Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Tworzenie stron internetowych

tworzenie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych to skomplikowany proces wymagający wiedzy i umiejętności projektowania nowoczesnych stron internetowych dopasowanych do potrzeb Klientów. Jak kompleksowo stworzyć stronę internetową od projektu, przez optymalizację treści, wdrożenia po pozycjonowanie w Google?

Dynamika internetu i marketingu internetowego wymaga tworzenia nowoczesnych i responsywnych stron internetowych. Tworzenie stron internetowych to dynamiczna dziedzina, w której jakość wykonania strony internetowej i jej promocja nigdy nie były tak kluczowe dla sukcesu Twojej firmy lub marki.

Strona internetowa to niezwykle przydatne narzędzie do komunikacji Twojej firmy lub marki. W świecie, w którym wszyscy mają połączenie z internetem, najważniejsze jest pierwsze wrażenie, jakie strona wywiera na odbiorcy. Stworzenie profesjonalnej strony internetowej jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu w wielu branżach.

Strona internetowa umożliwia kontakt z użytkownikami internetu i pozwala generować większe zyski. Według Google’a niemal 70% konsumentów przyznaje, że chętniej robi zakupy w firmie, która ma stronę internetową, niż w firmie, która jej nie ma.

Strona internetowa to sposób na promowanie biznesu w internecie. To miejsce, gdzie możesz zaprezentować swoją ofertę, zdobywać klientów albo sprzedawać produkty i usługi w e-sklepie. Dlatego proces tworzenia stron internetowych, projektowanie grafiki, funkcjonalności nabiera nowego znaczenia.

W dzisiejszych czasach każda osoba, która prowadzi firmę lub inną działalność, decyduje się na założenie strony internetowej. Klienci szukają w internecie informacji o produktach, usługach, lokalizacji firm, godzinach pracy przedsiębiorstwa. Posiadanie nawet prostej strony internetowej, która jest dobrze zaprojektowana, może na starcie biznesu zapewnić Ci przewagę nad konkurencją w Twojej branży. Dzięki stworzeniu strony www możesz zwiększyć szanse na sprzedaż produktów, otworzysz się na nowe rynki i rozwijasz biznes.


Strona internetowa

Platformy CMS do tworzenia stron internetowych, jak WordPress ewoluowały, dzięki czemu korzystanie z nich jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek. Nie musisz mieć umiejętności kodowania, aby stworzyć atrakcyjną i funkcjonalną witrynę. Pamiętaj o podstawowych zasady i wskazówkach, które nadadzą Twojej stronie profesjonalny wygląd, ułatwią jej znalezienie w wyszukiwarce i pokażą Twoją firmę w najlepszym świetle.

Być może słyszałeś o zaletach platformy WordPress i myślisz, jak zacząć projekt na tej platformie? Poznaj WordPressa i dowiedź się jak założyć krok po kroku Twoją pierwszą stronę WordPress. WordPress jest liderem wśród systemów zarządzania treścią. Jego ogromna popularność wynika z łatwości obsługi, wysokiego poziomu personalizacji oraz skuteczności opcji SEO. Obecnie około 35% wszystkich stron internetowych jest budowanych w oparciu o WordPress.

co to jest WordPress

Co to jest WordPress?

Chcesz stworzyć profesjonalną stronę internetową? Poznaj bliżej platformę WordPress. Przeczytaj nasz poradnik nt. Co to jest WordPress…


Główną zaletą tworzenia strony internetowej na WordPressie jest jego prostota i intuicyjność. Nawet nowi użytkownicy internetu, szybko opanują podstawy obsługi strony internetowej na WordPressie, dlatego też wszystkie nasze strony internetowe opieramy na tej platformie. Dzięki zastosowaniu WordPressa jesteś w stanie samodzielnie edytować i dodawać nowe treści na Twoją stronę internetową.

Teraz i Ty masz w zasięgu ręki gotowe narzędzia, które pozwalają praktycznie od zaraz stworzyć stronę internetową. Przeczytaj nasz przewodnik dotyczący stron internetowych krok po kroku, w którym przeczytasz, co to jest strona internetowa i jak ją założyć. Jeśli chcesz zbudować stronę firmy lub sprawić, by Twoja obecna strona była bardziej skuteczna, oto nasze wskazówki, jak pomóc Twojej firmie skutecznie konkurować w internecie.

Dowiedź się więcej na temat tworzenia stron internetowych, co to jest strona internetowa, jak działa i jak stworzyć własną stronę internetową lub zleć jej profesjonalne wykonanie i wykorzystaj możliwości, jakie może dać Twojemu biznesowi strona internetowa.Tworzenie stron internetowych krok po kroku

Szacowany czas czytania: 50 minut


Tworzenie stron internetowych definicje

Strona internetowa (ang. web page) to zbiór uporządkowanych logicznie, połączonych ze sobą przez nawigację oraz linki elementów, prezentowanych za pomocą przeglądarki internetowej pod jednolitym adresem URL. Strona to dokument napisany językiem HTML lub innym, udostępniana w internecie przez serwer www. Po stronie użytkownika strona internetowa jest zwykle otwierana i wyświetlana za pomocą przeglądarki internetowej. Tworząc stronę internetową, możesz dobrać teksty, filmy, kolory, grafiki, animacje, dźwięki czy hiperłącza (linki) do innych stron internetowych lub też plików.

Stroną internetową określa się również podstronę, która wchodzi w skład tej samej witryny internetowej. Strona internetowa może być nazywana również stroną www, serwisem www, witryną internetową. Nazwy te są często używane zamiennie. Może więc okazać się, że stroną internetową będzie nazywana jednostronicowa wizytówka, rozbudowany portal informacyjny, sklep internetowy, a nawet aplikacja internetowa.

Obecnie strony internetowe tworzy się za pomocą m.in. HTML5, CSS 3 i JavaScript. Strony internetowe mogą być tworzone również za pomocą systemów zarządzania treścią tzw. CMS.

sklep b2b

Co to jest strona www?

Chcesz stworzyć profesjonalną stronę internetową? Przeczytaj nasz poradnik nt. Co to jest strona internetowa krok po kroku…


CMS to rodzaj oprogramowania służącego do publikowania treści na stronach internetowych, modyfikowania czy organizowania treści. CMS-y stworzono przede wszystkim w celu ułatwienia obsługi stron internetowych, sklepów internetowych, blogów, szczególnie tych, które są często aktualizowane, uzupełniane, zawierają bardzo dużo treści lub mają skomplikowaną strukturę. Dzięki rozwiązaniom CMS aktualizacja i rozbudowa stron nie wymagają od użytkowników znajomości języków programowania, a zapoznanie się z ich funkcjami zwykle jest znacznie prostsze niż nauka HTML czy CSS. W założeniu obsługa CMSa powinna być intuicyjna i stosunkowo łatwa dla każdego użytkownika redagującego stronę.

cms co to jest system zarządzania treścią

CMS co to jest?

Poznaj systemy zarządzania treścią, ich rodzaje oraz najważniejsze platformy open-source: WordPress, Joomla, Drupal. Czytaj nasz poradnik o CMS …


Tworzenie stron internetowych

Tworzenie stron internetowych to bardzo szerokie pojęcie, które często mylnie sprowadzane jest tylko do projektu lub budowania struktury strony www. Jednak to zdecydowanie szerszy zakres kreacji i wieloetapowy proces działania, który wymaga sporego nakładu pracy oraz właściwego podejścia. Tworzenie stron podobnie jak każda inna praca projektowa składa się z wielu etapów oraz musi być właściwie zaplanowany i zrealizowany.

Tworzenie stron internetowych jest zamiennie używane ze zwrotem: projektowanie stron internetowych, web design, wdrożenie strony internetowej.

Projekt strony internetowej – odnosi się głównie do części graficznej strony. Może również obejmować etap tworzenia makiet oraz layoutu strony.

Web design – oznacza projektowanie funkcji interfejsu użytkownika strony internetowej oraz jego szaty graficznej obejmujący zaprojektowanie, rozplanowanie takich elementów strony jak nawigacja, interaktywność, użyteczność, architektura informacji oraz współdziałanie elementów tekst, zdjęcia, filmy itp.

Wdrożenie strony – odnosi się głównie etapu wdrożenie projektu graficznego i funkcji strony internetowej, czyli przeniesienie języka graficznego i funkcjonalnego na kod strony.

Tworzenie stron internetowych – obejmuje zakres prac związany z projektowaniem strony, webdesignem, wdrożenie także takie etapy jak analiza, audyt, tworzenie treści, pozycjonowanie, rozwój strony, administracja. Tworzenie stron internetowych jest zatem pojęciem szerszym i obejmuje wszystkie etapy od analizy po promocję strony.

Pod pojęciem tworzenia stron internetowych możemy rozumieć sklepów internetowych, aplikacji webowych. Powodem tego jest szerokie znaczenie tego sformułowania oraz rozmyte granice pomiędzy różnymi typami stron internetowych. Dlatego też często zamiennie stosowane są określenia strona, sklep czy aplikacja.

Pojęciem tworzenia stron internetowych możemy rozumieć szerszy aspekt usług internetowych jak tworzenie stron internetowych, sklepów internetowych, aplikacji webowych czy pozycjonowanie SEO i SEM.

Tworzenie stron internetowych jest zagadnieniem złożonym, dlatego kluczowym etapem przy tworzeniu stron jest właściwe zrozumienie oczekiwań klienta oraz zakresu projektu, który ma być wdrożony.

Dobra agencja interaktywna jako twórca strony internetowej powinna dokładnie poznać potrzeb klienta i projektu. Jest to bardzo istotny etap wpływający przebieg i sukces całego projektu. Dzięki niemu można doprecyzować, jakie funkcje ma posiadać strona i oszacować koszty projektu. Pamiętaj, że wiele z pozoru prostych funkcji, znacząco zmienia zakres niezbędnych prac. Dlatego nie zawsze jest możliwe określenie pełnych kosztów w początkowej fazie projektu.


Proces tworzenia stron internetowych

Codziennie surfujemy w sieci i przegląda dziesiątki stron internetowych. Widzimy finalny efekt pracy nad stroną, ale większość z nas nie zastanawia się nad tym, jakie są rodzaje stron internetowych i jak powstają. Strona internetowa to często dziesiątki godzin pracy kilku specjalistów, tysiące linijek skomplikowanego kodu, które w połączeniu dają finalny efekt tego, co widzimy w przeglądarce internetowej. Stronę internetową możesz również w prosty sposób założyć samemu. Poznaj proces tworzenia stron internetowych.

Tworzenie stron internetowych to proces składający się z kilku elementów: projekt, wdrożenia, tworzeniem dedykowanych treści, a także szerokiego aspektu pozycjonowaniem i marketingu. Podczas procesu tworzenia nowoczesnej strony należy pamiętać, że powinna być ona responsywna, czyli dostosowana dla różnych odbiorców i urządzeń, których właśnie używają: smartfony, tablety, komputerach stacjonarnych i laptopach.

Projekt strony

Projekt strony internetowej, aby były skuteczny i intuicyjny musi łączyć fachowość projektu graficznego, UX/UI i ekspercką wiedzę nt. nowych mediów.

Dowiedz się więcej

Wdrożenie

Wdrożenie strony powinno bazować na najnowszych technologiach dopasowanych do Twoich klientów. Każdy w pełni funkcjonalny projekt strony musi być responsywny i skalowalny. Idealnym rozwiązaniem jest postawienie strony na łatwej w obsłudze, intuicyjnej platformie WordPress.

Dowiedz się więcej

Treść strony

Dobry design i technologie muszą bazować na unikatowych treściach. Unikatowa treść jest niezbędna do pozycjonowania w Google oraz przyciągnięcia uwagi użytkownika, aby pozostał na stronie na dłużej.

Dowiedz się więcej

Pozycjonowanie SEO

Proces tworzenia strony internetowej warto opierać na zasady optymalizacji i pozycjonowania. Każdą stronę należy analizować pod kątem przyjazności dla użytkownika, struktury oraz przede wszystkim dostosowania do wymagań pozycjonowania w Google.

Dowiedz się więcej

Administracja strony

Tworzenie stron to proces, który obejmuje aktualizację oprogramowania CMS i działania związane z bieżącą administracją, bezpieczeństwem strony.

Dowiedz się więcej

Wsparcie

Strona internetowa wymaga ponadto rozwoju, aktualizacji i opieki nad stroną, czyli działania związane z rozwojem funkcjonalności, zmianami treści oraz wyglądu strony.

Dowiedz się więcej


Cel strony internetowej

Strona internetowa służy zazwyczaj jako miejsce do dostarczania ogólnych informacji o Twojej firmie, jako bezpośredni sklep do sprzedaży produktów lub jako platforma B2B. Strona musi wyraźnie pokazywać, czym się zajmuje lub jaka jest oferta Twojej firmy. Ważny jest jasny opis tej działalności, już od pierwszej strony. Pamiętaj, że użytkownik nie będzie przeglądał strony internetowej, jeżeli informacje, których szuka, nie są proste i dostępne. Ponadto Google nie oceni pozytywnie strony, która jest zagmatwana i nie poleci jej w wynikach wyszukiwarki. Dlatego tak ważne jest, aby jasno określić, co jest celem strony, co oferuje, a potem wdrożyć taki projekt.

Określenie celu strony internetowej

Pierwszym krokiem w celu stworzenia atrakcyjnej, funkcjonalnej i dopasowanej do Twoich potrzeb strony jest precyzyjne określenie, jaką funkcję ma pełnić:

 • Czy ma to być jedynie wizytówka zawierające podstawowe dane na temat firmy, jej usług, produkty?
 • Czy ma być stworzona zgodnie z najnowszymi trendami graficznymi, z ciekawymi funkcjonalnościami oraz szczególnie przyjazna dla Google’a?
 • Czy strona firmy ma mieć funkcjonalność sklepu, katalogu produktów lub być platformą B2B?

Celem uruchomienia strony internetowej może być otwarcie biznesu, dzielenie się informacjami, nauka, kreowanie obecności w internecie. Każdy z tych celów musi być ukierunkowany na potrzeby użytkowników. Strony internetowe wykorzystywane w celu prowadzenia działalności gospodarczej mają duże znaczenie dla wizerunku firmy, co może mieć wpływ na wynik ekonomiczny działalności rynkowej, a ewentualne błędy na stronie internetowej mogą negatywnie oddziaływać na potencjalnych klientów.

Dlaczego wyznaczenie celu jest ważne przy projektowaniu stron?

Wyznaczając cel i tworząc stronę internetową, należy pamiętać, że jest on dla użytkowników Internetu, a nie właściciela danej strony. Dlatego należy zadać sobie pytanie, w jakim celu użytkownicy odwiedzają Twoją stronę internetową?

Zakres powodów, dla których strony internetowe są odwiedzane przez użytkowników, jest nieograniczony. Bazuje on jednak na dwóch ogólnych założeniach, które mogą występować jednocześnie i być powiązane.

 • poszukiwanie informacji lub wymiana informacji
 • celem wykonania akcji zakupu, sprzedaży, itp.

Dobrze określony cel pozwoli na sprecyzowanie działań niezbędnych do realizacji projektu. Nakreślając cel strony, należy określić odbiorców strony oraz ich potencjalne oczekiwania. Klarowność celu pozwoli na stworzenie strony, która odniesie sukces.

W jaki sposób wyznaczyć cele?

Cele strony internetowej można wyznaczyć zależnie od projektu. To, co chcesz osiągnąć dzięki stronie internetowej, może się różnić w zależności od specyfiki strony.

Wizytówka
Podstawowa strona internetowa stanowiąca wirtualną wizytówkę w internecie, jeżeli prowadzisz stacjonarną firmę. Jej celem jest przedstawienie aktualnej oferty, dane kontaktowe oraz adresowe.

Blog
Rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blogi umożliwiają zazwyczaj archiwizowanie oraz kategoryzację wpisów, a także dodawanie komentarzy przez czytelników. Blog od innych stron internetowych różni się zawartością i odróżnia bardziej personalny charakter publikowanych treści, a fakty nierzadko przeplatają się z opiniami autora. Zakładając własnego bloga, należy określić przede wszystkim grupę odbiorców oraz to, co chcesz dostarczyć czytelnikom.

Jak założyć bloga – poradnik

Strona firmowa
Strony internetowe firmowe wykorzystywane są w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Mają one duże znaczenie dla budowania wizerunku firmy lub marki, co ma wpływać na zwiększenie sprzedaży produktów lub usług. Ewentualne błędy na stronie firmowej mogą negatywnie oddziaływać na potencjalnych odbiorców i klientów.

Profesjonalna strona firmy – poradnik

Sklep internetowy
Sklep internetowy to rodzaj strony internetowej, dzięki której można prowadzić sprzedaż i dokonywać zakupów online. E-Sklep umożliwia wirtualne przeglądanie oferty, asortymentu i dokonania płatności za zakup. Sklepy internetowe korzystają z oprogramowania zwanego platformą e-Commerce.

Sklep internetowy – poradnik

Określenie celu w przypadku e-sklepu jest szczególnie istotne. Stworzenie, utrzymanie oraz administracja sklepu internetowego jest kosztowne, dlatego też wymaga zaplanowania wielu celów i dookreślenia takich elementów jak budżet, asortyment, grupa docelowa klientów, szacunkowa sprzedaż oraz oczekiwane zyski. Warto ustalić co chcesz osiągnąć w określonym czasie, dzięki czemu bez problemu obierzesz dobrą oraz wydajną ścieżkę rozwoju.

jaki sklep internetowy założyć

Jaki sklep internetowy założyć?

Przeczytaj nasz poradnik jaki sklep internetowy założyć. …


Jak działa strona internetowa?

Użytkownik, przeszukując internet zwykle trafia na stronę główną. Strona główna to pierwsza strona, domyślnie wywoływany dokument, całej strony.

Strona ta nosi nazwę home page i pod takim pojęciem jest często używana w sieci. W przypadku budowy witryn opartych np. o systemy CMS bazują one na strukturze: strona główna (home page), podstrony lub strony (single page) i wpisy (posts).

Istnieje wiele narzędzi oraz języków programowania, które umożliwiają stworzenie strony internetowej: HTML, CSS, PHP, JavaScript, Python, Java, jQuery, C++, React.


Dynamiczne i statyczne strony internetowe

Strony internetowe możemy podzielić na strony statyczne, dynamiczne i aplikacje internetowe. Różnią się one między sobą pod względem posiadanych funkcji.

Strona statyczna

Statyczna strona internetowa to zazwyczaj prosta strona internetowa z informacjami, bez dodatkowych funkcjonalności. Taka strona to prosty dokument HTML umieszczony na serwerze internetowym (hosting). Gdy użytkownik wprowadza adres strony w przeglądarce, wyświetla się mu statyczna strona, który wygląda dokładnie tak samo, jak te przechowywane na serwerze.

Zalety strony statycznej

 • strony statyczne są szybkie, ponieważ strony są ładowane przez serwer bez żadnych zmian
 • statyczna strona internetowa jest tanie w obsłudze, ponieważ nie wymaga administracji
 • strony statyczne są tworzone raz i nie są modyfikowane
 • strona statyczna nie ma żadnych wymagań co do hostingu

Wady strony statycznej

 • nieaktualne informacje na stronach statycznych należy ręcznie modyfikować w pliku HTML
 • modyfikacja treści na stronie statycznej wymaga minimalnej wiedzy programistycznej
 • brak CMS-a wymaga wgrywania zmodyfikowanych plików HTML ręcznie przez program FTP
Dynamiczna strona internetowa

Współczesna strona internetowa powinna być dynamiczna. Musi reagować na potrzeby użytkowników i pozwolić im korzystać z różnych funkcjonalności oraz reagować na zmiany przez dodawanie nowych treści.

Dynamiczna strona internetowa połączona jest z bazą danych, w której przechowywane są wszystkie treści. Treści na stronie zmieniają się w zależności od konfiguracji i dzieje się to dzięki systemowi zarządzania treścią CMS (np. WordPress, Joomla, Drupal, itp.). CMS umożliwia automatyczne wprowadzanie zmiany lub aktualizacje w bazie danych. Zmiany na stronie mogą być wprowadzane na bieżąco przez administratora, właściciela strony czy użytkowników, którzy mogą wypełnić formularz, wybrać ofertę, dodać produkt do koszyka i złożyć zamówienie. 

Zalety strony dynamicznej

 • dynamiczne strony internetowe korzystają z elastyczności systemów takich jak WordPress
 • łatwa edycja strony dynamicznej dzięki systemowi CMS, bez wiedzy programistycznej
 • dynamiczna strona internetowa umożliwia reakcję na zmiany wprowadzane przez użytkownika

Wady strony dynamicznej

 • stworzenie dynamicznej strony internetowej zazwyczaj jest bardziej kosztowne
 • strona dynamiczna z system zarządzania treścią (CMS) wymagają administracji i aktualizacji
 • rozwój strony dynamicznej wymaga podstawowej wiedzy HTML i PHP
 • konfiguracja systemu wymaga znajomości języka programowania PHP
 • serwer, na którym hostowana jest strona dynamiczna musi mieć bazę danych
 • duże strony dynamiczne wymagają większych zasobów serwera

Jak stworzyć stronę internetową?

Założenie strony WordPress może wydawać się skomplikowane. Jeżeli jednak masz podstawowe umiejętności związane z używaniem komputera i internetu nie powinno to być trudne. Zaczynając tworzenie strony WordPress, ucząc się, na pewno popełnisz mnóstwo błędów. Możesz oczywiście skorzystać z doświadczeń innych osób, aby nie powtarzać tych samych błędów podczas tworzenia własnego WordPressa. Nasz krótki przewodnik, pozwoli Ci dowiedzieć się jak zacząć WordPress oraz jak w szybki i łatwy sposób nauczyć się obsługiwać stronę WordPress.

strona internetowa domena hosting wordpress

Nazwa i domena strony internetowej

Pierwszym krokiem do założenia strony internetowej jest znalezienia odpowiedniej nazwy i zarezerwowanie domeny. Jeżeli wybierzesz nazwę, to warto od razu sprawdzić na stronie firmy hostingowej, czy możesz zarejestrować i kupić domenę z tą samą nazwą. Przy pomocy wyszukiwarki na stronie firmy hostingowej łatwo i szybko znajdziesz wolne nazwy domen.

Nazwa domeny, znana również jako adres strony, jest często punktem wejścia do stworzenia Twojej strony firmowej. Ważne jest, aby wywarła ona dobre wrażenie na użytkownikach, a także, aby była optymalna pod kątem wyszukiwarek, pozycjonowania SEO oraz była atrakcyjna dla klientów pod kątem ewentualnej promocji w mediach społecznościowych.

Domena

Gdy masz już nazwę, musisz wybrać rozszerzenie domeny. Każdy adres strony internetowej składa się z nazwy i rozszerzenia. Musisz sprawdzić, czy można zarejestrować taką domenę. Jeżeli okaże się, że domena pasująca z wybraną nazwą Twojej strony www jest już zajęta, możesz zrobić kilka rzeczy:

Dobra nazwa to początek sukcesu strony firmy. Pamiętaj, że przy tak wielu stronach internetowych ważne jest, aby nazwa Twojej witryny była unikalna i zapadająca w pamięć, aby ludzie ją kojarzyli i nie mieli problemu z wyszukaniem Twojej firmy w przyszłości. Staraj się, aby nazwa była łatwa do zapisania, unikaj potencjalnych nieporozumień, które mogą powstać podczas zapisywania nazwy lub podczas rozmowy telefonicznej.

Nazwa domeny ma znaczenie dla strony internetowej. Po pierwsze, przed utworzeniem strony internetowej zawsze musisz wymyślić chwytliwą nazwę domeny, która będzie pasować do Twojej firmy lub marki. Nazwa domeny powinna być łatwa do zapamiętania i przyciągająca uwagę.

Domena musi posiadać tzw. domenę najwyższego poziomu. Jest to sufiks na końcu nazwy domeny, np. .com, .pl lub inny. Każda domena w internecie składa się z nazwy oddzielonej kropkami. Ostatnia z tych nazw jest domeną najwyższego poziomu.

Istnieją dwa typy domen najwyższego poziomu:

 • krajowe (kod kraju) – zawsze dwuliterowe np. Polska – .pl
 • funkcjonalne np. .org, .biz, .info

Po wybraniu nazwy domeny musisz potwierdzić jej dostępność i kupić ją za pośrednictwem rejestratora domen. W Polsce rejestracją domen zajmuje się w zasadzie każda firma hostingowa. Roczny koszt utrzymania domeny w zależności od rozszerzenia zaczyna się od 30 zł netto. Jeśli płacisz więcej, to przepłacasz lub trafiłeś na nieuczciwego usługodawcę. Nie ulegaj promocjom, ponieważ zapłacisz za nie w kolejnym roku.

Ponieważ większość dobrych nazw domen jest już zarezerwowana przez tzw. łowców domen, możesz być zmuszony kupić domenę od obecnego właściciela lub na rynku wtórnym.


Hosting strony internetowej

Gdy masz już wybraną nazwę i pomyślnie zarejestrowaną domenę, potrzebujesz jeszcze hosting dla WordPressa. Bezpieczny hosting z dobrym wsparciem technicznym to fundament przy prowadzeniu strony www. Hosting strony, a dokładnie dostawca hostingu to firma, która oferuje technologię i usługi niezbędne do przeglądania stron w internecie. Każda strona internetowa wymaga przestrzeni do przetrzymywania plików, bazy danych oraz połączenia domeny z usługą hostingową na serwerze. Dzięki hostingowi, użytkownicy po wpisaniu nazwy strony, mogą wyświetlać jego treści przechowywane na serwerze.

Bezpieczny, skalowalny hosting strony internetowej z dobrym wsparciem technicznym to fundament strony internetowej. Hosting strony internetowej, a dokładnie dostawca hostingu, to firma, która oferuje technologię i usługi niezbędne do przeglądania stron w internecie.

Każda strona internetowa wymaga przestrzeni do jej przetrzymywania oraz połączenia domeny z usługą hostingową na serwerze. Dzięki hostingowi, użytkownicy odwiedzający adres Twojej strony mogą wyświetlać jej treści przechowywane na serwerze.

Jaki hosting wybrać?

Usługi hostingowe zwykle sprzedawane są w abonamencie rocznym, można też płacić za hosting w abonamencie miesięcznym, przy droższych, profesjonalnych hostingach. Koszt hostingu kształtuje się w wysokości od 80 zł za pakiet roczny, w zależności od wybranej technologii i wsparcia.

Kilka przydatnych wskazówek dotyczących wyboru dobrego hostingu dla strony internetowej odszukaj w naszym innym poradniku. Najważniejsze kwestie odnośnie hostingu dla WordPress to wsparciem klienta tzw. support, wydajnością działania, bezpieczeństwo danych, rozwiązania kopii bezpieczeństwa (backupu). Pamiętaj, Jeżeli Twój wybór hostingu okazał się nie trafny, zawsze możesz w późniejszym terminie zmienić firmę hostingową, zachowując strony, wpisy, grafiki czy komentarze umieszczone na stronie.

hosting wordpress

Hosting dla strony www

Od jakości hostingu zależy to, jak szybko będzie działał Twój WordPress. Czytaj nasz poradnik na temat hostingów i serwerów pod WordPress.


CMS – system zarządzania treścią strony internetowej

Do założenia i edycji dynamicznej strony internetowej potrzebujesz platformę CMS. Pozwala ona na zbudowanie dobrej struktury i rozbudowanej treści, tak aby Twoja strona internetowa miała wysoką pozycję. Powinieneś wybrać CMS, który jest zaprojektowany dla Twoich unikalnych potrzeb takich jak łatwość obsługi i rozwój w przyszłości.

System zarządzania treścią (CMS) to program służący do tworzenia i zarządzania treścią strony internetowej. Dobry CMS pomoże Ci stworzyć i edytować stronę www, bez potrzeby dużej wiedzy technicznej. Popularnym system do tworzenia i zarządzania stroną jest oczywiście WordPress. Ma on rozległą, aktywną społeczność na całym świecie, która tworzy wiele przydatnych wtyczek, które rozszerzą funkcjonalność Twojej strony.


Wybierając platformę dla strony internetowej, warto wdrożyć najlepszy system zarządzania treścią, jakim jest WordPress, ponieważ jest on darmowy i stosunkowo prosty w obsłudze. Większość agencji interaktywnych i programistów stron internetowych zna WordPressa, dlatego nie jest trudno znaleźć osobę lub agencję, która mogłaby pracować nad Twoją stroną lub rozwijać ją w przyszłości. Jeżeli nie możesz znaleźć wtyczki z funkcjonalnością, która potrzebujesz, łatwo jest znaleźć programistę WordPress, który może ją dla Ciebie stworzyć.

WordPress to idealna platforma do stworzenia strony firmowej, ze względu na jego elastyczność i rozszerzalność. Należy jednak zauważyć, że największą słabością WordPressa jest bezpieczeństwo. Twoja strona WordPress musi być regularnie aktualizowana i zabezpieczana, aby nie została zawirusowana. Bezpieczeństwa strony WordPress zależy od przestrzegania tzw. dobrych praktyk WordPressa. Dowiedź się więcej na temat plusów i minusów WordPressa w naszym specjalnym tekście.

Strona WordPress wady i zaletyTworzenie stron internetowych WordPress

 1. Kiedy i dla kogo WordPress?
 2. WordPress co musisz wiedzieć?
 3. Dlaczego warto wybrać WordPress?
 4. Jaka strona internetowa na WordPressie?

Kiedy i dla kogo jest WordPress?

Strona internetowa ułatwia komunikację z klientami i partnerami biznesowymi. Jeśli chcesz prowadzić ją w sposób profesjonalny, koniecznie poznaj bliżej platformę WordPress. WordPress jest genialny, szybki, a jego główną zaletą jest prostota i intuicyjność. Nawet nowi użytkownicy, którzy dopiero zaczynają obsługiwać stronę internetową, szybko opanują podstawy jego obsługi. WordPress to potężne narzędzie, ale można je opanować bez wiedzy technicznej. Pokażemy Ci, jak korzystać z WordPress, dopasowując go do własnych potrzeb.

Częstym nieporozumieniem na temat WordPressa jest to, że jest to jedynie platforma blogowa. Oczywiście WordPress powstał jako narzędzie do blogowania, ale przez lata ewoluował i jest obecnie potężną platformą do tworzenia stron internetowych i solidnym system zarządzania treścią (CMS).

WordPress dostępny jest w wersji angielskiej, jak i polskiej. Ponadto w Internecie dostępna jest w obu językach bogata baza wiedzy tworzona przez społeczność WordPressa: dedykowane fora, blogi, darmowe kursy, lekcje na YouTube itd.

WordPress daje pełną kontrolę nad Twoją stroną internetową. Jako użytkownik WordPressa nie musisz być jednak projektantem stron internetowych ani programistą. W rzeczywistości większość ludzi zaczyna używać WordPressa bez wcześniejszej wiedzy na temat projektowania stron internetowych.


WordPress co musisz wiedzieć?

Co to jest WordPress? WordPress jest najpopularniejszą platformą do zarządzania treścią. Kiedyś wybierany najczęściej przez osoby prowadzące blogi, stał się platformą dominującą na rynku do prowadzenia strony firmowej lub sklepu internetowego. WordPress daje ogromne możliwości dzięki bardzo dużej liczbie wtyczek i motywów, dzięki którym zmienisz wygląd i funkcjonalność strony internetowej.

Wybierając platformę dla Twojego strony internetowej, powinieneś wdrożyć najlepszy system zarządzania treścią, jakim jest WordPress, ponieważ jest on darmowy i stosunkowo prosty w obsłudze. Większość agencji interaktywnych i programistów stron internetowych zna WordPressa, dlatego nie jest trudno znaleźć osobę lub agencję, która mogłaby pracować nad Twoją stroną lub rozwijać ją w przyszłości. Jeżeli nie możesz znaleźć wtyczki z funkcjonalnością, która potrzebujesz, łatwo jest znaleźć programistę WordPress, który może ją dla Ciebie stworzyć.

Używając WordPressa, nie musisz mieć doświadczenia w kodowaniu, żeby samodzielnie stworzyć własną stronę z tym systemem zarządzania treścią. Do rozpoczęcia pracy z WordPressem wystarczy wykupić domenę i hosting, na którym zainstalujesz pliki pobrane z oficjalnej strony WordPress.org. Po prawidłowym zainstalowaniu wystarczy zalogować się do panelu i zacząć pracę nad Twoją stroną używając motywów i wtyczek.

Niezwykła prostota i elastyczność WordPressa spowodowała, że jako system CMS stał się absolutnym liderem na świecie. O wielkości WordPressa świadczą najlepiej liczby.


Dlaczego warto wybrać WordPress?

Strona internetowa na WordPressie to przede wszystkim innowacyjność i prostota. WordPress jest nowoczesną platformą do tworzenia stron internetowych koncentrującą się na estetyce, zgodności z internetowymi standardami i użyteczności. To idealne rozwiązanie dla strony dla firm, blogi, sklepy internetowe – intuicyjnego i przyjaznego dla właściciela witryny systemu CMS (system zarządzania treścią).

Główną zaletą WordPressa jest jego powszechności. WordPress powstał jako system dla bloggerów i stał się platformą do budowy każdego rodzaju stron internetowych. Jego niezwykła prostota i elastyczność spowodowała, że jako systemem CMS stał się absolutnym liderem na świecie. Ponad 30% najważniejszych witryn świata jest stworzona w WordPressie.

Ciągle przyspieszający rozwój WordPress oraz tworzonych przez społeczność dodatków, wtyczek, motywów, a przede wszystkim stosunkowo krótki czas realizacji projektów opartych na tym rozwiązaniu sprawia, że to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają platformy do budowy strony internetowej i bezproblemowego rozwoju w przyszłości.

Motywy, odpowiadające za wygląd strony internetowej na WordPressie znane są ze swojej dbałości o estetykę witryny, sposobie prezentacji treści i nieskomplikowanym sposobie dalszego zarządzania stroną. Nasze realizacje, stosują zawsze niestandardowe szablony i rozwiązania.

Strona WordPress zalety i wady

WordPress to idealna platforma do stworzenia strony internetowej, ze względu na jego elastyczność i rozszerzalność. Należy jednak zauważyć, że największą słabością WordPressa jest bezpieczeństwo. Twoja strona WordPress musi być regularnie aktualizowana i zabezpieczana, aby nie została zawirusowana. Bezpieczeństwo strony www opartej na WordPress zależy od przestrzegania tzw. dobrych praktyk WordPressa.

WordPress jest najpopularniejszą platformą do tworzenia stron internetowych internetowego. Platforma WordPress daje ogromne możliwości dzięki bardzo dużej liczbie wtyczek i motywów, dzięki którym zmienisz wygląd i funkcjonalność strony internetowej.

Co to jest WordPress?

Zalety strony WordPress

WordPress jest zazwyczaj naturalnym wyborem, jeżeli chodzi o platformę do tworzenia stron internetowych. Ponad 35% stron na świecie jest założonych na platformie WordPress. Są wśród nich zarówno proste strony wizytówki, one page, blogi, jak również sklepy, czy strony formowe, a nawet korporacyjne. Dlaczego tak wielu osób i firm wybrało WordPress?

WordPress został zaprojektowany do obsługi blogów, ale dzięki ogromnemu rozwojowi stał się idealną platformą do tworzenia stron internetowych i jest to obecnie najlepsze narzędzie do tworzenia stron na świecie. Na WordPressie można stworzyć w zasadzie każdy rodzaj strony internetowej: blog, strona firmowa, e-sklep, aplikacja webowa jak strona kursy e-learning, system rezerwacji itd. Główne zalety WordPressa to łatwość instalacji, obsługi, wielość funkcji i możliwości rozbudowy. WordPress posiada rozbudowaną społeczność, która tworzy darmowe wtyczki, pomaga rozwiązać problemy itd. Więcej na temat plusów i minusów platformy WordPress czytaj w naszym specjalnym tekście.


Jaka strona internetowa na WordPressie?

Na WordPressie możesz stworzyć niemal każdy rodzaj strony internetowej. Platforma CMS WordPress ma na prawdę wiele możliwości. Bazując na WordPressie, możesz stworzyć każdego rodzaju responsywną stronę internetową: blog, stronę firmowąsklep internetowykatalog produktówstronę e-Learningstronę dla restauracjisystem rezerwacji, prostą stronę landing pageone page, albo stronę dedykowaną. WordPress jest najwyższej jakości rozwiązaniem i wiemy, że Cię nie zawiedzie.

Jakiego typu strony internetowe można stworzyć dzięki platformie WordPress:

Strona dla Firmy

WordPress jest najczęściej wybieraną platformą do tworzenia stron internetowych dla firm. Strona internetowa oparta o WordPress umożliwia łatwą edycję, ale przede wszystkim rozwój strony firmowej wraz z rozwojem firmy.
Strona dla firmy – więcej

Blog WordPress

Na WordPressie można stworzyć w zasadzie każdy rodzaj bloga: lifestylowy, podróżniczy, kulinarny, fotoblog – więcej ›

Sklep internetowy

Dzięki WooCommerce strona oparta o WordPress może być przekształcona w profesjonalny sklep internetowy – więcej ›

Katalog produktów

Strona z katalogiem produktów oparta o WordPress umożliwia łatwą edycję, ale przede wszystkim rozwój internetowego katalogu produktów wraz z rozwojem oferty Twojej firmy.
Strona katalog produktów – więcej

Strona e-learning

Strona e-learning WordPress pozwala na stworzenie platformy e-lerningowej z możliwością wykupienia dostępu w formie comiesięcznego abonamentu lub płatności za dostęp kursu dla Twoich klientów.
Strony e-learning – więcej

Strona dla restauracji

Dzięki platformie WordPress możesz zmienić stronę restauracji w biznes online. WordPress pozwala stworzyć system zamówień jedzenia online dla restauracji, fastfoodów, pizzerii, kawiarni. Skonfiguruj system zamawiania restauracji online z wieloma opcjami dostawy.
Strona restauracji – więcej

Strona One Page

Strona One Page to strona firmowa, produktu lub wydarzenia, która nie zawiera oddzielnych podstron.
Strona One Page – więcej

Strona Landing Page

Landing page to przeważnie tzw. prosta strona docelowa, która wyświetla się użytkownikowi po kliknięciu w Twoją reklamę na Facebooku, mailing, newsletter, baner reklamowy zamieszczony w innym serwisie lub reklamę w Google.
Strona landing page – więcej

System rezerwacji

Strona z wypożyczalnią produktów oparta o WordPress umożliwia łatwą edycję, ale przede wszystkim rozwój internetowego sklepu wraz z rozwojem oferty Twojej firmy. Rezerwacja miejsc, Booking, Wypożyczalnia produktów.
System rezerwacji – więcej

Portfolio i galeria zdjęć

Strona portfolio oparta o WordPressa pozwala zarządzać wszystkimi projektami w jednym miejscu. Daje także wiele różnych możliwości wyświetlania prac na stronie.

Strona dedykowana

Strona dla wymagających oparta na dedykowanym motywie WordPress. Unikalna, rozbudowana strona WordPress ze szczególnymi rozwiązaniami i funkcjonalnościami – więcej ›

Strona eventu

Strona ułatwiająca promocję i organizację wydarzeń, konferencji. Strona z opisem eventu oraz możliwością rejestracji na wydarzenie.


Jak stworzyć stronę WordPressie?

Dowiedz się, jak założyć stronę WordPress w kilku krokach:

 1. Instalacja WordPress
 2. Jak edytować stronę WordPress
 3. Motywy WordPress
 4. Strony
 5. Wpisy (posty)
 6. Edytor WordPress

Gdy masz już wybraną nazwę, pomyślnie zarejestrowaną domenę, oraz wykupiony hosting możesz zainstalować WordPressa na serwerze (hostingu) i zacząć tworzyć własną stronę internetową WordPress.


Instalacja WordPress

Używając WordPressa, nie musisz mieć doświadczenia w kodowaniu, żeby samodzielnie stworzyć własną stronę z tym systemem zarządzania treścią. Do rozpoczęcia pracy z WordPressem wystarczy wykupić domenę i hosting, na którym zainstalujesz pliki pobrane z oficjalnej strony WordPress.org.

5-minutowa instalacja jest znakiem rozpoznawczym WordPressa. Czas instalacji WordPressa zależy oczywiście od umiejętności użytkownika. Jeżeli będziesz to robił pierwszy raz, możesz śmiało założyć, że zajmie to ok godziny. Osoba doświadczona, która instalowała WordPressa już wielokrotnie – potrzebuje na to 5 minut.

Instalacja WordPress krok po kroku | Zleć instalację i konfigurację

Pamiętaj, nie warto instalować WordPressa, używając tzw. autoinstalatorów, które oferuje większość hostingów. Co prawda autoinstalatory pomagają w szybkim uruchomieniu WordPressa, ponieważ instalacja sprowadza się do kliknięcia. Niestety taka instalacja wprowadza jedynie bałagan na serwerze, co obniża bezpieczeństwo Twojej strony. Instalacja ręcznego WordPressa nie jest trudna i warto poświęcić nawet dłuższą chwilę na przeprowadzenie jej samodzielnie.


Jak edytować stronę WordPress

Po prawidłowym zainstalowaniu wystarczy zalogować się do panelu i zacząć pracę nad Twoją stroną używając motywów i wtyczek.

Logowanie do WordPressa

Jak zalogować się do WordPressa? Musisz wpisać w okno przeglądarki adres: www.nazwa-strony.pl/wp-login.php, aby wyświetlić ekran logowania. Następnie możesz zalogować się przy użyciu nazwy użytkownika (e-maila) i hasła ustawionego podczas rejestracji. Jeżeli w roztargnieniu podczas instalacji zapomniałeś lub zgubiłeś hasło, możesz je zresetować, klikając link Nie pamiętam hasła.

Panel użytkownika (Kokpit)

Po pomyślnym zalogowaniu warto zapoznać się z panelem użytkownika WordPress. W tym momencie zaczyna się prawdziwa przygoda ze stroną WordPress. Panel użytkownika WordPress jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Po lewej stronie znajdziesz rozbudowane Menu z wszystkimi funkcjami. Po prawej będą się pojawiać okna wybieranych funkcji. Na przykład klikając w sekcję Wpisy, na ekranie pojawi się lista opublikowanych wpisów. Analogicznie jest z innym elementami menu.

Kokpit nawigacyjny

Dwa główne elementy nawigacyjne WordPressa to Pasek narzędzi i Panel administracyjny (Menu). Pasek narzędzi i panel administracyjny mogą mieć dodatkowe opcje w zależności od tego, jaki masz zainstalowany motyw lub wtyczki. Poniżej opisujemy opcje dostępne z poziomu podstawowej instalacji WordPressa.

Pasek narzędzi

Pasek narzędzi znajduje się w nagłówku strony i odpowiada głównie za nawigację na stronie. Jest on szczególnie przydatny, jeżeli jesteś zalogowany na stronie, ale nie jesteś w panelu użytkownika, a w podglądzie strony internetowej. Pasek narzędzi będzie się różnił w zależności od miejsca, w którym się znajdujesz – panelu użytkownika, czy podglądzie strony.

Logo WordPress – przenosi Cię do podstrony do informacji o wersji WordPressa, którą masz obecnie zainstalowaną.

Funkcje paska narzędzi widoczne z poziomu Kokpitu:

 • Ikonka domku z nazwą twojej strony – przekierowuje Cię na stronę główną do witryny, gdzie możesz zobaczyć, jak wykonałeś pracę i jak użytkownik będą widzieć stronę.
 • Aktualizacje – informacja o ilości aktualizacji.
 • Komentarze – skrót do edycji komentarzy na blogu (aktualnościach strony).
 • Dodaj – skrót do szybkiego dodawanie np. Wpisu, Strony, pliku do Mediów.
 • Zobacz wpis/stronę – widoczny jedynie, jeżeli jesteś w zakładce Wpisy lub Strony, pozwala szybko podejrzeć zmiany na stronie.

Funkcje paska narzędzi widoczne z poziomu podglądu strony:

 • Ikonka Kokpitu z nazwą twojej strony – szybkie przejście do Kokpitu, Motywów, Widgetów i Menu.
 • Dostosuj – szybkie przejście do panelu Personalizacji WordPressa.
 • Edytuj wpis/stronę – powrót do edycji Wpisu lub Strony.

Zarządzania kontem:

 • Panel użytkownika – po przeciwnej stronie znajduje się panel, dzięki któremu możesz bezpiecznie się wylogować ze strony lub edytować profil użytkownika, zmienić hasło.
 • Wyszukiwanie – wyszukiwarka, dzięki której odnajdziesz treść na stronie.

Wysuwane panele:

 • Opcje ekranu – pozwalają dostosować wyświetlanie się bloków (modułów) w panelu administracyjnym.
 • Pomoc – wysuwany panel z szybką pomocą i dostępem do dokumentacji.
Panel administracyjny

Panel administracyjny to pionowe menu po lewej stronie ekranu. Panel zawiera zakładki, dzięki którym edytujesz WordPressa, a są to kolejno:

 • Kokpit – element zawierający wszystkie najważniejsze informacje o Twojej instalacji WordPressa i najnowszych aktualizacjach.
 • Wpisy – zakładka, która umożliwia przeglądanie wszystkich Twoich wpisów (postów), dodawanie nowych oraz wdrażanie do nich Kategorii lub Tagów.
 • Media – miejsce, w którym przechowywane są wszystkie zdjęcia i pliki – Biblioteka mediów. Tu też możesz dodać nowe zdjęcia lub nawet je edytować.
 • Strony – zakładka, która umożliwia dodawanie i przeglądania wszystkich stron.
 • Komentarze – miejsce, gdzie widoczne są wszystkie komentarze, tu też możesz je moderować.
 • Wygląd – zakładka umożliwiająca zarządzanie Motywami, Widgetami oraz Menu. Opcja Dostosuj jest to panel personalizacji, który pozwala zmienić wygląd strony zgodnie z możliwościami danego motywu.
 • Wtyczki – sekcja pozwalająca rozszerzyć funkcjonalność WordPress. Możesz dodać nowe wtyczki, wyszukując je w puli dostępnych w repozytorium WordPress lub przesłać wtyczkę premium pobraną na Twój komputer.
 • Użytkownicy – tutaj możesz utworzyć konto dla członków personelu lub edytować konta użytkowników.
 • Narzędzia – sekcja, która umożliwia eksportowanie i importowanie treści strony www.
 • Ustawienia – zakładka, z wszystkimi ustawieniami WordPressa: Tytuł i opis strony, język użyty na stronie, Czytanie – ustawienie strony głównej strony i stron bloga, ustawienia Dyskusji, Bezpośrednie odnośniki odpowiadające za wyświetlanie się formy wpisów w przeglądarce itd.

Jak zapewne się zauważyłeś, niektóre elementy w pasku narzędzi i panelu administracyjnym odnoszą do tej samej funkcji w WordPressie.


Motywy WordPress

WordPress zawdzięcza swoją popularność łatwej obsłudze i możliwościom modyfikacji. Łatwość budowania stron WordPress, modyfikacji, zmiany wyglądu oparta jest o Motywy WordPress. To właśnie dzięki funkcjom motywu można zmieniać wygląd i funkcje strony internetowej.

Co to jest motyw WordPress?
Motyw (Themes) to zbiór plików, które razem tworzą wygląd, układ i funkcjonalności strony opartej na WordPressie. Motyw odpowiada za całkowity wygląd strony od wyglądu menu, kolorystyki, typografii, layoutu strony i licznych funkcjonalności. Każdy motyw może być inny, oferując wiele możliwości zmiany wyglądu strony internetowej WordPress. Potocznie motywy często zwane są również szablonami lub skórkami.

Motywy są przygotowywane przez profesjonalnych programistów i grafików. Możemy je podzielone na dwie kategorie: bezpłatną i premium. Wiele darmowych motywów znajduje się w katalogu motywy WordPressa tzw. repozytorium, a motywy premium można kupić w sklepach internetowych, od indywidualnych firm i programistów WordPress. Więcej na temat motywów i co oznacza, że strona jest zbudowana na motywie WordPress, czytaj we wpisie Motywy WordPress.

WordPress zainstalowany jest z trzema domyślnymi motywami WordPress: Twenty Seventeen, Twenty Sixteen i Twenty Fourteen. Są to trzy oficjalne motywy zaprojektowane przez WordPress.org. Wyróżnia je niezwykła prostota, szybkość, profesjonalny i prosty kod. Na takim czystym motywie można założyć bloga, ale nie jest wystarczający na stworzenie strony internetowej dla początkującego użytkownika WordPress.

Motyw wpływa na wygląd Twojego strony, dlatego nie musisz ograniczać się do tych trzech motywów. Jeżeli nie odpowiada Ci żaden z już zainstalowanych motywów, możesz z łatwością wybierać spośród tysięcy bezpłatnych motywów lub motywów premium. Aby zmienić motyw, wybierz w menu po lewej stronie Wygląd>Motywy, a następnie kliknij Dodaj nowy motyw.

Z poziomu kokpitu możesz przeglądać dostępne motywy w repozytorium WordPress lub wysłać na serwer kupiony wcześniej motyw premium. Gdy znajdziesz odpowiedni motyw, kliknij przycisk Zainstaluj. Jeżeli w zakładce Motywy masz zainstalowanych więcej skórek, możesz dowolnie zmieniać i aktywować nowy motyw dla Twojej strony internetowej. Najedź kursorem na miniaturę motywu i kliknij Aktywuj. Następnie przejdź do zakładki Wygląd>Dostosuj, w której skonfigurujesz stronę internetową. W panelu personalizacji Dostosuj możesz zmienić wygląd strony zgodnie z możliwościami danego motywu.

Jeżeli jednak nie masz specyficznych wymagań co do bardzo konkretnego projektu strony, sugeruję, aby na początek użyć jednego z podstawowych motywów. Możesz zmienić motyw strony WordPress w dowolnym momencie, po prostu aktywując nowy motyw. Zmiana motywu jest najprostszym sposobem dostosowania strony, ale istnieją innych możliwości dostosowania strony przy użyciu wtyczek lub własnego kodu.

motyw wordpress

Co to jest motyw WordPress?

Chcesz stworzyć stronę WordPress? Poznaj bliżej jak działa motyw WordPress i przeczytaj nasz poradnik jak znaleźć sprawdzony motyw WordPress…


Wtyczki WordPress (plugins)

Wtyczki WordPress spowodowały, że jest to najpopularniejszych system CMS na świecie.  Wtyczki to rozszerzeniami do WordPressa, które umożliwiają dodanie do strony nowych funkcji. Najważniejszą zaletą wtyczek jest prostota dodania oraz łatwość w obsłudze. Użytkownicy, którzy nie mają umiejętności technicznych, w większości przypadków poradzą sobie z ich użyciem i wdrożeniem na stronę dzięki ich intuicyjności oraz licznym tutorialom.

Architektura WordPress pozwala użytkownikom rozszerzyć funkcjonalność strony internetowej, sklepu lub bloga. Platforma WordPress ma ponad 50 000 dostępnych wtyczek, z których każda oferuje niestandardowe funkcje umożliwiające użytkownikom dostosowanie strony do ich konkretnych potrzeb.

Co to jest wtyczka WordPress?
Wtyczki WordPress (plugins) to rodzaj aplikacji internetowych, które umożliwiają dodanie funkcje i działają w środowisku WordPress. Wtyczki mogą rozszerzać funkcjonalność systemu WordPress i zmieniać standardowe działanie tego systemu CMS, optymalizować jego działanie lub automatyzować wykonywanie niektórych prac, bez udziału programisty.

Wtyczki mają bardzo duże możliwości, ale w skrajnych przypadkach mogą być niebezpieczne. Pobieraj wtyczki tylko z pewnych źródeł oraz pamiętaj, że nie wszystkie dostępne wtyczki są zawsze na bieżąco aktualizowane i w rezultacie mogą nie działać poprawnie, mogą w ogóle nie działać lub mogą popsuć stronę.

Wtyczki WordPress mogą być darmowe lub płatne a wiele z nich można pobrać bezpośrednio po zalogowaniu w panelu WordPress w zakładce Wtyczki, lub z oficjalnego katalogu rozszerzeń na stronie WordPress.org. Niektórzy twórcy wtyczek oferują je do pobrania za pośrednictwem własnych stron internetowych.

Jak wybrać odpowiednią wtyczkę do WordPressa?
Wybranie odpowiedniej wtyczki to często proces, przy którym trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Warto zapoznać się z ocenę wtyczki przez innych użytkowników, które wystawiane są na stronie wtyczki w repozytorium WordPress. Mogą być opinie w formie komentarza lub gwiazdek. Jeżeli masz znajomych, którzy zajmują się WordPressem, zapytaj ich, jaką wtyczkę rekomendują. Możesz zasięgnąć również opinie na grupach branżowych na Facebooku lub na stronach poświęconych WordPressowi i przeczytać dokładną informację na temat działania danej wtyczki. Korzystanie z popularnych wtyczek zazwyczaj powoduje mniej problemów i konfliktów kompatybilności.

Jak zainstalować wtyczkę do WordPress?
Instalowanie wtyczek w systemie WordPress nie jest niezbędne. Dodanie zbyt dużej ilości wtyczek może z czasem doprowadzić do spowolnienia działania systemu, nawet jeżeli wtyczki nie są pozornie używane. Dlatego decydując się na tworzenie strony, sklepu, bloga, warto wybierać tylko najlepsze, sprawdzone, a zarazem potrzebne nam dodatki.

Wtyczki WordPress instalowane są z poziomu panelu administratora systemu w zakładce Wtyczki. W zakładce Wtyczki znajdziesz listę dodanych na stronie wtyczek z możliwością ich aktualizacji oraz opcję uruchomienia automatycznego updateu od wersji używanego WordPressa. Wtyczki to sekcja pozwalająca rozszerzyć funkcjonalność WordPress. Możesz dodać nowe wtyczki, wyszukując je w puli dostępnych w repozytorium WordPress lub przesłać wtyczkę premium pobraną na Twój komputer.

Wtyczki WordPress

Co to są wtyczki WordPress?

Chcesz stworzyć stronę WordPress? Poznaj wtyczki WordPress i przeczytaj nasz poradnik jak znaleźć najlepsze wtyczki WordPress…


Edycja i dodawanie treści

Edycja i dodawanie treści na platformie WordPress odbywa się przez dodawanie treści na Stronach i we Wpisach (postach), które tworzą treść bloga lub aktualności na stronie WordPress. Jak dodać nowe podstrony, stworzyć wpis na blogu i jak go opublikować?

Strony

Po długiej drodze tworzenia koncepcji, instalacji i konfiguracji strony WordPress, przyszedł czas na dodanie podstron. Jak stworzyć podstronę i jak ją opublikować?

Przejdź do menu po lewej stronie i kliknij Strony. Zobaczysz, że jest tam już wpis Przykładowa strona. Jest to domyślna podstrona na każdej nowej instalacji WordPress. Nie jest ona potrzebna, dlatego możesz ją usunąć, klikając w Kosz tuż pod nazwą strony, jeżeli jesteś w liście Stron lub Przenieś do kosza, jeżeli jesteś w trybie edycji strony. Aby dodać własną podstronę i rozpocząć tworzenie nowej strony, kliknij guzik Dodaj nową.

Utworzyłeś pierwszy podstronę i jesteś teraz w trybie edycji. Każdy podstrona na WordPressie składa się z następujących pól: Tytuł, Obrazek wyróżniający, które musisz uzupełnić. Treść strony, linki, zdjęcia dodajesz z poziomu Edytora wizualnego/tekstowego lub używając Edytora Gutenberg. Na końcu klikasz Opublikuj, lub Zaktualizuj, jeżeli zostały wprowadzone nowe zmiany na danej podstronie.


Wpisy (posty)

Poza dodawaniem i edycją stron możesz również prowadzić bloga lub dodawać aktualności na stronie korzystając z wpisów. Jak stworzyć wpis na blogu i jak go opublikować?

Przejdź do menu po lewej stronie i kliknij Wpisy. Zobaczysz, że jest tam już wpis Witaj świecie. Jest to domyślny post na każdym nowym blogu WordPress. Nie jest on potrzebny, dlatego możesz go usunąć, klikając w Kosz tuż pod postem, jeżeli jesteś w liście wpisów lub Przenieś do kosza, jeżeli jesteś w trybie edycji wpisu. Aby dodać własny wpis i rozpocząć pisanie nowego wpisu, kliknij guzik Dodaj nowy.

Po dodaniu wpisu jesteś teraz w trybie edytora postów. Każdy wpis na WordPressie składa się z następujących pól: Tytuł, Kategorie, Tagi, Obrazek wyróżniający, które musisz uzupełnić. Tak jak na stronie, treść wpisu, linki, zdjęcia dodajesz z poziomu Edytora wizualnego/tekstowego lub używając Edytora Gutenberg. Na końcu pamiętaj o akcji Opublikuj, lub Zaktualizuj, jeżeli zostały wprowadzone nowe zmiany we wpisie.


Edytor WordPress

Edytor klasyczny

Strony i Wpisy możesz edytować za pomocą Edytora klasycznego. Tak więc krok po kroku: Wpisz tytuł nowego postu, a następnie zacznij pisać wpis poniżej. W prawej kolumnie wybierz Kategorię wpisu, Tagi i Obrazek wyróżniający, który będzie głównym zdjęciem posta. Jeśli chcesz dodać zdjęcie wewnątrz wpisu, kliknij guzik Dodaj medium i postępuj zgodnie z instrukcjami, a na koniec kliknij Wstaw do wpisu, aby dodać zdjęcie. Każdy post ma tzw. zajawkę, jest to krótki wprowadzenie do wpisu widoczną razem ze zdjęciem na głównej stronie, możesz ją dodać w boksie Zajawka pod edytorem wpisu. Po zakończeniu edycji wpisu kliknij niebieski guzik Opublikuj, aby go opublikować. Jeżeli nie chcesz, żeby wpis był widoczny dla wszystkich, możesz w boksie Opublikuj zmienić jego Dostępność na Prywatne. Aby zobaczyć nowy wpis, kliknij Zobacz wpis w górnym pasku zadań, jeżeli chcesz wprowadzić korekty w poście i wrócić do edycji kliknij Edytuj wpis w tym samym miejscu. Pamiętaj, każda kolejna zmiana po edycji wpisu musisz zakończyć, klikając w guzik Zaktualizuj.

Edytor Gutenberg

Gutenberg to nowy edytor treści WordPressa. Proces edycji Gutenberga umożliwia w prosty sposób tworzenie wpisów wypełnionych mediami. Podstawą edytora Gutenberg są elastyczne bloki umożliwiające tworzenie treści znajomości pisania kodu.

blog wordpress gutenberg

Bloki są świetnym, nowym narzędziem WordPress umożliwiającym tworzenie ciekawych treści. Dzięki blokom można wstawiać, aranżować i dostosowywać zawartość tekstową, multimedialną praktycznie bez posiadania wiedzy technicznej. Zamiast pisać własny kod HTML i stylować treści w CSS, wystarczy dodać blok i skupić się na samej zawartości wpisu.


Promocja strony WordPress

Jeżeli masz już wprawę z tworzeniem stron i wpisów i Twoja strona WordPress jest gotowa, czas na szukanie odbiorców i sprowadzenie ruchu na Twoją nową stronę. Zainteresowanie nową stroną możesz osiągnąć przy pomocy kanałów social media, reklam płatnych, wpisów gościnnych na innych stronach. Podczas tworzenia podstron i wpisów na blogu, warto korzystać ze słów kluczowych, odpowiedniego stylowania nagłówków, dodawania ciekawych zdjęć lub grafik ilustrujących treść. Słowem każdy podstronę lub artykuł na bloga trzeba odpowiedniego przygotować pod SEO. Pomocne mogą być do tego wtyczki SEO. Podpowiedzą one, jak dobrze sformatować treść we wpisie, jak użyć słów kluczowych i metatagów. Tworząc stronę internetową, warto zadbać o pozycjonowanie i optymalizację SEO.

Pozycjonowanie WordPress i SEO

Jak już wspomnieliśmy WordPress jest przyjazny pozycjonowaniu organicznemu SEO. Decydując się na WordPress, możesz wykonać większość czynności pozycjonowania samodzielnie. Mając podstawową wiedzę na temat dobrych praktyk SEO, można samodzielnie doprowadzić do tego, że Twoja strona będzie przyjazna dla wyszukiwarek. Wprowadzenie zmian pod kątem SEO zalecanych przez Google, tworzenie i pisanie nowych treści wymaga żmudnej, długookresowej pracy. Jeśli nie możesz poświęcić na to czasu osiągnięcie oczekiwanych wyników, może to być niemożliwe. Pamiętaj, że rezultaty działań SEO będą widoczne dopiero po dłuższym czasie.

Pozycjonowanie WordPress poradnik

Jeśli planujesz uruchomienie nowej strony WordPress lub wprowadzić zmiany w już istniejącej, to dobry moment zainteresowanie się SEO.


Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z optymalizacją i pozycjonowaniem, możesz potrzebować dodatkowej pomocy eksperta od SEO. Dobry pozycjoner może także pomóc ulepszyć istniejącą stronę, zoptymalizować, a nawet doradzić Ci odpowiednie kroki jak pozycjonować stronę samemu. Razem z ekspertem SEO możesz tak od podstaw przygotować stronę WordPress, by była przyjazna dla wyszukiwarek. Pamiętaj, zatrudnienie nieodpowiedniej osoby do pozycjonowania organicznego strony WordPress jest po prostu stratą czasu i środków. Zatem jak wybrać eksperta SEO i na co zwrócić szczególną uwagę przed i podczas współpracy z agencją SEO czytaj w naszym tekście – SEO co to jest?


Agencja interaktywna – The New Look

Dynamika i duża konkurencja w internecie wymaga tworzenia nowoczesnych i responsywnych stron internetowych. Tworzenie stron www to dynamiczna dziedzina, w której jakość wykonania projektu i wdrożenia nigdy nie były tak kluczowe dla sukcesu Twojej firmy lub marki. Dlatego proces tworzenia stron internetowych, projektowanie grafiki, funkcjonalności nabiera nowego znaczenia.

Stworzenie profesjonalnej stron internetowych to złożony proces wymagający wiedzy i umiejętności projektowania nowoczesnych stron internetowych dopasowanych do potrzeb Klientów. Szukasz doświadczonej agencji do stworzenia strony internetowej?

Tworzymy strony internetowe przyjazne i dostosowane do potrzeb Twoich klientów, zapadające w ich pamięć. Oferujemy kompleksowe tworzenie stron internetowych od projektu, przez optymalizację treści, wdrożenia po pozycjonowanie w Google. Jako agencja interaktywna tworzymy strony internetowe dla urządzeń mobilnych i Google w oparciu o platformę WordPress. Wyróżniamy firmy i marki na tle konkurencji przez unikatowy projekt strony internetowej i dbanie o pozycję strony w Google.

Jak krok po kroku tworzymy strony internetowe?

 1. Planowanie – kontaktujemy się z Tobą, przeprowadzamy wywiad, aby dobrze poznać cele, potrzeby oraz ustalić priorytety projektu.
 2. Projektowanie – na podstawie określonych celów i zebranych wytycznych tworzymy projekt graficzny oraz funkcjonalny Twojej strony internetowej.
 3. Programowanie – nasi webdesignerzy i developerzy wdrażają funkcje, grafikę i treści mając na uwadze, aby strona wyświetlała się dobrze na każdym urządzeniu.
 4. Testowanie – na tym etap z Twoją pomocą upewniamy się, że strona internetowa spełnia wysokie wymagania, które sobie wyznaczyliśmy.
 5. Akceptacja – przed ostateczną publikacją strony w sieci wdrażamy ostatnie poprawki oraz przekazujemy Ci ostateczny projekt do akceptacji.
 6. Wdrożenie – gotowy projekt zostaje przeniesiony na tzw. produkcję i Twoja strona internetowa jest widoczna dla użytkowników.

Agencja interaktywna

Chcesz założyć lub rozwijać stronę internetową? Jesteśmy specjalistami nowych mediów. Tworzymy strony internetowe WordPress, optymalizujemy konwersję, tworzymy spójne strategie marketingowe. Generujmy efekty w internecie! Skontaktuj się z ekspertami branży.


Tworzenie stron internetowych najczęstsze pytania [FAQ]

Przeczytaj również najczęściej zadawane pytania na temat jak zacząć stronę WordPress, które pojawiają się u każdej początkującego osoby tworzącej stronę WordPress.

Ile czasu zajmuje założenie strony WordPress?

Dużo zależy od tego, z jakiej opcji tworzenia WordPressa chcesz skorzystać. Gdy wybierzesz gotowe rozwiązania jak WordPress.com, to na założenie strony potrzebujemy kilkanaście minut na rejestrację. Założenie WordPressa na własnym hostingu, jeżeli nie posiadasz dużej wiedzy z zakresu tworzenia stron oraz jak działa hosting, to cały proces powinien zająć Ci od kilku godzin do kilku dni. Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy agencji interaktywnej to czas stworzenia strony WordPress zajmie od 3 do 30 dni pracy grafika i programisty. Otrzymasz stronę WordPress z projektem graficznym, kilkoma dodatkowymi podstronami jak O mnie i Kontakt

Ile kosztuje założenie strony WordPress?

Założenie i prowadzenie WordPressa może być w zasadzie bezpłatne, ale nie będziesz mógł skorzystać wtedy ze wszystkich funkcji, jakie mogą być Ci potrzebne. Darmowy strona na WordPress.com ma dość ograniczone możliwości, które możesz porównać w tabeli planów. Za założenie strony z własną domenę na płatnym hostingu, zapłacisz od 150 zł w górę za dwie usług rocznie. Decydując się na płatny motyw, musisz dodać od 25 do 60 $. Ceny wtyczek premium niestety są bardzo zróżnicowane i trudno podać nawet jakieś widełki cenowe. Stworzenie prostej strony WordPress w agencji interaktywnej to koszt od 500 zł – 5000 zł netto


Tworzenie stron internetowych – podsumowanie

Już wiesz, jak stworzyć stronę internetową i jak zacząć pracować z platformą WordPress. Wiesz, co brać pod uwagę, czyli co zrobić krok po kroku: wybór domeny, instalacja, znasz szczegóły konfiguracji, dodawania stron i wpisów. Jest to moment na refleksję i zadanie sobie kilku pytań.

WordPress jest liderem wśród systemów zarządzania treścią. Jego ogromna popularność wynika z łatwości obsługi, wysokiego poziomu personalizacji oraz skuteczności opcji SEO. Obecnie około 35% wszystkich stron internetowych jest budowanych w oparciu o WordPress.

Mam nadzieję, że teraz rozumiesz, jak potężnym narzędziem może być strona internetowa na WordPressie. WordPress jest wyjątkowym systemem zarządzania treścią wartym Twojego zainteresowania. Tworzenie takich stron jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż na innych platformach.

Platforma posiada również wiele innych rozwiązań, które sprawiły, że jest najchętniej wybieraną platformą do tworzenia stron internetowych. Poznaj WordPressa – czytaj więcej na WordPress Polska!

Wykorzystaj WordPressa do stworzenia Twojej nowej strony internetowej. Jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji nowoczesnej, atrakcyjnej wizualnie strony internetowej, którą po wykonaniu będziesz mógł sam zarządzać – zapytaj nas o WordPress.

Przywitaj WordPressa już dziś!


Czytaj więcej na temat tworzenia stron www:

Strona WordPress

Potrzebujesz wsparcia przy założeniu strony WordPress lub instalacji i konfiguracji WordPressa. Czytaj więcej o naszych usługach...

4.8/5 - (6 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger