Marketing internetowy
Marketing to obecnie domena internetu. Jakiego rodzaju działania podejmować, by Twoja strona internetowa była bardziej widoczna i generowała ruch klientów? Poznaj i zacznij stosować narzędzia do kreowania wizerunku w sieci.
Internet to obecnie najszybciej rozwijające się medium do komunikacji społecznej. To też świetne miejsce do reklamy swojego biznesu. Oferuje wiele przydatnych narzędzi do marketingu internetowego – np. Google Ads, Facebook Ads, Instagram Ads – które mogą znacząco poprawić poziom sprzedaży twoich produktów i usług i wyróżnić Twój biznes na tle konkurencji. Zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy poprzez kampanie reklamowe mogą wzbudzić zainteresowanie swoją działalnością potencjalnych klientów.
Z tego artykułu o marketingu internetowym dowiesz się:
- W jaki sposób możesz dotrzeć ze swoim komunikatem do internautów i zainteresować ich swoją działalnością, tak by stali się Twoimi klientami.
- Które rozwiązania stosowane w kampanii reklamowej nie będą wymagały dużego nakładu finansowego.
- Dlaczego analiza działań marketingowych, audyt reklamy internetowej jest ważny w kontekście skuteczności oddziaływania.
- Jak funkcjonalność i czytelność sklepu internetowego wpływa na pozytywne doświadczenie zakupowe.
Marketing internetowy, zwany też pozycjonowaniem SEM, obejmuje szereg działań reklamowych prowadzonych w internecie. Przemyślana strategia marketingowa pozwala znacząco poprawić wyniki sprzedażowe firmy, zdobyć przewagę nad konkurencją oraz wykreować spójny wizerunek marki.
To jednak długotrwały proces, ale przynoszący zdecydowanie lepsze rezultaty od marketingu tradycyjnego. Korzystanie z narzędzi marketingowych wymaga jednak regularnego kontrolowania efektów działań. Stosując je przecież po to, aby strona internetowa wyświetlała się jak największej internautów wpisujących zapytanie w wyszukiwarce i miała wysoką pozycję w Google’u. Przy odpowiedniej strategii SEM, dobranej do profilu marki i zainteresowań potencjalnych klientów, wzrośnie liczba wejść na Twoją stronę internetową i pozyskasz nowe leady. W tym artykule opiszemy wszystkich rodzajach strategii marketingu internetowego (SEM), zarówno jeśli chodzi o działania organiczne SEO, jak płatne reklamy zewnętrzne.
Marketing internetowy wprowadzenie
Kiedyś przedsiębiorcy, żeby wypromować swoją markę i zwiększyć przychody w firmie, wynajmowali powierzchnie reklamowe, zlecali zaprojektowanie ulotek, plakatów, banerów, billboardów w celu promocji swoich produktów i usług. Jaki był zasięg oddziaływania takiej reklamy? Trudno określić, bo efekty takiej reklamy nie były mierzalne. W dzisiejszych czasach coraz częściej te tradycyjne formy marketingu są wypierane przez nowoczesne kampanie marketingowe prowadzone w internecie. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele i nie jest to tylko bardziej precyzyjny wynik w postaci liczby obserwatorów lub klientów. Wymieńmy dwie główne korzyści marketingu internetowego, który pozwala stale rozwijać firmę.
Po pierwsze, optymalizacja kosztów. Plusem prowadzenia kampanii reklamowych w internecie jest to, że możesz precyzyjnie określić, ile pieniędzy wydasz na marketing internetowy i jaki będziesz miał z tego zysk. Zasięg reklamy, a więc to, do ilu potencjalnych klientów dotrze komunikat reklamowy, dopasowujesz do swojego budżetu. Ta mierzalność zasięgu reklamy online, liczona w wyświetleniach, wykonanych transakcjach przez klienta, jego aktywnym działaniu (reakcji), pozwala weryfikować skuteczność wybranych przez Ciebie narzędzi marketingowych.
Po drugie, wielość sposobów na komunikację reklamową. Marketing internetowy oferuje szereg narzędzi do tworzenia płatnych i bezpłatnych reklam. W zależności od tego, jakie narzędzie będziemy stosować, możemy wypromować konkretny produkt, podkreślając jego wyjątkowe parametry, cechy szczególne tak, aby wpisywał się w oczekiwania docelowej grupy odbiorców.
Poza tym marketing internetowy pozwala realizować cele ogólne, np. budować pozytywny wizerunek naszej marki. Tworząc samodzielnie strategię marketingową, w tym wartościowy i atrakcyjny content dla klienta, mamy bezpośredni wpływ na sprzedaż produktów, podkreślając jego atrybuty. Zresztą produkt jest tu tylko pojęciem umownym. Marketing internetowy obejmuje promocję stron internetowych, sklepów, firm, profili społecznościowych. Jest to nowoczesna, ciągle rozwijająca się forma komunikacji z klientem, którym może być każdy internauta. Pod warunkiem, że znajdzie naszą ofertę w internecie.
Ilość i elastyczność rozwiązań, które możemy dostosować do budżetu sprawia, że zasoby marketingu internetowego wykorzystywane są przez małe i duże przedsiębiorstwa, a nawet globalne korporacje. To, jaką obierze się strategię, zależy od celów sprzedażowych i środków, jakie możemy zainwestować. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jaki wpływ na rozwój biznesu może mieć efektywna kampania reklamowa w internecie. Internet jest przestrzenią dającą ogromne możliwości kreowania wizerunku i komunikacji z klientem, której celem jest sprzedaż. Obecnie praktycznie każda firma, która chce liczyć się na konkurencyjnym rynku, ma swoją stronę internetową i profil w mediach społecznościowych. Żeby można było ją odnaleźć, musisz zaplanować kampanię marketingową, która nakieruje uwagę na twoją ofertę.
Marketing internetowy krok po kroku
Szacowany czas czytania: 1 minuta
- Co to jest marketing internetowy?
- Marketing internetowy definicje
- Czym różni się marketing internetowy od tradycyjnego
- Strategia marketingowa
- Rodzaje marketingu internetowego
- Marketing SEM
- Pozycjonowanie SEO
- Social media marketing
- E-mail marketing
- Content marketing
- Programy partnerskie i sieci afiliacyjne
- Jak działa SEM?
- Jak dobrać działania SEM?
- Co to jest automatyzacja marketingu
- Agencja marketingu internetowego
- Na czym polega samodzielny marketing internetowy
- Co charakteryzuje skuteczny marketing internetowy
- Jakie możesz mieć korzyści z marketingu internetowego
- Marketing internetowy najczęstsze pytania
- Podsumowanie
Co to jest marketing internetowy?
Marketing internetowy jest jednym z rodzajów marketingu i obejmuje wszystkie strategie i działania wspierające sprzedaż usług, produktów oraz kreowanie pozytywnego wizerunku firmy w internecie. Ze względu na dostępność, niskie koszty obsługi narzędzi oraz stosunkowo szybki czas zwrotu inwestycji, marketing internetowy stał się dominującym rodzajem promocji w dzisiejszym świecie zdominowanym przez cyfrową technologię. Marketing internetowy jest tak niezwykle popularny ze względu na stały rozwój internetu, ale przede wszystkim przez zmianę naszego stylu życia, które stało się uzależnione od wirtualnego świata.
Ale żeby każda kampania reklamowa w internecie była skuteczna, musisz stworzyć odpowiednią strategię, która będzie uwzględniać cele sprzedażowe firmy, sytuację na rynku, potrzeby klientów, możliwości komunikacji, dobór contentu i statystyki, aby wprowadzać zmiany i optymalizować wyniki.
Marketing internetowy – definicje
Marketing jest to proces, w którym jednostki i grupy otrzymują to, czego potrzebują poprzez tworzenie, oferowanie oraz swobodną wymianę z innymi towarów i usług, które posiadają wartość. Celem marketingu jest zaspokajanie potrzeby konsumentów, a co za tym idzie zwiększania przychodów firmy.
Marketing obejmuje wszelkie działania w firmie, które mają za zadanie wspierać sprzedaż usług czy też produktów. Ważną funkcją marketingu poza wsparciem sprzedaży jest budowanie świadomości marki i jej pozycji na rynku.
W ramach marketingu można wyróżnić zagadnienia takie jak:
- odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców
- dokładne ustalenie tych potrzeb nabywców
- opracowywanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego sprzedaży
- przygotowanie odpowiedniej strategii ceny
- komunikacja z rynkiem
Marketing internetowy to forma marketingu, używająca jako środka przekazu internetu, stron www, mediów społecznościowych, czy e-maili. Służy do przesłania informacji marketingowej i pozyskania klientów. Przykłady marketingu internetowego to przede wszystkim różne formy reklamy między innymi strony rezultatów wyszukiwarki Google, baner, reklamy multimedialne, reklamy serwisów społecznościowych, ogłoszenia reklamowe w internecie, sieci reklamowe oraz e-mail marketing, łącznie z e-mailami spamem.
W ramach marketingu internetowego można wyróżnić zagadnienia takie jak:
- strategia związana ze sprzedażą dóbr i usług
- kreowanie wizerunku
- promowanie marki, oferty firmy, produktu, usługi
- komunikacja marketingowa
- komunikacja z rynkiem
Marketing internetowy obejmuje swoim zakresem następujące działy: SEM, SEO i PPC, Content Marketing, E-mail Marketing i Social Media Marketing.
Do zrozumienia złożoności marketingu internetowego musimy przyjrzeć się również szeregu zagadnień, jakim są SEO, SEM, czyli Marketing w wyszukiwarkach.
SEM to skrót angielskiej nazwy „Search Engine Marketing”, czyli ogół działań promocyjnych, które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania wybranej frazy kluczowej wpisywanej przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki. Mówiąc o wynikach wyszukiwania mamy na myśli zarówno wyszukiwania organiczne SEO, jak i płatne PPC.
SEO to skrót od angielskiej nazwy „Search Engine Optimization”, czyli optymalizacja stron internetowych pod kątem silnika wyszukiwarek. Generalnie rzecz biorąc, działania SEO koncentrują się na poprawie struktury witryny internetowej i tworzeniu merytorycznych treści zawierających odpowiednie frazy kluczowe, które wpisują w wyszukiwarkę internauci poszukujący informacji na dany temat. Skuteczne SEO sprawi, że łatwiej będzie odnaleźć twoją firmę lub sklep. Dzięki niemu wypromujesz swoją działalność i zwiększysz zasięgi organiczne bez dodatkowej opłaty za reklamę.
Marketing internetowy vs. Marketing tradycyjny
Jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, czy warto inwestować swój czas i środki w marketing internetowy do reklamy Twojego sklepu lub firmy nie powinna pozostawiać poniższa tabela, w której wskazujemy cechy charakterystyczne dla obu tych modeli komunikacyjnych.
Marketing internetowy | Marketing tradycyjny | |
Klient | Interaktywne oddziaływanie na klienta | Brak informacji zwrotnej od odbiorcy |
Statystyki | Analiza reakcji klienta na reklamę pozwala zmienić jej funkcje i treść | Brak możliwości analizowania zachowań klientów i reagowania na nie |
Dopasowanie przekazu | Dopasowywanie komunikacji do indywidualnych potrzeb i zainteresowań | Niewielkie możliwości na tworzenie spersonalizowanych celów reklamy |
Zasięg | Szeroki zasięg działania, którego nie ogranicza czas i przestrzeń | Wąski zasięg działania uzależniony od czasu i przestrzeni |
Modyfikacja contentu | Skalowalność reklamy | Brak możliwości na wprowadzenie zmian w reklamie po wdrożeniu rozwiązań |
Strategia marketingowa | Możliwość ustalenia precyzyjnej strategii i priorytetów | Strategia o charakterze ogólnym |
Budżet na reklamę | Kontrola wydanych środków na reklamę | Nie ma możliwości zarządzania budżetem w trakcie kampanii reklamowej |
Strategia marketingowa
Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego narzędzia do kreacji reklamy w internecie, musisz opracować odpowiednią strategię działania dostoswaną do Twoich potrzeb i potrzeb klientów. Strategia powinna wyznaczać kierunku rozwoju w jakim podążasz. Powinieneś określić szczegółowe cele i przeanalizować czynniki, które pozwolą Ci je osiągnąć. Mogą być one uzależnione od tego, jaki rodzaj reklamy wybierzesz, jaki będziesz miał budżet, do jakiej grupy docelowej będziesz chciał dotrzeć.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest Twoim priorytetem. Czy zależy Ci na zwiększeniu ruchu na stronie, czy poprawie poziomu sprzedaży? Jakie kanały komunikacji będą najbardziej skuteczne i jaki content może być interesujący i wartościowy poznawczo dla twoich odbiorców. Pamiętaj, że wszystkie opisane tu rodzaje marketingu internetowego są tylko środkiem do celu. Są one pomocne, ale tylko wtedy, gdy wie się, do czego chce się ich użyć.
Rodzaje marketingu internetowego
Marketing internetowy to szereg działań mający na celu poprzez różnego rodzaju kanały internetowe dotarcia do potencjalnych klientów.
Marketing internetowy ma wiele odmian, a każda z nich pozwala realizować inne cele biznesowe. Celami długoterminowymi mogą być: sprzedaż produktów lub usług, budowanie pozytywnego wizerunku w branży (np. poprzez zarządzanie nim w mediach społecznościowych) działania promocyjne podnoszące świadomość marki. Szybszych efektów oczekuje się w sytuacjach takich jak poprawa wizerunku firmy po kryzysie, wprowadzenie nowego produktu na rynek (usług), wyprzedaż w sklepie internetowym.
Znajomość poszczególnych narzędzi i metod wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Warto więc wymienić jakie są rodzaje marketingu internetowego.? Biorąc pod uwagę ciągły postęp technologiczny możemy przyjąć hipotezę, że marketing internetowy stale będzie się rozwijał, a samych rodzajów marketingu internetowego z roku na rok będzie coraz więcej.
- Marketing SEM
- SEO – pozycjonowanie i optymalizację stron
- Kampanie Google Ads
- Social Media Marketing
- Content marketing
- E-mail marketing.
Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z marketingiem internetowym, czy też nie – warto wiedzieć, jaki rodzaj marketingu internetowego dopasować do swojej działalności. Osiągnięcie sukcesu w sieci w głównej mierze polega na skutecznym dotarciu z przekazem marketingowym do potencjalnych klientów z użyciem działań obejmujących różne rodzaje marketingu internetowego.
Marketing SEM
Co to jest SEM? SEM to skrót od angielskiej nazwy „Search Engine Marketing”, czyli Marketing w wyszukiwarkach internetowych.
SEM marketing w wyszukiwarkach można opisać jako równanie SEM = SEO + PPC
Jak można wywnioskować z powyższego równania, SEM to największy dział marketingu internetowego nakierowanego na działania w Google’u. To zestaw praktyk reklamowych, które stosuje się w stronach internetowych, aby zapewnić ich lepszą widoczność i wysoką pozycję w tej najpopularniejszej wyszukiwarce (TOP10 wyszukiwanych stron). Kompleksowa strategia SEM prowadzi do zwiększenia się ruchu klientów na witrynie. Bardzo istotne jest, aby było to ruch wartościowy, czyli zakończony zakupem produktu lub zamówieniem usługi. Umiejętne działanie SEM sprawi, że klient będzie częściej odwiedzał naszą stroną i sprawdzał jakie nastąpiły na niej zmiany.
Aby strona internetowa stała się widoczna w internecie, konieczne jest odpowiednie jej zoptymalizowanie oraz prowadzenie szeregu innych działań z zakresu SEM, takich jak SEO, Content Marketing, reklamy displayowe, e-mail marketing, PPC – płatne reklamy w wyszukiwarce czy reklama w mediach społecznościowych.
Działania SEM mają ułatwić konsumentom znalezienie tego, czego szukają w internecie, np. strony internetowej, usługi czy produktu powiązanego z frazą kluczową. Dzięki Search Engine Marketing reklamodawca może przedstawić swoją ofertę w najlepszym momencie z punktu widzenia kupującego, planując szczegółowo kampanię na podstawie statystyk aktywności w internecie.
Rodzaje marketingu internetowego SEM
Marketing internetowy w wyszukiwarkach (SEM) to wiele możliwości na zwiększenie zasięgu oddziaływania i budowanie popytu na produkt. Wszystkie opisane tu narzędzia wymagają odpowiedniej specjalizacji. Istotne jest, żeby wykorzystywać te narzędzia zamiennie, ponieważ dzięki temu możemy dotrzeć do klientów korzystających z różnych kanałów komunikacji i o odmiennych preferencjach.
Link Building to proces budowania sieci powiązań z Twoją stroną internetową. Podstawową zasadą linkowania jest tworzenie wysokich jakościowo linków zewnętrznych, które gwarantują wzrost ruchu na Twojej stronie i wyższą pozycję w wyszukiwaniach Google’a. Bez systematycznej pracy nad budową profilu linkowego domeny pozycjonowanie może okazać się zupełnie nieskuteczne. Linkowanie polega na pozyskiwaniu linków przychodzących z innych stron internetowych, najlepiej z atrybutem dofollow. Strony, z których dany link pochodzi powinny odnosić się tematycznie i merytorycznie do naszej strony. Tylko takie linki są wartościowe. Jeden link z takiej strony jest o wiele więcej wart niż tysiąc ze stron zapleczowych.
Marketing lokalny to rodzaj pozycjonowania, które odnosi się do skali lokalnej lub ogólnopolskiej. Marketing lokalny wymaga zoptymalizowania Twojej strony w odniesieniu do konkurencji lokalnej, pochodzącej z twojego miasta, miejscowości. To również pozycjonowanie w mapach Google’a oraz tworzenie profesjonalnej wizytówki Twojej firmy.
PPC to to skrót od angielskiej nazwy „Pay Per Click” („płać za kliknięcie”), czyli płatne reklamy w wyszukiwarce. Do ich wygenerowania najlepiej sprawdza się narzędzie Google Ads. Google Ads pozwala na tworzenie płatnych reklam (teksty reklamowe) przez firmę, które wyświetlają się na stronach wraz z wynikami wyszukiwania po wpisaniu przez internautę odpowiedniej frazy kluczowej. Wyniki płatne wyróżnione są najczęściej napisem „Reklama” i występują obok wyników organicznych. PPC to narzędzie do prowadzenia akcji marketingowych, przynoszących szybki efekt sprzedażowy. PPC jest bardzo elastyczne dzięki temu, że w krótkim czasie można uruchomić kampanię reklamową, tworząc frazy kluczowe oraz wysokość tzw. bid (maksymalna cena za kliknięcie). W przypadku PPC klient nie ponosi żadnego kosztu za wyświetlenie reklamy i płaci jedynie za kliknięcie w link. Internauci bardzo pozytywnie odbierają takie formy reklamy ze względu na przyjazną, tekstową formę oraz wysoką wartość informacyjną.
Największymi zaletami PPC jest łatwość zarządzania reklamą i możliwość dotarcia do klienta w Google’u, a więc w miejscu, gdzie internauci najchętniej szukają informacji.
Reklamy displayowe to rodzaj reklamy graficznej lub video, w której najważniejszy jest aspekt wizualny. Stosowanie tego rodzaju marketingu internetowego to skuteczny sposób na poszerzenie wiedzy konsumenta o produkcie oraz zaprezentowanie marki szerszemu gronu odbiorców. Dzięki udostępnionym przez Google’a bibliotece grafik i materiałów, reklamy graficzne wpadające w oko może utworzyć praktycznie każdy.
Co to jest SEM?
SEM oznacza marketing w wyszukiwarkach internetowych, czyli połączenie pozycjonowania organicznego SEO i płatnych reklam PPC, które zapewniają widoczność i zwiększają ilość wejść na stronę.SEO co to jest?
SEO to zestaw praktyk, które stosuje się w stronach internetowych, aby zapewnić widoczność , pozycję strony w wyszukiwarkach i zwiększyć ilośc wejść użytkowników na stronę.Pozycjonowanie SEO
Pozycjonowanie SEO jest integralną częścią marketingu internetowego i jednym z pierwszym działań, jakie trzeba podjąć, jeśli chcesz wypromować swoją firmę i poprawić konwersję strony internetowej. Optymalizacja treści tak, aby strona wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania Google’a jest procesem wieloaspektowym, polegającym na kontroli i wprowadzaniu wielu zmian równocześnie. Przy odpowiedniej cierpliwości na efekty pracy i dobraniu odpowiedniej strategii do promocji naszego biznesu, możesz być pewien pozytywnych rezultatów.
W kontekście SEO na pewno musisz wiedzieć, że:
- SEO to proces długofalowy, poprawiający ilość ruchu przychodzącego z wyników wyszukiwarek (Google) na pozycjonowaną stronę. Pozycjonowanie stron internetowych koncentruje się nie tylko na ilości ruchu, ale także jego jakości.
- Efekty SEO będą widoczne najwcześniej dopiero po kilku tygodniach, miesiącach, a czasem nawet po wielu latach. Są to jednak działania o długotrwałym efekcie.
- Według badań SEO jest najbardziej efektywnym kanałem marketingu w Internecie, ale też trudnym do osiągnięcia.
Samodzielne pozycjonowanie SEO
Jeśli prowadzisz małą, lokalną firmę, większość czynności pozycjonowania SEO możesz wykonać samodzielnie. Jeśli rozważasz robienie pozycjonowania samemu, im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Pamiętaj, że rezultaty działań SEO będą widoczne dopiero po dłuższym czasie. Od wprowadzenia zmian na stronie do zauważenia korzyści wynikach wyszukiwania może minąć kilka miesięcy, rok, a w przypadkach stron o bardzo dużej konkurencji w danej frazie kluczowej nawet kilka lat.
Jeśli planujesz uruchomienie nowej strony lub wprowadzić zmiany w już istniejącej, to dobry moment zainteresowanie się SEO. Mając podstawową wiedzę na temat dobrych praktyk SEO, sam możesz doprowadzić do tego, że Twoja strona będzie przyjazna dla wyszukiwarek. Wprowadzenie zmian zalecanych przez SEO, tworzenie i pisanie nowych treści wymaga żmudnej, długookresowej pracy. Jeśli nie możesz poświęcić na to czasu, możesz zlecić to agencji interaktywnej.
Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z optymalizacją i pozycjonowaniem, możesz potrzebować dodatkowej pomocy eksperta od SEO. Dobry pozycjoner może także pomóc ulepszyć istniejącą stronę, zoptymalizować, a nawet doradzić Tobie odpowiednie kroki jak pozycjonować stronę samemu. W taki sposób razem z ekspertem możesz tak od podstaw przygotować witrynę, by była przyjazna dla wyszukiwarek.
Pozycjonowanie SEO to proces zorientowany na poprawę widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. SEO skupia się na pozycjonowaniu organicznym, czyli pozycjonowaniu, które nie wymaga opłaty, w odróżnieniu od pozycjonowania płatnego.
Skuteczne działanie SEO
Jakie czynniki wpływają na optymalizację strony pod kątem skuteczności wyszukiwania w Google’u?
- przejrzysta struktura strony internetowej
- jakość treści, czyli content rozumiany szeroko jako materiały tekstowe, graficzne i video
- szybkość ładowania witryny
- nazwa domeny
- liczba fraz kluczowych w tekstach
- prosty w obsłudze panel nawigacyjny
- merytoryczne i jakościowe teksty
- wprowadzane aktualizacje (integracje i wtyczki sprawiające, że strona działa sprawnie i jest funkcjonalna)
- linkowanie wewnętrzne
Wszystkie te aspekty wpływają korzystnie na marketing internetowy twojej firmy.
Social Media Marketing
Media społecznościowe są obecnie niezbędnym elementem strategii działań marketingowych, dzięki swojej popularności stały się niezwykle skutecznym narzędziem do komunikacji, promocji i budowania trwałych relacji z Twoimi klientami. Taka strategia marketingowa obejmuje zarówno płatne, jak i darmowe rozwiązania w takich mediach społecznościowych jak Google+, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest i inne. Firmy mogą wybrać udostępnianie swoim obserwatorom ciekawych i zajmujących artykułów z własnych stron lub tworzyć darmowe bądź płatne posty dla określonej grupy odbiorców. Media społecznościowe mają dużą wartość komunikacyjną dla firm, ponieważ pozwalają klientom na łatwe dzielenie się treściami, czyli pasywne promowanie firmy oraz gromadzenie podobnie myślących osób – swoich potencjalnych klientów. Tylko na Facebooku jest obecnych około 16 mln użytkowników z Polski. Media społecznościowe umożliwiają też prowadzenie płatnych kampanii marketingowych.
Facebook – kampania reklamowa
Facebook Ads to system do planowania działań marketingowych naszej firmy / instytucji lub profilu społecznościowego. Do stworzenia płatnej reklamy możemy wykorzystać istniejący post lub wykreować nowy. Najlepiej wybrać post, który wywołał najwięcej reakcji, wzbudzał zaangażowanie obserwatorów. Planując kampanię na FB możemy określić jej cel marketingowy: czy chcemy osiągnąć większą rozpoznawalność marki, zwiększyć zasięg posta, ruch (ilość kliknięć w reklamę, wyświetleń lub unikatowy zasięg dzienny), aktywność (przekłada się to na liczbę komentarzy, reakcji).
Instagram – kampania reklamowa
Instagram Ads umożliwia tworzenie reklamy swojej firmy, profilu społecznościowego, dzięki którym będziesz mógł zwiększyć zasięg swoich postów, poprawić wizerunek – rozpoznawalność swojej marki, sprowadzić ruch użytkowników na twój profil, wpłynąć na aktywność, czyli liczbę reakcji i budować swoją popularność. Żeby osiągnąć wymarzone efekty reklamowe należy jednak wcześniej dokonać analizy swojej grupy docelowej oraz sprawdzić jaki format reklam najlepiej się sprawdzi: zdjęcie + tekst, stories, karuzela zdjęć, video.
LinkedIn – kampania reklamowa
Planując reklamę swojej firmy w LinkedIn Ads, możemy bardzo precyzyjnie określić grupę docelową odbiorców oraz cel, jaki nas interesuje: świadomość marki, odwiedziny witryny, interakcje, wyświetlanie video, generowanie potencjalnego ruchu (konwersji). Po założeniu konta reklamowego możemy wybrać jeden z następujących formatów reklamy: treść sponsorowana, reklama z pojedynczym zdjęciem, karuzela reklam, reklama video, reklama dla pozyskania obserwujących, reklama typu Spotlight.
Twitter – kampania reklamowa
Twitter Ads umożliwia stworzenie reklamy ukierunkowanej na konkretny cel: przekierowanie na zewnętrzną stronę internetową poprzez kliknięcie w link, zwiększenie liczby Obserwujących profil, budowanie świadomości marki, promocja video opublikowanego na Twoim profilu, reakcje na Tweeta. Spośród typów reklam na Twitterze możemy wyróżnić: Promowanie Konta, promowanie tweeta, promowanie Trendów poprzez odniesienie do hasztagów i popularnych tematów.
E-mail marketing
E-mail marketing to narzędzie, dzięki któremu możesz dotrzeć do klientów poprzez wiadomości e-mail. E-mail marketing ma bardzo szeroki zakres treści. Może służyć np. do wysyłania informacji o wyprzedażach, nowościach w ofercie, czasowych promocjach czy regularnego informatora o zmianach w sklepie i poszerzaniu asortymentu. W przypadku wysyłania reklamy drogą mailową istotne jest, żeby klienci odbierali korespondencję z własnej woli. Tak więc newsletter musi być na wysokim poziomie merytorycznym, a informacje przekazywane powinno być jasne i czytelne. Nie powinno też zabraknąć elementów graficznych. Podstawą skutecznego e-mail marketingu jest kontent oraz zdobycie legalnej bazy kontaktów mailowych.
Content marketing
Content Marketing polega na publikowaniu wartościowych informacyjnie treści (posty, blogi, video, artykuły eksperckie, relacje live!) na Twojej stronie internetowej. Dzięki unikatowemu, oryginalnemu contentowi będziesz mógł dotrzeć do potencjalnych klientów. Content marketing pozwala zbudować autorytet i zaufanie u odbiorców twojej marki. Tu liczy się zarówno atrakcyjna forma, jak i warstwa merytoryczna materiałów. Tworzenie niepowtarzalnych materiałów na temat działalności Twojej marki będzie mieć przełożenie w postaci wyższej pozycji strony internetowej w Google’u. Ciekawa zawartość strony powinna przyciągnąć uwagę internauty, do tego stopnia, że pozostanie na Twojej stronie na tyle długo, żeby zapoznać się z materiałem w całości i poleci Twoją stronę swoim znajomym.
Programy partnerskie i sieci afiliacyjne
W marketingu afiliacyjnym właściciel strony internetowej zleca firmie zewnętrznej wdrożenie rozwiązań promocyjnych opisanych powyżej. Firma zajmująca się SEM jest rozliczana na podstawie efektów pracy, stojąc się niejako partnerem finansowym, ponieważ partycypuje w zyskach, otrzymuje określoną prowizję, jeśli poprawa wyników sprzedaży będzie zgodna z oczekiwaniami. Koszty wprowadzenia programu partnerskiego nie są duże, trzeba mimo wszystko pamiętać o tym, że trzeba posiadać jeszcze pozycje na rynku, aby zawalczyć o partnerów, chcących współpracować właśnie z nami, a nie z konkurencją.
Jak działa SEM?
SEM, czyli marketing w wyszukiwarkach to podstawowe zagadnienie, które powinieneś poznać dogłębnie, zanim rozpoczniesz planowanie jakiejkolwiek kampanii reklamowej swojej firmy w internecie.
Pozycjonowanie to złożony proces. Przede wszystkim należy pamiętać, że SEM to komplet działań, które trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować. Stworzenie strategii marketingowej i wdrożenie jej jest procesem, który wymaga doświadczenia. Zbytni pośpiech w przygotowywaniu reklam, brak analizy konkurencji, zły dobór frazy kluczowej, brak konsekwencji w działaniu, niedokonanie przeglądu wszystkich narzędzi umożliwiających dotarcie do potencjalnych klientów to jedne z najczęściej popełnianych błędów przy prowadzeniu kampanii. Należy się wystrzegać nieprzemyślanych działań, ponieważ narazisz firmę na zbędne koszty, które nie przyniosą żadnego efektu.
O czym pamiętać planując działania SEM
SEM to proces
Pamiętaj, że działania SEM to proces, który nie można traktować jako jednorazowa akcja marketingowa. Co prawda jednorazowa kampanii reklamowej, przyniesie oczekiwany rezultat w postaci wciąż rosnącego poziomu sprzedaży produktów i usług. SEM jest to długotrwały i ciągły proces.
Optymalizacja i pozycjonowanie strony jest działaniem ciągłym, powiązanym ze zmieniającymi się preferencjami klientów oraz nowymi trendami. Prowadząc działania SEM, należy reagować na zmiany, stosować innowacyjne rozwiązania technologiczne i podążać za trendami marketingowymi SEM. Pamiętaj również, że nie działasz w próżni i musisz analizować ruchy obecnej i powstającej konkurencyjne, które również chcą zaistnieć w internecie i prowadzi szerokie działania SEM.
Cel i strategia SEM
Precyzyjnie określ jak cel biznesowy chcesz osiągnąć i na tej podstawie buduj strategię SEM. Nie wystarczy określić, że celem jest zdobycie zysku, będzie to cel trudny do zweryfikowania. Cel działań SEM powinien być precyzyjny i mierzalny. Taki cel to np. zwiększenie liczby transakcji lub zwiększenie ilości zapytań o usługę. Tak ustalony cel umożliwi realizację strategii i pomoże zintensyfikować działania SEM i SEO, aby dotrzeć do nowych klientów.
Koszt działań SEM
Pamiętaj, działania SEM nie są bez kosztowe. Decydując się na realizację działań SEM, należy mieć na uwadze, że pozycjonowanie organiczne i optymalizacja strony może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Natomiast płatna reklama typu PPC wymaga podłączenia karty płatniczej do panelu Google Ads, z której będą pobierane środki za wyświetlone reklamy.
Osiągnięcie wysokich wyników wyszukiwania organicznego jest powiązane z posiadaniem dobrze zaoptymalizowanej strony oraz dużej ilości wartościowych treści. Osiągnięcie takich efektów bez wiedzy i doświadczenia SEO może być trudne. Z drugiej strony, na pozór proste ustawienia reklama w Google, może mniej wprawnym użytkownikom sprawić wiele kłopotów.
Jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia z zakresu SEM lub nie zatrudniasz specjalisty SEM/SEO, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. W takiej sytuacji warto zdać się na profesjonalną agencję świadczącą usługi z zakresu marketingu internetowego.
Analiza SEM
Google umożliwia wnikliwą analizę ruchu osób odwiedzających Twoją stronę internetową. Możesz na bieżąco monitorować skuteczność działań SEM, używając narzędzia Google Analytics i Google Ads. Na podstawie statystyk i podpowiedzi Google możesz zdecydować, czy zwiększyć intensywność działań SEM, czy zastosować inne narzędzia marketingowe, które przyczynią się do osiągnięcia zakładanych przez Ciebie celów biznesowych.
Jak dobierać działania SEM?
SEO, PPC oraz Link Building to elementy składowe SEM, marketingu w wyszukiwarkach. Najlepsze efekty marketingowe można osiągnąć stosując różnorodne narzędzia marketingu i pozycjonowania. SEO to idealne rozwiązanie pozycjonowania nastawione na długotrwałe efekty. PPC jest świetnym uzupełnieniem pozycjonowania. Nie zawsze jednak musisz decydować się na SEM w całości, szczególnie gdy dysponujesz ograniczonym budżetem. Wiele zależy od celu biznesowego, który chcesz osiągnąć, a także rodzaju branży, w której działasz.
Różnice między SEO i link building, a PPC
W przypadku działania obejmującego SEO i budowanie linków należy pamiętać, że poprawa widoczności to proces i żeby zobaczyć jego efekty będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. Zmiany nie będą natychmiastowe, ale za to długofalowe. Zaś reklama w modelu PPC może przynieść pożądany rezultat praktycznie od razu. W dłuższym okresie to jednak pozycjonowanie SEO jest bardziej korzystne. Dlaczego też warto zainwestować w działania SEO, nawet jeżeli na efekty trzeba czekać dłużej.
W przypadku, gdy wyłączysz reklamy PPC i nie masz organicznej pozycji, ruchu na stronie może gwałtownie spaść. Bez przedłużenia kampanii płatne wynik wyszukiwania w Google po prostu nie będą się pojawiały. Jeżeli wcześniej nie były podejmowane działania pozycjonowania organicznego SEO, Twoja strona po wyłączeniu reklam PPC zwyczajnie przestanie być widoczna w wynikach Google.
Działania PPC sprawdzają się do szybkiego wygenerowania ruchu na stronie i przynoszą natychmiastowy efekt od momentu startu kampanii. Płatne kampanie to dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz osiągnąć ustalony cel w ramach określonego budżetu, np. gdy chcesz zwiększyć sprzedaż lub pozyskać nowego leada.
Pozycjonowanie organiczne SEO i link building przynosi długotrwałe korzyści, ponieważ poprawa wyników wyświetlania strony będzie odczuwana przez kolejne tygodnie, miesiące czy lata. Wysoka pozycja pod względem SEO strony zostanie utrzymana do momentu, aż Google uzna, że Twoja konkurencja ma ciekawsze treści na stronie w danej frazie kluczowej. Zdobyte linki z wartościowych źródeł do Twojej strony internetowej, również mogą przynosić pozytywne wyniki w SEO na długo.
Pozycjonowanie organiczne SEO strony internetowej w bezpłatnych wynikach wyszukiwania sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy uzyskać rozpoznawalność, zwiększyć autorytet strony oraz zwielokrotnić wartościowy ruch na Twojej stronie w długim okresie.
Automatyzacja marketingu
Automatyzacja marketingu to prowadzenie działań z zastosowaniem specjalnego oprogramowania, służącego do poprawy jakości content marketingu, skuteczności reklamy i narzędzi marketingowych. Oprogramowanie tego typu łączy się z innymi systemami do zarządzania relacjami z klientem. W rezultacie kampanie reklamowe prowadzone są bardziej dokładnie, a zgromadzone dane pozwalają na targetowanie kreacji do wybranych grup odbiorców.
W praktyce marketing automation ułatwia docieranie do potencjalnych użytkowników i generowanie leadów sprzedażowych. Początkujący marketerzy znajdą na rynku wiele rozwiązań, pozwalających na tworzenie zaawansowanych kampanii marketingowych. Nie jest potrzebne do tego znajomość skomplikowanych algorytmów czy zawiłych kodów.
Marketing automation to nie perpetuum mobile, które raz włączone, bez regularnej optymalizacji będzie przynosiło ogromne zyski. Ale z pewnością to jedno z tych rozwiązań, które sprawdzi się w każdym biznesie internetowym. Bo znajomość potrzeb klienta to przecież 70% sukcesu w e-Commerce.
› Marketing automation co to jest – poradnik
Agencja marketingu internetowego
Zlecenie działań z dziedziny marketingu internetowego agencji to poważna decyzja. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i poprawisz jakość treści na Twojej stronie. Jednakże nieodpowiednio dobrana agencja może przynieść negatywne skutki w postaci gorszych wyników wyszukiwania i straty zaufania klientów. Przed podjęciem decyzji współpracy ze specjalistą lub agencją warto więc przeanalizować potencjalne korzyści oraz wady takiej współpracy. Pamiętaj, że nieodpowiedzialne pozycjonowanie szczególnie SEO może wyrządzić kłopoty lub być bezefektywną stratą czasu i pieniędzy.
Dobra agencja marketingu internetowego świadczy następujące usługi z zakresu pozycjonowania, takie jak:
- analiza zawartości lub struktury strony pod względem SEO
- porady techniczne na temat projektowania stron
- tworzenie wartościowych treści na stronę
- zarządzanie kampaniami PPC
- badanie słów kluczowych
- szkolenia z zakresu marketingu, SEM i SEO
- ekspertyzy dotyczące konkretnych rynków lub obszarów geograficznych
Samodzielny marketing internetowy
Jeśli prowadzisz małą, lokalną firmę, większość czynności związanych z marketingiem w internecie możesz wykonać samodzielnie. Jeśli rozważasz robienie pozycjonowania SEO samemu, im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Pamiętaj, że rezultaty działań pozycjonowania organicznego będą widoczne dopiero po dłuższym czasie. Od wprowadzenia zmian na stronie do zauważenia korzyści wynikach wyszukiwania może minąć kilka miesięcy, rok, a w przypadkach stron o bardzo dużej konkurencji w danej frazie kluczowej nawet kilka lat. Efekty PPC będą znacznie szybsze, a cały proces tworzenia reklam w Google Ads dla małych kampanii nie jest trudny. Możesz skorzystać z licznych materiałów i poradników, które przygotował dla Ciebie Google.
Jeśli planujesz uruchomienie nowej strony lub wprowadzić zmiany w już istniejącej, to dobry moment zainteresowanie się SEM. Mając podstawową wiedzę na temat dobrych praktyk SEO, sam możesz doprowadzić do tego, że Twoja strona będzie przyjazna dla wyszukiwarek. Wprowadzenie zmian zalecanych przez SEO, tworzenie i pisanie nowych treści wymaga żmudnej, długookresowej pracy. Jeśli nie możesz poświęcić na to czasu, to osiągnięcie oczekiwanych wyników może być niemożliwe.
Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z optymalizacją, pozycjonowaniem i prowadzeniem kampanii Google Ads, możesz potrzebować dodatkowej pomocy eksperta od SEM. Dobry pozycjoner może także pomóc ulepszyć istniejącą stronę, zoptymalizować, a nawet doradzić Ci odpowiednie kroki jak pozycjonować stronę samemu. W taki sposób razem z ekspertem możesz tak od podstaw przygotować witrynę, by była przyjazna dla wyszukiwarek. Pamiętaj, zatrudnienie nieodpowiedniej osoby do SEM jest po prostu stratą czasu i środków.
Skuteczne marketing internetowy
Co to jest skuteczny marketing internetowy? Niektórzy mogą traktować skuteczny marketing internetowy jako osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google, inni jako najlepszą możliwą optymalizację strony a jeszcze inni jako prowadzenie działań w mediach społecznościowych, które generują zwrot z inwestycji. Skuteczny marketing w internecie to takie, które lubią Twoi klienci.
Najważniejsze to:
- zadbanie o jak najlepsze wyświetlanie strony w wynikach wyszukiwania (SEO),
- optymalizacja strony i poprawa najważniejszych problemów ze stroną,
- usprawnienie działania strony dla kupujących pod kątem optymalizacji konwersji (UX)
- analityka działaniu strony, jej widoczności i zachowaniu użytkowników,
- prowadzenie działań Content Marketingowych skupionych na pozyskiwaniu ruchu.
Korzyści marketingu internetowego
Działania związane z marketingiem internetowym, zarówno marketing SEM, organiczne pozycjonowanie SEO strony jak i płatne reklamy PPC, mogą przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu. Warto o nich wiedzieć i pamiętać podczas wyboru i prowadzenia działań marketingowych w internecie.
Do najważniejszych zalet i prowadzenia działań marketingu internetowego należą:
Efektywność SEM
Działania marketingu w wyszukiwarkach cechują się korzystniejszą relacją efektów do poniesionych kosztów niż w przypadku tradycyjnych działań marketingowych.
Przyjazna reklama PPC
Reklama w wyszukiwarkach jest oceniana przez użytkowników jako akceptowalna i porządana forma reklamy, ponieważ jest ona odpwowiedzią poszukiwanie informacji o konkretnej usłudze bądź produkcie. Tekstowa forma reklamy PPC jest traktowana jako nie narzucający się rodzaj reklamy.
Celne targetowanie
SEM odpowiada na określone słowa i frazy kluczowe, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarki. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba, która kliknie w reklamę lub w wynik organiczny, skorzysta z Twojej usługi lub kupi produktu.
Szybkie korzyści z PPC
Reklama SEM daje możliwość osiągnięcia korzyści w wynikach Google w relatywnie krótkim okresie. W prosty sposób możesz sterować intensywnością działań marketingowych w ramach ustalonego budżetu, by osiągnąć oczekiwane efekt i poprawić widoczność Twojej strony.
Marketing internetowy najczęstsze pytania [FAQ]
Podstawą jest stworzenie strategii dopasowanej do narzędzi internetowych, których będziesz używał do promocji swojej strony lub sklepu. Strategia powinna określać zakres działania, jaki cel chcesz osiągnąć – zwiększenie sprzedaży, konwersja, pozyskanie leadów, budowanie wizerunku, itd. – i audyt dotychczasowej strony internetowej. Powinieneś poznać podstawowe pojęcia z zakresu marketingu internetowego oraz przetestować, które rozwiązania będą dla Ciebie optymalne.
Najważniejsze czynniki, które wpływają na poprawę widoczności strony internetowej to: przejrzysta struktura strony internetowej, jakość i oryginalność publikowanych treści, szybkość ładowania, w jakim stopniu tekst odpowiada na zapytania internauty i czy zawiera frazy kluczowe, UX – pozytywne doświadczenie użytkownika strony www, wprowadzanie aktualizacji i koniecznych rozszerzeń do poprawy funkcjonalności.
SEO to działanie bezpłatne długofalowe, którego cele jest wprowadzenie zmian w strukturze i treści strony internetowej tak, żeby wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google’a. Natomiast PPC to rodzaj płatnej kampanii reklamowej w systemie Google Ads, która może sprawić, że w krótkim czasie zwiększy się liczba odwiedzających Twoją stronę internetową. Reklama tekstowa w PPC wyświetla się nad organicznymi wynikami wyszukiwania. Po kliknięciu na nią, klient zostaje przekierowany. W PPC musisz ustalać budżet reklamowy, tzw, CPC – koszt za kliknięcie.
Podsumowanie
Celem naszego tekstu było pokazanie, jakie korzyści może czerpać Twoja firma z marketingu internetowego przy odpowiednio dobranej strategii działania wizerunkowego. Nie istnieje jedno najlepsze narzędzie do reklamy firmy. Pamiętaj, że masz wiele możliwości. Wszystko uzależnione jest od efektu, jaki chcesz osiągnąć, środków i Twoim priorytetom. Marketing internetowy to nie tylko wsparcie sprzedaży, to także budowanie wizerunku, które wymaga czasu i regularności oraz mierzeniu skutków działania.
Do Ciebie należy decyzja, czy zlecisz marketing internetowy zewnętrznej agencji, czy będziesz metodą prób i błędów osiągnąć oczekiwane wyniki. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, zwróć się do nas. W ramach naszych usług oferujemy: pozycjonowanie i optymalizacja stron, pozycjonowanie i optymalizacja sklepów, content marketing, pozycjonowanie lokalne, Google Ads lub poznaj nasz cennik SEO/SEM.
Czytaj również: