Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Marketing E-Commerce, czyli marketing sklepu internetowego

marketing e-commerce marketing sklepu internetowego

Prowadzisz sklep internetowy, który nie przynosi zysku? To częsty problem w branży e-Commerce. Jakiego rodzaju działania podejmować, by Twój sklep internetowy był bardziej widoczny i generował ruch klientów? Poznaj i zacznij stosować narzędzia do marketingu w e-Commerce.

Ruch w sklepie internetowym to jeden z głównych czynników mających wpływ na wzrost sprzedaży. Jak go osiągnąć w konkurencyjnej branży e-Commerce? Czy są sprawdzone metody na pozyskanie wartościowego ruchu, które sprawią, że Twój biznes internetowy będzie bardziej dochodowy?

Żeby zwiększyć sprzedaż, musisz wdrożyć rozwiązania marketingowe i trendy w e-Commerce, dzięki którym dotrzesz do swoich klientów.

Każdemu właścicielowi sklepu internetowego zależy na tym, aby jego biznes regularnie przynosił coraz większe zyski. Żeby to osiągnąć, Twój sklep internetowy musi generować ruch. To podstawowy warunek rentownego biznesu internetowego. Kiedyś, żeby pozyskać klientów do swojego sklepu stacjonarnego, trzeba było inwestować w reklamę wielkopowierzchniową. Jednakże działanie marketingowe w branży e-Commerce rządzą się innymi prawami. Twoją grupę docelową znajdziesz przede wszystkim w internecie.

Internet to obecnie najszybciej rozwijające się medium do komunikacji społecznej. To też świetne miejsce do reklamy swojego biznesu. Oferuje wiele przydatnych narzędzi do marketingu internetowego – np. Google Ads, Facebook Ads, Instagram Ads – które mogą znacząco poprawić poziom sprzedaży twoich produktów i usług i wyróżnić Twój biznes na tle konkurencji. Zarówno wielkie korporacje, jak i małe firmy poprzez kampanie reklamowe mogą wzbudzić zainteresowanie swoją działalnością potencjalnych klientów.


Z tego artykułu o marketingu e-Commerce dowiesz się:

 • W jaki sposób możesz dotrzeć ze swoim komunikatem do internautów i zainteresować ich sklepem internetowym, tak by stali się Twoimi klientami.
 • Które rozwiązania stosowane w marketingu e-Commerce nie będą wymagały dużego nakładu finansowego.
 • Dlaczego analiza działań marketingowych, audyt reklamy internetowej jest ważny w kontekście skuteczności oddziaływania.

Marketing e-Commerce obejmuje szereg działań reklamowych prowadzonych w internecie. Przemyślana strategia marketingowa w e-Commerce pozwala znacząco poprawić wyniki sprzedażowe sklepu online, zdobyć przewagę nad konkurencją oraz wykreować spójny wizerunek marki.

To jednak długotrwały proces, ale przynoszący zdecydowanie lepsze rezultaty od marketingu tradycyjnego. Korzystanie z narzędzi marketingowych wymaga jednak regularnego kontrolowania efektów działań. Stosując je przecież po to, aby strona sklepu internetowego wyświetlała się jak największej internautów wpisujących zapytanie w wyszukiwarce i miała wysoką pozycję w Google’u. Przy odpowiedniej strategii, dobranej do profilu marki i zainteresowań potencjalnych klientów, wzrośnie liczba wejść do Twojego sklepu i pozyskasz nowych klientów. W tym artykule opiszemy wszystkich rodzajach strategii marketingu e-Commerce, zarówno jeśli chodzi o działania organiczne, jak i płatne reklamy zewnętrzne.


Marketing w e-Commerce wprowadzenie

Kiedyś przedsiębiorcy, żeby wypromować swoją markę i zwiększyć przychody w firmie, wynajmowali powierzchnie reklamowe, zlecali zaprojektowanie ulotek, plakatów, banerów, billboardów w celu promocji swoich produktów i usług. Jaki był zasięg oddziaływania takiej reklamy? Trudno określić, bo efekty takiej reklamy nie były mierzalne. W dzisiejszych czasach coraz częściej te tradycyjne formy marketingu są wypierane przez nowoczesne kampanie marketingowe prowadzone w internecie. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele i nie jest to tylko bardziej precyzyjny wynik w postaci liczby obserwatorów lub klientów. Wymieńmy dwie główne korzyści marketingu internetowego, który pozwala stale rozwijać firmę.

Po pierwsze, optymalizacja kosztów. Plusem prowadzenia kampanii reklamowych w internecie jest to, że możesz precyzyjnie określić, ile pieniędzy wydasz na marketing internetowy i jaki będziesz miał z tego zysk. Zasięg reklamy, a więc to, do ilu potencjalnych klientów dotrze komunikat reklamowy, dopasowujesz do swojego budżetu. Ta mierzalność zasięgu reklamy online, liczona w wyświetleniach, wykonanych transakcjach przez klienta, jego aktywnym działaniu (reakcji), pozwala weryfikować skuteczność wybranych przez Ciebie narzędzi marketingowych.

Po drugie, wielość sposobów na komunikację reklamową. Marketing e-Commerce oferuje szereg narzędzi do tworzenia płatnych i bezpłatnych reklam. W zależności od tego, jakie narzędzie będziemy stosować, możemy wypromować konkretny produkt, podkreślając jego wyjątkowe parametry, cechy szczególne tak, aby wpisywał się w oczekiwania docelowej grupy odbiorców.

Poza tym marketing e-Commerce pozwala realizować cele ogólne, np. budować pozytywny wizerunek naszej marki. Tworząc samodzielnie strategię marketingową, w tym wartościowy i atrakcyjny content dla klienta, mamy bezpośredni wpływ na sprzedaż produktów, podkreślając jego atrybuty. Zresztą produkt jest tu tylko pojęciem umownym. Marketing internetowy obejmuje promocję stron internetowych, sklepów, firm, profili społecznościowych. Jest to nowoczesna, ciągle rozwijająca się forma komunikacji z klientem, którym może być każdy internauta. Pod warunkiem że znajdzie naszą ofertę w internecie.

Ilość i elastyczność rozwiązań, które możemy dostosować do budżetu sprawia, że zasoby marketingu e-Commerce  wykorzystywane są przez małe i duże przedsiębiorstwa, a nawet globalne korporacje. To, jaką obierze się strategię, zależy od celów sprzedażowych i środków, jakie możemy zainwestować. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jaki wpływ na rozwój biznesu może mieć efektywna kampania reklamowa w internecie. Internet jest przestrzenią dającą ogromne możliwości kreowania wizerunku i komunikacji z klientem, której celem jest sprzedaż. Obecnie praktycznie każda firma, która chce liczyć się na konkurencyjnym rynku, ma swój sklep internetowy i profil w mediach społecznościowych. Żeby można było ją odnaleźć, musisz zaplanować kampanię marketingową, która nakieruje uwagę na twoją ofertę.


Marketing e-Commerce – marketing sklepu internetowego

Szacowany czas czytania: 1 minuta


Marketing internetowy – definicje

Marketing jest to proces, w którym jednostki i grupy otrzymują to, czego potrzebują poprzez tworzenie, oferowanie oraz swobodną wymianę z innymi towarów i usług, które posiadają wartość. Celem marketingu jest zaspokajanie potrzeby konsumentów, a co za tym idzie zwiększania przychodów firmy.

Marketing obejmuje wszelkie działania w firmie, które mają za zadanie wspierać sprzedaż usług czy też produktów. Ważną funkcją marketingu poza wsparciem sprzedaży jest budowanie świadomości marki i jej pozycji na rynku.


Marketing internetowy to forma marketingu, używająca jako środka przekazu internetu, stron www, mediów społecznościowych, czy e-maili. Służy do przesłania informacji marketingowej i pozyskania klientów. Przykłady marketingu internetowego to przede wszystkim różne formy reklamy między innymi strony rezultatów wyszukiwarki Google, baner, reklamy multimedialne, reklamy serwisów społecznościowych, ogłoszenia reklamowe w internecie, sieci reklamowe oraz e-mail marketing, łącznie z e-mailami spamem.

Marketing internetowy obejmuje swoim zakresem następujące działy: Marketing e-Commerce, SEM, SEO i PPC, Content Marketing, E-mail Marketing i Social Media Marketing.


Marketing e-Commerce to forma marketingu, którego celem jest promowania i sprzedaży produktów lub usług w internecie za pośrednictwem różnych kanałów online. Wraz z rozwojem e-Commerce, firmy przeniosły nacisk promocji na strategie marketingu internetowego, aby dotrzeć do swoich docelowych odbiorców i zwiększyć sprzedaż online.

W ramach marketingu sklepu internetowego można wyróżnić zagadnienia takie jak:

 • ocenianie możliwości rynku e-Commerce i konkurencji
 • dokładne ustalenie potrzeb klientów i komunikacja z nimi
 • opracowywanie strategii sprzedaży dóbr i usług
 • przygotowanie odpowiedniej strategii ceny
 • kreowanie wizerunku, promowanie marki, oferty produktów lub usług
 • komunikacja marketingowa

Do zrozumienia złożoności marketingu e-Commerce musimy przyjrzeć się również szeregu zagadnień, jakim są SEO, SEM, czyli Marketing w wyszukiwarkach.

SEM to skrót angielskiej nazwy „Search Engine Marketing”, czyli ogół działań promocyjnych, które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania wybranej frazy kluczowej wpisywanej przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki. Mówiąc o wynikach wyszukiwania, mamy na myśli zarówno wyszukiwania organiczne SEO, jak i płatne PPC.

SEO to skrót od angielskiej nazwy „Search Engine Optimization”, czyli optymalizacja stron internetowych pod kątem silnika wyszukiwarek. Generalnie rzecz biorąc, działania SEO koncentrują się na poprawie struktury witryny internetowej i tworzeniu merytorycznych treści zawierających odpowiednie frazy kluczowe, które wpisują w wyszukiwarkę internauci poszukujący informacji na dany temat. Skuteczne SEO sprawi, że łatwiej będzie odnaleźć twoją firmę lub sklep. Dzięki niemu wypromujesz swoją działalność i zwiększysz zasięgi organiczne bez dodatkowej opłaty za reklamę.


Co to jest marketing e-Commerce?

Marketing e-Commerce jest jednym z rodzajów marketingu i obejmuje wszystkie strategie i działania wspierające sprzedaż usług, produktów oraz kreowanie pozytywnego wizerunku firmy w internecie. Ze względu na dostępność, niskie koszty obsługi narzędzi oraz stosunkowo szybki czas zwrotu inwestycji, marketing internetowy stał się dominującym rodzajem promocji w dzisiejszym świecie zdominowanym przez cyfrową technologię. Marketing e-Commerce jest tak niezwykle popularny ze względu na stały rozwój internetu i sprzedaży online, ale przede wszystkim przez zmianę naszego stylu życia, które stało się uzależnione od wirtualnego świata.

Marketing e-Commerce, aby był skuteczny, musisz mieć odpowiednią strategię, która będzie uwzględniać cele sprzedażowe firmy, sytuację na rynku, potrzeby klientów, możliwości komunikacji, dobór contentu i statystyki, aby wprowadzać zmiany i optymalizować wyniki.


Strategie marketingu e-Commerce

Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiedniego narzędzia do kreacji reklamy w internecie, musisz opracować odpowiednią strategię działania dostosowaną do Twoich potrzeb i potrzeb klientów. Strategia powinna wyznaczać kierunku rozwoju, w jakim podążasz. Powinieneś określić szczegółowe cele i przeanalizować czynniki, które pozwolą Ci je osiągnąć. Mogą być one uzależnione od tego, jaki rodzaj reklamy wybierzesz, jaki będziesz miał budżet, do jakiej grupy docelowej będziesz chciał dotrzeć.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest Twoim priorytetem. Czy zależy Ci na zwiększeniu ruchu w sklepie internetowym, czy poprawie poziomu sprzedaży? Jakie kanały komunikacji będą najbardziej skuteczne i jaki content może być interesujący i wartościowy poznawczo dla twoich odbiorców. Pamiętaj, że wszystkie opisane tu rodzaje marketingu internetowego są tylko środkiem do celu. Są one pomocne, ale tylko wtedy, gdy wie się, do czego chce się ich użyć.

Skuteczny marketing e-Commerce wymaga kompleksowej strategii, która obejmuje wiele kanałów i taktyk. Dzięki zrozumieniu grupy docelowej i wykorzystanie odpowiedniego połączenia strategii marketingowych firmy mogą zwiększyć swoją widoczność online, generować większe przychody i zwiększyć sprzedaż.

Strategie marketingu e-Commerce, które mogą wykorzystać firmy i sklepy internetowe do promocji i zwiększenia sprzedaży w ramach marketingu internetowego:

 1. Pozycjonowanie i optymalizacja SEO

  Optymalizacja SEO pod kątem wyszukiwarek polega na optymalizacji treści i struktury strony sklepu internetowego w celu uzyskania wyższego miejsca w wynikach wyszukiwania (SERP). Pozycjonowanie SEO w e-Commerce zwiększa widoczność, ruch i sprzedaż w sklepie internetowym.

 2. Marketing SEM i płatne reklamy PPC

  Reklama płatna za kliknięcie (PPC) jest to forma reklamy online, w której firmy płacą za każde kliknięcie ich reklamę sklepu (Pay-per-click). Można to zrobić za pośrednictwem platform takich jak Google Ads lub wykorzystując reklamy w mediach społecznościowych.

 3. Marketing w mediach społecznościowych

  Marketing w mediach społecznościowych polega na promowaniu produktów lub usług za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram czy YouTube.

 4. E-mail marketing

  Marketing e-mailowy polega na wysyłaniu promocyjnych newsletterów do listy subskrybentów, którzy zdecydowali się otrzymywać wiadomości marketingowe ze sklepu internetowego.

 5. Content marketing

  Marketing treści polega na tworzeniu i udostępnianiu wartościowych treści związanych ze sklepem internetowym, takich jak wpisy na blogu lub filmy, które mają na celu przyciągnąć i zaangażować potencjalnych klientów.

 6. Marketing afiliacyjny

  Marketing afiliacyjny i programy partnerskie mają na celu nawiązywanie współpracy z innymi firmami lub osobami, które mogą promować produkty lub usługi w zamian za prowizję od sprzedaży.


E-Commerce Marketing vs. Marketing tradycyjny

Jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do tego, czy warto inwestować swój czas i środki w marketing e-Commerce do reklamy Twojego sklepu internetowego nie powinna pozostawiać poniższa tabela, w której wskazujemy cechy charakterystyczne dla obu tych modeli komunikacyjnych.

Marketing e-CommerceMarketing tradycyjny
KlientInteraktywne oddziaływanie na klientaBrak informacji zwrotnej od odbiorcy
StatystykiAnaliza reakcji klienta na reklamę pozwala zmienić jej funkcje i treśćBrak możliwości analizowania zachowań klientów i reagowania na nie
Dopasowanie przekazuDopasowywanie komunikacji do indywidualnych potrzeb i zainteresowańNiewielkie możliwości na tworzenie spersonalizowanych celów reklamy
ZasięgSzeroki zasięg działania, którego nie ogranicza czas i przestrzeńWąski zasięg działania uzależniony od czasu i przestrzeni
Modyfikacja contentuSkalowalność reklamyBrak możliwości na wprowadzenie zmian w reklamie po wdrożeniu rozwiązań
Strategia marketingowaMożliwość ustalenia precyzyjnej strategii i priorytetówStrategia o charakterze ogólnym
Budżet na reklamęKontrola wydanych środków na reklamęNie ma możliwości zarządzania budżetem w trakcie kampanii reklamowej

Rodzaje marketingu e-Commerce

Marketing e-Commerce to szereg działań mający na celu poprzez różnego rodzaju kanały internetowe dotarcia do potencjalnych klientów.

Marketing e-Commerce ma wiele odmian, a każda z nich pozwala realizować inne cele biznesowe. Celami długoterminowymi mogą być: sprzedaż produktów lub usług, budowanie pozytywnego wizerunku w branży (np. poprzez zarządzanie nim w mediach społecznościowych) działania promocyjne podnoszące świadomość marki. Szybszych efektów oczekuje się w sytuacjach takich jak poprawa wizerunku firmy po kryzysie, wprowadzenie nowego produktu na rynek (usług), wyprzedaż w sklepie internetowym.

Znajomość poszczególnych narzędzi i metod wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Warto więc wymienić, jakie są rodzaje marketingu e-Commerce. Biorąc pod uwagę ciągły postęp technologiczny, możemy przyjąć hipotezę, że marketing internetowy stale będzie się rozwijał, a samych rodzajów marketingu internetowego z roku na rok będzie coraz więcej.

 • Marketing SEM
 • SEO – pozycjonowanie i optymalizację sklepu
 • Kampanie Google Ads
 • Social Media Marketing
 • Content marketing
 • E-mail marketing.

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z marketingiem e-Commerce, czy też nie – warto wiedzieć, jaki rodzaj marketingu internetowego dopasować do swojej działalności. Osiągnięcie sukcesu w sieci w głównej mierze polega na skutecznym dotarciu z przekazem marketingowym do potencjalnych klientów z użyciem działań obejmujących różne rodzaje marketingu internetowego.


Marketing SEM

Co to jest SEM? SEM to skrót od angielskiej nazwy „Search Engine Marketing”, czyli Marketing w wyszukiwarkach internetowych.

SEM marketing w wyszukiwarkach można opisać jako równanie SEM = SEO + PPC

Jak można wywnioskować z powyższego równania, SEM to największy dział marketingu internetowego nakierowanego na działania w Google’u. To zestaw praktyk reklamowych, które stosuje się w sklepach internetowych, aby zapewnić ich lepszą widoczność i wysoką pozycję w tej najpopularniejszej wyszukiwarce. Kompleksowa strategia SEM prowadzi do zwiększenia się ruchu klientów w sklepie. Bardzo istotne jest, aby było to ruch wartościowy, czyli zakończony zakupem produktu lub zamówieniem usługi. Umiejętne działanie SEM sprawi, że klient będzie częściej odwiedzał nasz sklep internetowy.

Aby sklep internetowy stał się widoczny w internecie, konieczne jest odpowiednie jej zoptymalizowanie oraz prowadzenie szeregu innych działań z zakresu SEM, takich jak SEO, Content Marketing, reklamy displayowe, e-mail marketing, PPC – płatne reklamy w wyszukiwarce czy reklama w mediach społecznościowych.

Działania SEM mają ułatwić konsumentom znalezienie tego, czego szukają w internecie, np. usługi czy produktu powiązanego z frazą kluczową. Dzięki Search Engine Marketing reklamodawca może przedstawić swoją ofertę w najlepszym momencie z punktu widzenia kupującego, planując szczegółowo kampanię na podstawie statystyk aktywności w internecie.

Rodzaje marketingu internetowego SEM

Marketing internetowy w wyszukiwarkach (SEM) to wiele możliwości na zwiększenie zasięgu oddziaływania i budowanie popytu na produkt. Wszystkie opisane tu narzędzia wymagają odpowiedniej specjalizacji. Istotne jest, żeby wykorzystywać te narzędzia zamiennie, ponieważ dzięki temu możemy dotrzeć do klientów korzystających z różnych kanałów komunikacji i o odmiennych preferencjach.

Link Building to proces budowania sieci powiązań z Twoim sklepem internetowym Podstawową zasadą linkowania jest tworzenie wysokich jakościowo linków zewnętrznych, które gwarantują wzrost ruchu w Twoim sklepie i wyższą pozycję w wyszukiwaniach Google’a. Bez systematycznej pracy nad budową profilu linkowego domeny pozycjonowanie może okazać się zupełnie nieskuteczne. Linkowanie polega na pozyskiwaniu linków przychodzących z innych stron internetowych, najlepiej z atrybutem dofollow. Strony, z których dany link pochodzi, powinny odnosić się tematycznie i merytorycznie do naszego sklepu. Tylko takie linki są wartościowe. Jeden link z takiej strony jest o wiele więcej wart niż tysiąc ze stron zapleczowych.

Marketing lokalny to rodzaj pozycjonowania, które odnosi się do skali lokalnej lub ogólnopolskiej. Marketing lokalny wymaga zoptymalizowania Twojego sklepu internetowego w odniesieniu do konkurencji lokalnej, pochodzącej z twojego miasta, miejscowości. To również pozycjonowanie w mapach Google’a oraz tworzenie profesjonalnej wizytówki Twojej firmy.

PPC to to skrót od angielskiej nazwy „Pay Per Click” („płać za kliknięcie”), czyli płatne reklamy w wyszukiwarce. Do ich wygenerowania najlepiej sprawdza się narzędzie Google Ads. Google Ads pozwala na tworzenie płatnych reklam (teksty reklamowe) przez firmę, które wyświetlają się na stronach wraz z wynikami wyszukiwania po wpisaniu przez internautę odpowiedniej frazy kluczowej. Wyniki płatne wyróżnione są najczęściej napisem „Reklama” i występują obok wyników organicznych. PPC to narzędzie do prowadzenia akcji marketingowych, przynoszących szybki efekt sprzedażowy. PPC jest bardzo elastyczne dzięki temu, że w krótkim czasie można uruchomić kampanię reklamową, tworząc frazy kluczowe oraz wysokość tzw. bid (maksymalna cena za kliknięcie). W przypadku PPC klient nie ponosi żadnego kosztu za wyświetlenie reklamy i płaci jedynie za kliknięcie w link. Internauci bardzo pozytywnie odbierają takie formy reklamy ze względu na przyjazną, tekstową formę oraz wysoką wartość informacyjną.

Największymi zaletami PPC jest łatwość zarządzania reklamą i możliwość dotarcia do klienta w Google’u, a więc w miejscu, gdzie internauci najchętniej szukają informacji.

Reklamy displayowe to rodzaj reklamy graficznej lub video, w której najważniejszy jest aspekt wizualny. Stosowanie tego rodzaju marketingu internetowego to skuteczny sposób na poszerzenie wiedzy konsumenta o produkcie oraz zaprezentowanie marki szerszemu gronu odbiorców. Dzięki udostępnionym przez Google’a bibliotece grafik i materiałów, reklamy graficzne wpadające w oko może utworzyć praktycznie każdy.

Jak działa SEM?

SEM, czyli marketing w wyszukiwarkach to podstawowe zagadnienie, które powinieneś poznać dogłębnie, zanim rozpoczniesz planowanie jakiejkolwiek kampanii reklamowej swojej firmy w internecie.

Pozycjonowanie to złożony proces. Przede wszystkim należy pamiętać, że SEM to komplet działań, które trzeba dobrze przemyśleć i zaplanować. Stworzenie strategii marketingowej i wdrożenie jej jest procesem, który wymaga doświadczenia. Zbytni pośpiech w przygotowywaniu reklam, brak analizy konkurencji, zły dobór frazy kluczowej, brak konsekwencji w działaniu, niedokonanie przeglądu wszystkich narzędzi umożliwiających dotarcie do potencjalnych klientów to jedne z najczęściej popełnianych błędów przy prowadzeniu kampanii. Należy się wystrzegać nieprzemyślanych działań, ponieważ narazisz firmę na zbędne koszty, które nie przyniosą żadnego efektu. 

O czym pamiętać planując działania SEM

SEM to proces, który nie można traktować jako jednorazowa akcja marketingowa. Co prawda jednorazowa kampanii reklamowej, przyniesie oczekiwany rezultat w postaci wciąż rosnącego poziomu sprzedaży produktów i usług. SEM jest to długotrwały i ciągły proces.

Optymalizacja i pozycjonowanie sklepu internetowego jest działaniem ciągłym, powiązanym ze zmieniającymi się preferencjami klientów oraz nowymi trendami. Prowadząc działania SEM, należy reagować na zmiany, stosować innowacyjne rozwiązania technologiczne i podążać za trendami marketingowymi SEM. Pamiętaj również, że nie działasz w próżni i musisz analizować ruchy obecnej i powstającej konkurencyjne, które również chcą zaistnieć w internecie i prowadzi szerokie działania SEM.

Cel i strategia SEM
Precyzyjnie określ, jak cel biznesowy chcesz osiągnąć i na tej podstawie buduj strategię SEM. Nie wystarczy określić, że celem jest zdobycie zysku, będzie to cel trudny do zweryfikowania. Cel działań SEM powinien być precyzyjny i mierzalny. Taki cel to np. zwiększenie liczby transakcji lub zwiększenie ilości zapytań o usługę. Tak ustalony cel umożliwi realizację strategii i pomoże zintensyfikować działania SEM i SEO, aby dotrzeć do nowych klientów.

Koszt działań SEM
Pamiętaj, działania SEM nie są bez kosztowe. Decydując się na realizację działań SEM, należy mieć na uwadze, że pozycjonowanie organiczne i optymalizacja sklepu może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów. Natomiast płatna reklama typu PPC wymaga podłączenia karty płatniczej do panelu Google Ads, z której będą pobierane środki za wyświetlone reklamy. 

Osiągnięcie wysokich wyników wyszukiwania organicznego jest powiązane z posiadaniem dobrze zaoptymalizowanego sklepu oraz dużej ilości wartościowych treści. Osiągnięcie takich efektów bez wiedzy i doświadczenia SEO może być trudne. Z drugiej strony, na pozór proste ustawienia reklama w Google, może mniej wprawnym użytkownikom sprawić wiele kłopotów.

Jeśli nie masz wiedzy i doświadczenia z zakresu SEM lub nie zatrudniasz specjalisty SEM/SEO, musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami. W takiej sytuacji warto zdać się na profesjonalną agencję świadczącą usługi z zakresu marketingu internetowego.

Analiza SEM
Google umożliwia wnikliwą analizę ruchu osób odwiedzających Twój sklep internetowy. Możesz na bieżąco monitorować skuteczność działań SEM, używając narzędzia Google Analytics i Google Ads. Na podstawie statystyk i podpowiedzi Google możesz zdecydować, czy zwiększyć intensywność działań SEM, czy zastosować inne narzędzia marketingowe, które przyczynią się do osiągnięcia zakładanych przez Ciebie celów biznesowych.


Jak dobierać działania SEM?

SEO, PPC oraz Link Building to elementy składowe SEM, marketingu w wyszukiwarkach. Najlepsze efekty marketingowe można osiągnąć, stosując różnorodne narzędzia marketingu i pozycjonowania. SEO to idealne rozwiązanie pozycjonowania nastawione na długotrwałe efekty. PPC jest świetnym uzupełnieniem pozycjonowania. Nie zawsze jednak musisz decydować się na SEM w całości, szczególnie gdy dysponujesz ograniczonym budżetem. Wiele zależy od celu biznesowego, który chcesz osiągnąć, a także rodzaju branży, w której działasz.

Różnice między SEO i link building, a PPC

W przypadku działania obejmującego SEO i budowanie linków należy pamiętać, że poprawa widoczności to proces i żeby zobaczyć jego efekty będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość. Zmiany nie będą natychmiastowe, ale za to długofalowe. Zaś reklama w modelu PPC może przynieść pożądany rezultat praktycznie od razu. W dłuższym okresie to jednak pozycjonowanie SEO jest korzystniejsze. Dlaczego też warto zainwestować w działania SEO, nawet jeżeli na efekty trzeba czekać dłużej.

W przypadku, gdy wyłączysz reklamy PPC i nie masz organicznej pozycji, ruchu w sklepie internetowym może gwałtownie spaść. Bez przedłużenia kampanii płatne wynik wyszukiwania w Google po prostu nie będą się pojawiały. Jeżeli wcześniej nie były podejmowane działania pozycjonowania organicznego SEO, Twój sklep po wyłączeniu reklam PPC zwyczajnie przestanie być widoczna w wynikach Google. 

Działania PPC sprawdzają się do szybkiego wygenerowania ruchu w sklepie i przynoszą natychmiastowy efekt od momentu startu kampanii. Płatne kampanie to dobre rozwiązanie, jeżeli chcesz osiągnąć ustalony cel w ramach określonego budżetu, np. gdy chcesz zwiększyć sprzedaż lub pozyskać nowego leada.

Pozycjonowanie organiczne SEO i link building przynosi długotrwałe korzyści, ponieważ poprawa wyników wyświetlania sklepu będzie odczuwana przez kolejne tygodnie, miesiące czy lata. Wysoka pozycja pod względem SEO sklepu zostanie utrzymana do momentu, aż Google uzna, że Twoja konkurencja ma ciekawsze treści w danej frazie kluczowej. Zdobyte linki z wartościowych źródeł do Twojego sklepu internetowego, również mogą przynosić pozytywne wyniki w SEO na długo.

Pozycjonowanie organiczne SEO sklepu internetowego w bezpłatnych wynikach wyszukiwania sprawdzą się w przypadku, gdy chcemy uzyskać rozpoznawalność, zwiększyć autorytet sklepu oraz zwielokrotnić wartościowy ruch w Twoim sklepie w długim okresie.


sem co to jest
Co to jest SEM?
SEM oznacza marketing w wyszukiwarkach internetowych, czyli połączenie pozycjonowania organicznego SEO i płatnych reklam PPC, które zapewniają widoczność i zwiększają ilość wejść na stronę.
Przeczytasz o: SEM definicje, SEM = SEO + PPC, Rodzaje SEM: SEO, PPC, Link Building, Content Marketing, Reklama displayowa, Agencje SEM, Skuteczne SEM i Korzyści SEM.
seo co to jest optymalizacja pozycjonowanie
SEO co to jest?
SEO to zestaw praktyk, które stosuje się w stronach internetowych, aby zapewnić widoczność , pozycję strony w wyszukiwarkach i zwiększyć ilośc wejść użytkowników na stronę.
Przeczytasz o: SEO definicje, SEO Google, samodzielne pozycjonowanie SEO, agencje SEO, skuteczne pozycjonowanie organiczne, audyt strony, WordPress SEO, pozycjonowanie sklepu.

Pozycjonowanie SEO

Pozycjonowanie SEO jest integralną częścią marketingu e-Commerce i jednym z pierwszych działań, jakie trzeba podjąć, jeśli chcesz wypromować swój sklep internetowy i poprawić konwersję sprzedaży. Optymalizacja treści tak, aby strona sklepu wyświetlała się wysoko w wynikach wyszukiwania Google’a, jest procesem wieloaspektowym, polegającym na kontroli i wprowadzaniu wielu zmian równocześnie. Przy odpowiedniej cierpliwości na efekty pracy i dobraniu odpowiedniej strategii do promocji naszego biznesu, możesz być pewien pozytywnych rezultatów.

W kontekście SEO na pewno musisz wiedzieć, że:

 • SEO to proces długofalowy, poprawiający ilość ruchu przychodzącego z wyników wyszukiwarek (Google) na pozycjonowaną stronę sklepu. Pozycjonowanie sklepu internetowego koncentruje się nie tylko na ilości ruchu, ale także jego jakości.
 • Efekty SEO będą widoczne najwcześniej dopiero po kilku tygodniach, miesiącach, a czasem nawet po wielu latach. Są to jednak działania o długotrwałym efekcie.
 • Według badań SEO jest najbardziej efektywnym kanałem marketingu w Internecie, ale też trudnym do osiągnięcia.

Samodzielne pozycjonowanie SEO

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, większość czynności pozycjonowania SEO możesz wykonać samodzielnie. Jeśli rozważasz robienie pozycjonowania samemu, im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Pamiętaj, że rezultaty działań SEO będą widoczne dopiero po dłuższym czasie. Od wprowadzenia zmian w sklepie internetowym do zauważenia korzyści wynikach wyszukiwania może minąć kilka miesięcy, rok, a w przypadkach sklepów o bardzo dużej konkurencji w danej frazie kluczowej nawet kilka lat.

Jeśli planujesz uruchomienie nowego sklepu lub wprowadzić zmiany w już istniejącej, to dobry moment zainteresowanie się SEO. Mając podstawową wiedzę na temat dobrych praktyk SEO, sam możesz doprowadzić do tego, że Twój sklep będzie przyjazna dla wyszukiwarek. Wprowadzenie zmian zalecanych przez SEO, tworzenie i pisanie nowych treści wymaga żmudnej, długookresowej pracy. Jeśli nie możesz poświęcić na to czasu, możesz zlecić to agencji interaktywnej.

Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z optymalizacją i pozycjonowaniem, możesz potrzebować dodatkowej pomocy eksperta od SEO. Dobry pozycjoner może także pomóc ulepszyć istniejący sklep, zoptymalizować, a nawet doradzić Tobie odpowiednie kroki jak pozycjonować sklepu samemu. W taki sposób razem z ekspertem możesz tak od podstaw przygotować witrynę, by była przyjazna dla wyszukiwarek.

Pozycjonowanie SEO to proces zorientowany na poprawę widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania. SEO skupia się na pozycjonowaniu organicznym, czyli pozycjonowaniu, które nie wymaga opłaty, w odróżnieniu od pozycjonowania płatnego.

Skuteczne działanie SEO

Jakie czynniki wpływają na optymalizację sklepu pod kątem skuteczności wyszukiwania w Google’u?

 • przejrzysta struktura sklepu internetowego
 • jakość treści, czyli content rozumiany szeroko jako materiały tekstowe, graficzne i video
 • szybkość ładowania witryny
 • nazwa domeny
 • liczba fraz kluczowych w tekstach
 • prosty w obsłudze panel nawigacyjny
 • merytoryczne i jakościowe teksty
 • wprowadzane aktualizacje (integracje i wtyczki sprawiające, że sklep działa sprawnie i jest funkcjonalna)
 • linkowanie wewnętrzne

Wszystkie te aspekty wpływają korzystnie na marketing internetowy twojej firmy.


Social Media Marketing

Media społecznościowe są obecnie niezbędnym elementem strategii działań marketingowych, dzięki swojej popularności stały się niezwykle skutecznym narzędziem do komunikacji, promocji i budowania trwałych relacji z Twoimi klientami. Taka strategia marketingowa obejmuje zarówno płatne, jak i darmowe rozwiązania w takich mediach społecznościowych jak Google+, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest i inne. Firmy mogą wybrać udostępnianie swoim obserwatorom ciekawych i zajmujących artykułów lub tworzyć darmowe bądź płatne posty dla określonej grupy odbiorców. Media społecznościowe mają dużą wartość komunikacyjną dla firm, ponieważ pozwalają klientom na łatwe dzielenie się treściami, czyli pasywne promowanie firmy oraz gromadzenie podobnie myślących osób – swoich potencjalnych klientów. Tylko na Facebooku jest obecnych około 16 mln użytkowników z Polski. Media społecznościowe umożliwiają też prowadzenie płatnych kampanii marketingowych.

Facebook – kampania reklamowa
Facebook Ads to system do planowania działań marketingowych naszej firmy / instytucji lub profilu społecznościowego. Do stworzenia płatnej reklamy możemy wykorzystać istniejący post lub wykreować nowy. Najlepiej wybrać post, który wywołał najwięcej reakcji, wzbudzał zaangażowanie obserwatorów. Planując kampanię na FB, możemy określić jej cel marketingowy: czy chcemy osiągnąć większą rozpoznawalność marki, zwiększyć zasięg posta, ruch (ilość kliknięć w reklamę, wyświetleń lub unikatowy zasięg dzienny), aktywność (przekłada się to na liczbę komentarzy, reakcji).

Instagram – kampania reklamowa
Instagram Ads umożliwia tworzenie reklamy swojej firmy, profilu społecznościowego, dzięki którym będziesz mógł zwiększyć zasięg swoich postów, poprawić wizerunek – rozpoznawalność swojej marki, sprowadzić ruch użytkowników na twój profil, wpłynąć na aktywność, czyli liczbę reakcji i budować swoją popularność. Żeby osiągnąć wymarzone efekty reklamowe, należy jednak wcześniej dokonać analizy swojej grupy docelowej oraz sprawdzić jaki format reklam najlepiej się sprawdzi: zdjęcie + tekst, stories, karuzela zdjęć, video.


E-mail marketing

E-mail marketing to narzędzie, dzięki któremu możesz dotrzeć do klientów poprzez wiadomości e-mail. E-mail marketing ma bardzo szeroki zakres treści. Może służyć np. do wysyłania informacji o wyprzedażach, nowościach w ofercie, czasowych promocjach czy regularnego informatora o zmianach w sklepie i poszerzaniu asortymentu. W przypadku wysyłania reklamy drogą mailową istotne jest, żeby klienci odbierali korespondencję z własnej woli. Tak więc newsletter musi być na wysokim poziomie merytorycznym, a informacje przekazywane powinno być jasne i czytelne. Nie powinno też zabraknąć elementów graficznych. Podstawą skutecznego e-mail marketingu jest kontent oraz zdobycie legalnej bazy kontaktów mailowych.


Content marketing

Content Marketing polega na publikowaniu wartościowych informacyjnie treści (posty, blogi, video, artykuły eksperckie, relacje live!) w Twoim sklepie internetowym. Dzięki unikatowemu, oryginalnemu contentowi będziesz mógł dotrzeć do potencjalnych klientów. Content marketing pozwala zbudować autorytet i zaufanie u odbiorców twojej marki. Tu liczy się zarówno atrakcyjna forma, jak i warstwa merytoryczna materiałów. Tworzenie niepowtarzalnych materiałów na temat działalności Twojej marki będzie mieć przełożenie w postaci wyższej pozycji sklepu internetowego w Google’u. Ciekawa zawartość sklepu powinna przyciągnąć uwagę internauty, do tego stopnia, że pozostanie w Twoim sklepie na tyle długo, żeby zapoznać się z materiałem w całości i poleci Twój sklep swoim znajomym.

Content marketing co to jest

Content marketing

Dobre treści i content marketing pomagają w pozycjonowaniu organicznym sklepów internetowych. Czytaj nasz poradnik o content marketingu ...


Programy partnerskie i sieci afiliacyjne

W marketingu afiliacyjnym właściciel sklepu internetowego zleca firmie zewnętrznej wdrożenie rozwiązań promocyjnych opisanych powyżej. Firma zajmująca się SEM jest rozliczana na podstawie efektów pracy, stojąc się niejako partnerem finansowym, ponieważ partycypuje w zyskach, otrzymuje określoną prowizję, jeśli poprawa wyników sprzedaży będzie zgodna z oczekiwaniami. Koszty wprowadzenia programu partnerskiego nie są duże, trzeba mimo wszystko pamiętać o tym, że trzeba posiadać jeszcze pozycje na rynku, aby zawalczyć o partnerów, chcących współpracować właśnie z nami, a nie z konkurencją.


Automatyzacja marketingu e-Commerce

Automatyzacja marketingu e-Commerce to prowadzenie działań z zastosowaniem specjalnego oprogramowania, służącego do poprawy jakości content marketingu, skuteczności reklamy i narzędzi marketingowych. Oprogramowanie tego typu łączy się z innymi systemami do zarządzania relacjami z klientem. W rezultacie kampanie reklamowe prowadzone są dokładniej, a zgromadzone dane pozwalają na targetowanie kreacji do wybranych grup odbiorców.

W praktyce marketing automation ułatwia docieranie do potencjalnych użytkowników i generowanie leadów sprzedażowych. Początkujący marketerzy znajdą na rynku wiele rozwiązań, pozwalających na tworzenie zaawansowanych kampanii marketingowych. Nie jest potrzebne do tego znajomość skomplikowanych algorytmów czy zawiłych kodów.

Marketing automation to nie perpetuum mobile, które raz włączone, bez regularnej optymalizacji będzie przynosiło ogromne zyski. Ale z pewnością to jedno z tych rozwiązań, które sprawdzi się w każdym biznesie internetowym. Bo znajomość potrzeb klienta to przecież 70% sukcesu w e-Commerce.

› Marketing automation co to jest – poradnik


Agencja marketingu e-Commerce

Zlecenie działań z dziedziny marketingu agencji e-Commerce to poważna decyzja. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i poprawisz jakość treści w Twoim sklepie internetowym. Jednakże nieodpowiednio dobrana agencja może przynieść negatywne skutki w postaci gorszych wyników wyszukiwania i straty zaufania klientów. Przed podjęciem decyzji współpracy ze specjalistą lub agencją warto więc przeanalizować potencjalne korzyści oraz wady takiej współpracy. Pamiętaj, że nieodpowiedzialne pozycjonowanie szczególnie SEO może wyrządzić kłopoty lub być bezefektywną stratą czasu i pieniędzy.

Dobra agencja marketingu e-Commerce świadczy następujące usługi z zakresu pozycjonowania, takie jak:

 • analiza zawartości lub struktury sklepu pod względem SEO
 • porady techniczne na temat projektowania sklepu internetowego
 • tworzenie wartościowych treści i opisów produktów
 • zarządzanie kampaniami PPC
 • badanie słów kluczowych
 • szkolenia z zakresu marketingu, SEM i SEO
 • ekspertyzy dotyczące konkretnych rynków lub obszarów geograficznych

Samodzielny marketing w e-Commerce

Jeśli prowadzisz mały sklep internetowy, większość czynności związanych z marketingiem w internecie możesz wykonać samodzielnie. Jeśli rozważasz robienie pozycjonowania SEO samemu, im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Pamiętaj, że rezultaty działań pozycjonowania organicznego będą widoczne dopiero po dłuższym czasie. Od wprowadzenia zmian w sklepie do zauważenia korzyści wynikach wyszukiwania może minąć kilka miesięcy, rok, a w przypadkach sklepów internetowych o bardzo dużej konkurencji w danej frazie kluczowej nawet kilka lat. Efekty PPC będą znacznie szybsze, a cały proces tworzenia reklam w Google Ads dla małych kampanii nie jest trudny. Możesz skorzystać z licznych materiałów i poradników, które przygotował dla Ciebie Google.

Jeśli planujesz uruchomić nowy sklep internetowy lub wprowadzić zmiany w już istniejącym, to dobry moment zainteresowanie się SEM. Mając podstawową wiedzę na temat dobrych praktyk SEO, sam możesz doprowadzić do tego, że Twój sklep będzie przyjazny dla wyszukiwarek. Wprowadzenie zmian zalecanych przez SEO, tworzenie i pisanie nowych treści wymaga żmudnej, długookresowej pracy. Jeśli nie możesz poświęcić na to czasu, to osiągnięcie oczekiwanych wyników może być niemożliwe.

Jeżeli uważasz, że nie poradzisz sobie z optymalizacją, pozycjonowaniem, prowadzeniem kampanii Google Ads i kampanii produktowych, możesz potrzebować dodatkowej pomocy eksperta od SEM. Dobry pozycjoner może także pomóc ulepszyć istniejący sklep, zoptymalizować, a nawet doradzić Ci odpowiednie kroki jak pozycjonować sklep samemu. W taki sposób razem z ekspertem możesz tak od podstaw przygotować sklep internetowy, by był przyjazny dla wyszukiwarek. Pamiętaj, zatrudnienie nieodpowiedniej osoby do SEM jest po prostu stratą czasu i środków.


Skuteczny marketing w e-Commerce

Co to jest skuteczny marketing e-Commerce? Niektórzy mogą traktować skuteczny marketing w e-Commerce jako osiągnięcie wysokich pozycji w wyszukiwarce Google, inni jako najlepszą możliwą optymalizację strony sklepu a jeszcze inni jako prowadzenie działań w mediach społecznościowych, które generują zwrot z inwestycji. Skuteczny marketing e-Commerce to takie, które lubią Twoi klienci.

Najważniejsze to:

 • zadbanie o jak najlepsze wyświetlanie sklepu w wynikach wyszukiwania (SEO)
 • optymalizacja strony sklepu i poprawa najważniejszych problemów
 • usprawnienie działania sklepu dla kupujących pod kątem optymalizacji konwersji (UX)
 • analityka działaniu strony sklepu, jej widoczności i zachowaniu użytkowników
 • prowadzenie działań Content Marketingowych skupionych na pozyskiwaniu ruchu

Korzyści marketingu e-Commerce SEM i PPC

Działania związane z marketingiem e-Commerce, zarówno marketing SEM, organiczne pozycjonowanie SEO sklepu, jak i płatne reklamy PPC, mogą przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu. Warto o nich wiedzieć i pamiętać podczas wyboru i prowadzenia działań marketingowych w internecie.

Do najważniejszych zalet i prowadzenia działań marketingu e-Commerce należą:

 • Efektywność SEM
  Działania marketingu w wyszukiwarkach cechują się korzystniejszą relacją efektów do poniesionych kosztów niż w przypadku tradycyjnych działań marketingowych.
 • Przyjazna reklama PPC
  Reklama w wyszukiwarkach jest oceniana przez użytkowników jako akceptowalna i porządaną forma reklamy, ponieważ jest ona odpowiedzią poszukiwanie informacji o konkretnej usłudze bądź produkcie. Tekstowa forma reklamy PPC jest traktowana jako nienarzucający się rodzaj reklamy.
 • Celne targetowanie
  SEM odpowiada na określone słowa i frazy kluczowe, które użytkownicy wpisują do wyszukiwarki. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba, która kliknie w reklamę lub w wynik organiczny, skorzysta z Twojej usługi lub kupi produktu.
 • Szybkie korzyści z PPC
  Reklama SEM daje możliwość osiągnięcia korzyści w wynikach Google w relatywnie krótkim okresie. W prosty sposób możesz sterować intensywnością działań marketingowych w ramach ustalonego budżetu, by osiągnąć oczekiwane efekt i poprawić widoczność Twojego sklepu.

Marketing e-Commerce najczęstsze pytania [FAQ]

Jak rozpocząć działanie marketingowe w internecie?

Podstawą jest stworzenie strategii dopasowanej do narzędzi internetowych, których będziesz używał do promocji swojego sklepu. Strategia powinna określać zakres działania, jaki cel chcesz osiągnąć — zwiększenie sprzedaży, konwersja, pozyskanie leadów, budowanie wizerunku itd. – i audyt dotychczasowego sklepu internetowego. Powinieneś poznać podstawowe pojęcia z zakresu marketingu internetowego oraz przetestować, które rozwiązania będą dla Ciebie optymalne.

Od czego zależy skuteczna optymalizacja (SEO) sklepu internetowego pod kątem wyszukiwarki Google’a?

Najważniejsze czynniki, które wpływają na poprawę widoczności sklepu internetowego to: przejrzysta struktura sklepu, jakość i oryginalność publikowanych treści, szybkość ładowania, w jakim stopniu tekst odpowiada na zapytania internauty i czy zawiera frazy kluczowe, UX – pozytywne doświadczenie użytkownika sklepu, wprowadzanie aktualizacji i koniecznych rozszerzeń do poprawy funkcjonalności.

Czym różni się SEO od PPC?

SEO to działanie bezpłatne długofalowe, którego cele jest wprowadzenie zmian w strukturze i treści sklepu internetowego tak, żeby wyświetlała się, jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google’a. Natomiast PPC to rodzaj płatnej kampanii reklamowej w systemie Google Ads, która może sprawić, że w krótkim czasie zwiększy się liczba odwiedzających Twój sklep. Reklama tekstowa w PPC wyświetla się nad organicznymi wynikami wyszukiwania. Po kliknięciu na nią klient zostaje przekierowany. W PPC musisz ustalać budżet reklamowy, tzw, CPC – koszt za kliknięcie.


Podsumowanie

Celem naszego tekstu było pokazanie, jakie korzyści może czerpać Twój sklep internetowy z marketingu e-Commerce przy odpowiednio dobranej strategii działania. Nie istnieje jedno najlepsze narzędzie do reklamy sklepu internetowego. Pamiętaj, że masz wiele możliwości. Wszystko uzależnione jest od efektu, jaki chcesz osiągnąć, środków i Twoim priorytetom. Marketing e-Commerce to nie tylko wsparcie sprzedaży, to także budowanie wizerunku, które wymaga czasu i regularności oraz mierzeniu skutków działania.

Do Ciebie należy decyzja, czy zlecisz marketing e-Commerce zewnętrznej agencji, czy będziesz metodą prób i błędów osiągnąć oczekiwane wyniki. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, zwróć się do nas. W ramach naszych usług oferujemy: pozycjonowanie i optymalizacja stron, pozycjonowanie i optymalizacja sklepów, content marketing, pozycjonowanie lokalne, Google Ads lub poznaj nasz cennik SEO/SEM.


Czytaj również:

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Stworzenie sklepu nawet o najbardziej interesujących i oryginalnych produktach nie wystarczy, aby odniosł on sukces. Zajmujemy się organicznym pozycjonowaniem stron i sklepów w Google i marketingiem w Internecie.

4.9/5 - (53 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger