Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Co to jest Social media marketing?

social media marketing co to jest

Social media marketing daje ogromne możliwości różnicowania komunikacji reklamowej i wizerunkowej marki. To od aktywności i doboru contentu w mediach społecznościowych, i to nie tylko na Facebooku, zależy często, czy internauci odwiedzają sklep internetowy i dokonają zakupów. Jak wykorzystać te narzędzia do marketingu twojej firmy w internecie, żeby łatwiej było znaleźć Twój produkt?

Social media marketing to jedno z tych narzędzi do marketingu internetowego, którego potencjał sprzedażowy oraz w e-Commerce jest często niewykorzystywany. Realizacja strategii wizerunkowej w kanałach social media umożliwia nie tylko kształtowanie opinii o marce, i badanie potrzeb, poprzez śledzenie statystyk profilu kanału, ale też może przynieść inne korzyści w postaci przekierowania ruchu na stronę internetową z oferowanymi usługaim lub produktami w sklepie internetowym. Kluczowe w Social media marketingu jest dostosowanie komunikatów (graficznie i treściowo) do statusu swoich odbiorców. Warunkiem jest poznanie ich preferencji i zainteresowań. To jedyny skuteczny sposób na to, aby zwiększać zaangażowanie, które jest czynnikiem decydującym o możliwych zakupach.

Konsekwencja w działaniu i ciągła optymalizacja form przekazu w social mediach to podstawa do budowania relacji i zaufania do niszowej marki w internecie. Content marketing polegający na kreatywnym wykorzystaniu marki, np. poprzez opowiadanie historii idei produktu to szansa na przyciągnięcie uwagi odbiorców spoza wąskiego targetu sprzedażowego. Social media marketing sprawi, że zwiększy się też widoczność, która budowana jest na świadomości istnienia Twojego e-Commerce. Marki, której komunikacja jest nietypowa dla branży.

Każda aktywna komunikacja w mediach społecznościowych może przyczynić się do zwiększenia ruchu użytkowników na stronę internetową. Przekonaj ich do tego, kreując treści zgodnie ze spójną i zaplanowaną na każdym etapie strategią Social media marketingu.


Z tego artykułu o marketingu w mediach społecznościowych dowiesz się:

  • W jaki sposób możesz dotrzeć ze swoim komunikatem do internautów i zainteresować ich swoją działalnością, tak by stali się Twoimi klientami.
  • Które rozwiązania stosowane w kampanii reklamowej nie będą wymagały dużego nakładu finansowego.
  • Dlaczego analiza działań marketingowych, audyt reklamy internetowej jest ważny w kontekście skuteczności oddziaływania.
  • Jak funkcjonalność i czytelność sklepu internetowego wpływa na pozytywne doświadczenie zakupowe.

Marketing internetowy, zwany też pozycjonowaniem SEM, obejmuje szereg działań związanych z budowaniem wizerunku w internecie. Jednym z najczęstszych kanałów komunikacji wykorzystywanych do celów marketingowych są media społecznościowe. Takie działanie oparte na strategii promocyjnej nosi nazwę Social media marketingu. Choć nie ma bezpośredniego wpływu na sprzedaż, to aktywne prowadzenie profilu i różnicowanie przekazu może stymulować popyt na ofertą strony www, sklepu e-Commerce i zainteresować marką. W rezultacie będzie to miało wpływ na konwersję. Żeby to osiągnąć musisz zbadać, z jakich mediów społecznościowych korzysta grupa docelowych odbiorców, którzy mogą zmienić się w Twoich klientów. Social media marketing to ogromne pole do popisu dla specjalistów ds. marketingu na stronie lub w sklepie internetowym.

Znalezienie odpowiedniego języka komunikacji i formy przekazu dopasowanych do wrażliwości, potrzeb i zainteresowań to proces. Zbudowanie pozycji i rozpoznawalności poprzez działania promocyjne w mediach społecznościowych wymaga czasu, uporu i często podejmowania ryzykownych, odważnych decyzji. Zintegrowany z tożsamością marki Social media marketing przyniesie jednak z pewnością w dłuższej perspektywie czasu zdecydowanie więcej korzyści niż jednorazowa reklama emitowana i publikowana w tradycyjnych mediach – telewizji, radiu i prasie. A przy tym będzie mniej kosztowna.

Ponadto, Social media marketing ma funkcję statystyk, które zbierają wszystkie informacje o skuteczności działań marketingowych w kanałach społecznościowych. Ich analiza może okazać się pomocna, jeśli stwierdzisz, że osiągane wyniki nie przekładają się na wzrost konwersji, co możesz sprawdzić po podłączeniu Google Analytics, które ma dostęp do źródła pozyskania ruchu, czyli skąd przychodzą użytkownicy na Twoją stronę internetową.

Ważne też, by strategia Social media marketingu wpisywała się w zainteresowania potencjalnych klientów, a nie była tylko haczykiem sprzedażowym. Im bardziej spersonalizowane komunikaty marketingowe, tym większe prawdopodobieństwo, że uzyska się zaufanie i szacunek odbiorców.

W tym artykule opiszemy wszystkie sposoby działania w Social media marketingu, głównie kanały komunikacji i różnice między nim a tradycyjną kampanią reklamową w mediach – telewizji, prasie, radiu.


Social media marketing poradnik krok po kroku

Szacowany czas czytania: 15 minut


Marketing internetowy wprowadzenie

Kiedyś przedsiębiorcy, żeby wypromować swoją markę i zwiększyć przychody w firmie, wynajmowali powierzchnie reklamowe, zlecali zaprojektowanie ulotek, plakatów, banerów, billboardów w celu promocji swoich produktów i usług. Jaki był zasięg oddziaływania takiej reklamy? Trudno określić, bo jej efekty nie były mierzalne. W dzisiejszych czasach coraz częściej te tradycyjne formy marketingu są wypierane przez nowoczesne kampanie marketingowe prowadzone w internecie. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele i nie jest to tylko bardziej precyzyjny wynik w postaci liczby obserwatorów lub klientów. Wymieńmy dwie główne korzyści marketingu internetowego, który pozwala stale rozwijać firmę.

Po pierwsze, optymalizacja kosztów. Plusem prowadzenia kampanii reklamowych w internecie jest to, że możesz precyzyjnie określić, ile pieniędzy wydasz na działania marketingowe i jaki będziesz miał z tego zysk. Zasięg reklamy, a więc to, do ilu potencjalnych klientów dotrze komunikat reklamowy, dopasowujesz do swojego budżetu. Ta mierzalność zasięgu reklamy online, liczona w wyświetleniach, wykonanych transakcjach przez klienta, jego aktywnym działaniu (reakcji), pozwala weryfikować skuteczność wybranych przez Ciebie narzędzi marketingowych.

Po drugie, wielość sposobów na komunikację reklamową. Marketing internetowy oferuje szereg narzędzi do tworzenia płatnych i bezpłatnych reklam. W zależności od tego, jakie narzędzie będziemy stosować, możemy wypromować konkretny produkt, podkreślając jego przydatność i unikatowość. Ważne jest też, aby przedstawić ideę jaka za nim stoi. Możliwości brand tellingu w Social media marketingu są niepoliczalne, a co roku pojawiają się nowe trendy promocji w internecie i w e-Commerce, które warto wdrożyć do strategii mediów społecznościowych. Ważne, aby pokazać markę w SM z wielu stron, nie tylko jako miejsce, w którym można dokonać zakupów. Z twojego profilu marki klienci powinni czerpać wiedzę o branży podaną w lekkiej, zabawnej formie.

Poza tym marketing internetowy pozwala realizować cele ogólne, np. budować pozytywny wizerunek naszej marki. Tworząc samodzielnie strategię marketingową, w tym wartościowy i atrakcyjny content dla klientów, masz możliwość oddziaływania na decyzje zakupowe, jeśli Twoje produkty będą wpisywać się w ich zainteresowania. Zresztą, produkt jest tu tylko pojęciem umownym. Marketing internetowy obejmuje promocję stron internetowych, sklepów, firm, profili społecznościowych. Jest to nowoczesna, ciągle rozwijająca się forma komunikacji z klientem, którym może być każdy internauta. Pod warunkiem, że znajdzie naszą ofertę w internecie.

Ilość i elastyczność rozwiązań, które możemy dostosować do budżetu sprawia, że zasoby marketingu internetowego  wykorzystywane są przez małe i duże przedsiębiorstwa, a nawet globalne korporacje. To, jaką obierze się strategię, zależy od celów sprzedażowych i środków, jakie możemy zainwestować. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jaki wpływ na rozwój biznesu może mieć efektywna kampania reklamowa w internecie. Internet jest przestrzenią dającą ogromne możliwości kreowania wizerunku i komunikacji z klientem, której celem jest sprzedaż. Obecnie praktycznie każda firma, która chce liczyć się na konkurencyjnym rynku, ma swoją stronę internetową i profil w mediach społecznościowych. Żeby można było ją odnaleźć, musisz zaplanować prowadzenie kanału w social mediach i wykreować wydarzenia z produktu i zaciekawieni odbiorcy przenieśli się na stronę internetową Twojego sklepu.


Co to jest marketing internetowy?

Marketing internetowy jest jednym z rodzajów marketingu i obejmuje wszystkie strategie i działania wspierające sprzedaż usług, produktów oraz kreowanie pozytywnego wizerunku firmy w internecie. Ze względu na dostępność, niskie koszty obsługi narzędzi oraz stosunkowo szybki czas zwrotu inwestycji, marketing internetowy stał się dominującym rodzajem promocji w dzisiejszym świecie, którego rozwój uzależniony jest od wdrażania technologicznych rozwiązań. Marketing internetowy jest tak niezwykle popularny ze względu na stały rozwój internetu, ale przede wszystkim przez zmianę naszego stylu życia, które stało się uzależnione od wirtualnego świata.

Social media marketing służy do przesłania informacji marketingowej i budowania społeczności wokół marki. Przykłady marketingu internetowego to przede wszystkim różne formy reklamy między innymi strony rezultatów wyszukiwarki Google, baner, reklamy multimedialne, reklamy serwisów społecznościowych, ogłoszenia reklamowe w internecie, sieci reklamowe oraz e-mail marketing, łącznie z e-mailami spamem.

Ale żeby każda kampania reklamowa w internecie była skuteczna, musisz stworzyć odpowiednią strategię, która będzie uwzględniać cele sprzedażowe firmy, sytuację na rynku, potrzeby klientów, możliwości komunikacji, dobór contentu i statystyki, aby wprowadzać zmiany i optymalizować wyniki.

Inne definicje:

Marketing jest to proces, w którym jednostki i grupy otrzymują to, czego potrzebują poprzez tworzenie, oferowanie oraz swobodną wymianę z innymi towarów i usług, które posiadają wartość. Celem marketingu jest zaspokajanie potrzeby konsumentów, a co za tym idzie zwiększania przychodów firmy.

Marketing obejmuje wszelkie działania w firmie, które mają za zadanie wspierać sprzedaż usług czy też produktów. Ważną funkcją marketingu poza wsparciem sprzedaży jest budowanie świadomości marki i jej pozycji na rynku.

W ramach marketingu można wyróżnić zagadnienia takie jak:

  • odnajdywanie i ocenianie możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców
  • dokładne ustalenie tych potrzeb nabywców
  • opracowywanie w oparciu o tę wiedzę produktu oraz strategii jego sprzedaży
  • przygotowanie odpowiedniej strategii ceny
  • komunikacja z rynkiem

SEM i SEO definicje

Do zrozumienia złożoności marketingu internetowego musimy przyjrzeć się zagadnieniu SEO, SEM.

SEM to skrót od angielskiej nazwy „Search Engine Marketing”, co oznacza ogół działań promocyjnych, które mają na celu uzyskanie jak najlepszych pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania wybranej frazy kluczowej wpisywanej przez użytkowników w zapytaniu do wyszukiwarki. Mówiąc o wynikach wyszukiwania mamy na myśli zarówno wyszukiwania organiczne SEO, jak i płatne PPC.

SEO to skrót od angielskiej nazwy „Search Engine Optimization”, co oznacza optymalizację stron internetowych pod kątem silnika wyszukiwarek. Generalnie rzecz biorąc, działania SEO koncentrują się na poprawie struktury witryny internetowej i tworzeniu merytorycznych treści zawierających odpowiednie frazy kluczowe, które wpisują w wyszukiwarkę internauci poszukujący informacji na dany temat. Skuteczne SEO sprawi, że łatwiej będzie odnaleźć twoją firmę lub sklep. Dzięki niemu wypromujesz swoją działalność i zwiększysz zasięgi organiczne bez dodatkowej opłaty za reklamę.


Social media marketing – definicja

Social media marketing (dosł. marketing w mediach społecznościowych) – aktywne prowadzenie kanałów społecznościowych, mające na celu promowanie marki i docieranie z przekazem do różnorodnych grup odbiorców, poprzez wpisywanie się w ich zainteresowania, potrzeby i światopogląd. Działanie Social media marketingu polega na publikowaniu treści – tekstów, zdjęć, grafik, video, relacji na żywo, in. – w mediach społecznościowych, które mogą służyć do budowania zaangażowania, popularności, wpływania na opinię i kształtowanie stosunku do contentu, przekierowywania uwagi, stabilnej komunikacji. W zależności od strategii, publikacje w SMM mogą stanowić odsyłacz do strony internetowej, sklepu, witryny informacyjnej, bloga. Co może mieć wpływ na wzrost konwersji.


sem co to jest
Co to jest SEM?
SEM oznacza marketing w wyszukiwarkach internetowych, czyli połączenie pozycjonowania organicznego SEO i płatnych reklam PPC, które zapewniają widoczność i zwiększają ilość wejść na stronę.
Przeczytasz o: SEM definicje, SEM = SEO + PPC, Rodzaje SEM: SEO, PPC, Link Building, Content Marketing, Reklama displayowa, Agencje SEM, Skuteczne SEM i Korzyści SEM.
seo co to jest optymalizacja pozycjonowanie
SEO co to jest?
SEO to zestaw praktyk, które stosuje się w stronach internetowych, aby zapewnić widoczność , pozycję strony w wyszukiwarkach i zwiększyć ilośc wejść użytkowników na stronę.
Przeczytasz o: SEO definicje, SEO Google, samodzielne pozycjonowanie SEO, agencje SEO, skuteczne pozycjonowanie organiczne, audyt strony, WordPress SEO, pozycjonowanie sklepu.

Główne kanały Social media marketingu

Media społecznościowe są obecnie niezbędnym elementem strategii działań marketingowych, dzięki swojej popularności stały się niezwykle skutecznym narzędziem do komunikacji, promocji i budowania trwałych relacji z Twoimi klientami. Taka strategia marketingowa obejmuje zarówno płatne, jak i darmowe rozwiązania w takich mediach społecznościowych jak Google+, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest i inne. Firmy mogą wybrać udostępnianie swoim obserwatorom ciekawych i zajmujących artykułów z własnych stron lub tworzyć darmowe bądź płatne posty dla określonej grupy odbiorców. Media społecznościowe mają dużą wartość komunikacyjną dla firm, ponieważ pozwalają klientom na łatwe dzielenie się treściami, czyli pasywne promowanie firmy oraz gromadzenie podobnie myślących osób – swoich potencjalnych klientów. Tylko na Facebooku jest obecnych około 16 mln użytkowników z Polski. Media społecznościowe umożliwiają też prowadzenie płatnych kampanii marketingowych.

Facebook – prowadzenie mediów społecznościowych marki
Facebook Ads to system do planowania działań marketingowych naszej firmy / instytucji lub profilu społecznościowego. Do stworzenia płatnej reklamy możemy wykorzystać istniejący post lub wykreować nowy. Najlepiej wybrać post, który wywołał najwięcej reakcji, wzbudzał zaangażowanie obserwatorów. Planując kampanię na FB możemy określić jej cel marketingowy: czy chcemy osiągnąć większą rozpoznawalność marki, zwiększyć zasięg posta, ruch (ilość kliknięć w reklamę, wyświetleń lub unikatowy zasięg dzienny), aktywność (przekłada się to na liczbę komentarzy, reakcji).

Instagram – prowadzenie mediów społecznościowych marki
Instagram Ads umożliwia tworzenie reklamy swojej firmy, profilu społecznościowego, dzięki którym będziesz mógł zwiększyć zasięg swoich postów, poprawić wizerunek – rozpoznawalność swojej marki, sprowadzić ruch użytkowników na twój profil, wpłynąć na aktywność, czyli liczbę reakcji i budować swoją popularność. Żeby osiągnąć wymarzone efekty reklamowe należy jednak wcześniej dokonać analizy swojej grupy docelowej oraz sprawdzić jaki format reklam najlepiej się sprawdzi: zdjęcie + tekst, stories, karuzela zdjęć, video.

LinkedIn – prowadzenie mediów społecznościowych marki
Planując reklamę swojej firmy w LinkedIn Ads, możemy bardzo precyzyjnie określić grupę docelową odbiorców oraz cel, jaki nas interesuje: świadomość marki, odwiedziny witryny, interakcje, wyświetlanie video, generowanie potencjalnego ruchu (konwersji). Po założeniu konta reklamowego możemy wybrać jeden z następujących formatów reklamy: treść sponsorowana, reklama z pojedynczym zdjęciem, karuzela reklam, reklama video, reklama dla pozyskania obserwujących, reklama typu Spotlight.

Twitter – prowadzenie mediów społecznościowych marki
Twitter Ads umożliwia stworzenie reklamy ukierunkowanej na konkretny cel: przekierowanie na zewnętrzną stronę internetową poprzez kliknięcie w link, zwiększenie liczby Obserwujących profil, budowanie świadomości marki, promocja video opublikowanego na Twoim profilu, reakcje na Tweeta. Spośród typów reklam na Twitterze możemy wyróżnić: Promowanie Konta, promowanie tweeta, promowanie Trendów poprzez odniesienie do hasztagów i popularnych tematów.

YouTube – prowadzenie mediów społecznościowych marki

Publikacja video na kanale YouTube, można podzielić na te pełniące funkcje reklamową i marketingową (marketing wirusowy). Ich celem jest przykuć uwagę użytkownika poprzez content i formę, aby obejrzał je do końca i wszedł w interakcję, przeszedł na stronę internetową. Muszą odpowiadać na potrzeby zakupowe odbiorcy w sposób nieinwazyjny. Ważna jest takie zbudowanie narracji, aby video przekazywało niezbędne informacje o produkcie w atrakcyjny sposób. Natomiast filmy wirusowe pełnią funkcję rozrywkową, mają bawić i wzbudzać zainteresowanie, tak aby użytkownik sam zaczął szukać dodatkowych informacji. Sprawą drugorzędną jest ich wartość promocyjna, nastawienie na sprzedaż. Trwają dłużej od reklam telewizyjnych, co wynika z tego, że nie ma ścisłych ram czasowych i każda minuta nie jest naliczana tak drogo jak w standardowym formacie reklamowym.


Sposoby działania

Celem strategii Social media marketing jest budowanie zaangażowania odbiorców w reakcji na działania marki w internecie, szczególnie w branży e-Commerce poprzez różne formy komunikacji marketingowej w zależności od kanałów. Social media marketing nie zajmuje się sprzedażą bezpośrednią, tylko budowaniem wizerunku, tożsamości firmy. Materiały do kampanii marketingowych tworzy się, nie tylko po to by zdobyć uwagę klienta, lecz przede wszystkim w celu zachęcenia go pisania komentarzy, wiadomości, udostępniania postów czy filmów swoim znajomym, co sprzyja zwiększaniu zasięgów. Skutkuje to poprawą wiarygodności, gdyż pochodzi ona z zaufanego źródła.


Podsumowanie

Social media marketing, czyli marketing w mediach społecznościowych to dziedzina, która wyznacza trendy w marketingu internetowym i ma duży wpływ na rozwój e-Commerce oraz stosunek odbiorców do marki. Żeby skutecznie działać w mediach społecznościowych musisz mieć przede wszystkim strategię i narzędzia w postaci tekstów, grafik, video, dzięki którym będziesz mógł ją konsekwentnie realizować. Dobrze jest mieć nie jeden plan rozwoju zasięgów marki, a kilka różnych w zależności od preferencji, wieku, zainteresowań poszczególnych grup docelowych. Swoje pomysły możesz wdrażać samodzielnie lub zlecić całkowicie prowadzenie profilu w mediach społecznościowych agencji social media.

Do Ciebie należy decyzja, czy zlecisz marketing internetowy zewnętrznej agencji, czy będziesz metodą prób i błędów starał się osiągnąć oczekiwane wyniki. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, zwróć się do nas. W ramach naszych usług oferujemy: pozycjonowanie i optymalizacja stron, pozycjonowanie i optymalizacja sklepów, content marketing, pozycjonowanie lokalne, Google Ads lub poznaj nasz cennik SEO/SEM.


Czytaj równieżo SEO i SEM:

Pozycjonowanie stron internetowych

Stworzenie strony nawet o najbardziej interesującej i oryginalnej treści nie wystarczy, aby odniosła ona sukces. Zajmujemy się organicznym pozycjonowaniem stron i sklepów w Google i marketingiem w Internecie.

4.9/5 - (53 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger