Chcesz przenieść biznes do internetu? Wyceń: Strona www | e-Sklep | B2B |SEO/SEM | Administracja | napisz: studio@thenewlook.pl

Certyfikat SSL co to jest?

certyfikat ssl sklep internetowy

Czy Twoja strona jest bezpieczna? Zadbaj o certyfikat SSL na Twojej stronie lub w sklepie internetowym.

Niezależnie od tego, czy masz bloga, stronę firmową lub e-sklep zawsze powinieneś korzystać z połączenia HTTPS, ponieważ gwarantuje to bezpieczeństwo codziennego użytkowania i szyfrowania komunikacji.

Jeżeli prowadzisz stronę internetową lub sklep internetowy, Twoja strona przetwarza dane osobowe np. w newsletterze lub po prostu zależy Tobie na bezpieczeństwie użytkowników, powinieneś mieć na stronie szyfrowanie za pomocą SSL. SSL zapewniają szyfrowane połączenie HTTP i wszystkie dane jakie wysyłamy z przeglądarki internetowej do serwera strony, są zaszyfrowane za pomocą protokołu SSL. Bezpieczeństwo dla osób, które odwiedzają Twoją stronę, możesz zapewnić, wykupując certyfikat SSL w firmie hostingowej lub skorzystać z darmowego certyfikatu, jeżeli Twój hosting posiada taką opcję.


Certyfikat SSL co to jest?

HTTPS (ang. Hypertext Transfer Protocol Secure) to szyfrowana wersja protokołu HTTP. W przeciwieństwie do komunikacji niezaszyfrowanego tekstu w HTTP klient-serwer, HTTPS szyfrował dane przy pomocy protokołu SSL, natomiast obecnie używany jest do tego celu protokół TLS. Zapobiega to przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych. Wywołania tego protokołu zaczynają się od https://, natomiast zwykłego połączenia HTTP od http://

Dzięki certyfikatowi SSL korzystasz z połączeń szyfrowanych HTTPS. Uruchomienie strony przez HTTPS to mechanizm, który pozwala przeglądarce lub aplikacji internetowej bezpiecznie łączyć się ze stroną internetową. Wielkim nieporozumieniem jest to, że jeśli nie akceptujesz kart kredytowych, nie potrzebujesz SSL.

Jeśli witryna korzysta z protokołu HTTPS, w polu adresu zobaczysz małą ikonę kłódki, tak jak na zrzucie ekranu poniżej.

certyfikat ssl co to jest

Do niedawna jednym z najczęściej pomijanych sposobów wzmocnienia bezpieczeństwa sklepu internetowego był brak instalacji certyfikatu SSL. Bezpieczeństwo dla osób, które odwiedzają Twój sklep, możesz zapewnić, wykupując certyfikat SSL w firmie hostingowej lub skorzystać z darmowego certyfikatu, jeżeli Twój hosting posiada taką opcję. Zapytaj hostingodawcę, czy ma w ofercie bezpłatne certyfikaty Let’s Encrypt. W takim przypadku zaoszczędzisz ok. 100-120 zł rocznie za to zabezpieczenie.

Jaki hosting wybrać?

Jeżeli posiadasz dobry hosting, nie musisz się martwić się o bezpłatny certyfikat SSL, ponieważ profesjonalny hosting oferuje bezpłatne takie zabezpieczenia.

hosting wordpress

Jaki hosting dla WordPress?

Od jakości hostingu zależy to, jak szybko będzie działał Twój WordPress. Czytaj nasz poradnik na temat hostingów i serwerów pod WordPress.


Dlaczego strona internetowa powinnna używać HTTPS

HTTPS to szyfrowany protokół komunikacyjny – zasadniczo bezpieczniejszy sposób przeglądania sieci, ponieważ otrzymujesz prywatny kanał bezpośrednio między przeglądarką a serwerem internetowym. Dlatego używa go większość stron i sklepów internetowych.

Wyjaśnijmy kilka powodów, dla których HTTPS jest ważny nie tylko dla stron e-Commerce. Jak połączenia szyfrowane HTTPS z certyfikatem SSL wpływa pozytywnie na stronę internetową WordPress lub sklep WooCommerce:

Bezpieczeństwo. Oczywiście największym powodem używania protokołu HTTPS jest dodatkowe bezpieczeństwo i w szczególności jeżeli chodzi o sklepy internetowe. Jak wrażliwe są do logowania do logowania do strony szczególnie wiedzą osoby, które prowadzą sklepy i strony na WordPress. Jeżeli korzystasz z HTTP, za każdym razem podczas logowania informacje te są przekazywane do serwera zwykłym tekstem. HTTPS jest absolutnie niezbędny do utrzymania bezpiecznego połączenia między stroną internetową a przeglądarką. W używając HTTPS możesz uniemożliwić hakerom uzyskanie dostępu do Twojej strony.

Bezpieczeństwo płatności. Jeśli sprzedajesz w sklepie internetowym, klienci chcą wiedzieć, że ich informacje dotyczące płatności są bezpieczne. HTTPS i mała kłódka zapewniają, że ich informacje są bezpiecznie przesyłane na serwer sieciowy.

SEO. Google oficjalnie potwierdza, że HTTPS jest czynnikiem mającym wpływ na ranking stron. Oczywiście jest to tylko niewielki czynnik rankingowy, warto jednak skorzystać z tego udogodnienia, aby poprawić wyniki w SERP i pokonać konkurentów.

Zaufanie i wiarygodność. Użytkownikom łatwiej jest ufać bezpiecznej witrynie. Chociaż niekoniecznie wiedzą, że ich ruch jest szyfrowany, wiedzą, że mała ikona kłódki oznacza, że ​​witryna dba o ich prywatność. Technicy będą wiedzieć, że żadne serwery między Twoim komputerem a serwerem internetowym nie będą w stanie zobaczyć przepływających tam i z powrotem informacji i nie będą w stanie ich zmienić. Według badań użytkownicy preferują odwiedzających stron i sklepów z kłódką w paska adresu w swojej przeglądarce. Internauci martwi się, że ich dane mogą być przechwycone i niewłaściwie wykorzystane w internecie. Widok kłódki zapewnia klientów szczególnie sklepów, że ich dane podane w koszyku i podczas transakcji są bezpieczne.

Optymalizacja wyszukiwarki. Wiele wyszukiwarek nakłada kary na witryny, które nie używają protokołu HTTPS, utrudniając tym samym dotarcie do najlepszych miejsc w wynikach wyszukiwania.

Ostrzeżenia Chrome. Od 2018 r. przeglądarka Chrome zaczęła oznaczać wszystkie strony i sklepy internetowe nie używające HTTPS jako „Niezabezpieczone”. Bez względu na to, czy gromadzą dane, czy nie. Dlatego HTTPS jest szczególnie ważne, jeśli Twoja strona uzyskuje większość ruchu z Chrome. Możesz sprawdzić w Google Analytics w sekcji Odbiorcy w przeglądarce i systemie operacyjnym, aby zobaczyć procent ruchu, jaki Twoja strona uzyskuje z przeglądarki Chrome.

Czy zauważyłeś, że niektóre witryny mają tekst „niezabezpieczone” obok adresu? Dzieje się tak, gdy przeglądarka internetowa chce, abyś wiedział, że witryna nie korzysta z protokołu HTTPS. Przeglądarki sugeruje użytkownikom, że strona może być podejrzana, a właściciele strony nie przywiązuje uwagi do istniejących standardów, bezpieczeństwa oraz nie są warci czasu i pieniędzy internautów.

Szybkość i wydajność Można pomyśleć, że dodatkowy protokół HTTPS spowolni Twoją stronę, ponieważ szyfrowanie i odszyfrowywanie wszystkich danych zajmuje trochę czasu. Ale wiele ulepszeń wydajności protokołu HTTP jest dostępnych tylko wtedy, gdy używasz protokołu HTTPS. Odpowiednio zoptymalizowana strona internetowa używająca protokołu o nazwie HTTP/2 może nawet zwiększyć poprawę prędkości ładowania. Poprawa wydajności wynika z różnych przyczyn, o których możesz w tekstach na temat protokołu HTTP/2. W rezultacie HTTPS faktycznie przyspieszy Twoją witrynę dla odwiedzających użytkowników.

Jeżeli na Twojej stronie WordPress lub sklepie WooCommerce nadal brakuje certyfikatu SSL, zapytaj o nasze wsparcie lub zamów bezpłatną migrację stronę lub sklep internetowy na bezpieczny hosting The Camels z bezpłatnym certyfikatem SSL od Let’s Encrypt.


Czytaj również:

Hosting z bezpłatnym SSL

Wszystko, czego potrzebujesz w jednym miejscu. Wykup hosting WordPress z bezpłatnym certyfikatem SSL, gdzie stworzysz Twoją stronę lub sklep internetowy.

4.7/5 - (4 votes)
Agencja interaktywna:
Projektujemy strony internetowe WordPress, sklepy internetowe WooCommerce, pozycjonujemy w Google, dbamy o media społecznościowe. Tworzymy kompleksowe kreacje, projekty graficzne i identyfikacje wizualne. Zadzwoń 730 170 330, wyślij brief, albo napisz do nas, aby otrzymać informację cenową.
Kontakt przez messenger