Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Programista WordPress Developer

Programista WordPress Developer

Programista WordPress, Developer WordPress – kto to jest, czym się zajmuje, co powinien potrafić i jak nim zostać?


Kim jest programista WordPress?

Jeśli chodzi o programistę WordPress, istnieje wiele różnych opinii na temat tego, co właściwie oznacza ten tytuł lub jego rola. Niektóre firmy potrzebują tylko programisty do tworzenia niestandardowych wtyczek i modułów WordPress, podczas gdy inne muszą mieć możliwość opracowania kompleksowego motywu WordPress. Duże firmy, agencje WordPress potrzebują programistów, którzy zajmują się zarówno tworzeniem dedykowanych wtyczek, modułów i motywów WordPress.

Eksperci w zakresie programowania WordPress powinni generalnie tworzyć zarówno niestandardowe wtyczki i moduły, jak i tworzyć motywy. Programista  WordPressa powinien posiadać szereg umiejętności i rozległą wiedzę na temat WordPressa i języka programowania PHP.

Czym zajmuje się programista WordPress?

Deweloperzy WordPressa powinni posiadać nie tylko szereg umiejętności i rozległą wiedzę na temat WordPressa i PHP. Ważne jest również posiadanie wiedzy z zakresu front-endu, jak i lub back-endu. Programista WordPress Developer w szerokim znaczeniu odpowiedzialny jest za rozwój zarówno back-endu, jak i front-endu, w tym tworzenie motywów i wtyczek WordPress.

Front-end i back-end – początkowe oraz końcowe stadium procesu. Front-end jest odpowiedzialny za pobieranie danych od użytkownika oraz przekazanie ich do back-endu. Następnie back-end na podstawie tych danych wykonuje określone zadanie. Opcjonalnie front-end może pokazać użytkownikowi wyniki otrzymane od back-endu.

Terminy front-end i back-end, mówiąc o WordPressie, najczęściej odnoszą się do nakładek zapewniających graficzny lub tekstowy interfejs (front-end) dla aplikacji konsolowych (back-end).

Programistów WordPress możemy podzielić front-end lub back-end developerzy, lub osoby łączące te funkcje.

Front-End Developer

Front-End to wszystko, co widać na stronie internetowej WordPress. Czyli wygląd strony internetowej WordPress jest opracowany przez Front-End Developera. Programiści front-end są wykwalifikowani w HTML/CSS, frameworkach JavaScript, JQuery i responsywnym projektowaniu. 

Front-end odpowiada za wygląd i zachowanie strony, czyli to, co widzi użytkownik po wpisaniu adres strony internetowe w przeglądarkę. Na front-end może się składać dla przykładu menu strony,  slider ze zdjęciami,  i wszystko inne treści na stronie. Główne technologie, w których jest  tworzony front-end to przede wszystkim CSS, HTML oraz JavaScript.

Back-End Developer

Back-End to, czego nie widać po wejściu na stronę internetową, czyli całe jej zaplecze techniczne.  Programista Back-End Developer potrzebny jest po to, aby serwer, aplikacja i baza danych komunikowały się ze sobą. Programista back-end używa języków po stronie serwera, takich jak PHP, do tworzenia aplikacji, oraz narzędzi takich jak MySQL do wyszukiwania, zapisywania lub zmieniania danych i przesyłania ich z powrotem dla użytkownika w kodzie frontonu. Deweloperzy Back-End specjalizują się zatem w zapleczu stron internetowych, aplikacji i oprogramowania.

Backe-nd to wszystko, czego nie widać po wejściu na stronę internetową, czyli całe jej zaplecze techniczne, które zazwyczaj składa się z trzech części: aplikacji (WordPress) serwera i bazy danych. Użytkownik wchodzi w interakcję za stroną, wprowadzeniu treści używając część front-end. Dzięki back-endowi informacji aplikacja przechowuje je w bazie danych, która została utworzona na serwerze. Dla ułatwienia, bazie danych to tabela, arkuszu kalkulacyjnym, w którym zapisywane są wszystkie informacje WordPress. Użytkownicy strony nie widzą panelu administracyjnego i całej struktury strony motywu, wtyczek. Wszystko, co niewidoczne, ale niezbędne do funkcjonowania strony nazywamy back-endem. 

Opis wymagań programisty WordPress Developer

Programista WordPress Developer odpowiedzialny jest za rozwój zarówno back-endu, jak i front-endu, w tym tworzenie motywów i wtyczek WordPress. Profil pracy programisty WordPress opiera się różne umiejętności programistyczne, takie jak PHP, HTML5, CSS3 i JavaScript. 

Oczekuje się, że programista WordPress Developer powinien dobrze rozumieć najnowsze trendy w branży i systemy zarządzania treścią. Dobrze jeżeli programista WordPress rozumie również estetykę graficzną, układ elementów na ekranie, dobór kolorów i czcionek itp.

Obowiązki i odpowiedzialność programisty WordPress

 1. Projektowanie i wdrażanie nowych funkcji i funkcjonalności
 2. Tworzenie i kierowanie architekturą strony WordPress
 3. Zapewnienie wysokiej wydajności i dostępności oraz zarządzanie wszystkimi technicznymi aspektami CMS WordPress
 4. Pomoc w stworzeniu skutecznego, responsywnego projektu i przekształceniu go w działający motyw i wtyczkę

Wymagania i kwalifikacje programisty WordPress

 1. Dobra znajomość technologii front-end, w tym HTML5, CSS3, JavaScript, jQuery
 2. Doświadczenie w tworzeniu interfejsów użytkownika dla stron internetowych i/lub aplikacji internetowych
 3. Doświadczenie w projektowaniu i tworzeniu responsywnych witryn projektowych
 4. Wygodna praca dzięki narzędziom do debugowania, takim jak Firebug, Chrome Inspector itp.
 5. Zdolność do zrozumienia zmian CSS i ich konsekwencji w celu zapewnienia spójnego stylu na różnych platformach i przeglądarkach
 6. Możliwość konwersji kompleksowego układu i makiety na działające strony HTML
 7. Znajomość interakcji z RESTful API i formatami (JSON, XML)
 8. Biegła znajomość narzędzi do wersjonowania kodu np. Git
 9. Dobre zrozumienie programowania zaplecza PHP

Praca programista WordPress Developer

Nieustannie poszukujemy utalentowanych, ciekawych ludzi. Szukasz pracy jako WordPress Developer albo Junior WordPress Developer? Oferujemy ciekawą pracę w agencji interaktywnej WordPress w Łodzi. Specjalizujesz się w tworzeniu rozwiązań dedykowanych, stron i sklepów na platformie WordPress + WooCommerce – zobacz nasze oferty pracy WordPress. Jeżeli nie spełniasz wszystkich wymogów, zapraszamy Cię na Staż.

sklep wordpress

WordPress Developer

Tworzenie i rozwój stron WordPress | Tworzenie i rozwój sklepów WooCommerce | Tworzenie wtyczek i rozwiązań dedykowanych

strona wordpress

Junior WordPress Developer

Tworzenie i rozwój stron WordPress | Tworzenie i rozwój sklepów WooCommerce | Tworzenie wtyczek i rozwiązań dedykowanych

Podsumowanie

WordPress jest liderem wśród systemów zarządzania treścią. Jego ogromna popularność wynika z łatwości obsługi, wysokiego poziomu personalizacji oraz skuteczności opcji SEO. Obecnie ponad 40% wszystkich stron internetowych jest zbudowanych w oparciu o WordPress.

Jeżeli szukasz pracy jako programista WordPress Developer napisz do nas i daj się poznać. Przejdź do naszego portfolio realizacji stron WordPress, sklepów WooCommerce i zobacz co robimy.

Nie jesteś programistą WordPress, ale chcesz wykorzystać WordPressa do stworzenia Twojej nowej strony internetowej. Jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji nowoczesnej, atrakcyjnej wizualnie strony internetowej, którą po wykonaniu będziesz mógł sam zarządzać – zapytaj nas o WordPress.

Przywitaj WordPressa już dziś!


Czytaj również o WordPress:

Platforma WordPress

Potrzebujesz wsparcia przy założeniu strony, sklepu WordPress lub instalacji i konfiguracji WordPressa. Czytaj więcej o naszych usługach...

4.5/5 - (37 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger