Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Open source co to jest?

open source co to jest

Open source to oprogramowanie, a może nawet filozofia, która rozwiązuje rzeczywiste problemy naszego codziennego życia. Są to rozwiązanie, które wspierają innowacje, współpracę i zrównoważony rozwój, na którym zyskują wszyscy użytkownicy. Jeżeli zastanawiasz się co to jest Open source i jak to działa, przeczytaj nasz poradnik.

Internet się zmienia, powstają nowe narzędzia, technologie, oprogramowanie, do których mamy dostęp na zasadach komercyjnych oraz rozwiązania typu Open source. W tym przewodniku na temat rozwiązań Open source wytłumaczymy krok po kroku: co to jest Open source, jak działa taki system i czy jest darmowy. Podamy również przykłady najpopularniejszych CMS-ów open source do tworzenia stron i sklepów internetowych. Opiszemy również najważniejsze zalety zastosowania rozwiązań Open sourece oraz jak wybrać CMS open source do stworzenia strony internetowej lub sklepu internetowego.

Dlaczego open source jest ważne?

Fenomen oprogramowania open source polega na licencji do zmiany oprogramowania w dowolny sposób. Programiści, którzy mają dostęp do kodu źródłowego programu, mogą go ulepszyć, dodać do niego funkcje lub nawet naprawić część, która nie zawsze działa poprawnie. Dlatego też oprogramowanie typu open source jest istotnie we współczesnym świecie, ponieważ promuje rozwój potężnych narzędzi, od których bazuje nasze codzienne życie.

Filozofia open source pozwala społeczności programistów z całego świata tworzyć interesujące oprogramowanie, ale tez własny sposób myślenia i rozwiązywania problemów. Rozwiązanie open source daje programistom swobodę uczestniczenia w projektach i kontrybucji w ich rozwoju. Wolność oprogramowania typu open source przyczyniła się do rozwoju internetu, nowych technologii i innych aspektów współczesnego życia.


Co to jest Open source – poradnik krok po kroku

Szacowany czas czytania: 30 minut

  1. Open source – definicje
  2. Cechy Open source
  3. Zalety rozwiązań Open source
  4. Przykłady Open source
  5. Czy Open source jest za darmo?
  6. CMS Open source
  7. Co to jest CMS?
  8. Jak działa CMS?
  9. Rodzaje CMS
  10. Systemy CMS typu Open source
  11. Systemy CMS autorskie
  12. CMS Open source
  13. CMS sklep internetowy
  14. Jak wybrać odpowiedni CMS?
  15. Kiedy i dla kogo CMS WordPress?
  16. CMS WordPress co musisz wiedzieć?
  17. Dlaczego warto wybrać WordPress jako CMS?
  18. WordPress + WooCommerce
  19. Co to jest Open source – najczęstsze pytania [FAQ]
  20. Podsumowanie

Open source – definicje

Open source (oprogramowanie otwarte) to rodzaj oprogramowania, dla którego oryginalny kod źródłowy jest udostępniany bezpłatnie i może być rozpowszechniany i modyfikowany bez uiszczania opłat. Oprogramowanie typu open source (OSS) to dowolne oprogramowanie komputerowe rozpowszechniane z kodem źródłowym dostępnym do modyfikacji. Oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym jest zazwyczaj rozwijane przez szeroką społeczność programistów.

Program open source musi spełnić następujące kryteria:

  • otwarty kod źródłowy programu
  • wolna redystrybucja oprogramowania
  • integralność kodów źródłowych autora
  • niedyskryminowanie osób lub grup
  • nieograniczanie pól zastosowań
  • licencja nie może wpływać na inne oprogramowanie

Licencja open source pozwala na legalne oraz nieodpłatne kopiowanie programu. Ponadto zapewnia swoim użytkownikom prawo do samodzielnego modyfikowania, analizowania, rozbudowy istniejących kodu, a nawet rozpowszechniania oprogramowania w ramach licencji wolnego oprogramowania.

Open Source jest oprogramowaniem, którego licencja pozwala na legalne i nieodpłatne kopiowanie kodu źródłowego oraz na dowolne modyfikacje programu.

Open source movement (ruch otwartego oprogramowania) to ruch na rzecz otwartego oprogramowania, którego celem jest dążenie do tego, aby istniał swobodny i wolny dostęp do oprogramowania przez wszystkich użytkowników. Ruch ten założony został przez grupę informatyków zainteresowanych otwartym oprogramowaniem, którzy postanowili promować oprogramowanie i przedstawić je jako model przyjazny firmom i użytkownikom.

Oprogramowanie zamknięte (proprietary software) to oprogramowanie objęte restrykcjami dotyczącymi używania, kopiowania lub modyfikacji, rozpowszechniane zwykle w postaci binarnej. Użytkownicy oprogramowania nie mają dostępu do kodu źródłowego. Jest to pojęcie przeciwstawne oprogramowaniu open source. Oprogramowanie zamknięte często określa się je także błędnie jako „oprogramowanie komercyjne”, choć zarówno oprogramowanie prawnie zastrzeżone może być dostępne za darmo.


Cechy Open source

Podstawową cechą open source jest możliwość swobodnego dostępu do kodów źródłowych oprogramowania przez internet. W ten sposób może być one zmieniane, udoskonalane i rozpowszechniane, co pociąga za sobą szybki rozwój programów. Dzięki takiemu podejściu powstaje niezawodne oprogramowanie, które jest często o wiele efektywniejsze niż oprogramowanie zamknięte, ponieważ nad tym drugim pracuje niewielka liczba informatyków. Tym samym nie są oni w stanie wyłapać wszystkich błędów oraz kod źródłowy po zakończeniu pracy nie jest równie często modernizowany.

Rozwiązanie open source jest również bardzo atrakcyjne dla biznesu. Oprogramowanie open source pomaga w funkcjonowaniu przedsiębiorstw i ich zarządzaniu. Open sourec jest przede wszystkim niezawodny, bowiem jako udostępniony powszechnie może być nieustannie poprawiany a błędy szybko eliminowane. Jego ważną cechą jest elastyczność i szybkość rozwoju tego oprogramowania. Pozwala to na jego szybkie dostosowanie się do zmian naszej rzeczywistości, internetu i potrzeb użytkowników. Dzięki oprogramowaniu open source firmy i biznes online mogą obniżyć koszty działania, nie musząc kupować drogich, komercyjnych rozwiązań.


Zalety rozwiązań Open source

Jeżeli zainteresowało cię rozwiązanie typu open source, poznaj jego zalety.

Niezawodność
Open source w porównaniu do rozwiązań zamkniętych rozwiązań charakteryzuje się wysoką niezawodność, ponieważ kod źródłowy jest ogólnie dostępny i ewentualne błędy są natychmiast wykrywane i poprawiane.

Niski koszt
Ze względu na mniejszy koszt ogólny rozwoju oprogramowania oraz brak opłat licencyjnych koszt otwartego oprogramowania jest zdecydowanie niższy niż w przypadku innych rozwiązań.

Bezpłatny dostęp
Każdy użytkownik ma gwarantowany stały dostęp do oprogramowania. Może pobrać i korzystać z pobranej aplikacji open source bezpłatnie.

Darmowe aktualizacje
Wszystkie najnowsze aktualizacje open source w odróżnieniu od zamkniętych, komercyjnych rozwiązań dostępne bezpłatnie.

Niezależność od usługodawcy
Używając oprogramowania open source nie jest się w żaden sposób uzależnieni od jakiegokolwiek dostawcy. Każdy programista, firma wdrożeniowa może świadczyć usługi rozwijające dany projekt.

Liczna społeczność
Otwarte oprogramowanie jest tworzone i ciągle ulepszane przez tysiące programistów i ekspertów. Oznacza to, że oprogramowanie jest wspierane przez liczną społeczność. Trudno o taką grupę ochotników w przypadku zamkniętego oprogramowania.


Przykłady Open source

Jakie programy typu open source używamy na co dzień? Są między innymi takie oprogramowanie jak:

  • Linux – system operacyjny na komputer
  • Android – system operacyjny dla urządzeń mobilnych
  • Mozilla Firefox – przeglądarka internetowa typu open source
  • OpenOffice – pakiet oprogramowania do edycji tekstów, arkusz kalkulacyjny, prezentacje internetowe
  • GIMP, Blender – darmowy program do tworzenia grafiki
  • MySQL – zaawansowany system zarządzania bazami danych
  • Apache – najszerzej stosowane oprogramowanie serwerów
  • WordPress – najpopularniejszy system CMS na świecie

Czy open source jest za darmo?

Istotą oprogramowania open source nie jest brak opłat, a otwartość i dostęp do kodu źródłowego. Otwarty kod to olbrzymi atut oprogramowania typu open source. Dzięki takiemu rozwiązaniu programy open source można w dowolny sposób dostosowywać do własnych potrzeb.

Różnice między darmowym oprogramowaniem a otwartym

W potocznym rozumieniu oba te pojęcia występują zamiennie, jednakże różnią się między sobą zasadniczo. Głównym problemem jest tutaj angielskie słowo „free” (wolne), które jest różnie interpretowane.

Oprogramowanie darmowe jak sama nazwa wskazuje, oznacza, że jest ono wolne od opłat, jednakże nie zawsze musi być wolne od restrykcji zawiązanych z licencją. Wolne oprogramowanie oznacza to, że jego zastosowanie nie jest w żaden sposób ograniczane przez licencję, a także cały kod danego oprogramowania jest powszechnie dostępny i udostępniany bez konieczności płacenia. Odróżnia to oprogramowanie otwarte od oprogramowania darmowego zwanego także freeware. Oprogramowanie co prawda jest dostarczane bezpłatnie, jednakże posiada cały szereg obostrzeń, takich jak na przykład uniemożliwienie z korzystania z niego w przypadku zastosowania komercyjnego.

Typy licencji open source

Oprogramowanie open source zwykle jest dostarczane z licencją dystrybucyjną, która określa, w jaki sposób programiści mogą używać, modyfikować oraz rozpowszechniać dane oprogramowanie. Wyodrębnione jest 58 różnych rodzajów licencji open source, w praktyce jednak najczęściej wykorzystywane są dwa z nich, czyli GPL i BSD.

Najpopularniejszych licencji open source to:

  • Licencja GPL (GNU General Public License) – zezwala na dowolne kopiowanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie pod warunkiem, że powstałe rozwiązania również będą objęte tą samą licencją. Ponadto plik lub paczka muszą zawierać informację o licencji i autorze kodu oraz udokumentowane wprowadzone zmiany w kodzie.
  • Licencja BSD (Berkeley Software Distribution License)  – skupiają się na prawach użytkownika. Jest bardzo liberalna, zezwala nie tylko na modyfikacje kodu źródłowego i jego rozprowadzanie w takiej postaci, ale także na rozprowadzanie produktu bez postaci źródłowej, pod warunkiem załączenia do produktu informacji o autorach oryginalnego kodu i treści licencji.
  • Licencja MIT (Massachusetts Institute of Technology) – to najprostsza i najbardziej liberalna opcja open source, która pozwala na niczym nieograniczony użytek, modyfikacje i dystrybucję. Jedynym jej warunkiem jest obowiązek dołączenia kopii licencji i informacji o autorze oprogramowania.

CMS Open Source

Systemy typu Open Source, czyli systemy oparte na otwartym kodzie źródłowym. Jak sama nazwa wskazuje taki system CMS oparty na bezpłatnej licencji open source.

Dzięki rozwiązaniu typu open source możliwe jest dokonywanie zmian i rozbudowywanie takiego systemu, co daje bardzo szerokie możliwości. Użytkownicy lub firmy zewnętrzne mogą tworzyć do nich własne wtyczki, moduły czy szablony graficzne. Ze względu na otwartą dostępność i popularność, takie systemy posiadają wiele darmowych i płatnych motywów graficznych, gotowych modułów i wtyczek.

Zalety i wady CMS typu open source:

  • Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim brak kosztów za użytkowanie oraz dostęp bezpłatnych aktualizacji.
  • Niezwykle ważna jest łatwa dostępność i możliwość instalowania dodatków (wtyczek), które umożliwiają dodanie nowych funkcjonalności do strony lub sklepu.
  • Ogromna zaleta takiego systemu, szczególnie dla zaawansowanych użytkowników to możliwość dowolnej modyfikacji plików i rozbudowy systemu zarówno od strony wizualnej jak i funkcjonalnej.
  • Systemy tego typu wbrew pozorom są zwykle bardzo bezpieczne – podatny na ataki kod źródłowy CMs-a jest analizowany przez wielu twórców i osoby korzystające z danego oprogramowania.
  • Dla niewprawnych początkujących użytkowników wadą takiego systemu może być konieczność bieżącej aktualizacji oprogramowanie CMS i wtyczek.

Co to jest CMS?

CMS to skrót od wyrażenia Content Management System. Polska nazwa dla CMS to System zarządzania treścią. CMS to rodzaj oprogramowania służącego do publikowania treści na stronach internetowych, modyfikowania czy organizowania treści. CMS-y stworzono przede wszystkim w celu ułatwienia obsługi stron internetowych, sklepów internetowych, blogów, szczególnie tych, które są często aktualizowane, uzupełniane, zawierają bardzo dużo treści lub mają skomplikowaną strukturę.

Dzięki rozwiązaniom CMS aktualizacja i rozbudowa stron nie wymagają od użytkowników znajomości języków programowania, a zapoznanie się z ich funkcjami zwykle jest znacznie prostsze niż nauka HTML czy CSS. W założeniu obsługa CMSa powinna być intuicyjna i stosunkowo łatwa dla każdego użytkownika redagującego stronę.

Platformy CMS znacznie ewoluowały i dodają możliwość elastycznej i dynamicznej modyfikacji już nie tylko treści, ale i struktury strony. Systemy zarządzania treścią CMS zazwyczaj oparte są na bazach danych i językach skryptowych (server-side), lub specjalistycznym oprogramowaniu uruchamianym po stronie serwera. Do wymiany plików między komputerem a CMS-em może używać takich protokołów jak FTP, SSH.

Systemy CMS od strony technicznej najczęściej są napisane w językach takich jak: PHP, ASP, JSP, czy Python. Do samej obsługi CMS-a znajomość tych języków nie jest jednak konieczna.


Jak działa CMS?

Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści, czyli zawartości informacyjnej strony (teksty, zdjęcia) od wyglądu strony, sposobu jej prezentacji, którą widzi użytkownik. Po wprowadzeniu nowych treści, informacji przez uprawnionego redaktora do CMSa, system zapisuje je treści i ich zmiany w bazie danych, a zdjęcia i inne pliki na serwerze. Następnie system CMS generuje dynamicznie strony internetowe na podstawie treści pochodzącej z bazy danych oraz odpowiednich szablonów CMSa.

Wygląd strony internetowej obsługiwanej przez CMS generowany jest dzięki motywom, szablonom strony, potocznie nazywanych skórkami. Wykorzystanie szablonów stron sprawia, że zmiana wyglądu strony, koncepcji graficznej sprowadza się do przygotowania i zamiany szablonu, na które treść pozostaje niezmienna. Takie dynamiczne rozwiązanie pozwala na bardziej elastyczne, wygodniejsze zarządzanie treścią niż ma to miejsce w przypadku zastosowania statycznych plików HTML.

Dzięki systemowi CMS dostęp do strony może mieć kilku użytkownik. Edycja treści na stronie przez redaktora, administratora lub innego użytkownika możliwa jest przez przeglądarkę internetową jak Chrome, FireFox, Edge lub aplikację mobilną na Android lub iOS. W przeglądarce otworzyć dedykowaną stronę lub użyć aplikacji na smartfonie. Po wprowadzeniu własnego loginu oraz hasła i zalogować się do CMS-a można edytować, usuwać i zmieniać treści na stronie. Tworzenie i edycja treści na stronach internetowych zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci panel administratora.

Panel administracyjny systemów CMS umożliwia edytowanie treści. Większości przypadków posługiwanie się nim jest dość intuicyjne, ale należy poświęcić nieco czasu na poznanie jego działania. Struktura i wygląd panelu różnych CMS-ów zazwyczaj opiera się na podobnych rozwiązaniach – po lewej stronie okna przeglądarki znajduje się panel kontrolny, którego sekcje odpowiadają sekcjom na stronie internetowej: strony, wpisy (blog), kategorie, media, menu i inne modułu lub wtyczki. W centralnej części edycyjnej panelu CMS możesz samodzielnie dodawać strony, wpisy bloga, dodawać nowe produkty, aktualizować ofertę firmy, dodawać zdjęcia do galerii, zarządzać newsletterem, obsługiwać sklep internetowy itd.

Dobrze zaprojektowany system zarządzania treścią CMS pozwala w łatwy i przyjazny sposób tworzenie, edytowanie i aktualizacje treści oraz informacji na stronie bez znajomości HTML, CSS, PHP, czy JS. Sam system CMS w większości przypadków nie jest jednak rozwiązaniem bez obsługowym i wymaga aktualizacji, czyli regularnej administracji CMS-a. Administracja systemu CMS może wymagać od Ciebie poznania specyfiki danego systemu CMS, podstawowej znajomości przynajmniej PHP oraz zdobycia podstawowej wiedzy na temat hostingów i serwerów.


cms open source

CMS Open Source – strony internetowe

Platformy Open sourece do stron internetowych i blogowe. Przeznaczone edycji treści stron internetowych, publikacja artykułów na blogu. Dokładny zakres funkcji i sposób korzystania z danej platformy zależą od indywidualnych możliwości wybranego CMS-a. Większość platform pozwala też na instalację dodatkowych modułów, które zwiększają funkcjonalność strony.

W internecie jest dostępne wiele systemów CMS typu open source. Najpopularniejsze CMS open source to WordPress, Joomla, czy Drupal. Tym najbardziej znanym i najbardziej popularnym systemom przyjrzymy się poniżej. Warto jednak pamiętać rówież o systemach CMS mniej popuarnych, ale równie ciekawych jak TYPO3, concrete5.


co to jest cms wordpress

CMS WordPress

WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie i w Polsce. Jest to najbardziej przyjazny CMS dla użytkowników z intuicyjnym panelem administracyjnym. Idealnie sprawdza się do pozycjonowania strony dzięki strukturze platformy i posiadaniu profesjonalnych narzędzi SEO.

› oficjalna strona: www.wordpress.org

Ważnym atutem WordPressa, niedocenianym przez początkujących jest olbrzymia społeczność WordPress, która zajmuje się rozwojem systemu, tworzeniem niezliczonej liczby szablonów, wtyczek i dodatków.
Dzięki temu system stwarza naprawdę szerokie możliwości wykorzystania i skonfigurowania pod własne wymagania. W połączeniu z WooCommerce może również służyć do obsługi pełnowartościowego sklepu internetowego. WordPress jest oczywiście darmowy, choć niektóre z szablonów czy wtyczek są płatne. Atutów WordPressa jest naprawdę wiele, które szerzej opiszemy w dalszej części.

Co to jest WordPress?

Chcesz stworzyć profesjonalną stronę internetową? Poznaj bliżej platformę WordPress. Przeczytaj nasz poradnik nt. Co to jest WordPress…


co to jest cms joomla

CMS Joomla

Joomla to rozbudowanym system CMS, ale panel administracyjny i interface może niektórym wydać się mniej intuicyjny. Joomla umożliwia oczywiście dostęp do kodu źródłowego, posiada wielu dodatkowych funkcji i możliwości rozbudowy. Sam system jest dobrze zoptymalizowany, ale samo pozycjonowanie treści pod względem SEO jest skomplikowane.

Przy pomocy Joomli można stworzysz nie tylko blog, czy stronę internetową, ale również platformę sprzedażową, wykorzystując wtyczkę VirtueMart i inne. Joomla zapewnia też wiele poradników i materiałów szkoleniowych, aczkolwiek liczba osób korzystających z tego systemu maleje i Joomla czasy świetności ma już za sobą. Mimo to świetnie sprawdzi się jako system zarządzania treścią strony internetowej.

› oficjalna strona: www.joomla.org


co to jest cms drupal

CMS Drupal

Drupal to zaawansowany system CMS, który sprawdza się przy tworzeniu różnorodnych stron internetowych. System ma rozbudowany panel administracyjny i wiele funkcji pozwalających na sprawne zarządzanie serwisem oraz wprowadzanie rozmaitych modyfikacji. Drupal jest skomplikowany i wymaga przynajmniej podstawowej znajomości HTML, PHP i CSS, dlatego nie jest przeznaczony dla zupełnie początkujących użytkowników.

System Drupal pozwala na wprowadzanie ciekawych funkcji, daje spore możliwości w modyfikacji i zarządzaniu treścią, a także może być wykorzystywany do rozbudowanych stron. Idealnie sprawdza się do obsługi nawet bardziej zaawansowanych stron internetowych.

› oficjalna strona: www.drupal.org


cms open source sklep internetowy

CMS Open source – e-Commerce

Platformy Open source sprzedażowe. Przeznaczone do prowadzenia działalności e-Commerce. CMS sprzedażowe oferują funkcjonalności niezbędne do zarządzania sklepem internetowym: dodanie produktów, bramki płatności, zarządzania zamówieniami i wysyłkami. W profesjonalnych platformach CMS sprzedażowych dostępne są różnorodne możliwości integracji z innym oprogramowaniem zewnętrznymi przez API oraz wtyczki.

Podjęcie decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego CMS e-Commerce to trudna decyzja. Poniżej omawiamy najpopularniejsze silniki dla sklepów internetowych typu open-source, czyli WordPress, PrestaShop i Magento. Wszystkie platformy CMS dla sklepów internetowych są oczywiście tak rozbudowane i zróżnicowane, że szczegółowy opis wszystkich możliwości, funkcjonalności i ich porównanie jest niemożliwe. Warto kilka rozwiązań poznać bliżej i przeanalizować, które jest najbardziej odpowiednie do Twojego biznesu. Sprawdź, jakie są najważniejsze elementy każdego systemu oraz porównaj przybliżone koszt jego utrzymania.


jaki sklep internetowy wybrac - platforma woocommerce wordpress

CMS WordPress + WooCommerce

WooCommerce jest bezpłatnym rozszerzeniem dla WordPressa, dzięki któremu można zmienić ten CMS w platformę e-Commerce. Jest to rozbudowana wtyczka do WordPressa rozszerzająca możliwości tej najpopularniejszej platformy do tworzenia stron internetowych o funkcje sprzedaży online.

› oficjalna strona: www.woocommerce.com

Z uwagi, że WordPress jest tak popularną platformą na świecie, niemal na pewno znajdziesz do niego wtyczkę poszerzającą funkcjonalność Twojego sklepu. Nawet gdy nie jesteś programistą, platforma pozwala na indywidualne dostosowanie graficzne wyglądu do potrzeb sklepu bez żadnych ograniczeń. Dzięki społeczności programistów i agencji wspierających tę platformę nie będziesz mieć problemu ze znalezieniem pomocy w konfiguracji i obsłudze sklepu opartego o WooCommerce. Przy bardziej zaawansowanych potrzebach możliwe jest też pisanie własnych wtyczek i dodatkowych funkcjonalności.

Platforma ta jest szczególnie godna polecenia osobom, które mają stronę zbudowaną na WordPressie. WordPress jest jednak na tyle przyjazny i intuicyjny, że osoba nawet bez doświadczenia, nie powinny mieć problemu obsługa WooCommerce.

woocommerce co to jest

Co to jest WooCommerce?

Chcesz stworzyć profesjonalny sklep internetowy? Poznaj bliżej platformę WooCommerce. Przeczytaj nasz poradnik nt. Co to jest WooCommerce…


jaki sklep internetowy wybrac - platforma prestashop

CMS PrestaShop

PrestaShop jest darmową platformą dla sklepów typu open-source i należy do chętnie wybieranych systemów e-Commerce. Standardową instalację PrestaShop można rozbudować o nowe funkcjonalności dzięki dodatkowym modułom. Wiele z nich jest płatnych, ale niemal każdy ma swój darmowy odpowiednik. Platforma PrestaShop to dobry wybór w przypadku małych, średnich, a nawet dużych sklepów.

Platforma PrestaShop daje możliwość ustawiania wielu ważnych funkcji jak zarządzanie zamówieniami, zarządzanie dostawami i płatnościami, zarządzanie katalogiem produktów, wystawianie faktur, obsługa kodów kreskowych, optymalizacja dla SEO, porównanie cech kilku produktów jednocześnie, newsletter, wyszukiwanie produktów, obsługa dowolnej ilości wersji językowych, zmiana waluty, możliwość prowadzenia wielu sklepów z jednego panelu. Panel administracyjny systemu jest stosunkowo prosty i intuicyjny w obsłudze. Z jego poziomu można zarządzać sklepem, kategoriami, produktami, zamówieniami oraz mieć dostępem do statystyk.

PrestaShop oferuje dużo możliwości w pakiecie, które mogą być poszerzana w razie potrzeby o kolejne funkcjonalności za pomocą różnych darmowych lub płatnych modułów. Dodatkowymi zewnętrznymi modułami są np. bramki płatności, porównywarki cen, systemy śledzenia przesyłek itd. Możliwe jest także tworzenie własnych modułów zgodnie z dokumentacją systemu.

Sklep na PrestaShop nie ma szczególnych wymagań co do hostingu, a jeżeli potrafisz administrować sklep samodzielnie, nie będziesz miał dodatkowych ukrytych kosztów utrzymania. PrestaShop ma pełną polską wersję tłumaczenia sklepu i jest dobrze dostosowana do najważniejszych polskich integracji e-Commerce. Znalezienie pomocy w konfiguracji i rozwoju sklepu czy rozwiązaniu problemów z PrestaShop może być jednak dość trudne.

› oficjalna strona: www.prestashop.com


jaki sklep internetowy wybrac - platforma magento

CMS Magento (Adobe Commerce)

Magento w wersji open-source jest w pełni profesjonalną platformą e-Commerce, z szerokimi możliwościami personalizacji oraz integracji z wieloma systemami zewnętrznymi. Jest to w pełni gotowe do użycia rozwiązanie e-Commerce, którego funkcjonalności mogą być wzbogacana dzięki dostępowi do wielu dodatkowych rozszerzeń. Magento umożliwia instalację dodatkowych modułów, które dodają nowe funkcjonalności, ale w większości są one płatne.

Platforma ma wiele ciekawych funkcji e-Commerce, możliwość obsługi sprzedaży nawet dla kilku sklepów, zaawansowane analizowania danych, generowania raportów itd. Rozmiary platformy powoduje, że platforma do działania wymaga bardzo wydajnego hostingu, czyli również kosztownego. Panel administracyjny sklepu nie jest intuicyjny, a nawet skomplikowany, a użycie niektórych funkcjonalności wymaga używania dokumentacji lub pomocy agencji Magento. Wprowadzaniem niestandardowych zmian i optymalizacji w sklepie, wymaga zaawansowanej wiedzy programisty znającego to środowisko.

Magento jest darmową platformą w wersji Community Edition, ale dostępna jest również jej płatna wersja Enterprise Edition, jako platforma licencyjna. Ze względu na koszty utrzymania oraz modyfikacji, wybór tej platformy będzie odpowiedni dla dużych i bardzo dużych sklepów.

› oficjalna strona: www.business.adobe.com


Jak wybrać odpowiedni CMS Open source?

Wybór właściwego systemu zarządzania treścią może zaoszczędzić Ci wiele kłopotów w przyszłości. W najgorszym razie, wybierając nieodpowiedni CMS, będziesz zmuszony do migracji na inny system. Do nieodpowiedniego wyboru systemu CMS najczęściej dochodzi w przypadku wyboru platform sprzedażowych.

Podczas wyboru na pewno należy brać pod uwagę bezpieczeństwo, funkcjonalność, wydajność, stabilność danego systemu, ale przede wszystkim możliwość jego rozwoju w przyszłości. Bardzo ważnym aspektem jest też możliwość optymalizacji strony pod kontem SEO. Im więcej możliwości zastosowania narzędzi SEO, tym lepiej dla widoczności witryny w wyszukiwarce, a tym samym dla Twojego biznesu. Ponadto warto sprawdzić, jak wygląda jego obsługa danego CMS-a i czy jest dla Ciebie wystarczająco intuicyjna. Zapoznaj się z ich najważniejszymi cechami i funkcjami poszczególnych CMS-ów, a podjęcie decyzji będzie łatwiejsze.

Który CMS wybrać?

Wybór odpowiedniego CMS-u to kwestia całkowicie indywidualna. Każdy użytkownik, czy agencja interaktywna ma swoje preferencje. Jeśli masz sprecyzowane, wygórowane wymagania i nie liczysz się z kosztami, możesz kupić dedykowany CMS. Większość użytkowników stron decyduje się jednak na gotowe, profesjonalne i elastyczne rozwiązania typu open source. Zapoznaj się z panelem administracyjnym i możliwościami kilku platform lub poproś o radę specjalistów, a dokonanie właściwego wyboru będzie łatwiejsze. Jeżeli nasze zdanie będzie dla Ciebie istotne, to nasza agencja poleca platformę CMS WordPress, na którym pracuje na co dzień od lat.


co to jest cms wordpress

Kiedy i dla kogo CMS WordPress?

Strona internetowa ułatwia komunikację z klientami i partnerami biznesowymi. Jeśli chcesz prowadzić ją w sposób profesjonalny, koniecznie poznaj bliżej platformę WordPress. WordPress jest genialny, szybki, a jego główną zaletą jest prostota i intuicyjność. Nawet nowi użytkownicy, którzy dopiero zaczynają obsługiwać stronę internetową, szybko opanują podstawy jego obsługi. WordPress to potężne narzędzie, ale można je opanować bez wiedzy technicznej. Pokażemy Ci, jak korzystać z WordPress, dopasowując go do własnych potrzeb.


CMS WordPress co musisz wiedzieć?

Co to jest WordPress? WordPress jest najpopularniejszą platformą do zarządzania treścią. Kiedyś wybierany najczęściej przez osoby prowadzące blogi, stał się platformą dominującą na rynku do prowadzenia strony firmowej lub sklepu internetowego. WordPress daje ogromne możliwości dzięki bardzo dużej liczbie wtyczek i motywów, dzięki którym zmienisz wygląd i funkcjonalność strony internetowej.

Używając WordPressa, nie musisz mieć doświadczenia w kodowaniu, żeby samodzielnie stworzyć własną stronę z tym systemem zarządzania treścią. Do rozpoczęcia pracy z WordPressem wystarczy wykupić domenę i hosting, na którym zaintalujesz pliki pobrane z oficjalnej stronę WordPress.org. Po prawidłowym zainstalowaniu wystarczy zalogować się do panelu i zacząć pracę nad Twoją stroną używając motywów i wtyczek.

Niezwykła prostota i elastyczność WordPressa spowodowała, że jako system CMS stał się absolutnym liderem na świecie. O wielkości WordPressa świadczą najlepiej liczby.

WordPress w liczbach

  • 40% Internetu jest zasilane przez WordPress i stale rośnie
  • Na świecie jest około 1.3 miliarda stron www, z czego 455,000,000 to WordPress
  • Strony na WordPress stanowią 14,7% ze 100 najważniejszych stron www na świecie
  • Platforma WordPress ma 61,8% udziału w rynku CMS
  • Strony WordPress uzyskuje 20 miliardów wyświetleń miesięcznie
  • Użytkownicy WordPressa każdego miesiąca publikują 70 milionów nowych postów
  • 30% wszystkich sklepów internetowych działa na WordPressie (WooCommerce)
  • Na stronie WordPress.org znajdziesz ponad 4000 darmowych motywów
  • Ze strony WordPress.org można pobrać ponad 54 000 darmowych wtyczek
  • Największym komercyjnym sklepem motywów jest Themeforest, który ma ponad 47 000 motywów na sprzedaż
wordpress jak zacząć

WordPress jak zacząć?

Chcesz założyć stronę internetową i zastanawiasz się, jak stworzyć stronę WordPress? Przeczytaj nasz poradnik WordPress jak zacząć…


Dlaczego warto wybrać WordPress jako CMS?

WordPress jest nowoczesną platformą CMS do tworzenia stron internetowych koncentrującą się na estetyce, zgodności z internetowymi standardami i użyteczności. To idealne rozwiązanie dla strony dla firm, blogi, sklepy internetowe – intuicyjnego i przyjaznego dla użytkownika edytującego stronę.

Główną zaletą WordPressa jest jego powszechności. WordPress powstał jako system dla bloggerów i do dziś jest liderem tego typu witryn. Jego niezwykła prostota i elastyczność spowodowała, że jako systemem CMS stał się absolutnym liderem na świecie. Ponad 30% najważniejszych witryn świata jest stworzona w WordPressie.

Ciągle przyspieszający rozwój WordPress oraz tworzonych przez społeczność dodatków, wtyczek, motywów, a przede wszystkim stosunkowo krótki czas realizacji projektów opartych na tym rozwiązaniu sprawia, że to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają platformy do budowy strony internetowej i bezproblemowego rozwoju w przyszłości.

Motywy, odpowiadające za wygląd strony internetowej na WordPressie znane są ze swojej dbałości o estetykę witryny, sposobie prezentacji treści i nieskomplikowanym sposobie dalszego zarządzania stroną. Nasze realizacje, stosują zawsze niestandardowe szablony i rozwiązania.


WordPress + WooCommerce

WordPress dzięki wtyczce WooCommerce jest najpopularniejszym rozwiązaniem e-Commerce na świecie. Ze swoją elastycznością i dostępem do setek darmowych i płatnych rozszerzeń, WooCommerce zasila teraz 30% wszystkich sklepów internetowych — więcej niż jakiekolwiek inne platformy sprzedażowe CMS. To również ważny gracz na polskim rynku.

Główną zaletą tworzenia sklepu internetowego na WordPressie + WooCommerce jest jego prostota i intuicyjność. Nawet nowi użytkownicy Internetu, szybko opanują podstawy obsługi sklepu internetowego, dlatego też wszystkie nasze strony internetowe opieramy na tej platformie. Dzięki zastosowaniu WordPressa jesteś w stanie samodzielnie edytować, dodawać nowe produkty i treści w Twoim sklepie internetowym.

WooCommmerce to wtyczka (plugin) e-commerce zbudowana w celu bezproblemowej integracji z WordPress. Jej głównym zadaniem jest przekształcenie strony opartej o WordPress w sklep internetowy. Wtyczka dostępna jest w polskiej wersji językowej, a sam mechanizm jej działania i obsługa jest stosunkowo prosta. W panelu WordPress możesz wprowadzać produkty, definiować ich parametry jak opisy, zdjęcia, cenę, stan magazynowy, a osoby przeglądające Twój sklep zyskają funkcjonalność koszyka i będą mogły zamówić w szybki i wygodny sposób oferowane produkty.

Wtyczka WooCommerce pozwala na stworzenie pełnoprawnego sklepu internetowego w oparciu o WordPressa. Z jej wykorzystaniem tworzone są nie tylko proste sklepy, stanowiące dodatek do istniejącej już strony WordPress, ale również duże, samodzielnie sklepy internetowe, które dają pełną kontrolę zarówno właścicielom sklepów, jak i dogodność zakupów dla użytkownika.

Co to jest WooCommerce?


Co to jest Open source – najczęstsze pytania [FAQ]

Co to jest Open source?

Open source (oprogramowanie otwarte) to rodzaj oprogramowania, dla którego oryginalny kod źródłowy jest udostępniany bezpłatnie i może być rozpowszechniany i modyfikowany bez uiszczania opłat. Oprogramowanie typu open source (OSS) to dowolne oprogramowanie komputerowe rozpowszechniane z kodem źródłowym dostępnym do modyfikacji.

Darmowy CMS Open source

Darmowy CMS Open source jest wydawany na licencji GNU (General Public Licence), co oznacza, że możesz go pobierać, edytować, personalizować, używać, a nawet sprzedawać. Ten model oprogramowania znany jest jako open-source. Często wiele dodatków do CMSa jak motywy (szablony), wtyczki są również darmowe.

CMS WordPress

WordPress jest bezpłatnym systemem CMS open source. Możesz go w każdej chwili pobrać, zainstalować, edytować. To przyczyniło się do ogromnego sukcesu WordPress. Na platformie CMS WordPress możesz stworzyć każdy rodzaj strony lub sklep internetowy.


Podsumowanie

Mam nadzieję, że przynajmniej w podstawowym stopniu udało nam się odpowiedzieć na pytanie, czym jest open source i jak potężnym narzędziem jest w naszym codziennym życiu. Oprogramowanie open source używamy, pracując na komputerze, używając smartfona, edytując dokumenty, czy tworząc strony lub sklepy internetowe. CMS to niezbędne narzędzie do tworzenia i zarządzania stroną internetową. Rozwój systemów CMS wpłynął na to, że więcej osób może samodzielnie zarządzać stronami internetowymi, edytować, dodawać nowe treściami lub prowadzić biznes e-Commerce.

Jeżeli szukasz intuicyjny i łatwy w obsłudze CMS Open source do stworzenia i zarządzania stroną internetową lub sklepem, najlepszą odpowiedzią jest WordPress. CMS WordPress jest wyjątkowym systemem zarządzania treścią wartym Twojego zainteresowania. Tworzenie takich stron jest znacznie prostsze i mniej czasochłonne niż na innych platformach. Platforma posiada również wiele innych rozwiązań, które sprawiły, że jest najchętniej wybieraną platformą do tworzenia stron internetowych.

Wykorzystaj CMS WordPressa do stworzenia Twojej nowej strony internetowej lub sklepu e-Commerce. Jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji nowoczesnej, atrakcyjnej wizualnie strony internetowej, którą po wykonaniu będziesz mógł sam zarządzać – zapytaj nas o WordPress.


Czytaj również:

Platforma WordPress

Potrzebujesz wsparcia przy założeniu strony, sklepu WordPress lub instalacji i konfiguracji WordPressa. Czytaj więcej o naszych usługach...

4.9/5 - (116 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger