Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Rich content co to jest?

Rich content co to jest

Chcesz, aby Twoje produkty przyciągały uwagę i zachęcały do kliknięcia? Rich content to narzędzie, które pomoże Ci osiągnąć ten cel. Dzięki niemu możesz stworzyć wciągające doświadczenia zakupowe, które zwiększą konwersje i lojalność klientów.

Klienci sklepów internetowych oczekują nie tylko wysokiej jakości produktów, ale także wyjątkowych doświadczeń na każdym etapie interakcji z marką. Właściciele sklepów internetowych muszą szukać innowacyjnych sposobów, aby wyróżnić się na tle innych i przyciągnąć klientów.

To właśnie te doświadczenia klienta, znane jako Customer Experience (CX), odgrywają kluczową rolę w budowaniu lojalności, zwiększaniu sprzedaży i pozytywnym wizerunku firmy. Doświadczenia klienta decydują o tym, czy klient pozostanie lojalny wobec marki, czy zdecyduje się na konkurencję.

Customer Experience to ogół wrażeń, jakie klient ma z kontaktu z firmą, począwszy od pierwszej interakcji, przez proces zakupu, aż po wsparcie posprzedażowe. Dlatego tak ważne jest, aby każda z tych interakcji była przemyślana, spójna i dostarczała wartości. Jednym z narzędzi, które pozwala na budowanie wyjątkowego doświadczenia klienta, jest rich content.

Rich content to kluczowy element strategii marketingowej, który znacząco wpływa na zaangażowanie użytkowników oraz ich decyzje zakupowe. Jak tworzyć treści, które nie tylko przyciągają uwagę, ale także budują zaufanie do marki, poprawiają pozycjonowanie w Google i skutecznie wspierają cele sprzedażowe.

Rich content to nieodzowny element skutecznej strategii pozyskiwania i utrzymania klientów. Nie zwykle ważnym elementem walki i zabiegania o klienta są profesjonalne, rzeczowe opisy produktów na stronie karty produktowej. Profesjonalnie przygotowane, merytoryczne treści na stronie produktu mają kluczowe znaczenie w procesie podejmowania decyzji zakupowych przez użytkowników. Dzięki bogatym i zróżnicowanym treściom, takim jak wysokiej jakości zdjęcia, filmy, interaktywne elementy oraz szczegółowe opisy, możesz w pełni zaprezentować produkt i jego najważniejsze zalety. Rich content pozwala wyróżnić się na tle konkurencji, budując zaufanie i spełniając oczekiwania klientów, co w efekcie wpływa na ich ostateczną decyzję o zakupie.


Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • dlaczego rich content ma znaczenie dla klienta?
  • jak wykorzystać rich content do poprawy sprzedaży?
  • jak przeanalizować produkt pod kątem rich content, które mogą zainteresować klienta?
  • dlaczego warto stworzyć odpowiedni język pasując do produktów?
  • jak zastosować język korzyści, wykorzystaj nagłówki, akapity, wyliczenia i pogrubienia?
  • jak zoptymalizować opisy prodktów i rich content pod SEO?

Chcesz wiedzieć, co oddziałuje na klientów, generuje wzrost zainteresowania produktem i motywuje ich do zrobienia zakupu? Pamiętaj o utrzymaniu efektu pierwszego wrażenia i w konsekwencji konwersji. Poznaj również nasze propozycje optymalizacji treści w rich content, które pomogą zindeksować wyszukiwarce, a tym samym zwiększą pozycję w rankingu Google i zwiększą konwersję sprzedaży.

Dodając produkt, warto wykorzystać sprawdzone rozwiązania, które wpłyną pozytywnie na sklep internetowy. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest dobry rich content, jak robić dobry kontent, co powinnien zawierać oraz jakie informacje warto wdrożyć na stronie produktu. Niezależnie od tego, czy masz już sklep internetowy i chcesz udoskonalić opisy w Twoich produktach, czy tworzysz nowy sklep i zastanawiasz się jak prawidłowo tworzyć rich content i wartościowe produkty.

W tym artykule opiszemy jak uniknąć takich rozczarować Twoich kientów oraz jak powinien wyglądać idealny rich content, dzięki któremu dotrzesz do swoich klientów i zwiększysz sprzedaż. Przejdź krok po kroku nasz przewodnik na temat rich content w sklepie internetowym.


Rich content – poradnik

Estimated reading time: 26 minut

Spis treści:

  1. Customer Experience
  2. Content marketing
  3. Co to jest rich content?
  4. Z czego składa się rich content?
  5. Rola rich content w sklepie
  6. Jak zaprojektowac rich content?
  7. Etapy procesu decyzyjnego
  8. Karta produktu
  9. Opis produktu
  10. Produkt w sklepie internetowym
  11. Podsumowanie

Customer Experience (CX)

Skuteczne działanie w branży e-Commerce nie opiera się jednak tylko na wartościowym produkcie. Trzeba go odpowiednio opakować i wykorzystać narzędzia do marketingu. Jako właściciel sklepu internetowego musisz więc obserwować nowe trendy sprzedażowe i starać się dostosowywać do zmieniających się oczekiwań klientów online. To jedyna droga do rozwoju biznesu i zwiększenia sprzedaży.

Często przy projektowaniu sklepu internetowego skupiamy się na wyglądzie sklepu, przeceniając jego udział i nie doceniając wagi opisów produktu i strony produktu. Klient ze strony głównej przechodzi do środka i zaczyna przeglądać produkty na kartach produktowych. W tym momencie często następuje niemiłe rozczarowanie, ponieważ osoby prowadzące nie zadbały rzetelne opisy i inne elementy strony produktowej.

Co to jest Customer Experience?

Customer Experience to suma wszystkich interakcji klienta z marką. To nie tylko zakup produktu czy usługi, ale cały proces – od pierwszego kontaktu z marką, przez proces zakupowy, aż po obsługę posprzedażową. CX obejmuje emocje, wrażenia i percepcje klienta związane z marką.

Potrzeby klientów, ich oczekiwania, zmieniają branżę e-Commerce na naszych oczach. Sklepy internetowe prześcigają się w dostarczaniu nowych doświadczeń zakupowych dla klientów jak: product discovery, voice search, visual search i inne.

Product discovery (odkrywanie produktu) to wszystkie działania sprzedawcy, które zmierzają do poznania potrzeb i preferencji klienta oraz wprowadzenie takich rozwiązań, które mają zmienić doświadczenie zakupowe. Ważnym elementem poprawy Customer Experience jest również umożliwienie personalizacji produktów w sklepie.

Customer experience polega również na kategoryzowaniu produktów tak, aby ułatwić klientom ich filtrowanie. To ważny sposób promocji oferty, wspierający klientów w podejmowaniu decyzji. W dzisiejszych czasach klienci wymagają nowych form wyszukiwania głosowego (Voice Search) oraz wyszukiwania wizualnego (Visual Search), a także trafnego oferowanie powiązanych produktów.

Customer experience w sklepie internetowym

Customer experience w sklepie

Customer experience to narzędzie, które angażuje, przyciąga uwagę na każdym poziomie w sklepie i zachęca do zakupów. Przeczytaj poradnik jak tworzyć doświadczenia klienta...


Content marketing

Opisy produktów są częścią większej całości, czyli content marketing w sklepie internetowym. Treści, dobry kontent rządzi dzisiejszym światem internetowym, sklepami internetowymi, mediami społecznościowymi. Dlatego content marketing jest tak ważny we współczesnym marketingu. Content marketing skupia się bardziej na klientach niż na „sobie”. Przyciąga ludzi, a nie przeszkadza im, jak robi to tradycyjny marketing.

Content marketing (marketing treści) to strategia marketingowa polegająca na regularnym tworzeniu przydatnych treści, które mają za zadanie zainteresować i utrzymać odbiorców na stronie internetowej, tak aby nakłonić ich do działania, czyli w tym przypadku zakupu produktów lub usług w sklepie. Marketing treści, w odróżnieniu od tradycyjnych form marketingu, opierających się na przekazie reklamowym, bazuje na budowaniu długotrwałych relacji z klientem.

Pamiętaj, content marketing nie polega na tworzeniu jakichkolwiek treści. Treści muszą być wartościowe, czyli wnosić nową jakość dla odbiorcy.

Content is king
Sformułowanie „content is king” jest jednym z najpopularniejszych w świecie marketingu. To zdanie stało się również podstawowym mottem wielu osób w społeczności SEO. Za zwrotem „content is king” kryje się przekonanie, że treści, a w szczególności teksty, mają kluczowe znaczenie dla sukcesu strony internetowej. Sukces każdej stron internetowych zależy od wysokiej jakości treści. Strona internetowa musi oferować treści spełniające wymagania użytkowników i powinna być zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek, takich jak Google i Bing.

Content marketing co to jest

Co to jest content marketing?

Dowiedź się, co to jest content marketing i dlaczego jest tak ważny w sklepach internetowych. Czytaj nasz poradnik nt. marketingu treści …


Rich content

Rich content, czyli bogata treść, to zaawansowane formy prezentacji informacji, które angażują użytkowników na głębszym poziomie niż tradycyjne teksty czy obrazy.

To treści, które łączą różne formy multimedialne, takie jak wideo, infografiki, animacje, interaktywne elementy czy nawet rozszerzoną rzeczywistość (AR). Celem rich content jest nie tylko dostarczenie informacji, ale również zaangażowanie odbiorcy, ułatwienie zrozumienia skomplikowanych zagadnień oraz wywołanie emocji, które zwiększają zapamiętywalność treści.

Rich content, dzięki swojej wszechstronności i efektywności, powinien być integralną częścią każdej strategii marketingowej, której celem jest nie tylko dotarcie do szerokiego grona odbiorców, ale również stworzenie z nimi trwałej i wartościowej relacji.

Co to jest rich content?

Opowiedzenie historii marki
Dzięki rich content można stworzyć spójny i emocjonalny przekaz, który zapadnie w pamięć klientów.

Ułatwienie procesu decyzyjnego
Interaktywne elementy pomagają klientom w porównaniu produktów, znalezieniu odpowiedniego rozwiązania czy dokonaniu zakupu.

Zwiększenie zaangażowania
Rich content zachęca klientów do interakcji z marką, komentowania, udostępniania treści.

Poprawa SEO
Wysokiej jakości treści multimedialne są lepiej indeksowane przez wyszukiwarki, co przekłada się na lepszą widoczność strony w wynikach wyszukiwania.


Z czego składa się rich content?

Rich content to treści wzbogacone o elementy multimedialne. Rich content składa się z różnorodnych elementów, które wspólnie tworzą atrakcyjną i angażującą całość. Dzięki tym elementom treści stają się bardziej atrakcyjne, angażujące i łatwiejsze do przyswojenia.

Rich content to nie tylko zbiór elementów multimedialnych. To przede wszystkim dobrze przemyślana strategia, która pozwala zwiększenie sprzedaży sklepu internetowego.

Kluczowe komponenty rich content to:

  1. Wideo

    Krótkie filmy, tutoriale, animacje, które w sposób dynamiczny i interesujący przedstawiają treści. Wideo to jedna z najskuteczniejszych form przekazu, ponieważ potrafi przyciągnąć uwagę i w prosty sposób przekazać nawet skomplikowane informacje.

  2. Grafika

    wysokiej jakości zdjęcia, infografiki, ilustracje

  3. Infografiki

    Wizualne przedstawienie danych, które ułatwia zrozumienie i zapamiętanie informacji. Infografiki są szczególnie użyteczne, gdy chcemy pokazać zależności lub porównać różne dane.

  4. Interaktywne elementy

    Quizy, ankiety, mapy interaktywne, które angażują użytkownika i pozwalają mu na interakcję z treścią. Dzięki temu użytkownik staje się aktywnym uczestnikiem, a nie tylko biernym odbiorcą.

  5. Animacje

    Krótkie, ruchome obrazy lub grafiki, które przyciągają uwagę i mogą być użyte do podkreślenia kluczowych informacji lub wyjaśnienia skomplikowanych procesów.

  6. Rozszerzona rzeczywistość (AR)

    Nowoczesna technologia, która umożliwia dodanie interaktywnych elementów do rzeczywistego świata za pomocą smartfonów lub innych urządzeń. AR zwiększa zaangażowanie użytkowników, umożliwiając im np. „wypróbowanie” produktu przed zakupem.

  7. Audio

    podcasty, muzyka


Rola rich content w sklepie

Jakie zadania realizuje rich content? Rich content pełni wiele kluczowych zadań, które pomagają w realizacji celów biznesowych oraz w budowaniu pozytywnego Customer Experience.

Rich content to konieczny element dla wielu sklepów internetowych, który zapewnienia optymalnych zysków ze sprzedaży oraz buduje zaufanie do produktu i wyróżniającego sklep wśród konkurencji.

Rich content pozwala na:

  • Budowanie świadomości marki
    Spersonalizowane treści i pozytywne doświadczenia z marką budują silne relacje z klientami. Dzięki atrakcyjnym materiałom multimedialnym marka może dotrzeć do szerszego grona odbiorców.
  • Budowanie emocji
    Rich content ma zdolność wywoływania emocji, co zwiększa zapamiętywalność treści i buduje pozytywny wizerunek marki.
  • Zwiększenie lojalność i zaangażowania
    Bogate treści przyciągają uwagę i angażuje użytkowników na dłużej, co przekłada się na większą lojalność wobec marki. Dodatkowo interaktywne elementy zachęcają klientów do spędzania więcej czasu na stronie i angażowania się w rozmowę z marką.
  • Poprawa konwersji
    Rich content może skutecznie przekonywać klientów do podjęcia określonych działań, np. zakupu produktu, zapisania się do newslettera.
  • Zachęca do zakupu
    Prawidłowo zaprojektowany rich content pokazuje korzyści, zalety i cechy produktu. Stawia klienta i jego potrzeby na pierwszym miejscu. Dobry opis nie tylko w pełni opisuje produkt, jego specyfikację techniczną, sposoby oraz korzyści wynikające z jego wykorzystania, ale daje wrażenie poznania produktu, którego nie możemy dotknąć.
  • Ułatwienie zrozumienia
    Dzięki użyciu różnych form przekazu, takich jak wideo czy infografiki, nawet skomplikowane informacje stają się bardziej przystępne i zrozumiałe.
  • Zastępuje sprzedawcę w sklepie
    Rich content jest jak dobry sprzedawca. Ma za zadanie odpowiedzieć na wszelkie pytania potencjalnych klientów oraz rozwiać ich wątpliwości, związane z zakupem. Brak opisu lub jego uboga forma może sprawić, że potencjalny klient powędruje do konkurencji, która się nim zaopiekuje, odpowie na wszystkie pytania i to u niej sfinalizuje zakup. 
  • Zmniejsza ryzyko zwrotu produktu
    Rich content nie może wprowadzać klienta w błąd. Musi być konkretny i odzwierciedlający rzeczywistość. Prawidłowy i rzetelny rich content to większa szansa, że konsument nie skorzysta z opcji zwrotu produktu w ciągu 14 dni.
  • Zwiększenie interakcji
    Interaktywne elementy, takie jak quizy czy ankiety, zachęcają użytkowników do działania, co może prowadzić do lepszego zrozumienia ich potrzeb i oczekiwań.
  • Optymalizacja dla SEO
    Bogata treść, zwłaszcza wideo i interaktywne elementy, często przyciąga więcej odwiedzin, co może pozytywnie wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Nawet najlepszy produkt nie sprzeda się, jeżeli nikt go nie zobaczy. Profesjonalny rich content angażuje klientów oraz wyszukiwarki, które indeksują treści na stronach, a następnie wyświetlają go pod konkretne, wyszukiwane słowa kluczowe. Zadbajmy o optymalizację rich content pod kątem wyszukiwarek i SEO.

Inwestycja w rich content to inwestycja w przyszłość Twojej marki. Dzięki niemu możesz zbudować silną relację z klientami i osiągnąć sukces na rynku.


Jak zaprojektować rich content?

Tworzenie rich content to doskonała okazja do budowania głębszych relacji z klientem, wywoływania emocji oraz stymulowania reakcji, które prowadzą do decyzji zakupowych. Aby skutecznie angażować klientów za pomocą bogatych treści, warto zastosować kilka kluczowych zasad.

Pilna potrzeba klienta
Rich content powinien przede wszystkim wzbudzać potrzebę posiadania produktu. Dzięki angażującym opisom, zdjęciom, czy filmom, klient powinien poczuć, że dany produkt jest dokładnie tym, czego szuka i co zaspokoi jego potrzeby.

Społeczny dowód słuszności
W treściach warto podkreślać, że inni klienci wybierają dany produkt, co buduje zaufanie i zachęca do zakupu. Pokazywanie recenzji, opinii oraz liczby zadowolonych użytkowników to sprawdzone metody wpływania na decyzje zakupowe.

Reguła niedostępności
Rich content może skutecznie podkreślać unikalność i ograniczoną dostępność produktów, co zwiększa ich atrakcyjność. Klienci często reagują pozytywnie na informacje o limitowanych edycjach lub produktach dostępnych tylko dla wybranych.

Reguła zaangażowania
Angażowanie klienta w proces zakupu poprzez interaktywne elementy, takie jak quizy, konfiguratory produktów, czy możliwość testowania wirtualnego, zwiększa szanse na finalizację zakupu. Rich content daje klientowi możliwość bliższego zapoznania się z produktem, co ułatwia podjęcie decyzji.

Wezwania do działania
W każdym rich content nie może zabraknąć jasnych i wyraźnych wezwań do działania. Elementy takie jak przyciski „Kup teraz”, czy zachęcające komunikaty, powinny być integralną częścią treści, aby skutecznie przekształcać zainteresowanie w konkretne działania.

Tworzenie bogatych treści to nie tylko prezentacja produktu, ale również budowanie emocjonalnego związku z klientem, co ostatecznie wpływa na jego decyzję o zakupie.

Jakość, nie ilość 
Istotna jest jakość, a nie ilość samego tekstu. Dobry opis produktu powinien oddawać najbardziej rzetelne informacje i skup się na pokryciu tematu danego tematu.

Warto podkreślić, że tworzenie skutecznego rich content wymaga nie tylko umiejętności technicznych, ale także zrozumienia potrzeb i oczekiwań klientów. Dlatego tak ważne jest, aby treści były spójne z wartościami marki i odpowiadały na pytania klientów.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • Dostępność: Rich content powinien być dostępny na różnych urządzeniach i przeglądarkach.
  • Pomiar efektywności: Aby ocenić skuteczność rich content, należy śledzić odpowiednie metryki, takie jak czas spędzony na stronie, współczynnik konwersji czy liczba udostępnień.
  • Aktualizacja treści: Rich content powinien być regularnie aktualizowany, aby zachować swoją atrakcyjność.

Etapy procesu decyzyjnego

Różne opisy są potrzebne na różnych etapach decyzyjnych w sklepie internetowym. Pisząc teksty na temat produktu odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, na którym etapie procesu decyzyjnego jest Twój klient.

Etapy procesu decyzyjnego zakupu produktu:

Budowanie świadomości produktu
Na tym pierwszym etapie konsument często nie wie o istnieniu Twojego produktu. Kupujący ma jakąś potrzebę, którą usiłuje zaspokoić przez szukanie produktu lub usługi. Na tym etapie Twoim zadaniem jest uświadomić klientowi, że Twój produkt istnieje i żeby go zapamiętał. Na tym etapie ma powstać wieź pomiędzy potrzebą klienta a Twoim produktem.

Rozważanie zakupu produktu
W kolejnym etapie klient już wie, że Twój produkt istnieje i potrafi rozwiązać jego problem lub potrzebę. Oczywiście podczas poszukiwań w internecie, znalazł on kilka komplementarnych produktów, które obiecują to samo. Twoim kolejnym zadaniem jest stworzenie wartości dodanej produktu.

Rozwianie wątpliwości
W większości przypadków klient na tym etapie nie doda produktu do koszyka. W procesie decyzyjnym mogą pojawiać się wątpliwości. Twoim zadaniem jest rozwiać wszystkie wątpliwości klienta, zanim przejdziemy do finalizacji zakupu.

Spowodowanie zakupu
Na tym etapie klient już wie, że chce kupić Twój produkt, pozostaje jedynie kwestia, żeby się nie rozmyślił. Na tym etapie Twoim zadanie jest przekonać go do finalizacji zakupu.


Karta produktu

Opis produktu jest częścią większej całości w sklepie internetowym. Tworząc opis produktu, należy oczywiście mieć na uwadze wszystkie elementy i układ karty produktu.

Karta produktu to strona z opisem produktu (product description page, PDP), która pomaga kupującym dowiedzieć się więcej o funkcjach i zaletach danego produktu przed dokonaniem zakupu. Strona karty produktu zawiera szczegółowy opisem i dokładne informacje o produkcie.

Karta produktu może być używana zamiennie i nazywana jako: strona produktu, strona produktowa, strona z opisem produktu, karta produktowa, karta katalogowa produktu.

Strona produktu posłuży właścicielowi sklepu do przekazywania istotnych informacji o produkcie, z drugiej zaś jest dla użytkownika źródłem wiedzy o produkcie. Karty produktu zawiera szczegółowy podgląd produktu, jego cenę, opis, zdjęcia, atrybuty, specyfikacje i inne potrzebne dane opisujące dany produkt lub usługę. Zbiór wszystkich informacji na karcie produktu jest szczególnie użyteczny dla osoby potencjalnie zainteresowanej kupnem Twojego towaru w sklepie internetowym. Dlatego też karta produktu stanowi kluczowy element mający skłonić internautę do podjęcia decyzji zakupowej.

Karta produktu stanowi ważny punkt ścieżki zakupowej użytkownika. Ścieżka zakupowa to poszczególne etapy prowadzące do podjęcia decyzji zakupowej. Z poziomu karty produktu klient może dodać go do koszyka.

Dobrze zaprojektowana i wykonana karta produktu zwiększa szanse na podniesienie konwersji sprzedaży i jednocześnie buduje wizerunek Twojej marki. W przypadku dużych sklepów e-Commerce strona produktu będzie często generować większość pozyskiwanego ruchu w sklepie

Kompleksowe i dokładne informacje o produktach na karcie produktu:

  • pomaga klientom znaleźć produkt najlepiej pasujący do ich potrzeb
  • zapewnia klientom informacje pozwalające im dokonać właściwego zakupu
  • zwiększa zaufanie klientów do produktu i sklepu

Osoby początkujące w e-Commerce nie doceniają znaczenia strony produktu i traktują karta produktu jako małoznaczącą podstroną. Należy traktować stronę produktu jako element napędzający sprzedaż, a nie jak przykry obowiązek, na który niewarty poświęcenia nakładów.

karta produktu

Karta produktu w sklepie

Karta produktu to kluczowy element sklepu, który wpływa na wzrost sprzedaży. Przeczytaj poradnik jak zaprojektować kartę produktu w sklepie...


Co powinna zawierać karta produktu?

Karta produktu nie jest podstroną, na której powinna znaleźć się jedynie cena, nazwa produktu, słabej jakości zdjęcie oraz guzik dodaj do koszyka. Oczywiście w skrajnych przypadkach sprzedaż również jest możliwa, jeżeli posiadasz bardzo konkurencyjną cenę lub inne unikalne atuty. Niezależnie od tego, jak dobry jest Twój produkt oraz jego cena, dopracowana karta produktu to rodzaj okazania szacunku klientowi i większy potencjał sprzedażowy. Zadbaj o dobry wygląd, profesjonalne zdjęcia oraz informacje i przydatne treści potencjalnemu kupującemu.

Nazwa produktu
Nazwa produktu jest to kwestia, wydawałoby się oczywista, ale często nieprzemyślana. Klienci mogą trafić do Twojego sklepu internetowego z różnych miejsc w internecie i mogą być przekierowani bezpośrednio na kartę produktową. Dlatego nazwa sprzedawanego produktu musi być w odpowiedni sposób wyróżniona, widoczna, pełna i zrozumiała.

Cena produktu
Cena to najbardziej poszukiwany przez klientów element karty produktu. Jest to element, który powinien być wyróżniony w specjalny sposób z uwzględnieniem wysoka jakość User Experience (UX), czyli doznań, jakie towarzyszą klientowi przy zakupach w sklepie internetowym.

Zdjęcia produktu
Zdjęcia niezbędny i kluczowy element karty produktu. Klienci nawet w sklepie internetowym chcą odczuwać podobne emocje do tych, które towarzyszą im przy zakupach tradycyjnych. Pamiętaj, że klient nie ma możliwości dotknięcia produktu w sklepie internetowym. Dlatego profesjonalne i szczegółowe zdjęcia są namiastką zakupów w prawdziwym sklepie, gdzie można dotknąć produkt. 

Zdjęcia produktów to również istotny element przy pozycjonowaniu sklepu internetowego, które mogą wyświetlać się w wynikach Grafika w wyszukiwarki Google. Pamiętaj o optymalizacji zdjęć w sklepie, tak aby pozytywnie wpływały na ładowanie się całej strony sklepu.

Fotografia produktowa cennik

Opis produktu
Opis produktu to bardzo ważny element karty produktu. Jego znaczenie jest do tego stopnia nie doceniane, że opisy produktów są częstą kopiowane z innych źródeł. Dobry opis produktu to nie tylko element napędzający sprzedaż, ale również ważny element zwiększający skuteczność pozycjonowania SEO.

Dodawania produktu do koszyka
Przycisk dodawania produktu do koszyka powinien być dobrze widoczny i wzbudzić przekonanie, że produkt jest niedostępny. Stosuj się do reguł i zasad, do których użytkownicy są przyzwyczajeni w innych sklepach. Używaj powszechnych zasady użyteczności (usability) stosowanych przy wdrażaniu guzika co umożliwi klientom bezproblemowe dodanie produktu do koszyka.


Opis produktu

Opis produktu to kluczowy element sklepu i karty produktu, który ma wpływ na konwersje i wzrost sprzedaży. Jak zrobić opis produktu, aby był przyjazny użytkownikom, wyszukiwarce Google i skutecznie pomagała w realizowaniu celów sprzedażowych?

Warto zadbać o to, żeby nie tylko rich content był dobrze przemyślany i zaprojektowany. Wszystkie opisy produktów w sklepie w sklepie powinny być zwięzłe i łatwe do przeskanowania wzrokiem. Klient powinien być w stanie szybko preśledzić opis produktu i wychwycić najważniejsze informacje o produkcie. Prawdopodobieństwo, że nikt nie zapozna się ze źle zredagowanym i sformatowanym opisem produktu i nie doda produktu do koszyka jest bardzo duże.

Czytelne treści, urozmaicone i dobrze sformatowane działają o wiele lepiej niż te, które wymagają skupienia uwagi użytkownika. Żyjemy w świecie szybkich zmian, bodźców i często nasza uwaga ulega rozproszeniu. Zapoznaj się ze wskazówkami, które pomogą Ci upewnić się, że Twoje opisy jest dobrze napisany i przykuje uwagę użytkownika na dłużej.

Pamiętaj o czytelności, przejrzystości opisów i informacji. Stosuj poniższe zasady:

  • Krótkie zdania
    Unikaj długich i niezrozumiałych opisów produktu. Staraj się pisać krótkie zdania, które zwrócą uwagę czytelników i niosą za sobą konkretne informacje.
  • Akapity opisu
    Przejrzysty podział tekstu na akapity pozwala czytelnikom płynnie przechodzić po treści opisu produktu. Opis produktu może składać się nawet z krótki jedno- lub dwuzdaniowych akapitów. 
  • Wypunktowanie informacji
    Stosuj punktory dla najważniejsze informacje o produkcie, które pomagają zachować przejrzystość tekstu. Sprawi to, że klient łatwo skanuje tekst opisu produktu wzrokiem i znajdzie w łatwy sposób najważniejsze informacje. 
  • Informacje wizualne
    Opis produktu to nie tylko treści pisane. Wyróżnij najważniejsze cechy produktu za pomocą zdjęć i grafik. Dodaj różnorodne zdjęcia produktowe packshot, lookbook, zdjęcia aranżacyjne. Do wizualizacji produktu możesz zastosować zróżnicowane ikony i grafiki ilustrujące cechy produktu.
  • Najczęściej zadawane pytania
    W opisie produktu należy wyodrębnić część, która rozwieją wątpliwości odnośnie produktu. Stwórz listę najczęstszych pytań klientów i odpowiedzi na temat produktu.
opis produktu w sklepie internetowym

Opisy produktów w sklepie

Opis produktu to kluczowy element karty produktu, który wpływa na wzrost sprzedaży. Przeczytaj poradnik jak tworzyć profesjonalne opisy w sklepie...


Produkt w sklepie internetowym

Tworząc opis produktu i kartę produktową warto poznać specyfikę samego produktu w sklepie internetowym. Produkty w sklepie internetowym można podzielić na kilka rodzajów. Ponadto produkty mogą być opisywane i kategoryzowana dzięki kategoriom, atrybutom i tagom.

Typy produktów

  • Prosty produkt – obejmuje większość produktów, które chcesz sprzedać. Proste produkty są wysyłane i nie mają opcji. Na przykład książka.
  • Produkt grupowy – zbiór powiązanych produktów, które można kupić pojedynczo i składać się z prostych produktów. Na przykład zestaw sześciu szklanek do picia.
  • Produkt wirtualny – taki, który nie wymaga wysyłki. Na przykład usługa. Włączenie tej opcji powoduje wyłączenie wszystkich pól związanych z wysyłką. Wirtualny produkt nie uruchomi również kalkulatora wysyłki w koszyku.
  • Do pobrania – aktywuje dodatkowe pola, w których można dostarczyć plik do pobrania. Po udanym zakupie klienci otrzymują plik do pobrania jako link w wiadomości e-mail z powiadomieniem o zamówieniu. Jest to odpowiednie na przykład dla albumu cyfrowego, magazynu PDF lub zdjęć.
  • Zewnętrzny/afiliacyjny – taki, który wymieniasz i opisujesz na swojej stronie, ale jest sprzedawany gdzie indziej.
  • Produkt z wariantami – produkt z odmianami, z których każda może mieć inną wartość SKU, cenę, opcję magazynową itp. Na przykład koszulka dostępna w różnych kolorach lub rozmiarach.

Kategorie produktów
Kategorie produktów są podstawowym sposobem grupowania produktów o podobnych cechach. W razie potrzeby możesz także dodać podkategorie. Na przykład, jeśli sprzedajesz ubrania, możesz mieć „koszulki”, „bluzy” i „spodnie” jako kategorie.

Kategorie produktów działają w taki sam sposób, jak zwykłe kategorie, które masz podczas pisania postów w WordPress. Mogą być tworzone, edytowane i wybierane w dowolnym momencie.

Atrybuty produktów
Kolejnym ważnym sposobem grupowania produktów jest użycie atrybutów. Na przykład, jeśli sprzedajesz odzież, dwa atrybuty logiczne to „kolor” i „rozmiar”, dzięki czemu ludzie mogą przeszukiwać kategorie pod kątem koloru, który pasuje do ich stylu oraz odzieży dostępnej w ich rozmiarze. Można je dodać do produktu lub ustawić globalne atrybuty dla całego sklepu.

Tagi produktów
Tagi produktów to kolejny sposób na powiązanie produktów ze sobą, obok kategorii produktów. W przeciwieństwie do kategorii nie ma hierarchii w tagach, więc nie ma „podtagów”.

Na przykład, jeśli sprzedajesz odzież i masz dużo grafik kotów, możesz zrobić tag „kot”. Następnie dodaj ten tag do menu lub paska bocznego, aby miłośnicy kotów mogli łatwo znaleźć wszystkie koszulki, bluzy i spodnie z nadrukami kota.


Podsumowanie

Rich content to coraz bardziej doceniane narzędzie, które pozwala na stworzenie wyjątkowych doświadczeń dla klientów. Dzięki niemu marki mogą wyróżnić się na konkurencyjnym rynku, zwiększyć sprzedaż i budować trwałe relacje z klientami.

Obecnie rich content to nie tylko trend, ale przyszłość komunikacji w eCommerce. Dzięki połączeniu różnorodnych form przekazu, takich jak wideo, infografiki, animacje czy interaktywne elementy, możliwe jest stworzenie treści, które nie tylko przekazują informacje, ale także angażują, uczą i budują emocjonalną więź z odbiorcą. W dobie rosnącej konkurencji, bogata treść staje się kluczowym narzędziem, które pozwala wyróżnić się na rynku i zbudować trwałą relację z klientami. Wykorzystanie rich content w strategii marketingowej to krok w stronę nowoczesnego i efektywnego Customer Experience, który przynosi wymierne korzyści zarówno dla marki, jak i jej klientów.

Dobry i kreatywny rich content może mieć duży, pozytywny wpływ na sukces Twojego sklepu, organiczną pozycję w Google, generowanie ruchu, a także na wzrost sprzedaż. Tworzenie opiów produktów wymaga pewnej wiedzy na temat sprzedawanych produktów i ich funkcji, a także umiejętności przekazania tej wiedzy w sposób, który sprawi, że ludzie będą chcieli go kupić. Jednocześnie trzeba zadbać o zasady SEO i copywritingu oraz przejrzyście taki opisu pokazać na karcie produktowej.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zdobytemu know how wiemy, jak projektować i pozycjonować sklep internetowy, bez względu na branżę. Jeśli potrzebujesz wsparcia technicznego, chcesz wprowadzić zmiany w sklepie internetowym opartym na WordPressie, chciałbyś odświeżyć szatę graficzną, zlecić pozycjonowanie SEO/SEM – zgłoś się do nas i wyślij e-maila na adres: studio@thenewlook.pl lub zadzwoń na 730 170 330.


Czytaj również:

Agencja kreatywna

Projektujemy oraz przygotowujemy i wdrażamy strategie budowy wizerunku. Zajmujemy się kompleksowym projektowaniem od niezapomnianej identyfikacji wizualnej do nowoczesnego projektu strony internetowej. Profesjonalny projekt logo to wstęp do budowania marki i wiarygodnego biznesu.

5/5 - (21 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger