie przestrzegają sprawdzonych praktyk bezpieczeństwa – Kodeks bezpieczeństwa WordPress

Jak zainstalować wtyczkę WordPress?

Cały proces dodawania nowych pluginów odbywa się poprzez kokpit oprogramowania. To tam możemy znaleźć interesujące wtyczki, zainstalować je, a także zarządzać nimi. W menu po lewej stronie znajduje się zakładka „wtyczki”


Podsumowanie

WordPress jest liderem wśród systemów zarządzania treścią. Jego ogromna popularność wynika z możliwości zastosowanie wtyczek WordPress. wtyczki WordPress stanowią niezwykle przydatne narzędzie, które umożliwia rozbudowanie funkcjonalności Twojej strony internetowej w prosty i elastyczny sposób. Dzięki nim możesz dostosować stronę do swoich indywidualnych potrzeb, poprawić jej wydajność i zwiększyć atrakcyjność dla odwiedzających.

Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, jak potężnym narzędziem mogą być wtyczki WordPress. Wykorzystaj wtyczki WordPressa do rozwoju funkcji Twojej nowej strony internetowej. Pamiętaj, żeby korzystać z wtyczek ostrożnie, dbając o ich bezpieczeństwo i regularnie aktualizując je, aby uniknąć potencjalnych problemów. Warto również wybierać wtyczki od renomowanych dostawców, a także korzystać z recenzji i opinii społeczności WordPress, aby znaleźć najlepsze rozwiązania. Dzięki odpowiedniemu podejściu, wtyczki WordPress mogą znacząco ułatwić zarządzanie stroną internetową i zwiększyć jej efektywność.

Gotowe wtyczki i związania nie odpowiadają na Twoje potrzeby. Stwórz coś wyjątkowego razem z nami. Skontaktuj się z naszą agencją WordPress już dziś i przekonaj się, jakie korzyści przyniesie Ci współpraca z profesjonalistami – zapytaj nas o wtyczkę WordPress.


Czytaj również o WordPress:

Platforma WordPress

Potrzebujesz wsparcia przy założeniu strony, sklepu WordPress lub instalacji i konfiguracji WordPressa. Czytaj więcej o naszych usługach...

4.9/5 - (120 votes)
Kontakt przez messenger