Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

WordPress API co to jest?

wordpress api co to jest

Zastanawiasz się, co to jest WordPress API? Może pierwszy raz spotykasz się z tym określeniem lub potrzebujesz integracji API na Twojej stronie, lub sklepie WordPress?

Zapewne nie wiesz, co to jest i jak działa WordPress API, ale bardzo prawdopodobne jest to, że na co dzień z niego korzystasz. Współczesne strony internetowe i sklepy coraz bardziej zależą od różnych API. Interfejsy API są bardzo powszechne i korzystamy z nich podczas różnych aktywności w internecie, robiąc zakupy, komunikując się z bliskimi, czy wykonując przelewy itp.

strona internetowa wordpress

Integracja WordPress API

Potrzebujesz integrację strony lub sklepu WordPress z zewnętrznym systemem przez WordPress API. Poznaj nasze usługi dedykowane dla WordPress.

Wszystkie aplikacje, które używasz na co dzień łączące się z internetem używają API. Aplikacje serwisów społecznościowych używają API do wyświetlania i publikowania wpisów za pomocą aplikacji na smartfonie. Interfejsy API zapewniają elastyczny, uproszczony sposób integracji aplikacji.


Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest API?
 • Jak działa interfejs API REST?
 • Co to jest WordPress API?
 • Jak korzystać z API REST WordPress?

API to najpowszechniej stosowaną metodą łączenia komponentów w architekturach mikrousług. Dowiedz się, więcej co to jest API, jak działa i jakie są podstawowe rodzaje API. W naszym tekście wyjaśnimy Ci, co oznacza skrót API oraz na czym polega jego działanie. Opiszemy także podstawowe funkcje WordPress API, rozwiązania oraz gdzie są stosowane w praktyce na stronie WordPress.


Co to jest WordPress API? (interfejs programowania aplikacji)

Szacowany czas czytania: 11 minut

Przejdź do sekcji:

 1. Czym jest API definicje
 2. Jak działa interface REST API?
 3. WordPress API
 4. WordPress REST API
 5. Korzystanie w WordPress REST API
 6. Kto wykona integrację WordPress API?
 7. Ile kosztuje wdrożenie WordPress API?
 8. Co to jest API – najczęstsze pytania
 9. Podsumowanie

Czym jest API definicje

API (interfejs programowania aplikacji)

API (Application Programming Interface), czyli interfejs programowania aplikacji to zestaw reguł umożliwiających przesyłanie danych między aplikacjami. Wiele serwisów internetowych oferuje publiczne API, pozwalające każdemu na wysyłanie i odbieranie zawartości z danego serwisu.

API to oprogramowanie, które umożliwia komunikację z innymi programami w limitowany i uporządkowany sposób. Użycie API pozwala współdzielić dane i wysyłać komunikaty.

API dostępne jest przez internet przy użyciu adresów URL zaczynających się od http:// to inaczej API sieciowe. Pobieranie oraz publikowanie informacji w sieci wymaga wysłania żądania do API.

Możliwość używania żądań API w aplikacji pozwala na wyjście poza dane dostępne lokalnie na urządzeniu i tworzenie skrótów komunikujących się z dowolnym serwisem internetowym, który oferuje publiczne API. W ten sposób można tworzyć własne skróty, pobierać duże ilości danych i wyświetlając je w dowolny sposób, a także odsyłać dane z powrotem do API i uaktualniając je w serwisie internetowym.

Co to jest REST?

REST (Representational State Transfer) to styl architektoniczny budowania API. REST zaprojektowano z myślą o wydajnej wymianie danych na drodze klient – serwer.

Co to jest interfejs API REST?

Interfejs API, czyli aplikacyjny interfejs programistyczny, jest zestawem reguł definiujących sposób, w jaki aplikacje lub urządzenia mogą się ze sobą łączyć i komunikować.

Interfejs API REST to interfejs API zgodny z zasadami projektowania REST, czyli stylem architektury representational state transfer.


Jak działa interfejs API REST?

Gdy korzystasz z bramki płatności w sklepie internetowym to API jest odpowiedzialne za weryfikację płatności i zmianę statusu zamówienia w sklepie. Innym przykładem Jest korzystanie z funkcji logowania do sklepu za pośrednictwem serwisu społecznościowego. To właśnie API wysyła do aplikacji potrzebne dane uwierzytelniające użytkownika.

Interfejs API REST komunikuje się za pośrednictwem żądań HTTP w celu wykonywania standardowych funkcji bazy danych, takich jak tworzenie (create), odczytywanie (read), aktualizowanie (update) i usuwanie (delete) rekordów w zasobie.

Interfejs API REST może użyć:

 • żądania GET do pobrania rekordu
 • żądania POST do utworzenia rekordu
 • żądania PUT do zaktualizowania rekordu
 • żądania DELETE do usunięcia rekordu

Wszystkie metody HTTP mogą być używane w wywołaniach API. Dobrze zaprojektowany interfejs API REST jest podobny do serwisu www działającego w przeglądarce www z wbudowaną funkcjonalnością HTTP.

Informacje mogą być dostarczane klientowi w niemal dowolnym formacie, w tym JSON (JavaScript Object Notation), HTML, XLT, Python lub PHP albo jako jawny tekst. Format JSON jest często używany, ponieważ jest czytelny zarówno dla ludzi, jak i maszyn, a ponadto jest niezależny od języka programowania.

Parametry i nagłówki żądań także są ważne w przypadku wywołań API REST, ponieważ zawierają ważne informacje identyfikujące, takie jak metadane, autoryzacje, identyfikatory URI, dane o buforowaniu, pliki cookie itp. Dobrze zaprojektowany interfejs API REST są używane nagłówki żądań i nagłówki odpowiedzi, a także konwencjonalne kody statusu HTTP.


WordPress API

WordPress API oznacza interfejs programowania aplikacji WordPress. Można go podzielić na wiele sekcji/tematów API. Każdy obejmuje funkcje związane z danym zestawem funkcjonalności i korzystanie z niego. Razem tworzą coś, co można nazwać WordPress API, czyli interfejs wtyczki/motywu/dodatku stworzony przez cały projekt WordPress.

Interfejs API REST to tylko jeden z wielu interfejsów API udostępnianych przez WordPress. Dokumentację dotyczącą tych dodatkowych interfejsów API można znaleźć tutaj:

WordPress APIs


WordPress REST API

WordPress REST API to interfejs programistyczny, który umożliwia interakcję ze stroną WordPress za pomocą pobierania i wysyłania obiektów w celu odczytywania i zarządzania treściami strony internetowej lub sklepu. Interfejs API REST WordPress zapewnia aplikacjom interfejs do interakcji z witryną WordPress poprzez wysyłanie i odbieranie danych jako obiektów JSON (JavaScript Object Notation). Jest to podstawa funkcja WordPress Block Editor i może również umożliwić motywowi, wtyczce lub niestandardowej aplikacji prezentowanie nowych, zaawansowanych interfejsów do zarządzania i publikowania zawartości strony.

WordPress korzystający z REST API zmienia stronę internetową w aplikację.

Korzystając z interfejsu API REST WordPress, można tworzyć wtyczki, aby zapewnić zupełnie nowe wrażenia administracyjne dla WordPress, zbudować nowy interaktywny interfejs użytkownika lub przenieść zawartość WordPress do całkowicie oddzielnych aplikacji. W praktyce oznacza to, że możesz stworzyć aplikację mobilną na Androida lub iOS, która będzie bazować na danych pochodzących z Back-Endu platformy WordPress.

REST API to funkcja WordPressa zorientowana na programistów. Interface API zapewnia dostęp do danych zawartości strony i wdraża te same ograniczenia uwierzytelniania. Treści, które są publiczne na stronie, jest ogólnie dostępna za pośrednictwem interfejsu API REST, treści prywatne są chroniona hasłem, a użytkownicy wewnętrzni, niestandardowe typy postów, a metadane są dostępne tylko po uwierzytelnieniu.

Jeżeli nie jesteś programistą, najważniejszą rzeczą do zrozumienia na temat interfejsu API w WordPressie jest to, że dostarcza on edytorowi bloków i nowoczesnym wtyczkom interfejsy bez narażania bezpieczeństwa lub prywatności Twojej strony, lub sklepu internetowego.


Korzystanie z WordPress REST API

WordPress zapewnia bogaty zestaw narzędzi, wtyczek i interfejsów do tworzenia stron internetowych, dlatego zwykły użytkownik nie korzysta z interfejsu API REST. Do stworzenia strony lub sklepu WordPress nie używa się interfejsu API REST, podobnie taka wiedza nie jest niezbędna do zbudowania motywu lub wtyczek WordPress.

Jeżeli chcesz napisać nowy motyw, wtyczkę lub aplikację zewnętrzną jako aplikację JavaScript po stronie klienta, lub samodzielny program w języku innym niż PHP, to taka aplikacja będzie potrzebować ustrukturyzowanego sposobu uzyskiwania dostępu do treści na stronie WordPress. Każdy język programowania, który może wysyłać żądania HTTP i interpretować JSON, może używać interfejsu API REST do interakcji z WordPress, od PHP, Node.js, Go i Java, po Swift, Kotlin.

Interfejs API REST można użyć do uporządkowanego, rozszerzalnego i prostego sposobu na pobieranie danych do i z WordPressa. Interfejs API REST jest dość złożony, więc korzystanie z niego będzie wymagać korzystania z podręcznika, który możesz odszukać na oficjalnej stronie WordPress.org w sekcji dla Developerów – WordPress REST API.


Kto wykona integrację WordPress API

Zintegruj Twoją stronę WordPress z innymi aplikacjami za pomocą WordPress REST API. Dzięki takiej integracji WordPress przestanie być zwykłą stroną internetową i stanie się rodzajem nowoczesnej aplikacji.

Szukając wykonawcy integracji WordPress API dla strony internetowej, czy rozwiązania e-Commerce? Takie zadanie możesz powierzyć Agencji interaktywnej, Agencji e-Commerce, Software housowi lub doświadczonemu Back-end Developerowi.

wordpress development
WordPress API

od 1450 zł

Integracja WordPress z innymi aplikacjami za pomocą REST API
Zobacz więcej

Agencja interaktywna to firma specjalizująca się w przygotowaniu i wdrożeniu strategii budowy wizerunku przedsiębiorstw w internecie na podstawie założeń marketingowych przedstawionych przez klienta. Do najpopularniejszych usług proponowanych przez agencje interaktywne należą projektowanie serwisów www i stron internetowych.

Agencji e-Commerce to wyspecjalizowana agencja interaktywna w tworzeniu projektów i rozwiązań dla branży e-Commerce. Do najpopularniejszych usług proponowanych przez agencje e-Commerce należą: sklepy internetowe, platformy e-Commerce, platformy i sklepy B2B, sklepy dropshipping i sklepy marketplace.

Software house to wyspecjalizowana firma zajmujące się tworzeniem oprogramowania. W typowych projektach realizowanych przez software house dużą wagę przykładana się do analizy procesów biznesowych klienta, tworzenia specyfikacji funkcjonalnej, testowania aplikacji oraz jej integracji z innymi systemami. Firmy z tej branży zajmują się przede wszystkim tworzeniem aplikacji dedykowanych i oprogramowania na zamówienie.

WordPress Software House

Szukasz zaawansowanych możliwości rozwoju WordPress? Jesteśmy software housem specjalizującym się w platformie WordPress. Pomagamy firmom, startupom, agencjom w rozwoju projektów WordPress i WooCommerce.


Ile kosztuje wdrożenie WordPress API?

Wdrożenie WordPress API może być rozliczone za pomocą dwóch różnych metod rozliczania pracy programistycznej i projektowej są to: Fixed Price i Time & Material.

Fixed Price to model współpracy najczęściej używany pomiędzy agencją a klientem, który polega na tym, że cena za realizację projektu ustalana jest na podstawie stałego cennika usług. Pozwala to na bardzo precyzyjne dopasowanie budżetu do zleconego projektu. Wycena dotyczy zakresu prac, a nie tego, ile czasu zajmie jego wykonanie.

Time & Material to model rozliczenia pracy, który opiera się na podstawie ilości godzin przeznaczonych przez developera na realizację projektu. Klient płaci więc za efektywne roboczogodziny. Cena za usługi jest elastyczna, ponieważ w każdym momencie możemy zlecać wykonanie poprawek, który zostaną uwzględnione i nie będzie to miało wpływu na cenę projektu.

Więcej o Fixed Price i Time & Material


Co to jest WordPress API – najczęstsze pytania

Co to jest API?

API to oprogramowanie, które umożliwia komunikację z innymi programami w limitowany i uporządkowany sposób. Użycie API pozwala współdzielić dane i wysyłać komunikaty.

WordPress API

WordPress API oznacza interfejs programowania aplikacji WordPress. Można go podzielić na wiele sekcji/tematów API. Każdy obejmuje funkcje związane z danym zestawem funkcjonalności i korzystanie z niego. Razem tworzą coś, co można nazwać WordPress API, czyli interfejs wtyczki/motywu/dodatku stworzony przez cały projekt WordPress.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu już wiesz, dlaczego warto korzystać z WordPress API, gdy chcesz stworzyć dedykowany projekt. Jeżeli masz jakieś pytania dotyczące wdrożenia API dla WordPress z dedykowana stroną internetową lub sklepu e-Commerce, wyślij do nas maila na adres: studio@thenewlook.pl lub zadzwoń pod nr telefonu: 730 170 330 albo wypełnij brief, opisując czego potrzebujesz, a my odpowiemy na niego w ciągu 48 godzin.


Czytaj również:

Agencja interaktywna

Potrzebujesz wspacia profesjonalnej agencji interaktywnej do stworzenia Twojej strony internetowej, e-sklepu lub pozycjonowania SEO? Poznaj nas i pracuj z nami...

5/5 - (21 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger