Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Jakie oprogramowanie sklepu internetowego?

oprogramowanie sklepu internetowego

Oprogramowanie sklepu internetowego to kluczowy element dla każdego, kto chce prowadzić sprzedaż online. Pozwala ono zarządzać sprzedażą, produktami, stanami magazynowymi, płatnościami, wysyłkami, marketingiem.

Chcąc rozpocząć sprzedaż w internecie, musisz podjąć decyzję o tym, z jakiego oprogramowania e-Commerce skorzystać. Wybór odpowiedniego systemu jest kluczowy, ale na rynku dostępne są różne opcje, które mogą spełniać różne potrzeby. Przeszukując internet w poszukiwaniu rozwiązania dla siebie, spotkasz się ze sprzecznymi opiniami na temat najlepszego rozwiązana. Poznaj kilka oprogramowań do stworzenia e-sklepu, ich wady, zalety i koszty wdrożenia.

Rynek e-Commerce rośnie w bardzo szybkim tempie. Taki trend sprawia, że dostępnych jest wiele narzędzi do stworzenia sklepu internetowego. W odpowiedzi na to rosnące zapotrzebowanie na elastyczne i dostępne narzędzia, pojawiły się innowacyjne oprogramowania sklepów internetowych, jak platformy e-Commercekreator sklepu internetowego oraz platformy marketplace. 

Oprogramowanie dla sklepów internetowych to narzędzie, które nie tylko ułatwiają proces tworzenia sklepu online, ale również umożliwia dostosowanie sklepu do indywidualnych potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa, niezależnie od ich doświadczenia w dziedzinie technologii czy e-commerce.


Zaczynając sprzedaż w internecie, chcesz sprawdzić, jakie zyski przyniesie ten kanał sprzedaży. Dlatego szczególnie na początku warto rozważyć, które oprogramowanie jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Decyzja wyboru oprogramowania sklepu internetowego wpływa na wiele kluczowych aspektów działalności – od użytkowości i bezpieczeństwa, przez skalowalność operacji, aż po integrację z innymi systemami i dostosowanie do specyficznych potrzeb rynku. Ważnym czynnikiem, który powinieneś brać przy wyborze oprogramowanie sklepu internetowego, jest koszt wdrożenia i utrzymania. Dodatkowo nie każdą wybrane rozwiązanie będzie się tak samo skutecznie pozycjonować.

W poniższym tekście przyjrzymy się różnym opcjom dostępnym na rynku, zastanowimy się nad ich zaletami i wadami, oraz podpowiemy, jakie kryteria powinny być brane pod uwagę przy wyborze idealnego rozwiązania dla Twojego sklepu. Rozpoczniemy od przeglądu najpopularniejszych platform, analizując ich funkcjonalności, koszty utrzymania oraz łatwość obsługi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wybrać oprogramowanie, które najlepiej spełni oczekiwania zarówno Twoje, jak i Twoich klientów.


Oprogramowanie sklepu internetowego – poradnik

Szacowany czas czytania: 27 minut

Od czego zatem zacząć, kiedy chcesz rozpocząć sprzedaż w sklepie internetowym. Przede wszystkim powinieneś przemyśleć, jakiego sklepu potrzebujesz, jak dużo produktów chcesz oferować, jak duży ruch będzie generował sklep, jakie funkcje są dla Ciebie najważniejsze, jaki budżet masz na to przedsięwzięcie i czego oczekujesz od Twojego sklepu?

Przejdź do sekcji:

 1. E-Commerce podstawowe pojęcia
 2. Rodzaje oprogramowania sklepu internetowego
 3. Platformy e-Commerce
 4. Kreatory sklepu internetowego
 5. Platformy marketplace
 6. Wybór odpowiedniego oprogramowania sklepu
 7. Jak podjąć decyzję?
 8. Platformy e-Commerce – przegląd rozwiązań
 9. Ranking platform e-Commerce
 10. E-Commerce jak zacząć?
 11. Platformy e-Commerce najczęstsze pytania – FAQ
 12. Podsumowanie

E-Commerce podstawowe pojęcia

E-Commerce (electronic commerce), czyli handel elektroniczny lub e-handel definiujemy jako szereg działań wykonywanych w celu dokonania transakcji za pomocą elektronicznych środków jak strona internetowa, aplikacja. Są to transakcje online, czyli zakupy towarów i usług, których płatności i dostawa odbywa się poza fizyczną placówką sklepu.

Najbardziej powszechną formą e-Commerce są oczywiście sklepy internetowe, jednak e-Commerce to również takie formy biznesu jak internetowe aukcje, wymiana walut, bankowość elektroniczną, internetowe zakłady bukmacherskie, e-sklepy, ale też portale aukcyjne i inne form handlu elektronicznego.

Sklep internetowy (e-sklep) to rodzaj strony internetowej, dzięki której można prowadzić sprzedaż i dokonywać zakupów online. E-Sklep umożliwia wirtualne przeglądanie oferty, asortymentu i dokonania płatności za zakup. Sklepy internetowe korzystają z oprogramowania zwanego platformą e-Commerce (systemem e-Commerce).

Platforma e-Commerce (system e-Commerce) to oprogramowanie, które pozwala na uruchomienie sklepu internetowego po zainstalowaniu i skonfigurowaniu na serwerze. Alternatywą są abonamentowe platform SaaS, które udostępniane są jako usługa gotowego sklepu internetowego w chmurze, na serwerach dostawcy oprogramowania.

Kreator sklepu internetowego to oprogramowanie, które umożliwia użytkownikom tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi bez konieczności posiadania umiejętności programowania. Oferują one szeroki wybór szablonów i funkcji, które można dostosować do potrzeb swojej firmy.

Platforma marketplace to rodzaj serwisu e-Commerce, który łączy różnych sprzedawców z potencjalnymi kupującymi, umożliwiając im bezpośrednią wymianę towarów i usług na jednej, scentralizowanej platformie. Platformy te działają jako pośrednicy oferujący narzędzia i usługi, które zapewniając infrastrukturę i usługi logistyczne, które ułatwiają transakcje między stronomi oraz ułatwiają proces sprzedaży i zakupu.

E-Commerce co to jest

E-Commerce co to jest?

Przeczytaj nasz poradnik na temat e-Commerce krok po kroku: charakterystyka rynku e-Commerce, dla kogo jest e-Commerce, jak odnieść sukces w e-Commerce...


Rodzaje oprogramowania sklepu internetowego

Sklep internetowy działa w oparciu o oprogramowanie, które zarządza produktami, stanami magazynowymi, obsługuje cały proces zakupowy od przyjęcia zamówienia, płatności, po wysyłkę. Oprogramowanie sklepu internetowego zapewnia ponadto bezpieczeństwo danych, dostarcza narzędzia do marketingu i wiele innych funkcji sklepu.

Powstanie różnego rodzaju oprogramowania sklepu internetowego jest odpowiedzią na odmienne zapotrzebowania przedsiębiorców lub osób chcących prowadzić biznes w internecie. Zupełnie inne wymagania będzie miał mały sklep niż duży, masowy sklep z obrotem rzędu kilku milionów złotych.

Oprogramowanie sklepu internetowego można podzielić na główne kategorie:

Każde z tych rodzajów oprogramowania sklepu internetowego oferują różne unikalne cechy, funkcjonalności i odpowiadają różnym potrzebom biznesowych. Decydując, warto również rozważyć przyszłe plany rozwoju, ponieważ niektóre oprogramowania lepiej skalują się z rosnącym biznesem. Analiza kosztów początkowych, bieżących oraz ewentualnych opłat transakcyjnych jest również istotna, aby wybrać najbardziej opłacalne rozwiązanie dla swojego sklepu internetowego.

Wszystkie oprogramowania sklepu internetowego pozwalają na prowadzenie sprzedaż, ale występują między nimi jednak znaczne różnice. W zależności od założeń biznesowych danego sklepu może się okazać, że dla jednej firmy najlepsze będzie rozwiązanie niezależnej platformy e-Commerce, a dla innych kreatora sklepu internetowego, a jeszcze innej niezbędne będzie rozwiązanie typu marketplace.

Rozważając różne opcje oprogramowania dla Twojego sklepu internetowego, warto zwrócić uwagę i poznać praktyczne różniece między platformami e-Commerce, kreatorami sklepu internetowego oraz platformy marketplace. Każda z tych kategorii ma swoje specyficzne cechy i najlepiej sprawdza się w różnych scenariuszach biznesowych.


Platformy e-Commerce

Platformy e-commerce są specjalistycznym oprogramowaniem zaprojektowanym do kompleksowego zarządzania sklepami internetowymi. Oferują one rozbudowane funkcje zarządzania produktami, zapasami, zamówieniami, procesami płatności oraz logistyką.

Platformen e-commerce możemy podzielić na kilka rodzajów, w zależności od sposobu ich udostępnienia i zarządzania:

Istnieją cztery główne typy platform e-Commerce:

Wszystkie platformy e-Commerce pozwalają na utrzymywanie katalogu produktów, ich sprzedaż, przyjmowanie płatności, wysyłkę maili transakcyjnych, a także w pewnym zakresie decydowanie o wyglądzie strony. Występują między nimi jednak znaczne różnice. W zależności od założeń biznesowych danego sklepu może się okazać, że dla jednej firmy najlepsze będzie rozwiązanie abonamentowe, dla innej Open-Source, a jeszcze innej niezbędne będzie rozwiązanie dedykowane.


Platformy e-Commerce – Open source

Ogromna elastyczność i popularność rozwiązań open-source sprawia, że wiele sklepów internetowych jest stawianych na takich platformach. Jest to rozwiązanie chętnie wybierane, ponieważ wersja instalacyjna jest bezpłatna. Dodatkową opłatą jest koszt hostingu. Jeżeli zdecydujesz się na wybór takiej platformy e-Commerce będziesz właścicielem sklepu z dużą swobodę w jego modyfikacji.

Rozwiązania open-source pozwalają na dowolne modyfikowanie sklepu, dzięki pełnemu dostępowi do kodu. Dzięki modyfikacji kodu sklepu można nie tylko dowolnie wprowadzać nowe funkcje, które będą występowały wyłącznie w Twoim sklepie, ale dowolnie zmieniać szatę graficzną. Wszystkie platformy typu open-source mają dostęp do dużej ilości różnorodnych modułów do każdego typu płatności, dostawy czy narzędzia wspierającego sprzedaż. Oczywiście niektóre integracje wymagają zakupienia modułów, wtyczek, lub nakładów pracy. Będą to przede wszystkim integracje z systemami: ERP, magazynowymi, księgowymi, ale też wszelkiego rodzaju programy lojalnościowe czy systemy CRM.

Platformy e-Commerce typu open-source to przede wszystkim setki tysięcy sklepów na świecie, co wpływa możliwość zagrożeń ze strony hakerów, ale daje ogromne pole do prowadzenia testów, znajdowania luk w ich bezpieczeństwie. Skala takiej platformy wpływa na rozwój, dostępnych modułów, funkcjonalności, integracji na polskim i globalnym rynku.

Koszt platform open-source
Sama licencja platform open-source jest bezpłatna, jednak należy liczyć się z kosztem hostingu od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Zalety platform open-source
Brak opłat za korzystanie z platformy open-source, dużo ilość dostępnych modułów i integracji, możliwość modyfikacji kodu, możliwość samodzielnego modyfikacji sklepu lub współpracy z wieloma agencjami interaktywnymi, duże możliwości integracji systemów zewnętrznych, łatwa konfiguracja pod SEO, możliwość samodzielnego rozwiązywania problemów, duża i aktywna społeczność na forach i grupach dyskusyjnych, możliwość przekazywania pracy nad sklepem agencjom interaktywnym.

Wady platform open-source
Modyfikacja sklepu wymaga wiedzy technicznej, konieczność administracji sklepu i dbania o bezpieczeństwo.

Dla kogo platformy open-source?

 • osoby, które chcą mieć własny, niezależny sklep
 • średnio-zaawansowanych, znających podstawy e-commerce
 • planujących rozwój na rynki zagraniczne
 • przewidujących dynamiczny rozwój sklepu i biznesu

Wybrane platformy open-source: WordPress WooCommerce, PrestaShop, Magento, Shopware, VirtueMart, Quick.Cart, OpenCart

open source co to jest

Open source co to jest?

Dowiedź się co to jest oprogranowanie otwarte, jak działa, jakie są jego rodzaje, jakie ma zalety. Poznaj przykłady oprogramowania Open source…


Kreatory sklepu internetowego

Kreator sklepu internetowego to oprogramowanie, które umożliwia użytkownikom tworzenie i zarządzanie sklepami internetowymi bez konieczności posiadania umiejętności programowania. Oferują one szeroki wybór szablonów i funkcji, które można dostosować do potrzeb swojej firmy. Kreatorzy sklepów internetowych są idealnym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć sprzedaż online. Są one często wybierane przez mniejsze firmy lub początkujących przedsiębiorców z uwagi na prostotę użycia i niskie koszty początkowe.

Funkcje i narzędzia kreatora sklepów

Kreatory sklepów internetowych oferują szeroki zakres funkcji i narzędzi, które ułatwiają proces tworzenia sklepu internetowego, w tym:

 • Funkcje e-Commerce
  Kreatory sklepów internetowych zawierają wszystkie niezbędne funkcje e-Commerce, takie jak koszyk zakupowy, proces płatności i obsługa wysyłki.
 • Szablony sklepu
  Kreatory sklepów internetowych oferują szeroki wybór gotowych szablonów dostworzenia projektu sklepu, które można dostosować do własnych potrzeb.
 • Funkcje marketingowe
  Kreatory sklepów internetowych oferują również funkcje marketingowe, które pomagają promować sklep internetowy, takie jak integracja z mediami społecznościowymi i kampanie e-mailowe.

Jaki kreator sklepu internetowego?

Popularnym rozwiązaniem do tworzenia sklepów internetowych są kreatory, jak Wix czy Weebly. Oferują one szablony stron internetowych oraz narzędzia do ich edycji. Takie platformy umożliwiają dodawanie różnych elementów, takich jak zdjęcia, wideo, formularze kontaktowe, a także integrację z mediów społecznościowych. Inną popularną opcją jest platforma WordPress.com, która oferuje rownież rzowiązanie stworzenia sklepu internetowego w pakiecie Entrepreneur.

Aby rozpocząć korzystanie z kreatora sklepu internetowego, wystarczy zarejestrować się w usłudze i wybrać szablon projektowy. Następnie możesz dodać produkty do swojego sklepu, skonfigurować proces płatności i wysyłki oraz rozpocząć promocję swojego sklepu.

Zalety kreatorów sklepów internetowych
Korzystanie z kreatora sklepu internetowego oferuje pewne zalet, w tym łatwość obsługi, nawet dla osób bez umiejętności programowania, szeroki wybór funkcji, które można dostosować do potrzeb swojej firmy oraz oszczędność czasu, który trzeba by poświęcić zatrudnienie programisty lub agencji interaktywnej.

Wady kreatorów sklepów internetowych
Korzystanie z kreatora sklepu internetowego może mieć wiele wady, których nie użytkownik nie jest świadom dokonując tego wyboru. Musisz jednak pamiętać, że nie jesteś właścicielem Twojego sklepu, a jedynie dzierżawisz go od danej platformy. W dłuższym okresie korzystania z kreatora może być droższe niż tworzenie sklepu internetowego od podstaw. KOlejne istotne wady kreatorów sklepów internetowych to brak dostępu do kodu źródłowego i ograniczone możliwości dostosowania sklepu, ograniczone funkcjonalności dla danej platformy, brak integracji z rozwiązaniami stosowanymi na polskim rynku oraz częste problemy z optymalizacją SEO.

Dlatego też, jeśli chcesz stworzyć profesjonalny sklep internetowy, zwykle na pewnym etapie tworzenia sklepu może się okazać, że będzie konieczne korzystanie z usług profesjonalnej agencji internetowej i stworzenie sklepu na platformie open source.

Kreator sklepów internetowych przegląd rozwiązań

Wix
Znany z łatwego w użyciu interfejsu i atrakcyjnych szablonów, odpowiedni dla mniejszych operacji.

 • Zalety: Intuicyjny interfejs użytkownika, duża ilość atrakcyjnych szablonów.
 • Wady: Mniejsza funkcjonalność e-commerce w porównaniu z dedykowanymi platformami.

Squarespace
Skupia się na designie i prostocie, oferując jednocześnie solidne funkcje e-commerce.

 • Zalety: Profesjonalnie wyglądające szablony, wszystko w jednym miejscu – hosting, domeny.
 • Wady: Ograniczone opcje zaawansowanej personalizacji i integracji.

Weebly
Prosty w obsłudze, z integracją z innymi produktami Square, idealny dla małych przedsiębiorstw.

 • Zalety: Łatwy w obsłudze, dobra integracja z innymi produktami Square.
 • Wady: Ograniczone funkcje dla większych, bardziej złożonych operacji e-commerce.
kreator sklepów internetowych

Kreator sklepu internetowego

Poznaj kreatory sklepu internetowych, ich rodzaje, możliwości oraz ile kosztuje ich używanie. Najważniejsze kreatory to: WordPress, Wix, Weebly, Squarespace…


Platformy marketplace

Platforma marketplace, to rodzaj serwisu e-commerce, który łączy różnych sprzedawców z potencjalnymi kupującymi, umożliwiając handel produktami lub usługami na jednej, scentralizowanej platformie. Platformy te działają jako pośrednicy, zapewniając infrastrukturę i usługi logistyczne, które ułatwiają transakcje między stronomi. Są one szczególnie korzystne dla sprzedawców, którzy chcą dotrzeć do szerszej bazy klientów bez potrzeby tworzenia i utrzymania własnej strony internetowej.

Przykłady platform marketplace

Amazon
Amazon to globalna platforma handlowa online i największy na świecie marketplace, oferujący ogromny zasięg i różnorodność klientów. Amazon oferuje produkty zarówno od dużych firm, jak i od indywidualnych sprzedawców.

Amazon jest dostępny na całym świecie poprzez swoje lokalne wersje stron internetowych oraz aplikacje mobilne, co ułatwia korzystanie z platformy na różnych urządzeniach. Platforma jest znana szczególnie ze swojej usługi Amazon Prime. Subskrypcja Amazon Prime daje użytkownikom dostęp do darmowej i szybkiej dostawy na wybrane produkty, a także do dodatkowych usług, takich jak Prime Video (streaming filmów i seriali), Prime Music (streaming muzyki) i Prime Reading (dostęp do e-booków i czasopism).

Allegro
Allegro to najpopularniejsza platforma zakupowa w Polsce i jedna z największych firm e-commerce w Europie. Działa w modelu marketplace, co oznacza, że miliony klientów mogą tam znaleźć i kupić wszystko, czego potrzebują, od tysięcy sprzedawców z całego regionu. Platforma oferuje zarówno nowe produkty, jak i używane. Kupujący mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne ceny, bezpieczne płatności oraz szeroki wybór opcji dostawy.

Allegro jest dostępne zarówno przez stronę internetową, jak i aplikację mobilną, co ułatwia korzystanie z platformy na różnych urządzeniach.

eBay
eBay to globalna platforma handlowa online i jeden z pionierów e-commerce, oferując użytkownikom możliwość kupowania i sprzedawania szerokiej gamy produktów za pośrednictwem aukcji internetowych oraz opcji „Kup teraz”. eBay umożliwia handel zarówno przedmiotami nowymi, jak i używanymi, w różnych kategoriach, takich jak elektronika, odzież, kolekcjonerskie, artykuły domowe, motoryzacyjne i wiele innych. eBay jest dostępny na całym świecie, z lokalnymi wersjami stron internetowych oraz aplikacjami mobilnymi,

Etsy
Etsy to globalna platforma handlowa online, specjalizująca się w sprzedaży rękodzieła, produktów vintage oraz materiałów i narzędzi do tworzenia rękodzieła. Platforma zyskała popularność jako miejsce, gdzie indywidualni twórcy i małe firmy mogą sprzedawać swoje unikalne produkty. Etsy skupia się na wspieraniu niezależnych sprzedawców i promowaniu zrównoważonej konsumpcji.

To idealny marketplace dla twórców i małych manufaktur. Dzięki swojej unikalnej ofercie i podejściu do wspierania niezależnych twórców, Etsy stało się popularnym miejscem dla osób poszukujących niepowtarzalnych i oryginalnych produktów.

Kluczowe cechy platform marketplace

 1. Wielostronność
  Platforma łączy wielu sprzedawców z dużą liczbą kupujących, co pozwala na szeroką ofertę i zwiększa prawdopodobieństwo dokonania transakcji.
 2. Zarządzanie transakcjami
  Platforma często zarządza całym procesem transakcji, od prezentacji produktu, przez proces zakupowy, aż po płatności i logistykę. To obejmuje również zarządzanie zwrotami i obsługą klienta.
 3. Różnorodność produktów i usług
  Marketplace oferuje zazwyczaj szeroki asortyment produktów lub usług, co przyciąga różnorodnych klientów szukających konkretnych rozwiązań na jednej platformie.
 4. Skalowalność
  Platformy te są skalowalne, co oznacza, że mogą obsługiwać wzrost liczby transakcji bez konieczności istotnych zmian w infrastrukturze.
 5. Opłaty
  Platformy marketplace pobierają opłaty od sprzedawców za korzystanie z platformy, które mogą przybierać formę procentu od wartości sprzedaży, miesięcznych abonamentów czy opłat za wystawienie produktu.

Platformy marketplace odgrywają kluczową rolę w globalnej gospodarce cyfrowej, oferując łatwy dostęp do rynków zarówno dla małych, jak i dużych przedsiębiorstw, oraz zapewniając konsumentom szeroki dostęp do produktów i usług z całego świata.


Wybór odpowiedniego oprogramowania sklepu

Wybierając oprogramowanie dla swojego sklepu internetowego, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników oraz pamiętać, że każda z nich ma swoje zalety i ograniczenia. Wybór oczywiście zależy od wielu czynników, takich jak wielkość biznesu, budżet, potrzeby funkcjonalne, preferencje w zakresie projektowania sklepu i obsługi klienta.

Pamiętaj, że wybór oprogramowania sklepu internetowego to tylko pierwszy krok. Aby odnieść sukces, musisz również zadbać o marketing swojego sklepu, oferowanie wysokiej jakości produktów lub usług i zapewnianie doskonałej obsługi klienta.

Twój wybór powinien być dokładnie przemyślany, aby najlepiej odpowiadał potrzebom i celom biznesowym firmy. Niepoprawny wybór niesie ze sobą długotrwałe skutki, a zmian lub przejście na inną platformę w przyszlości będzie kłopotliwe i kosztowne. Jak dobrze wybrać oprogramowanie sklepu internetowego?

Kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy wyborzeoprogramowania e-Commerce:

 1. Skala biznesu e-Commerce
  Jeżeli prowadzisz małą, średnią firmę, możesz rozważyć bardziej budżetowe opcje platform e-commerce, takie jak WooCommerce lub PrestaShop. Dla większych firm, które potrzebują bardziej zaawansowanej funkcjonalności i wyższej wydajności, być może lepszym wyborem platforma Shopify, Magento.
 2. Twój budżet
  Koszt oprogramowania dla sklepu to również ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. Niektóre platformy, takie jak WooCommerce, są darmowe, ale wymagają samodzielnej instalacji i hostingu, podczas gdy inne platformy, takie jak Shopify, pobierają opłaty miesięczne lub roczne w zależności od wybranego planu.
 3. Funkcjonalność oprogramowania
  Przed wyborem oprogrmownia sklepu warto przeanalizować potrzeby funkcjonalne swojego sklepu, takie jak obsługa płatności, zarządzanie zamówieniami, integracja z systemami wysyłki, możliwość personalizacji produktów, możliwość generowania raportów czy integracja z systemami marketingowymi. Wybierz oprogramowanie, która oferuje narzędzia, których potrzebujesz, aby skutecznie prowadzić swój sklep.
 4. Projektowanie sklepu
  Oprogramowanie dla sklepów internetowych różnią się pod względem projektowania i dostępnych opcji personalizacji. Jeżeli ważne jest dla Ciebie, aby mieć kontrolę nad projektem swojego sklepu, wybierz rozwiązanie, która oferuje więcej opcji personalizacji, takich jak WooCommerce. Jeżeli zależy Ci na prostocie i łatwości w projektowaniu sklepu, wybierz platformę, która oferuje gotowe szablony i motywy graficzne.
 5. Obsługa klienta
  W przypadku sklepów internetowych obsługa klienta jest bardzo ważna. Przed wyborem właściwego oprogramowania zwróć uwagę na dostępność narzędzi do obsługi klienta, takich jak czat online, systemy automatycznej odpowiedzi na e-maile czy narzędzia do zarządzania marketingiem.

Ostatecznie wybór oporgramowanie sklepu zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto przeanalizować powyższe czynniki i dokładnie przemyśleć, która platforma będzie najlepsza dla Twojego e-Biznesu. Rozważając te aspekty, możesz lepiej dopasować oprogramowanie do potrzeb swojego biznesu i zapewnić sobie odpowiednie narzędzia do skutecznego prowadzenia sklepu internetowego.


Jak podjąć decyzję?

Poznałeś już najpopularniejsze oprogramowanie dla sklepow e-Commerce. Zastanawiasz się, jak dokonać trafnego wyboru i która rozwiązanie będzie dla Ciebie optymalna? Przede wszystkim zrób analizę potrzeb oraz biznesplan rozwoju Twojego przedsięwzięcia. Zastanów się, zalety, której platformy najbardziej do Ciebie przemówiły, a które wady zniechęciły i mogą stworzyć problem w przyszłości.

Które oprogramowanie e-Commerce wybrać?

Jeżeli zakładasz nowy sklep i nie planujesz dużej inwestycji na start, to warto się zastanowić nad jednym z rozwiązań abonamentowych, albo nad tańszymi rozwiązaniami open-source jak WooCommerce czy PrestaShop.

Jeżeli posiadasz budżet, a w planach masz szybką ekspansję sklepu z dużym zasięgiem i sprzedażą, to dobrymi rozwiązaniami będą dedykowane sklepy oparte na silniku WooCommerce, PrestaShop, Magento, lub tańsze systemy licencyjne i dedykowane.

Praktyczne wskazówki przy wyborze oprogramowania e-Commerce?

Najlepiej celować w system, który będzie miał największą ilość wtyczek, rozszerzeń, integracji potrzebnych do Twojego sklepu. Każda platforma typu open-sourece ma w zasadzie nieograniczoną ilość dodatkowych modułów, ale na pewno tylko kilka będzie dla Ciebie przydatne. Spisz listę funkcji, których będziesz potrzebował w sklepie, a następnie sprawdź która platforma zapewni je w rozsądnej cenie.

Pamiętaj, że sklep trzeba aktualizować i rozwijać. Tym samym pomoc programisty, agencji interaktywnej lub software-housu może okazać się konieczna. Na etapie decyzji o wyborze platformy warto upewnić się, jak dużo firm pracuje na danej platformie e-Commerce, które będą w stanie Ci pomóc rozwijać sklep lub rozwiązać potencjalne problem. Duża liczba dostępnych agencji i programistów daje Tobie możliwość zmiany dostawcy usługi. Znalezienie na polskim rynku wsparcia firmy specjalizującej się w WooCommerce będzie bardzo łatwe, PrestaShop umiarkowane, a Magento trudne. Decydując się na rozwiązanie abonamentowe lub dedykowane całe wsparcie będziesz mieć po stronie firmy wdrażającej daną platformę.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji:

 • Przetestuj różne platformy
  Większość oprogramowania e-commerce oferuje darmowe okresy próbne lub plany freemium.
 • Porównaj funkcje
  Upewnij się, że wybrana oprogramowanie oferuje wszystkie funkcje, których potrzebujesz.
 • Przeczytaj recenzje
  Przeczytaj opinie innych użytkowników.
 • Skonsultuj się z ekspertem:
  Jeżeli nie jesteś pewien, jaka rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednia, skonsultuj się z ekspertem od e-Commerce.

Pamiętaj, że wybór oprogramowania sklepu internetowego to tylko pierwszy krok. Aby odnieść sukces, musisz również zadbać o marketing swojego sklepu, oferowanie wysokiej jakości produktów lub usług i zapewnianie doskonałej obsługi klienta.


Platformy e-Commerce – przegląd rozwiązań

Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniej platformy, wymaga poznania tzw. silników platform e-Commerce. Poniżej omawiamy najpopularniejsze silniki dla sklepów internetowych typu open-source i abonamentowych. Wszystkie platformy są oczywiście tak rozbudowane i zróżnicowane, że szczegółowy opis wszystkich możliwości, funkcjonalności i ich porównanie jest niemożliwe. Warto kilka rozwiązań poznać bliżej i przeanalizować, które jest najbardziej odpowiednie do Twojego biznesu. Sprawdź, jakie są najważniejsze elementy każdego systemu oraz porównaj przybliżone koszt jego utrzymania.

Ranking platform e-Commerce

Czy warto ufać rankingom platform e-Commerce? Rankingi platform e-Commerce mogą być cennym źródłem informacji, ale warto podchodzić do nich z pewnym umiarem i zrozumieniem, że różne sklepy mają różne potrzeby.

Najpopularniejsze platformy e-Commerce typu open-source

Ogólnie rzecz biorąc, rankingi platform e-commerce mogą być przydatnym punktem wyjścia przy podejmowaniu decyzji o tym, która platforma jest dla Ciebie odpowiednia. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że rankingi te są oparte na różnych czynnikach, a te czynniki mogą nie być istotne dla Twoich konkretnych potrzeb. Dlatego ważne jest, aby dokonać własnych badań i rozważyć swoje własne potrzeby i wymagania przed dokonaniem wyboru.

Ranking platform e-Commerce może się zmieniać w zależności od bieżących trendów, aktualizacji oprogramowania i nowych funkcji. Zalecam regularne sprawdzanie aktualnych informacji branżowych i recenzji użytkowników, aby dokładnie ocenić, która platforma najlepiej spełnia Twoje konkretne potrzeby.

Przy wyborze platformy e-Commerce, ważne jest zrozumienie swoich konkretnych potrzeb biznesowych, budżetu, umiejętności technicznych i preferencji dotyczących funkcji. Regularne sprawdzanie opinii użytkowników i aktualizacji platformy może być kluczowe w utrzymaniu sklepu internetowego na najwyższym poziomie.

platformy e-commerce porownanie

Jaka platforma e-Commerce?

Przeczytaj nasz poradnik na temat platform e-Commerce. Poznaj ich rodzaje oraz wady i zalety…


E-Commerce jak zacząć?

Znając platformy e-Commerce warto zastanowić się, od czego zacząć swoją przygodę z handlem elektronicznym. Pierwszym krokiem, choć może on wydawać się oczywisty, jest opracowanie strategii działania. Musisz wiedzieć, co i komu chcesz sprzedawać, jaki masz kapitał początkowy i z jakich rozwiązań chcesz skorzystać.

Już na samym początku tworząc biznes e-Commerce będziesz mieć sporo decyzji do podjęcia. Chcąc stworzyć sklep internetowy należy wybrać odpowiednią platformę e-Commerce z gotowymi rozwiązaniami lub zaprojektować własny sklep od podstaw. W zależności od decyzji będzie się to wiązało z kosztem od kilkudziesięciu złotych miesięcznie za standardowe rozwiązania w chmurze, po kilka tysięcy za gotowe rozwiązania open-sourcce czy nawet kilkadziesiąt tysięcy za tzw. dedykowany sklep szyty na miarę.

Sama platforma e-Commerce nie wystarczy, żeby w efektywny sposób prowadzić sklep internetowy. Sklep do działania potrzebuje mechanizmów bramki płatności i odpowiedniego operatora płatności internetowych. Ważny element ułatwiający codzienną pracę to wybór i automatyzacja form dostarczenia klientom towarów. Nie bez znaczenia jest prowadzenie działań w różnych miejscach w sieci tzw. sprzedaży wielokanałowej, działania marketingowe i mediach społecznościowych, pozycjonowanie SEO, obecność w porównywarkach internetowych takich, jak Ceneo czy też na platformach aukcyjnych takich, jak Allegro.

Duże sklepy internetowe ponadto mogą potrzebować rozwiązania typu CRM i ERP, które służą do budowaniu bazy klientów i obsługi relacji z kupującymi. Platformy CRM i ERP pomagają prowadzić różnorodne kampanie marketingowe oraz posiadają zaimplementowane rozwiązania analityczne dla e-Commerce.

Tworząc sklep internetowy, nie musisz wszystkiego robić samodzielnie, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. Wyspecjalizowana agencja e-Commerce zaprojektuje ciekawy design i funkcjonalności sklepu i elementy wizualnej identyfikacji marki, specjalista od UX zadba o funkcjonalność sklepu. Warto też skorzystać z pomocy fotografa, który specjalizuje się w fotografii produktowej i komercyjnej. Nie bez znaczenia jest też optymalizacja sklepu pod kątem SEO. Copywriter stworzy atrakcyjne opisy produktów oraz treści do strony, a prawnik pomoże stworzyć poprawny regulamin sklepu.

e-Commerce jak zacząć

Jak zacząć e-Commerce?

Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z e-Commerce lub zastanawiasz się, jak stawiać pierwsze kroki w sprzedaży internetowej przeczytaj nasz poradnik...


Platformy e-Commerce najczęstsze pytania – FAQ

Platforma e-Commerce

Platforma e-Commerce to oprogramowanie, które pozwala na uruchomienie sklepu internetowego po zainstalowaniu i skonfigurowaniu na serwerze. Alternatywą są abonamentowe platform SaaS, które udostępniane są jako usługa gotowego sklepu internetowego w chmurze, na serwerach dostawcy oprogramowania.

Darmowa platforma e-Commerce

Darmowe platformy e-Commerce jest wydawany na licencji GNU (General Public Licence), co oznacza, że możesz go pobierać, edytować, personalizować, używać, a nawet sprzedawać. Ten model oprogramowania znany jest jako open-source. Często wiele dodatków do CMSa jak motywy (szablony), wtyczki są również darmowe. Darmowe platformy e-Commerce to m.in. WordPress WooCommerce, PrestaShop, Magento.

Platforma WordPress + WooCommerce

WordPress jest bezpłatnym systemem CMS. Możesz go w każdej chwili pobrać, zainstalować, edytować. To przyczyniło się do ogromnego sukcesu WordPress. Na platformie WordPress z wtyczką WooCommerce możesz stworzyć każdy rodzaj sklepu internetowego.

Co to jest e-Commerce?

E-Commerce (handel elektroniczny) dotyczy wszelkiego rodzaju transakcji biznesowych, które są dokonywane przy użyciu internetu. Są to transakcje online, czyli zakupy towarów i usług, których płatności i dostawa odbywa się poza fizyczną placówką sklepu.
E-Commerce to nie tylko sklepy internetowe, ale cała elektroniczna gospodarka, jak internetowe aukcje, wymiana walut, bankowość elektroniczna, internetowe zakłady bukmacherskie, e-sklepy, ale też portale aukcyjne i inne formy handlu elektronicznego.


Podsumowanie

Podsumowując, wybór odpowiedniego oprogramowania dla sklepu internetowego jest kluczową decyzją, która może znacząco wpłynąć na sukces Twojej działalności online. Każda z omówionych platform — od wszechstronnego Magento, przez intuicyjne Shopify, po elastyczne WooCommerce — oferuje unikalne zestawy funkcji, które mogą sprostać różnorodnym potrzebom biznesowym. Ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji dokładnie zanalizować swoje wymagania biznesowe, budżet, a także plany rozwoju sklepu.

Nie zapomnij także o aspekcie technicznym i wsparciu, które są równie istotne. Dobre oprogramowanie to takie, które nie tylko sprawnie wspiera bieżącą działalność, ale również umożliwia łatwe wprowadzanie zmian i skalowanie w miarę wzrostu firmy. Zainwestuj w rozwiązanie, które będzie rosnąć wraz z Twoim biznesem i nie będzie ograniczać Twoich możliwości rozwojowych.

Prawidłowy wybór zależy od Twoich oczekiwań i wymagań oraz umiejętności. Dobrze jest się zapoznać możliwościami danego oprogramowania, jej wadami i zaletami. Warto sprawdzić, czy dane rozwiązanie oferuje wszystkie ważne integracje, które przydadzą na początku działania sklepu lub w przyszłości. Możesz również zapoznać się z samą obsługą sprzedaży z poziomu panelu administracyjnego. Po zapoznaniu się ze wszystkimi możliwościami dobrym pomysłem jest podsumowanie kosztów, jakie będą wiązały się z wyborem danej platformy.

Omówione powyżej rozwiązania są jednie naszym wyborem do tego tekstu i częścią możliwości dostępnych na rynku. Osobiście polecamy darmowe platformy typu open-source, ponieważ są one najbardziej elastyczne oraz ekonomiczne we wdrożeniu i prowadzeniu. Oczywiście najbardziej polecamy platformę WooCommerce, ponieważ to ją najczęściej wdrażamy, optymalizujemy i bardzo dobrze znam jej wady, zalety. Jeśli jednak platforma ta nie spełnia Twoich wymagań, to warto dokonać własnego wyboru, ponieważ to Ty będziesz pracować z nią na co dzień.

Mam nadzieję, że przybliżyliśmy Ci dostępne platformy e-Commerce, co ułatwi wybór odpowiedniego rozwiązanie. Jeżeli jeszcze masz wątpliwości, zachęcamy do kontaktu oraz zapoznania się z innymi tekstami na naszym blogu.


Czytaj również o e-Commerce:

Myślisz nad założeniem e-sklepu?

Przeczytaj nasz poradnik jak założyć sklep internetowy krok po kroku: wybór platformy e-Commerce, logistyka, metody płatności, pozycjonowanie SEO, marketing, kwestie prawne...

4.8/5 - (197 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger